twitter facebook instagram

Ja spēles sāktos rīt...

03.Jan.2008 - Portāla Administrators

 
Numurs: 
105
Pekina-CERIIBAS.jpg

Pār Pekinas stadionu olimpiskā lāpa gan iedegsies tikai 8. augustā pulksten 8 un 8 minūtēs vakarā. Pielieciet klāt vēl šīs tūkstošgades 8. gadu, un radīsies pavisam maģisks virknējums. Daudzos sporta veidos olimpisko kvalifikācijas prasību izpilde beigsies tikai vasarā, bet jau tagad Latvijas komandas aprises un cerības ir visai nojaušamas.

Airēšana
Pagaidām ir tikai cerības, ka pēc astoņu gadu pārtraukuma Latvija atkal būs pārstāvēta airēšanas sacensībās. To var izdarīt Kristaps Bokums vieniniekā. Viņa pēdējā iespēja iegūt ceļazīmi uz Pekinu būs no 15. līdz 18. jūnijam olimpiskajā kvalifikācijas regatē Lucernā. Izredzes Pekinas olimpiskajās spēlēs: iekļūšana B finālā.
Basketbols
Latvijas basketbolistes, 2007. gada Eiropas čempionātā Itālijā izcīnot ceturto vietu, tika pie iespējas izspēlēt vienu no piecām ceļazīmēm uz Pekinas olimpiskajām spēlēm. No 9. līdz 15. jūnijam Madridē (Spānija) par atlikušajām vietām sacentīsies 12 izlases.

14. janvārī Madridē notiks olimpiskā kvalifikācijas turnīra grupu izloze, kurā Latvija, Angola, Argentīna, Baltkrievija, Brazīlija, Taivāna, Kuba, Čehija, Fidži, Japāna, Senegāla un Spānija tiks sadalītas četrās grupās. Pēc savstarpējām spēlēm grupās notiks mači pēc izslēgšanas turnīra sistēmas.

Olimpiskajās spēlēs sacentīsies 12 izlases. Vietas šajā turnīrā automātiski ieguva Ķīna (sacensību saimniece), Austrālija (pasaules čempione), Dienvidkoreja (Āzijas čempione), ASV (Amerikas čempione), Krievija (Eiropas čempione), Mali (Āfrikas čempione) un Jaunzēlande (Okeānijas čempione).

Izvērtējot iespējamos spēku samērus olimpiskajā turnīrā, visdrošāk ir izmantot 2006. gada pasaules čempionāta rezultātus. Eiropu šajā turnīrā pārstāvēja piecas izlases, un 16 komandu konkurencē sliktāko rezultātu sasniedza Spānija, ieņemot astoto vietu. Tādējādi varam rēķināties, ka arī olimpiskajā turnīrā favorītu pulkā varētu būt Amerikas (ASV, Brazīlija), Okeānijas (Austrālija) un Eiropas spēcīgākās izlases. Protams, nedrīkst aizmirst arī sacensību saimnieces ķīnietes, kuras gan pirms diviem gadiem nemaz netika pie spēlēšanas pasaules čempionātā. Ja Latvija pārvarēs olimpisko kvalifikāciju, tad Pekinā tā noteikti varēs pretendēt uz vietu ceturtdaļfinālā.

BMX

Ja tiešām spēles sāktos rīt, tad Latvija BMX sacensībās piedalītos ar maksimālo dalībnieku skaitu - trim sportistiem, jo UCI nāciju vērtējumā mūsu valsts patlaban atrodas piektajā vietā - tā ir mūsu cerību virsotne arī 1. jūnijā, kad pēc pasaules čempionāta olimpiskās kvalifikācijas reitingam tiks pavilkta svītra. Būtu liela neveiksme, ja Latvija noslīdētu zemāk par astoto vietu (6. - 8. nācija tiks pārstāvēta ar diviem braucējiem) un uz Pekinu drīkstētu sūtīt tikai vienu atlētu.

"Kuri tajā brīdī būs labākie, tie arī Pekinā startēs," apgalvo izlases vecākais treneris Ivo Lakučs, kurš arī pats pretendē uz vietu komandā. Pēc pērnās sezonas izlases līderi ir Artūrs Matisons un Māris Štrombergs. Ir izredzes arī Artim Žentiņam un Edžum Treimanim. Šāgada BMX sezona un punktu krāšana Eiropā sākās jau pērnajā decembrī.

