Ķīniešiem joki nav prātā
Pasaules vingrošanas 40. čempionāts Štutgartē
ierakstīts vēsturē. Nākamais risināsies pēc diviem gadiem Londonā. Pa vidu būs
Pekinas olimpiskās spēles. Bez Latvijas vingrotāju līdzdalības.
Par bēdu ieleju, kas
valdīja komandu sacensībās, kuras ar cerībām gaidīja mūsu valsts izlases
atlēti, Sports jau rakstīja. Toties
svētki bija daudzās citās vienībās.
Ķīnieši ar skatu uz Pekinu
Vīriešu sacensību
dalībnieki, raugoties uz ķīniešu kombinācijām, gandrīz visi bija vienisprātis, ka
nākamajā gadā olimpiskajās spēlēs Pekinā viņiem godalgas garantētas. Vēl
precīzāk - jānotiek brīnumam, lai sacīkšu saimnieki komandu cīņā nevinnētu
savās mājās.Tagad viņi tuvākos sekotājus japāņus pārspēja par vairāk nekā
četrarpus punktiem.
Ķīnas valstsvienības līderis, 27 gadu vecais Jans Vei komandu sacīkstēs jau ir četrkārtējs (!) pasaules čempions (ķīnieši trumfēja trešo reizi pēc kārtas). Daudzcīņā viņš ir pirmais sportists kopš 1923. gada, kuram zelta medaļu izdevies iegūt atkārtoti.
„Vai mēs varam panākt ķīniešus?" pārvaicā Japānas izlases dalībnieks Hirojuki Tomita? „Neesmu pārliecināts. Mūsu valstī vingrošana arī ir ar ļoti senām tradīcijām, tomēr ķīnieši mūs krietni apsteiguši. Olimpiādē noteikti rādīsim vēl augstākas sarežģītības kombinācijas. Varbūt izdosies pieveikt sīkstākos sāncenšus."
Daudzus pārsteidza titulētā Jana Vei teiktais: „Man tagad vajadzētu starot aiz laimes - esmu kļuvis par pasaules čempionu. Taču neesmu ne pacilāts, ne laimīgs, jo te, Štutgartē, nenotika olimpiskās spēles..."
Pirms pāris gadiem ķīniešu vingrotāju vēlme izcīnīt olimpiādē visas astoņas zelta medaļas tika uztverta kā joks. Tagad sāncenši šo paziņojumu uztver ļoti nopietni.
No vīriem cenšas neatpalikt arī Ķīnas sieviešu izlases dalībnieces. Fei Čena nu jau ir trīskārtēja pasaules čempione lēcienā.
Bulgāru sirmais kungs
Vingrošanā vecums nav šķērslis. To lieliski apliecināja bulgārs Jordans Jovčevs. 34 gadu vecais vingrotājs, kurš dzīvo un strādā savā vingrošanas skolā ASV, atkal izcīnījis olimpisko ceļazīmi! Desmit pasaules un četru olimpisko medaļu īpašnieks kārtējo reizi pārliecinoši startēja savā kroņa numurā - apļos, kļūstot par bronzas laureātu.
Starp citu, ziņas par pasaules eksčempiona Juri van Geldera karjeras beigām bijušas priekšlaicīgas. Holandiešu vingrotājs apļos tikai nieka tiesu zaudēja ķīnietim Čenam Jibinam un ieguva sudraba medaļu.
Ģimenes pasākums
Divkārtējam olimpiskajam čempionam, krievu vingrotājam Valērijam Lukinam kopā ar bijušo rīdzinieku Vladimiru Marčenko, kurš ir visu iespējamo titulu īpašnieks akrobātikā, Teksasā pieder Pasaules Olimpiskās vingrošanas akadēmija. Tur par lielisku sportisti izaugusi arī Valērija 17 gadu vecā meita Anastasija. Pērn viņai potītes traumas dēļ izjuka līdzdalība pasaules čempionātā, toties šoreiz viņa atguva nokavēto. Zelts ASV komandu cīņā un vingrojumā uz baļķa, sudrabs līdztekās.
„Pēc uzvaras komandu mačos biju sajūsmā. Arī daudzcīņā cerēju iegūt medaļu, jo biju viena no līderēm. Sev par lielu pārsteigumu nokritu no baļķa, un cerības zuda. Redzēju, kā to pārdzīvoja tētis, jo viņš bija man līdzās pie paaugstinājuma. Toties mana māmiņa Anna, kura arī bija Štutgartē, nespēj izturēt sasprindzinājumu un parasti nozūd no tribīnēm. Cerēju nosargāt čempiones titulu līdztekās, bet tiesnešiem šķita labāks krievietes vingrojums. Toties tiku pie zelta uz baļķa."
