twitter facebook instagram

Gulbenes ekspresis

05.Jūl.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
79
Kas_vinsh_ir-Zvirbulis.jpg

Jūnijā tika veikts tīkams ieraksts Latvijas brīvās cīņas vēsturē. To izdarījaVisvalža Freidenfelda sporta kluba - internāta audzēknis Armands Zvirbulis, Belgradā kļūstot par Eiropas junioru čempionu svara kategorijā līdz 84 kilogramiem.
Tādējādi gulbenietis atkārtoja Igora Samušonoka sasniegumu, kam gan jau piecpadsmitgadīga vēsture. Pērn par pasaules junioru čempionu Gvatemalā kļuva daugavpilietis Imants Lagodskis, kurš šogad junioru vecumu jau pāraudzis. Cildinoša jaunāko laiku bilance šim cīņas sporta veidam.

Koda, lauza un sita
Uz interviju ar Sportu Armands Zvirbulis ieradās nedaudz pieklibodams un ar apskādētu seju. "Tas bija šausmīgi smags turnīrs, visgrūtākais manā mūžā, aizvadīju četras cīņas, visus pretiniekus pārspējot divos divminūšu periodos," paveikto rezumēja bezgala priecīgais Armands. "Uzvaras cenu varat redzēt pa gabalu. Rumānis man iekoda rokā, Azerbaidžānas sportists ielauza ausi, gruzīns uzsita zilu aci, turks finālcīņā man savainoja abus ceļgalus. Nezināju pat ar kuru kāju klibot. Un visbeidzot - vajadzēja iet tādā paskatā uz fotogrāfēšanos."

Un tu kā jēriņš noskatījies uz pāridarītājiem? "Viņi no manis  dabūja vēl vairāk. Visi pretinieki bija augumā garāki par mani. Tieši tas, kas bija vajadzīgs," turpina čempions. "Lai satvertu sāncensi metienam, izdaru dziļu nirienu. Lielākoties tas arī izdevās, jo biju veiklāks. Tas mani pārsteidza, jo pretinieki bija no cīņas sporta lielvalstīm. Un vēl viens secinājums - Eiropas zeltu ieguvu, pateicoties spēkam un darbības ātrumam uz paklāja."

Kā nopelnīt himnu

Pirmo cīņu lauzēji dēvē par mazo finālu, jo tā ir visgrūtākā. Jācīnās ne tikai ar pretinieku, bet arī ar satraukumu. Vispirms Armandam pretī stājās rumānis Astofani. Pirmais stresu pārvarēja latvietis. Viņa izdarīto metienu uz paklāja malas arbitri novērtēja ar trim punktiem. Domādams, ka ar to pietiks uzvarai pirmajā periodā, vidzemnieks atslāba, un rumānis panāca 2:3. Cīņas nākamo divu minūšu laikā latvieti satracināja pretinieka kodiens rokā. Armands pāridarītāju samala miltos.

Nākamajā cīņā azerbaidžānis Abidovs pirmais guva punktu, bet Zvirbulis ātri atspēlējās, panākot 3:1. Kad dienvidnieks latvietim nozilināja redzokli, atmaksa sekoja nekavējoties, izpaužoties tehniski izpildītajos metienos, kas nodrošināja uzvaru ar ievērojamu pārsvaru.

Pusfinālā pretī stājās gruzīns Čelidze, kurš pavasarī Rīgā izcīnīja pirmo vietu Visvalža Freidenfelda LBC SK - internāta dāvātā  ceļojošā kausa izcīņā. "Gruzīnu cīkstoni ļoti respektēju, varbūt pat pārlieku. Mana priekšrocība - svaigums, jo iepriekšējās divās cīņās nevajadzēja šķiest spēkus trešajā, izšķirošajā periodā," klāsta čempions. "Sāku ar 1:0, bet kļūdījos nākamajā uzbrukumā - 1:2. Tūdaļ rezultātu izlīdzināju. Te nogurušais gruzīns pārtrauca cīņu, sakot, ka viņam kāja gandrīz lauzta. Taču tā bija simulācija, tāpēc punktu piešķīra man. Faktiski viss bija skaidrs jau perioda izskaņā - 8:2, vien mana apzilinātā kreisā acs pamazām aizplūda. Otrajā periodā Čelidze centās aktivizēties, taču es viņu ar trim metieniem atvēsināju.