Ja Latvija spēlēs netiks pārstāvēta finālā (astoņi dalībnieki), tā būs neveiksme. Latvietis uz pjedestāla - tas nebūs septītais pasaules brīnums.

Bokss

Pēc Latvijas bokesru neveiksmes pasaules čempionātā Čikāgā izredzes vēl nav zudušas ceļojumam uz Ķīnu. Lai tas būtu iespējams, mūsējiem labi jāsit olimpiskajos atlases turnīros Peskāri (Itālija, no 24. februāra) un Atēnās (15.- 22.04). Likmes ir ļoti augstas. Vairumā kategoriju Pekinai kvalificēsies tikai finālisti, bet dažos citos svaros pie ceļazīmēm tiktu arī divreiz vairāk cimdoto dūru meistaru.

Kāpēc gan lai savu piecu gadu veco panākumu pasaules čempionātā Taizemē (piektā vieta) neatkārtotu Raitis Ritenieks? Viņš sitiena spēkam klāt licis arī prasmīgu izveicību ringā. Uz veiksmi atlases turnīros var cerēt arī Šostaks.

 Brīvā un grieķu-romiešu cīņa

Cīņas sportā kopš Latvijas atjaunotnes olimpiskajās spēlēs mums tukšo vietu nav bijis. Katrās esam iekļuvuši labāko divdesmit sportistu skaitā. Augstākais sasniegums bijis Aigara Jansona devītā vieta Atlantā.

Par Pekinu cīnīsimies olimpisko atlases turnīru seriālā, kas abos cīņas veidos (dāmas ieskaitot), risināsies ne tikai Eiropā, bet arī citos kontinentos. Par olimpiskajām tiesībām cīnīsies Armands Zvirbulis, Imants Lagodskis, Andrejs Vasilļjevs, Laura Skujiņa, Viktorija Grigorjeva (brīvā cīņa) , Aleksandrs Višņakovs un Andrejs Afanasjevs (abi grieķu-romiešu cīņa).

Prognoze - mūsējiem ir pasaules junioru čempionu  tituli, būtu laiks tos Armandam Zvirbulim un Imantam Lagodskim pārkalt vēl augstākos.

Burāšana

Teorētiski izredzes kvalificēties olimpiskajai regatei mums ir pat piecās klasēs: Laser R - Annai Ailei, RS:X - Rihardam Akmentiņam, Laser - Artim Bērziņam, 470 - Madaram Alviķim un Robertam Dančauskim, kā arī Star - veterāna Eižena Cepurnieka ekipāžai. Praktiski var gadīties, ka pēc neatkarības atgūšanas šīs būs pirmās spēles bez Latvijas burātāju līdzdalības. Lai šis pareģojums nepiepildītos, visiem gandrīz divreiz labāk par savām spējām jāstartē pasaules čempionātos, kas diemžēl risināsies tālajā dienvidu puslodē. Pirmais izšķirošajā cīņā jau 10. janvārī Oklendas ūdeņos dosies septiņpadsmitgadīgais Rihards Akmentiņš. Tikpat jauna ir arī Anna Aile. Abiem tāpat arī Laser un 470 klases burātājiem īstās varētu būt aiznākamās spēles Londonā.

Džudo

Pasaules čempionātā Rio de Žaneiro neviens no Latvijas džudistiem neizpildīja prasības, lai tiktu uz Pekinu. Taču viss vēl nav zaudēts, jo par atlikušajām vakancēm vēl varēs cīnīties Pasaules kausa seriālā, kas turpināsies no janvāra līdz aprīļa beigām. No Eiropas katrā svara kategorijā Pekinā varēs startēt deviņi džudisti - sportisti, kas  kvalifikācijas cikla beigās ieņems vietas labāko deviņniekā.

