twitter facebook instagram

Intrigu sezona

08.Nov.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
97
futbols-rimkus.jpg

Šogad Latvijas virslīgas futbola čempionāts aizritēja reti aizraujošā cīņā, kad vēl divas kārtas pirms sacensību beigām cerības uz spožākajām godalgām saglabāja četras komandas, bet galīgais medaļu sadalījums kļuva zināms tikai pēdējās spēlēs. Diemžēl turnīra laikā astoņas komandas sadalījās divos četriniekos, jo ceturto no piektās vietas šķīra 22 punkti. Šodien izvērtējam šīs sezonas panākumus un neveiksmes.

Vienkārši labākie
Pagājušajā sezonā FK Ventspils visus pārspēja ar ļoti drošu spēli aizsardzībā, regulāri uzvarot ar rezultātu 1:0, toties šogad ventspilnieki bija labākie visos rādītājos. Ukraiņa Romāna Grigorčuka trenētā komanda ne tikai zaudēja vismazāk vārtu, bet arī pirmo reizi vēsturē bija čempionāta rezultatīvākā komanda. Sezonas vidū vien retais domāja, ka FK Ventspils nosargās čempionu titulu, jo vienubrīd ventspilnieki no līdervienības Liepājas metalurga atpalika par 11 punktiem. Dzeltenzilo neveiksmīgais starts, iespējams, bija izskaidrojams ar ventspilnieku dalību Sadraudzības kausa izcīņā Maskavā. Lai veiksmīgi spēlētu šajā turnīrā, Grigorčuks agrāk sāka gatavot komandu sezonai, jau janvārī sasniedzot labu sportisko formu. Sezonas sākumā Grigorčuks sastapās arī ar neparedzētām problēmām - traumas dēļ uz ilgu laiku no ierindas izgāja pamatvārtsargs Andris Vaņins, traumas dēļ gandrīz visu otro riņķi izlaida komandas vadošais aizsargs Žans Pols Ndeki. Čempionāta sākumā radās iespaids, ka kamerūnietis vairs nespēlē ar agrāko degsmi, jo ir pārāk vīlies, ka starpsezonu periodā viņam neizdevās pāriet uz labāku čempionātu.

Salīdzinot ar pagājušo sezonu, FK Ventspils rindās nenotika lielas izmaiņas. Sākumā gan bija problēmas aizstāt aizgājušo aizsargu Kasparu Gorkšu, taču sezonas vidū atnākušais serbs Saša Cilinšeks atrisināja šo problēmu. Lietderīgi darbojās vēl viens jaunpienācējs - gruzīnu pussargs Zurabs Mentešašvili.

Kad augustā laukumā atgriezās Vaņins, agrāko meistarību atguva Ndeki, vārtus regulāri sāka gūt uzbrukuma līderis Vits Rimkus. Ventspilnieki vairs nebija apturami: 12 uzvaras pēc kārtas ar kopējo rezultātu 38:2 runā pašas par sevi.

Liepājas krīze

Pēc čempionāta pirmās puses šķita, ka liepājnieki pēc gada pārtraukuma atgriezīsies valsts čempionu tronī, taču trešajā riņķī komandā iestājās krīze (septiņās spēlēs tikai trīs uzvaras). Arī turnīra pēdējās trīs kārtās liepājnieki piedzīvoja divus sāpīgus zaudējumus tiešajiem konkurentiem Skonto un FK Ventspils, kas arī izšķīra čempionu titula likteni.

Liepājas metalurga galvenais treneris Benjamins Zelkevičs komandas neveiksmīgo spēli skaidroja ar futbolistu nogurumu, jo divas trešdaļas spēlētāju piedalījās arī valstsvienību mačos, bet augustā metalurgi bija aizņemti arī ar UEFA kausa izcīņas sacensībām. Skaidrs, ka tas tiešām nospēlēja negatīvu lomu, taču nevarēja nepamanīt, ka Liepājas metalurgs šogad zaudēja savu firmas spēles stilu, kā arī kluba vadība pieļāva vairākas selekcijas kļūdas.

