twitter facebook instagram

FK Rīga ekstrēmās pārvērtības

17.Mai.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
72
Procesaa-futbols-FK-Riga-JBfoto.jpg

FK Rīga ekstrēmās pārvērtības

Futbola klubs Rīga dibināts 1999. gadā, taču astoņu sezonu laikā rīdzinieki Latvijas čempionātā nav spējuši tikt augstāk par piekto vietu. Pagājušajā gadā FK Rīga čempionātā palika priekšpēdējā, cīnoties pārspēlēs par vietu virslīgā, tāpēc jo pārsteidzošākas ir komandas pārvērtības - šosezon pirmo riņķi FK Rīga noslēdza pirmajā vietā, bet zaudējumu piedzīvoja tikai astotajā kārtā.

FK Rīga jau pastāvēšanas pirmajā gadā jaunlaiku Latvijas valstsvienības pirmā trenera Jāņa Giļa vadībā izcīnīja Latvijas kausu un debitēja UEFA kausa izcīņā. Toreiz kluba kodolu veidoja pazīstami veterāni ar Latvijas izlases pieredzi, kuru profesionālā karjera bija jau finiša taisnē (Oļegs Karavajevs, Aleksejs Šarando, Jurijs Karašausks, Ēriks Grigjans, Dzintars Sproģis), kā arī vairāki ne pārāk augstas raudzes leģionāri. Drīz vien izrādījās, ka FK Rīga triumfs kausa izcīņā bija tikai debitantu veiksme, jo Latvijas čempionātā rīdziniekiem neizdevās pierādīt savu ambīciju nopietnību. Debijas sezonā FK Rīga finišēja sestajā pozīcijā, bet nākamajās sezonās galvaspilsētas klubs allaž ierindojās no piektās līdz septītajai vietai. Šajā laikā ar komandu paspēja pastrādāt vairāki pazīstami speciālisti - Gilis, Georgijs Gusarenko, Viktors Ņesterenko, Pols Ešvorts, Grigjans.

Uzvarētāju psiholoģija

Visus šos gadus FK Rīga vadība izvirzīja komandai uzdevumu cīnīties par ceturto vietu, kas dod tiesības spēlēt Eirokausos, taču vienīgo reizi rīdzinieki pietuvojās mērķim tikai pirms divām sezonām. Lai izcīnītu ceturto vietu rīdziniekiem, kurus tad trenēja Grigjans, pietika pēdējā kārtā uzvarēt pastarīti Olimpu, taču neizšķirts 1:1 izjauca visus plānus. Pagājušajā sezonā atkal sekoja kritiens - FK Rīga finišēja septītajā vietā un tikai pēc pārspēlēm ar FK Valmiera saglabāja vietu virslīgā. Šī neveiksme maksāja galvenā trenera darbu Grigjanam, kuru nomainīja Sergejs Semjonovs. 

Šosezon komanda ir izmainījusies līdz nepazīšanai, pirmajā riņķī izcīnot tikai par trim punktiem mazāk nekā visā pagājušajā čempionātā. Rīgas klubs kļuvis par sezonas sākuma lielāko pārsteigumu. Rīdzinieki jau pa reizei uzvarējuši visus trīs ierastos Latvijas futbola grandus - FK Ventspils, Liepājas metalurgu un Skonto.

"Ja pirms sezonas kāds teiktu, ka FK Rīga pēc pirmā riņķa būs 19 punkti, tad visi smietos. Mēs katru gadu esam gaidījuši sezonu ar cerībām uz labu spēli, beidzot esam to sagaidījuši. Svarīgi jau nav tikai punkti, bet arī pati spēle, jo tagad vairs nav kauns uz mūsu spēlēm aicināt līdzjutējus. Šiem panākumiem ir objektīvi priekšnoteikumi - mums ir spēcīgāks sastāvs, trenerim izdevies saliedēt komandu, atrast kopīgu valodu, lai cīnītos par vienu mērķi. Pirmo reizi vēsturē mums parādījusies uzvarētāju psiholoģija, vairs nav nolemtības sajūtas un bailes no pretinieka," teica FK Rīga viceprezidents Kārlis Villerušs.

Protams, mūsdienu futbolā grūti kaut ko panākt bez naudas, tāpēc Rīgas klubam ļoti svarīga ir sadarbība ar Slovākijas kompāniju Union Invest, kas ļāvis krietni palielināt komandas budžetu.

"Agrāk visu laiku bijām uz izdzīvošanas robežas, bet tagad varam kalt nopietnākus plānus. Saprotam, ka kluba infrastruktūras un sakārtotības ziņā vēl ļoti atpaliekam no mūsu labākajiem klubiem," piebilda Villerušs.

Nopietnais pastiprinājums

Šogad pirmo reizi rīdzinieki veica pilnvērtīgu pirms sezonas sagatavošanās posmu, kas neatpalika no mūsu vadošajiem klubiem, aizvadot divas treniņnometnes Turcijā.

Salīdzinot ar pagājušo sezonu, uz pusi mainījies arī komandas sastāvs. Starpsezonu periodā FK Rīga iepirka duci jaunu spēlētāju. Ar dažiem no viņiem rīdzinieki trāpīja tieši mērķī - pieredzes bagātais aizsargs Artūrs Zakreševskis, vārtsargs Andrejs Pavlovs, lietuviešu aizsargs Tads Papičkis, ukraiņu pussargs Orests Dorošs, Krievijas leģionāri Dmitrijs Skobļakovs, Andrejs Nikolajevs un Jevgēņijs Landirevs kļuva par vieniem no galvenajiem pirmā riņķa varoņiem.