Pirms jaunā PK cikla starta janvārī Vsevolods Zeļonijs (līdz 73 kg) un Jevgeņijs Borodavko (līdz 90 kg) šajā svarīgajā rangā ieņem attiecīgi ceturto un astoto vietu. Ja abi kvalificēsies Pekinai, ir cerības uz labu galaiznākumu, pat uz medaļām. Arī Borodavko. Minimālas izredzes uz Ķīnu braukt  ir Denisam  Kozlovam.

Kanoe un smaiļošana

Startam Pekinā jau kvalificējušies smaiļotāji Krists Straume un Kristaps Zaļupe (500 m). To vēl var izdarīt Aleksejs Rumjancevs (smaiļotājs), Andrejs Šudeiķis un Gatis Pranks (kanoe divniekā).

Ja spēles sāktos rīt, Kristam Straumem/Kristapam Zaļupem nāktos aizvadīt nopietnu cīņu par iekļūšanu labāko sešniekā. Pasaules čempionāta finālbraucienā viņus no uzvarētājiem šķīra tikai dažas sekundes, tāpēc ir iemesls cerībām, ka mūsu duets savu rezultātu (5. vietu) varētu arī uzlabot. Ne velti Straume/Zaļupe ieplānojuši iespaidīgu gatavošanās programmu. Jācer, mūsu smaiļotāju divnieks patīkami pārsteigs līdzjutējus un turpinās šī sporta veida labāko pārstāvju sasniegumus.

Loka šaušana

Pagājušajā gadā pasaules čempionātā Vācijas pilsētā Leipcigā Latvijas labākajai loka šāvējai Zanei Bērziņai pietrūka tikai divu punktu, lai kvalificētos Pekinas olimpiskajām spēlēm (43. vieta). Tomēr Bērziņai vēl palikušas divas iespējas. Maijā Francijā notiks Eiropas čempionāts, kur biļetes uz Ķīnu iegūs trīs labākās šāvējas, kuras to nav izdarījušas pasaules meistarsacīkstēs, bet jūnijā turpat Gallu zemē risināsies olimpiskais kvalifikācijas turnīrs, kur tiks izcīnītas vēl piecas vietas. Teorētiski cerības startēt Pekinā saglabā arī Bērziņas treneris Eduards Lapsiņš, kurš pasaules čempionātā bija 65. vietā.

Pekinas olimpiskajās spēlēs sievietēm un vīriešiem startēs pa 64 sportistiem. Latvijas loka šāvēji vēl nekad nav piedalījušies olimpiskajās spēlēs, mūsu piedalīšanās vien jau būs liels solis uz priekšu.

Modernā pieccīņa

Lai arī olimpiskās vicečempiones Jeļenas Rubļevskas pasē Pekinas šāgada vīza vēl nav ielīmēta, viņa bez īpašiem uztraukumiem jau var gatavoties augusta karstajām cīņām. Formāli neviens Latvijas modernās pieccīņas pārstāvis vēl nav kvalificējies olimpiskajam startam. Bet arī visā pasaulē to nav izdarījuši vairāk par piecpadsmit atlētiem, kas šādas tiesības ieguvuši savu kontinentu un pasaules meistarsacīkstēs.

Pekinā startēs 36 dāmas un tikpat daudz kungu. Olimpiešu vairākums tiks noteikti pēc vietas pasaules reitingā (trīs ceļazīmes gan vēl atvēlētas pasaules čempionāta laureātiem, ja vien viņi tās jau nebūs ieguvuši iepriekš). Jeļena Rubļevska šajā rangā patlaban atrodas sestajā vietā, Deniss Čerkovskis - 26. vietā, Sandris Šika - 39. vietā. Pirms viņiem ir vairāki "liekie" atlēti (katru valsti spēlēs nevar pārstāvēt vairāk par diviem sportistiem).

Cīņa par vietu zem piecapļu saules atsāksies 19. februārī un turpināsies vēl četrās Pasaules kausa izcīņas kārtās, lai maija beigās noslēgtos ar pasaules čempionātu Budapeštā, pēc kura reitingā tiks pavilkta galīgā svītra. Ļoti iespējams, ka Pekinā startēs visi trīs Latvijas atlēti. Rubļevska dara visu, lai atkal kāptu uz pjedestāla, Čerkovskis grib tikt vaļa no mūžīgās ceturtās vietas sindroma, bet Šika - sagādāt pārsteigumu, kas viņam visaugstākā līmeņa sacensībās reizumis jau izdevies.