Liepājnieki agrāk izcēlās ar aizraujošu uzbrūkošu futbolu, būdama čempionāta rezultatīvākā komanda četrus gadus pēc kārtas. Šogad Liepājas metalurgs 28 spēlēs guvis tikai 42 vārtus, kas ir ceturtais rezultāts čempionātā. Salīdzinājumam: pērn liepājniekiem bija 66 precīzi raidījumi, pirms diviem gadiem - 85. Šogad liepājniekiem viss smagums uzbrukumā uz saviem pleciem bijā jāiznes Ģirtam Karlsonam. Kamēr viņš tika galā ar šo grūto uzdevumu (10 vārti pirmajos divos riņķos), viss bija kārtībā, bet tikko Karlsona rezultativitāte apsīka, liepājniekiem vairs nebija citu uzbrukuma alternatīvu.

Arī pērn Ģirts bija metalurgu uzbrukuma līderis, taču viņam bija arī labi palīgi - Kristaps Grebis un Aleksandrs Katasonovs. Šo sezonu viņi abi dažādu iemeslu dēļ sāka citos Latvijas klubos, bet cienīgu maiņu Zelkevičam tā arī neizdevās sameklēt. Iepirktie leģionāri Kristians Toress, Andrijs Krugļiks un Aleksandrs Laktionovs neattaisnoja uz viņiem liktās cerības. Tieši to pašu var teikt par sezonas vidū uz Liepājas komandu pārnākušajiem Latvijas valstsvienības pussargiem - Andreju Rubinu un Imantu Bleideli. Turklāt augustā liepājnieki piedzīvoja vēl vienu zaudējumu - uz Krieviju devās otrs rezultatīvakais komandas spēlētājs Mindaugs Kalons.

Sezonas izskaņā arvien skaļāk izskanēja runas, ka Liepājas komandā ir nesaskaņas, bet Liepājas fanu klubs pat nāca klajā ar aicinājumu atlaist no darba Zelkeviču.

Rīgas izrāviens

Sezonas galveno pārsteigumu sarūpēja pagājušā gada virslīgas pirmspēdējā vienība FK Rīga, kas pirmo reizi kluba vēsturē izcīnīja Latvijas čempionāta medaļas. Ilgu laiku rīdzinieki pretendēja uz visaugstākā kaluma godalgām. Rīdziniekiem gan pietrūka pieredzes, lai izturētu šo cīņu līdz galam - pēdējā riņķī FK Rīga zaudēja visām trim pārējām konkurentēm.

FK Rīga lielāko panākumu guva jau pirms sezonas, veicot ļoti veiksmīgu sastāva komplektāciju. Atnākušie krievu leģionāri Andrejs Nikolajevs, Dmitrijs Skobļakovs, Jevgēņijs Landirevs, pieredzējušais Artūrs Zakreševskis, vārtsargs Andrejs Pavlovs pacēla galvaspilsētas klubu jaunā līmenī. Tas gan nebūtu iespējams bez trenera Sergeja Semjonova prasmīga darba. Ļoti labu sezonu aizvadīja arī ilggadējais FK Rīga pussargs Jurijs Žigajevs, kurš likumsakarīgi arī debitēja Latvijas valstsvienībā.

Nākotnes cerības

Lai gan Skonto pirmo reizi vēsturē palika bez medaļām un līdz ar to nākamgad nepiedalīsies Eirokausos, šo sezonu rīdzinieki noteikti var ierakstīt plusā. Atklāti sakot, pirms čempionāta starta nedomāju, ka Skonto tik ilgi cīnīsies par augstākā kaluma medaļām. Ņemot vērā, ka pēc pagājušās sezonas Skonto atvadījās no vairākiem agrāko gadu līderiem (Artūra Zakreševska, Aleksandra Isakova, Mihaila Miholapa), bet vietā neiepirka atzītus meistarus, paļaujoties uz saviem jauniešiem, čempionāta iznākums ir likumsakarīgs.

Skonto ar optimismu var raudzīties nākotnē, jo jaunie Aleksejs Višņakovs, Aleksandrs Cauņa, Sergejs Kožans, Kristaps Blanks, Oļegs Laizāns, Raivis Hščanovičs, Vadims Gaiļus, Sergejs Golubevs pierādīja, ka viņi ir gatavi risināt lielus uzdevumus. Tiesa, īpašu uzslavu ir pelnījis Skonto veterāns Vitālijs Astafjevs, kurš arī 36 gadu vecumā bija viens no čempionāta spilgtākajām figūrām.