Esmu finālā, bet līdz tam vēl vairākas  stundas. Iekodu, atpūtos, ar izlases treneri - konsultantu Aleksandru Lasicu un savu kluba treneri Visvaldi Freidenfeldu spriedām, kādu taktiku izvēlēties pret turku Natmu Kotenu. Skaidrs viens - ātru un aktīvu spēka cīņu.

Fināls ritēji ļoti sīvi, pat dramatiski. Bija paredzams, ka tiesneši nostāsies turka pusē, jo Latvijai kā mazai valstiņai nepienāktos uzvarēt vienu no varenajiem. Pats spriedu, ka iekļūšana finālā jau ir ļoti labs iznākums, bet tūdaļ iedomājos, ka jācenšas iegūt maksimumu. Kad līdz pirmā perioda beigām palika 10 sekundes, man bija punkts mīnusā. Tomēr paspēju panākt izlīdzinājumu. Pēdējais rezultativitātes punkts man nodrošināja uzvaru šajā periodā. Faktiski tas bija lūzums turpmākajā cīņas gaitā, jo biju atguvis ticību saviem spēkiem.

Mača pēdējai minūtei sākoties, izdarīju trīs punktu metienu, un biju pārliecināts, ka tā ir uzvara. Taču paklāja tiesnesis publikai par lielu pārsteigumu šos punktus atdeva turkam. Tribīnēs publika skandēja: "Latvija, Latvija!" Čempionāta galvenais soģis divas minūtes pētīja videoierakstu un divus punktus piešķīra man. Tas bija taisnīgs lēmums.  Mani  aicināja uz pjedestāla augstākā pakāpiena, skanēja Latvijas valsts himna, bet pats vēl nevarēju saprast, ko esmu izdarījis."

 

Armands Zvirbulis

Dzimis 1987. gada 11. septembrī Gulbenē

Brīvajā cīņā kopš 13 gadu vecuma

Pirmais treneris Dzintars Abakoks, tagad  Visvaldis Freidenfelds klubā, valsts izlasē -treneris konsultants baltkrievs  Aleksandrs Lasica

Izglītība Absolvējis Rīgas 84. vidusskolu, šoruden turpinās studijas LSPA ( otrajā kursā)

Lielākie panākumi 2007. gada Eiropas junioru čempions, aizpērn pasaules čempionāta devītais labākais juniors, septītais Eiropas vienaudžu konkurencē, Latvijas un Baltijas čempions pieaugušajiem, trīskārtējs valsts junioru čempions, pēdējos gados visu Baltijas junioru turnīru uzvarētājs  

Vaļasprieks kalnu slēpošana, braukšana ar motociklu

 

Gulbenieša realitātes

*Jau piekto gadu Armands Zvirbulis dzīvo Visvalža Freidenfelda  Latvijas brīvās cīņas sporta klubā - internātā un trenējas  Visvalža Freidenfelda vadībā.

* Zvirbulis ir krietns darba darītājs. Gan jaunās kluba ēkas celtniecībā, gan treniņos.

* Gatavoties kārtējai cīņai, lai aizmirstu par apkārt notiekošo, Armands klusi dungo kādu meldiņu. Pārējā rituāla sastāvdaļa ir noslēpums.

* Vēlas kļūt par treneri. Rudenī jau būs LSPA otrā kursa students un mācīsies pēc individuāla plāna. Jau kopš skolas laikiem vislabāk padodas metemātika. Galva viegla, bet ne vējaina.

* Šis Armandam ir pēdējais gads junioros. Augusta vidū gribētos labi nostartēt arī pasaules junioru čempionātā Pekinā. Armands saprot, ka nākamgad, nokļūstot pieaugušo konkurencē, uzvarēt būs daudz grūtāk, taču, saglabājoties spēkam, izturībai un ātrumam,  sportā var daudz sasniegt.