Paukošana

Paukošanā olimpiskās ceļazīmes, pirmkārt, dala pēc pasaules ranga rezultātiem. Mūsu labākā paukotāja Jūlija Vansoviča, kura ir vienīgā mūsu pretendente braucienam uz Pekinu, pagaidām ieņem 51. vietu, kas nevieš lielu optimismu, jo paukošanā ar špagu Pekinā startēs tikai 24 sportistes. Tiesa, no vienas valsts varēs piedalīties tikai divas sportistes. Vansovičas olimpiskais liktenis izšķirsies pavasarī, kad notiks Eiropas kvalifikācijas turnīrs, kur ceļazīmes uz Pekinu izcīnīs trīs sportistes no tām valstīm, kurām vēl nav nevienas olimpiskās vietas.

Pagājušajā pasaules čempionātā Sanktpēterburgā Vansoviča ieņēma 15. vietu, apliecinot savu konkurētspēju. Ja Jūlija tiks uz Pekinu, tad varam cerēt uz vismaz tikpat labu rezultātu. 2000. gadā Sidnejas olimpiskajās spēlēs Vansoviča dalīja 9. - 16. vietu.

Peldēšana

Kaut vai šodien olimpiskajā baseinā 200 metros brīvajā stilā var startēt Romāns Miloslavskis (norma izpildīta 2007. gada Nīderlandes atklātajā čempionātā ar jaunu Latvijas rekordu - 1:48,45).

Vēl reālas izredzes kvalificēties spēlēm ir Kirilam Sanžerovecam brasā. Starptautiskā Peldēšanas federācija (FINA) apstiprinājusi 10 sacensības Eiropā, kurās to iespējams izdarīt. Arī janvāra beigās, februāra sākumā Ķīnas atklātajā čempionātā aicināti piedalīties FINA dalībvalstu pārstāvji. Pēdējā diena, kad vēl var izpildīt olimpisko normu, ir 15. jūlijs.

Izredzes Pekinas olimpiskajās spēlēs: Romānam Miloslavskim iekļūšana B finālā. Kirilam Sanžerovecam starts priekšsacīkstēs.

Pludmales volejbols

Ja 2008. gada olimpisko spēļu kvalifikācijas punktu krāšana beigtos šobrīd, tad ceļazīmes uz Pekinu iegūtu divi Latvijas pāri - Aleksandrs Samoilovs/Mārtiņš Pļaviņš un Inguna Minusa/Inese Jursone. Olimpiskajās spēlēs startēs pa 24 vīriešu un sieviešu duetiem.

Taču īstā cīņā vēl ir tikai priekšā, jo punktus olimpiskās kvalifikācijas rangam vēl ir iespējams izcīnīt līdz pat 20. jūlijam. Nosakot olimpisko rangu, tiek ņemti vērā katra dueta astoņi labākie sasniegumi, izvērtējot sniegumu pasaules čempionātos, kontinentu čempionātos, kā arī Pasaules kausa izcīņas posmos.

Samoilovs un Pļaviņš līdz šim piedalījušies 15 turnīros, olimpiskajā rangā ieņemot 21. vietu. Teorētiskas iespējas tikt pie ceļazīmes saglabā arī Toms un Jānis Šmēdiņi, kuri traumu dēļ piedalījušies tikai septiņos olimpiskā ranga turnīros.

Minusa un Jursone olimpiskajā rangā pašlaik ieņem maģisko 24. vietu. Latvijas duets līdz šim piedalījies 13 turnīros, tādēļ straujš kāpums nav iespējams. Daudz maz droši var būt vadošie 18 pāri, bet par pārējām sešām vietām visa cīņa vēl priekšā.

Pekinas olimpiskajās spēlēs konkurence būs nedaudz mazāka nekā Pasaules kausa posmos, jo pludmales volejbola lielvalstis pārstāvēs tikai pa diviem pāriem. Gan Samoilovam/Pļaviņam, gan Minusai/Jursonei ir pa spēkam pārvarēt pirmās kārtas, lai pretendētu uz līdzdalību ceturtdaļfinālā.