Skonto guva vairākas iespaidīgas uzvaras (divreiz triumfējot Liepājā - 2:0 un 1:0, ar 3:0 sagraujot FK Rīga), taču izcīnīja tikai vienu punktu četros mačos ar Skonto trenera Pola Ešvorta bijušo komandu FK Ventspils.

Pirmais mēģinājums

Pirms sezonas lielus plānus kala arī Daugavpils Daugava, kuru čempionātam gatavoja pazīstamais Krievijas speciālists Sergejs Petrenko, kurš savulaik izcīnījis medaļas Krievijas čempionātā. Daugavas prezidents Igors Mališkovs arī parūpējās, lai trenera rīcībā būtu kaujas spējīgs kolektīvs (leģionāri no Krievijas, Baltkrievijas, Brazīlijas, Lietuvas, atzīti vietējie meistari - Aleksandrs Isakovs, Ruslans Mihaļčuks), taču Petrenko vadībā daugapilieši deviņos mačos izcīnīja tikai trīs punktus spēlē ar pastarīti Olimpu, tā ka trenera demisija bija loģisks risinājums. Līdz ar to sapnis par medaļām jau bija izsapņots, bet komandas vadību pārņēma cits Krievijas treneris Igors Gamula. Zaudējot cerības uz medaļām, Daugava visu uzmanību pievērsa Latvijas kausa izcīņai. Gamulam izdevās uzlabot komandas rezultātus, čempionātā finišējot piektajā vietā. Taču kausa izcīņā daugavpilieši neizmantoja labvēlīgo izlozi, pusfinālā sensacionāli zaudējot Olimpam. Uzreiz pēc sezonas beigām Daugavas vadība šķīrās arī no Gamulas.

No daudzajiem leģionāriem izcelt var baltkrievu uzbrucēju Nikolaju Rindjuku un lietuviešu pussargu Aurimu Kuči. Jāpiebilst, ka čempionāta otrajā pusē Daugavai pievienojās arī viens no visu laiku rezultatīvākajiem Latvijas čempionātu futbolistiem Viktors Dobrecovs, taču viņš tā arī neprata iekarot vietu komandas pamatsastāvā.

Ekstrēmās pārvērtības

Šogad visvairāk pārsteidza FK Jūrmala, ar kuru sezonas laikā notika tiešām ekstrēmas pārvērtības - čempionātu sāka vieni futbolisti, bet beidza pavisam citi. Pēc pirmā riņķa gan šķita, ka FK Jūrmala Krievijas trenera Oļega Stogova vadībā pacīnīsies par medaļām, taču pēc pirmajām neveiksmēm Jūrmalas klubā notika īsta revolūcija. Jūlijā Stogovs devās uz dzimteni, bet komandu viens pēc otra pameta labākie futbolisti - gan pusducis Krievijas leģionāru ar bijušo Liepājas metalurga uzbrukuma līderi Katasonovu priekšgalā, gan spēlētāji ar Latvijas valstsvienības pieredzi Imants Bleidelis, Māris Smirnovs, Vladimirs Žavoronkovs, Valentīns Lobaņovs. Viņu vietu ieņēma rezervisti, bet klāt nāca trīs bulgāru leģionāri un vairāki pirmās līgas futbolisti. Par galveno treneri kļuva Gatis Ērglis, kurš nonāca neapskaužamā situācijā, jo ar šādu sastāvu jūrmalnieki par lieliem mērķiem vairs nevarēja domāt. Tomēr Jūrmalas klubam vēl izdevās sarūpēt pāris pārsteigumu, atņemot svarīgus punktus medaļu pretendentiem - uzvara 2:0 pār FK Rīga un neizšķirts 1:1 ar Liepājas metalurgu. Tiesa, jūrmalnieki ir atbildīgi par sezonas lielāko kauna traipu - zaudējumu ar 0:10 Ventspilī.