* Pie Rīgas dzīves pierasts (ir arī draudzene), taču brīvajā laikā vilktin velk uz laukiem. Jau nākamajā dienā pēc atgriešanās no Belgradas Armands aizsteidzās uz Gulbeni. Pie vecākiem, pie draugiem. Atklās peldēšanas sezonu kādā no sešiem tuvākajā apkaimē esošajiem ezeriem. Mēģinās atdzīvināt veco Jawu.

 

Latvijas cīkstoņu iegūtās vietas Belgradā

Brīvā cīņa

Juniori

Līdz 55 kg     11. Eduards Kucepalovs (V. Freidenfelda LBC SK -internāts)

Līdz 60 kg     16. Aleksandrs Truškins (Daugavpils BJSS)

Līdz 66 kg     18. Romāns Homenko (Jelgavas SK Milons)

Līdz 74 kg     15. Antans Azarevičs (BJSS Rīdzene)

Līdz 84 kg     1. Armands Zvirbulis (V. Freidenfelda LBC SK-internāts)

Līdz 96 kg     Ilvars Grēns (V. Freidenfelda LBC SK- internāts)

Līdz 120 kg  14. Jānis Strautmanis (SK Milons)

Zelta medaļu bilance

Krievija 4, Turcija 2, Ukraina un Latvija 1.

Juniores

Līdz 63 kg     11. Laura Skujiņa (V. Freidenfelda LBC SK- internāts)

Līdz 67 kg     8. Agata Jance (V. Freidenfelda LBC SK-internāts)

Komandām: Ukraina, Krievija, Rumānija, 23. Latvija

Grieķu-romiešu cīņa

Līdz 74 kg     12. Aleksandrs Višņakovs (Rēzeknes BJSS)

Līdz 84 kg     21. Mihails Bogdanovs (Rēzeknes BJSS)

 

Piespiedu jurģi

V. Freidenfelda Latvijas brīvās cīņas sporta klubs -internāts tika izveidots pirms 12 gadiem. Šajā laikā kluba treneri sagatavojuši pasaules un Eiropas junioru čempionu, kontinenta vicečempionu pieaugušajiem Igoru Samušonoku, divkārtējo Eiropas kadetu un junioru čempioni Lauru Skujiņu, Eiropas vicečempioni sievietēm Kristīni Odriņu, Eiropas junioru čempionu Armandu Zvirbuli, piektās vietas ieguvēju Andreju Vasiļjevu un vēl vairākus augsta ranga pirmā desmitnieka cīkstoņus.

„Esam sabiedriska organizācija, tāpēc no valsts budžeta gandrīz neiespējami dabūt finansējumu, bet sponsorus nav viegli piesaistīt, lai gan mums ir Finanšu ministrijas izsniegts dokuments, kas daļēji atbrīvo labvēļu organizācijas no peļņas nodokļa," situāciju skaidro kluba direktors Visvaldis Freidenfelds. „Mums ir problēmas. Klubs sākotnēji īrēja telpas Mežciema bērnudārzā kopā ar Krišjāņa Kundziņa sporta skolu, taču vajadzēja tās atstāt, jo bērnu audzināšanas iestāžu pilsētā nepietiek. Patlaban klubs renovē no Rīgas Siltuma iegādāto ēku, tāpēc internāta audzēkņi mitinās Medicīnas koledžas kopmītnēs. Jaunais klubs atradīsies Sergeja Eizenšteina ielā 49 a, pirmajos divos stāvos dzīvos internāta audzēkņi, bet trešajā būs sporta zāle. Celtniecības darbos piedalāmies arī paši. Nav viegli, tāpēc gaidām cilvēkus, kam nav vienaldzīga  Latvijas jaunatnes sporta nākotne un ir iespējas palīdzēt izveidot mūsdienīgu sporta internātu.

Gatis ĶĪSIS

 

Laimīgi cilvēki. Eiropas junioru čempions Armands Zvirbulis un viņa treneris Visvaldis Freidenfelds  Belgradā gavilē.

Foto: Visvalža Freidenfelda arhīvs