Riteņbraukšana

Latvijas šosejas riteņbraukšana Pekinas olimpiskajās spēlēs būs pārstāvēta tikai ar trim sportistiem, precīzāk, mums ir iedalītas trīs vietas. Taču, atbilstoši UCI jaunajiem noteikumiem, mūsu variantā varēs pieteikt tikai divus, Raivi Belohvoščiku solo distancē, bet grupas braucienā vēl tikai Alekseju Saramotinu, jo otrs būs jau minētais Belohvoščiks. Lēmums visai netaisnīgs, tomēr līdz Pekinai neapstrīdams. Kalnu riteņbraukšanā Latvijai nebūs neviena olimpieša.

Svarcelšana

Katras valsts dalībnieku skaitu olimpisko spēļu turnīram svarcelšanā  noteica pasaules čempionātā, atkarībā no iegūtās vietas Nāciju kausa vērtējumā. Mūsu smagsvars Viktors Ščerbatihs, izcīnot absolūtā čempiona titulu supersmagajā svarā, pirms tam pavasarī iegūstot zeltu arī Eiropas čempionātā, izpildīja visas prasības, lai kļūtu par olimpieti. Taču ar šiem panākumiem bija par maz, lai Latviju Pekinā varētu pārstāvēt vairāki atlēti.

Prognoze? Vajadzētu pārkalt Atēnu olimpiskajās spēlēs iegūto sudrabu divcīņas summā Pekinas zeltā. No irāņa Rezazades Viktoram baiļu nav, bet jāceļ būs krietni vairāk nekā Atēnās un pasaules šāgada čempionātā Taizemes pilsētā Čanmajā, kur viņu apbalvoja Rezazade.

pie Pekinas gabala

Šaušana

Ne Afanasijam Kuzminam, ne Borisam Timofejevam neizdevās oficiālajās sacensībās kvalificēties Pekinai. Taču abiem sportistiem visas izredzes vēl nav zudušas. Uz Starptautiskās Šaušanas federācijas wild card var cerēt viens no viņiem. Ja pagodinās Kuzminu, viņam tās būs jau astotās olimpiskās spēles.

Taekvondo

Arī Latvijas taekvondisti vēl nav zaudējuši cerības kļūt par Pekinas olimpiešiem. Viņiem sevi jāapliecina Eiropas atlases turnīrā, kas no 20. līdz 25. janvārim risināsies Stambulā. Pekinā katru valsti varēs pārstāvēt četri taekvondisti (divas dāmas un tikpat kungu). Lai mūsu sportisti saņemtu ceļazīmes uz Pekinu, Stambulas turnīrā jāiekļūst finālā. Uz Turciju dosies  Aleksejs Bļiznakovs (67 kg) , Jūlija Kuzmina (55 kg), kā arī divi labākie no Latvijas meistarsacīkstēm, kas notiks 12. janvārī. Tiem, kas saņems olimpiskās ceļazīmes Stambulā, būs labas izredzes arī Ķīnā.

Teniss

Pekinas Olimpisko spēļu tenisa turnīrā vienspēlēs varēs piedalīties 64 pasaules labākie tenisisti. Ja spēles sāktos tūdaļ pēc Jaunā gada, viņu vidū būtu arī Latvijas labākais tenisists Ernests Gulbis. 2007. gada ATP noslēguma reitingā Gulbis ieņēma 61. vietu, kas viņam garantē iekļūšanu olimpisko spēļu turnīrā. Tiesa, kvalifikācijas beigu datums ir nākamā gada 9. jūnijs, tāpēc svarīga būs pēc French Open ieņemtā vieta ATP reitingā.

Andim Juškam kvalificēties spēlēm būs krietni sarežģītāk - gada noslēguma reitingā viņš ir 248. vietā. Lai pirms Pekinas spēlētu kvalifikācijā un pacīnītos par 14 atlikušajām vietām, ATP reitingā viņam līdz jūnijam jāpakāpjas par aptuveni 100 vietām. Dubultspēlēs Latvijas tenisistiem tikpat kā nav cerību spēlēt Pekinā, tāpat arī sieviešu vienspēlēs.