Dinaburgas krahs

Daugavpils Dinaburga deviņus gadus pēc kārtas Latvijas čempionātā ieņēma ceturto vietu, taču šogad daugavpilieši pilnībā zaudēja savas pozīcijas. Ja Latvijas Futbola federācija nebūtu nolēmusi nākamgad palielināt virslīgas dalībnieku skaitu līdz 10, Dinaburgu gaidītu pat pārspēles par vietu virslīgā. Viena lieta ir sportiskie rezultāti, taču Dinaburga arī krietni aptraipīja savu reputāciju, jo Daugavpils klubs bija iesaistīts spēļu pārdošanas skandālos. Izslēgšana no Baltijas līgas vien ir ko vērta, bet arī Latvijas čempionātā Dinaburgai gadījās ļoti aizdomīga spēles. Piemēram, trešā riņķa mājas spēle ar Olimpu, kad bukmeikeru kantoros dažu stundu laikā par pārliecinošu uzvaras favorītu kļuva Olimps, kas līdz tam bija izcīnījis tikai divus punktus. Tas nozīmēja, ka uz Dinaburgas neveiksmi šajā mačā tika liktas ļoti lielas summas. Spēle beidzās ar rezultātu 1:2.

Arī Dinaburgā sezonas laikā notika treneru maiņa. Krievijas speciālistu Sergeju Popkovu nomainīja gruzīns Tamazs Pertija, kurš agrāk spēlējis dažādos Latvijas klubos. Vasaras transfēru perioda laikā uz otru Daugavpils klubu pārgāja arī divi komandas vadošie spēlētāji - vārtsargs Vadims Fjodorovs un pussargs Jurijs Sokolovs, bet smagas traumas dēļ pusi sezonas komandai nevarēja palīdzēt labākais leģionārs Artjoms Jaškins.

Kausa komanda

Jau pirms sezonas reti kurš šaubījās, ka pēdējā vietā paliks Rīgas Olimps, kurā spēlē gandrīz tikai 19 un 20 gadu veci jaunieši. Vienīgais izņēmums bija 33 gadu vecais Andrejs Štolcers, kurš gan Olimpā aizvadīja tikai sezonas otro pusi, bet otrs vecākais spēlētājs bija 22 gadus vecais aizsargs Edijs Ivaško. Skaidrs, ka jauniešu komandai nebija pa spēkam visa turnīra garumā konkurēt ar pārējām vienībām, taču nevar teikt, ka olimpieši visiem zaudēja bezcerīgi - 11 no 24 zaudējumiem piedzīvoti ar minimālu rezultātu. Olimps arī sagādāja supersensāciju, pirmajā riņķi atņemot punktus FK Ventspils (1:1), bet galveno pārsteigumu Olimps sarūpēja Latvijas kausa izcīņā, tiekot līdz finālam. Nevar noliegt, ka Olimpam ļoti veicās izlozē, jo nebija jātiekas ar nevienu pirmā četrinieka komandu, taču tā arī ir kausa izcīņas īpatnība. Lai ari cik tas neskanētu jocīgi: nākamgad Olimps spēlēs UEFA kausa izcīņā.

Kristiāns GIRVIČS

Sezonas laureāti

(Sporta versija)

Labākais vārtsargs

Andris Vaņins (FK Ventspils)

Lai gan FK Ventspils pamatvārtsargs Andris Vaņins traumas dēļ izlaida pat vairāk nekā pusi sezonas, pēc viņa atgriešanās ventspilnieki veica fantastisku izrāvienu - 11 uzvaras pēc kārtas. Andris 11 mačos kapitulēja tikai reizi, kas lielā mērā arī izšķīra čempionu titula likteni. Vaņins bija nepārspējams arī Latvijas kausa izcīņā. Šogad uz labākā vārtsarga godu noteikti varēja pretendēt arī Liepājas metalurga pārstāvis Viktors Spole un Andrejs Pavlovs no FK Rīga, kuri arī spēlēja ļoti stabili, aizvadot vairākas spilgtas spēles.