FK Rīga galvenais trumpis pagaidām ir drošā spēle aizsardzībā (ar četriem zaudētajiem vārtiem FK Rīga šajā rādītājā ir pārliecinoša līdere), kur rīdzinieki pulcējuši ļoti pieredzējušus futbolistus. Komandas kapteinis 32 gadus vecais Igors Korabļovs, kurš savulaik bija arī FK Ventspils kapteinis, ir Latvijas čempionāta rekordists pēc aizvadīto maču skaita un viens no tikai diviem futbolistiem (vēl arī Daugavpils Daugavas aizsargs Aleksandrs Isakovs), kurš mūsu virslīgā pārvarējis 300 aizvadīto spēļu robežu. Jāpiebilst, ka Korabļovs FK Rīga sastāvā bija jau kluba pirmajā sezonā 1999. gadā, bet pēc tam spēlēja arī FK Ventspils un Ukrainas čempionātā. 35 gadus vecajam Zakreševskim aiz muguras ir vairāk nekā pussimts spēļu valstsvienībā un četri valsts čempiona tituli, bet Pavlovs bija Latvijas izlases trešais vārtsargs 2004. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā. Savukārt Papičkis izmēģinājis spēkus Lietuvas valstsvienībā, bet Roberts Mežeckis, Pāvels Mihadjuks un Dmitrijs Naļivaiko izgājuši Latvijas U-21 izlases skolu.

Pirms sezonas lielas šaubas radīja FK Rīga spēja gūt vārtus, ar ko rīdziniekiem agrāk bija problēmas, taču ar 13 vārtiem rīdzinieki atpaliek tikai no līdervienības Liepājas metalurga. Rezultatīvākais rīdziniekiem ar trim precīziem raidījumiem ir jaunpienācējs Nikolajevs. Jāpiebilst, ka šogad FK Rīga sastāvā pieteikti 12 ārzemju spēlētāji.

Bez eiforijas

Neatkarīgi no ļoti veiksmīgā starta, FK Rīga vadība nekrīt eiforijā un vismaz pagaidām negrasās pārskatīt sezonas mērķus.

"Nevajag pārāk pārvērtēt mūsu panākumus, jo pirmajā riņķī pilnībā izmantojām sava laukuma priekšrocības, bet otrajā aplī mums priekšā grūti izbraukumi. Vairākas komandas vasaras periodā noteikti pastiprināsies, rezultātus var ietekmēt arī kartiņas, traumas. Sākumā varbūt arī kāds mūs nenovērtēja, bet tagad visi mobilizēsies. Ja arī pēc otrā riņķa būsim līderu grupā, tad varbūt arī sāksim aizdomāties augstākiem mērķiem. Optimismu vieš tas, ka veiksmīgi esam izgājuši čempionāta grūtāko daļu, kad mēneša laikā bija astoņas spēles. Tālāk grafiks būs saudzējošāks. Tā ka neesam aizņemti ne Baltijas līgā, ne arī Eirokausos, varēsim rūpīgi gatavoties katram mačam," atzina Villerušs.

„Līdz šim grūtākā spēle bija ar Skonto, kad jau šķita, ka šī līderu nasta komandai sāk kļūt par smagu. Lai gan ļoti sīvā cīņā izdevās uzvarēt, pēc mača futbolisti atzina, ka brīžiem kājas neklausīja. Pagājušajā nedēļā piedzīvojām pirmo zaudējumu Ventspilī, bet patika, ka komandas reakcija uz šo neveiksmi bija veselīga - nekādas panikas, strīdu," atzina Villerušs.

Nākotnes vīzija

FK Rīga domā par nākotni, jo izveidota „Rīgas pašvaldības bērnu un jaunatnes futbola attīstības programma no 2005. līdz 2008. gadam", par kuras atdevi gan runāt vēl ir pāragri. Šīs piramīdas pamatā ir Rīgas Futbola skola, kurā gaidāmas lielas pārmaiņas - no darba atvadījies direktors Boriss Morozovs.

Viena no lielākajām galvaspilsētas kluba problēmām ir stadions un treniņu bāze. FK Rīga visus šos gadus aizvadījusi mājas spēles LU stadionā, kas tagad izskatās visai biedējoši. FK Rīga vadība gan cer, ka ar laiku šo bāzi izdosies savest kārtība, bet problēmu netrūkst.

„Problēmas rada tas, ka daļa no stadiona teritorijas Čaka un Ērgļu ielu pusē nepieder Rīgas domei, bet gan Iekšlietu ministrijai. Tagad Rīgas domes priekšsēdētājs aizsūtījis vēstuli Iekšlietu ministrijai ar lūgumu mēneša laikā sniegt atbildi par iespējamo šīs stadiona daļas pārņemšanu. Ja viss būs kārtībā, tad vasaras beigās varēsim sākt veidot priekšlikumus projektēšanai. Tādā gadījumā nākamajā sezonā spēlēsim Skonto vai Daugavas stadionā. Nākamajā gadā arī jāsaved kārtībā Arkādijas sporta komplekss, kas būtu ļoti laba vieta treniņiem, kā arī dublieru mačiem," stāstīja Villerušs, kurš ir arī Rīgas domes Sporta pārvaldes priekšnieks.

Kristiāns GIRVIČS

FK Rīga iepriekšējos čempionātos

2006.         7. vieta

2005.         5. vieta

2004.         6. vieta

2003.         5. vieta

2002.         7. vieta

2001.         7. vieta

2000.         5. vieta

1999.         6. vieta