Olimpiskajā turnīrā Gulbja izredzes būs atkarīgas arī no veiksmes izlozē. Ar divām jau tiek sešpadsmitniekā, ar trim - astotniekā...

Vieglatlētika

Olimpiskās komandas lielāko daļu allaž veido vieglatlēti. Lai startētu Pekinā, jāizpilda visai augstas kvalifikācijas normas, kuras varēja sasniegt jau pērnajā sezonā, bet olimpiskajā gadā tas vēl iespējams līdz 23. jūlijam.

Normas katrā vieglatlētikas disciplīnā ir divas - A un B. Ja augstāko (A) sasniedz vienas valsts sportisti trīs sportisti, tad var startēt visa trijotne. Ar B normu drīkst piedalīties viens sportists katrā disciplīnā. Savukārt vienā disciplīnā nedrīkst startēt gan A, gan B kvalifikācijas normas sasniegušie.

A normatīvu jau izpildījuši trīs šķēpa metēji -Vadims Vasiļevskis, Ainārs Kovals, Ēriks Rags, kā arī Jeļena Prokopčuka maratonā, Aiga Grabuste septiņcīņā, Jolanta Dukure, Ingus Janevics un Igors Kazakevičs soļošanā, Dmitrijs Miļkevičs 800 metros, Staņislavs Olijars 110 m/b un Jānis Karlivāns desmitcīņā. Kopā 11 atlēti.

B normas sasnieguši Linda Brīvule, Madara Palameika un Sinta Ozoliņa šķēpa mešanā, Ineta Radēviča tāllēkšanā, Māris Urtāns lodes grūšanā, Igors Sokolovs vesera mešanā, Voldemārs Lūsis šķēpa mešanā, Edgars Eriņš un Atis Vaisjūns desmitcīņā. Tātad 9 vieglatlēti. Bet, ņemot vērā A un B nesaderības principu, spēlēs šobrīd varētu startēt piecpadsmit sportisti.

Izlases galvenais treneris Edvīns Krūms uzskata, ka olimpisko sastāvu varētu papildināt vēl vismaz desmit sportisti, jo daudzi pērnajā sezonā nevarēja startēt ar pilnu spēku traumu dēļ, strauji progresē  virkne jauno sportistu, kuriem būtu pa spēkam vismaz B norma.

Lielākās cerības saistās ar olimpisko vicečempionu šķēpa mešanā Vadimu Vasiļevski, kurš var cīnīties par jebkura kaluma medaļu. Par vietu fināla astoņniekā noteikti spēkosies viņa ieroča brāļi Ainārs Kovals un Ēriks Rags.

Desmitcīņnieks Jānis Karlivāns ar savu personisko rekordu kandidē uz labāko astoņnieku. Ja ar savainojumiem sekmīgi tiks galā Staņislavs Olijars, tad arī viņš varētu cīnīties par vietu finālā.

Vidusdistančnieks Dmitrijs Miļkevičs ļoti augstus rezultātus sasniedz komercmačos, bet lielās sacensībās viņam nav tik labi veicies. Ja sportists spēs olimpiskajā gadā mainīt savu treniņu un sacensību režīmu, tad arī viņš var cīnīties par fināla astoņnieku.

Vieglatlētikā pamatsacensībās startē 12 sportisti. Tajās varētu iekļūt vairāki mūsējie. Pēdējiem mums nevajadzētu būt nevienā disciplīnā.

Vingrošana

Šajā ar olimpisko zeltu un sudrabu apmirdzētajā sporta veidā Pekinā Latvija var netikt pārstāvēta. Olimpiskās atlases sacensības jau beigušās, un mūsu Dmitrijs Trefilovs daudzcīņā ir trešais aiz svītras. Vienīgā cerība, ka trīs no 98 olimpiešiem kaut kādu iemeslu dēļ atteiksies startēt. Olimpiskajam vicečempionam Jevgeņijam Saproņenko jācer uz Starptautiskās federācijas piešķirto wild card.

Ja šīs no citiem atkarīgās cerības piepildīsies, Pekinas olimpiskajās spēlēs Dmitrijs Trefilovs uzkrās pieredzi priekšsacīkstes daudzcīņā, bet Jevgeņijs Saproņenko atbalsta lēcienā var iekļūt finālā.

Sports