twitter facebook instagram

Ansmann zelta izrāviens

07.Jūn.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
75
basketbols-Dubultamatieri_4522.jpg

Par Dubultamatieru līgas čempioniem kļuvuši Ansmann basketbolisti, kuri debijas gadā Elites līgā apliecināja savu pārākumu tieši izšķirošo cīņu laikā, sezonu pabeidzot ar 11 spēļu sēriju bez zaudējumiem. Čempionu tituls ir godam nopelnīts, jo ceturtdaļfinālā Ansmann puiši divu maču summā uzveica ar Dubultamatieru līgas (DAL) pēdējo piecu gadu zelta medaļu ieguvēju Rumbu.
Četru sezonu laikā Latvijas Universitātes studentu korporācijas Fraternitas Lataviensies izveidotā basketbola komanda no DAL II līgas aizkļuva līdz pat elitei, kur jau ar Ansmann nosaukumu pēc regulārajā čempionātā izcīnītās piektās vietas lieliski aizvadīja izslēgšanas turnīra mačus. Fināla pirmajā spēlē viesos Ansmann tikai ar 76:73 uzveica Ūpi, bet atbildes mača Ķekavas sporta namā nākamie čempioni nebija apstādināmi - 94:66.

„Komandas izveidojās studentu korporācijas ietvaros pirms pieciem gadiem, un no tiem laikiem sastāvā ir četri vai pat pieci basketbolisti," sarunā ar Sportu pastāstīja Ansmann spēlējošais treneris Māris Jučmanis. „Sākotnējā iecere bija korporācijas aktīvajiem dalībniekiem radīt arī kopīgu sporta nodarbību iespēju. Ar laiku ar korporācijas resursiem vairs nebija pietiekami, lai izveidotu pietiekami spēcīgu komandu, tādēļ talkā tika aicināti draugi un paziņas."

Vēl pagājušajā sezonā komanda ar nosaukumu Fraternitas Lataviensis izcīnīja ceturto vietu pirmajā līgā, bet pārspēļu rezultātā tika pie vietas Elites līgā. Tad arī aizsākās sadarbības ar vācu uzlādes iekārtu un akumulatoru ražotāju Ansmann.

„Ja iepriekšējais uzdevums bija saglabāt vietu pirmajā līgā, lai spēles būtu pietiekami interesantas un atbilstošas mūsu sportiskajam līmenim, tad pamazām sākām domāt arī par augstākiem mērķiem," uzsver Jučmanis. „Vasarā radām iespēju savās rindās iekļaut pieredzes bagāto Ati Niedru, bet jau sezonas laikā sastāvu papildināja arī Latvijas Basketbola līgā spēkus izmēģinājušie Kristaps Kirilovs un Zigmārs Urbāns."

Lai arī sastāvs bija pietiekami spēcīgs, tomēr pirmajā sezonā Elites līgā par čempionu titulu Ansmann vēl nesapņoja.

„DAL ir īpaša ar to, ka par komandas spēku nevar spriest pēc tās pieteikumā iekļautajiem vārdiem," spriež Jučmanis. „Galvenais ir katras komandas spēja maksimāli bieži uz spēlēm pulcēt visus labākos basketbolistus. Šī tiešām ir amatieru līga, jo sportiskajiem plāniem nereti traucē darbs, ģimene un citi apstākļi. Sezonas vidū pēc Ata Niedras ierosinājuma vienojāmies, ka uz izšķirošajiem mačiem mēģināsim būt maksimāli labākajā sastāvā, lai varētu izvirzīt mērķi par čempionu titula izcīnīšanu."

Jučmanis neslēpj, ka jaunie DAL čempioni par spēlēšanu naudu nesaņem, un viņus vieno iespēja labā kompānijā uzspēlēt basketbolu.

„Arī sastāva pastiprināšana notika vienīgi tāpēc, ka pārāk bieži mums radās problēmas ar cīņasspējīga sastāva komplektēšanu," piebilst Ansmann spēlējošais treneris. „Par lūzuma punktu komandas darbībā varētu uzskatīt maču, uz kuru ieradās tikai trīs mūsu spēlētāji. Par to arī saņēmām tehnisko zaudējumu, kā arī iemeslu nopietnākai sarunai par attieksmi pret kopīgo lietu."

Par izšķirošo ceļā uz zelta medaļām Jučmanis uzskata brīdi, kad līdz regulārās sezonas beigām bija palikušas trīs spēles.

„Lai izvairītos no pārspēlēm par vietu ceturtdaļfinālā, mums bija nepieciešams uzvarēt trijos mačos pēc kārtas," atceras Māris. „To mums izdevās paveikt. Šie panākumi tad arī radīja pārliecību par saviem spēkiem. Protams, ceļš līdz zelta medaļām nebūt nebija viegls. Pirmo finālmaču mums nācās aizvadīt bez viena no saviem līderiem Jāņa Priedīša. Savu iespaidu atstāja arī psiholoģiskais slogs, jo vienmēr pirmajā spēlē ir pārāk liela vēlme iegūt izšķirošo punktu pārsvaru. Savukārt otro finālspēli sākām tik pārliecinoši, ka drīz vien šaubas par čempionu neradās."

Jučmanis ikdienā strādā par Latvijas čempionvienības ASK Rīgas menedžeri, taču valsts labākās komandas pieredzi DAL čempionātā nav bijis vajadzības izmantot.

„Gandrīz visi Ansmann basketbolisti ir guvuši LBL spēļu pieredzi, tādēļ amatieru maču laikā galvenokārt notiek paļaušanās uz improvizāciju, savstarpēju sapratni, arī uz individuālo meistarību," saka Jučmanis.

Pagaidām vēl par Ansmann nākamās sezonas sastāvu simtprocentīgas pārliecības nav, jo Atis Niedra lielāko uzmanību iecerējis veltīt nesen piedzimušās trešās atvases audzināšanai, bet Kristaps Kirilovs iecerējis pretendēt uz vietu kādā no LBL klubiem. Jučmanis uzsver, ka Ansmann noteikti paliks uzticīgs DAL čempionātam, jo tā spēles notiek darba dienu vakaros, turklāt visu komandu mājvietas ir Rīgā vai tuvākajā apkārtnē.

Lai arī DAL šosezon apvienoja 52 komandas, kas spēlēja trijās līgās, iecerēts, ka nākamajā sezonā pirmo reizi notiks mači arī veterēnu grupā - basketbolistiem, kuri sasnieguši 35 gadu robežu.

Renārs BUIVIDS

Fotoparaksti

Foto: Renārs Buivids, Sports

Čempioni. Pirmajā rindā (no kreisās): Zigmārs Urbāns, Andrejs Baumanis, Ansmann pārstāvis Zigmunds Cihanovskis, Mārtiņš Indriksons, otrajā rindā: spēlējošais treneris Māris Jučmanis, Uldis Ūsītis, Kārlis Vītols, Atis Niedra, Juris Meirāns, Jānis Priedītis, Kristaps Kirilovs

Galvenais. Māris Jučmanis gan laukuma malā kā treneris, gan notikumu epicentrā kā saspēles vadītājs nosaka komandas spēli

Mazais kauss. Ūpja basketbolists Lauris Jākobsons saņem vicečempionu kausu no DAL vadības pārstāves Daigas Jansones