Labākais aizsargs

Žans Pols Ndeki (FK Ventspils)

Čempionvienības aizsardzības galvenais balsts. Kad kamerūniešu milzis  nav laukumā, FK Ventspils aizsardzība vairs neizskatās tik neieņemams cietoksnis. Arī šosezon Ndeki izcēlās ar bīstamu iesaistīšanos standartsituācijās pie pretinieku vārtiem, gūstot četrus vārtus. No citiem aizsargiem noteikti jāizceļ arī Ndeki kluba biedrs Deniss Kačanovs, liepājnieki Deniss Ivanovs, Dzintars Zirnis, Antonio Fereira, Oskars Kļava, rīdzinieki  Igors Korabļovs un Artūrs Zakreševskis, skontietis Jozefs Pjačeks.

Labākais pussargs

Vitālijs Astafjevs (Skonto)

Lai gan Skonto ieņēma tikai ceturto vietu, vēl divas spēles pirms finiša titulētākajam Latvijas klubam bija izredzes pat uz zeltu. Skonto kapteinis bija palicis vienīgais no vecās titulētās gvardes, kļūstot par īstu komandas barvedi. Bez Vitālija Skonto diez vai līdz pēdējai kārtai cīnītos par medaļām. Labu sezonu aizvadīja arī Astafjeva kluba biedrs Aleksejs Višņakovs, čempionu rindās nozīmīga loma bija ventspilnieku kapteinim Zaharam Dubenskim, atzīstamu sniegumu demonstrēja FK Rīga pārstāvji Dmitrijs Skobļakovs un Jurijs Žigajevs, liepājnieki Genādijs Soloņicins un Tomas Tomašausks.

Labākais uzbrucējs

Vits Rimkus (FK Ventspils)

Šīs nominācijas uzvarētājs rada vismazākās šaubas. Vits Rimkus ar 20 gūtajiem vārtiem pārliecinoši kļuva par čempionāta labāko snaiperi. Rimkus tuvākais konkurents bija FK Rīga uzbrucējs Andrejs Nikolajevs. Jāpiebilst, ka 34 gadus vecais Rimkus ne tikai pats regulāri guva vārtus, bet arī bieži asistēja partneriem. Sezonas pirmajā pusē čempionāta galvenā uzbrukuma zvaigzne gan bija liepājnieks Ģirts Karlsons, taču sezonas beigas viņam neizdevās. Rezultatīvi spēlēja arī Daugavpils Daugavas pārstāvis Nikolajs Rindjuks.

LMT virslīgas 2007. gada simboliskā izloze (Sporta versija)

Vaņins, Korabļovs, Ndeki, Ivanovs, Zirnis, Žigajevs, Dubenskis, Astafjevs, Višņakovs, Nikolajevs, Rimkus.

LMT virslīga

Noslēguma tabula

FK Ventspils 28        18        6          4          59:16  60

Liepājas metalurgs  28        18        4          6          42:21  58

FK Rīga         28        17        6          5          48:28  57

Skonto            28        16        7          5          54:27  55

Daugava        28        9          6          13        33:38  33

FK Jūrmala   28        7          5          16        28:51  26

Dinaburga     28        6          2          20        23:58  20

Olimps           28        2          2          24        15:63  8

Rezultatīvākie spēlētāji: Vits Rimkus (FK Ventspils) - 20, Andrejs Nikolajevs (FK Rīga) - 15, Ģirts Karlsons (Liepājas metalurgs) - 12, Nikolajs Rindjuks (Daugava) - 11, Kristaps Blanks, Vitālijs Astafjevs, Aleksejs Višņakovs (visi Skonto), Artjoms Rudņevs (Daugava), Jurijs Žigajevs (FK Rīga) - 7.

Fotoparaksti

Snaiperis. Par Latvijas čempionāta rezultatīvāko spēlētāju pārliecinoši kļuva FK Ventspils uzbrucējs Vits Rimkus, kurš arī ir galvenais kandidāts uz čempionāta labākā spēlētāja titulu

Kamerūniešu milzis. Čempionu aizsardzības galvenais balsts atkal bija gandrīz divmetrīgais kamerūnietis Žans Pols Ndeki

Otrā jaunība. Skonto kapteinis Vitālijs Astafjevs arī 36 gadu vecumā ir viens no Latvijas čempionāta labākajiem spēlētājiem