Vladimirs Artjomovs ir pasaules un olimpiskais čempions. Tagad uz lielā paaugstinājuma iziet viņa dēls Aleksandrs, pārstāvot ASV. Tiesa gan, viņu uzvārds tagad tiek rakstīts - Artemovs. Lai arī Aleksandrs tika vienā no daudzcīņas fināliem, līdz godalgai aizsniegties neizdevās.
Uz pasaules čempionāta paaugstinājuma izgāja Daniela un Djego Ipolito. Brazīliešu māsa un brālis startēja ar mainīgām sekmēm. Daniela medaļas vēl neguva, toties labi pacentās Djego. 2005. gada pasaules čempions Štutgartē šo panākumu atkārtoja. Turklāt... savas māsas dzimšanas dienā. Apbalvošanā saņēmis ziedu pušķi, Djego steidza tribīnēs apsveikt Danielu un vēlāk atzinās: „Pagaidām šajās dienās man bija viens vienīgs maršruts - no viesnīcas uz sacīkšu arēnu un atpakaļ. Tagad gan pilsētā atradīšu māsai visskaistāko dāvanu. Un tad notiks skaļas svinības."
Skolniece uzmanības centrā
Kādudien Aiovas treneris Lans Čovs aizsūtīja videoierakstu ASV izlases koordinatorei Martai Karoli ar piebildi: filmā redzamā meitene kādudien varētu palīdzēt izlasei. Tika saņemts uzaicinājums uz treniņnometni. „Kad pirmoreiz ieraudzīju Šaunu Džonsoni, viņa atgādināja lelli. Talantīgu lelli un nodomāju: šī meitene būs izcila vingrotāja."
15 gadu vecā Šauna pēdējā gada laikā uzvarējusi Amerikas kausa izcīņā, Panamerikas spēlēs, ASV čempionātā. Pasaules meistarībā viņai komandas zelts, daudzcīņas zelts un spožākā godalga arī brīvajās kustībās. „Man patīk būt uzmanības centrā, patīk publika, - tā palīdz vingrot vēl labāk. Tagad beidzot esmu sapratusi, ka viss notiek īstenībā, lai gan ilgi šķita, ka sapņoju. Vācijā bija viegli, jo atbrauca arī mani vecāki. Taču tagad nevaru vien sagaidīt, kad brauksim mājās, satikšu draugus, iešu garās pastaigās ar saviem suņiem. Mani salīdzinot ar izcilo vingrotāju Mēriju Lū Retonu? Varbūt, taču negribu nevienu atdarināt. Gribu būt es pati."
Jau 17. reizi slavenā firma Longines piešķir Šveices dizainera Pjēro Travalīni 5000 dolāru vērto rokas pulksteni elegantākajiem vingrotājiem. Sieviešu konkurencē to ieguva Šauna Džonsone, kura trenējas kopš trīs gadu vecuma. Viriešu konkurencē godalgu saņēma 26 gadu vecais japānis Hirojuki Tomita.
Par spīti ratiņkrēslam
Olimpiskais čempions Kails Šefelts bija lieliskā sportiskajā formā. Kanādiešu vingrotājs vienā no pēdējiem treniņiem Štutgartē brīvajās kustībās kļūdījās. Mediķi konstatēja apakšstilba un vēl vairākus lūzumus. Sacīkstēs viņš noraudzījās ratiņkrēslā: „Esmu optimists. Ārsti vēl nav paziņojuši spriedumu. Varbūt vajadzēs arī operāciju. Bet esmu pārliecināts, ka jau pēc pāris mēnešiem palēnām varēšu sākt trenēties. Līdz olimpiskajām spēlēm vēl ir laika."
Pirmais kanādietis, kurš uzvarējis olimpiādē vingrošanā, var nesatraukties, jo olimpisko ceļazīmi izcīnījusi komanda, kas ierindojās 11. vietā. Uz Pekinu brauks 12 pasaules labākās izlases.
Neveiksminiekiem bija jāpieskaita arī labākais rumāņu vingrotājs Marians Dragulesku, kurš cerēja uz kārtējo triumfu lēcienā un brīvajās kustībās. Arī viņš, trenējoties čempionāta arēnā, guva traumu. Muguras ārstēšana prasīšot vismaz mēnesi.
Māra JURŠEVICA
Štutgarte - Rīga
Pasaules vingrošanas čempionāts Štutgartē
Sievietes
Komandas
1. ASV (Anastasija Lukina, Alisja Sakramone, Šeila Vorlija, Šauna Džonsone,m Samanta Pešeka, Ivana Hona) 184,400
2. Ķīna (Fei Čena, He Nina, Jana Juana, Sjao Ša, Jana Jilina, Li Šanšana) 183,450
3. Rumānija (Daniela Druncea, Katalina Ponora, Sandra Raluka Izbasa, Cerasela Patrasku, Steliana Nistora, Andrea Florentina Grigore) 178,100
4. Itālija 175,450
5. Brazīlija 175,125
6. Francija 173,600
Daudzcīņa
1. Šauna Džonsone (ASV) 61,875
2. Steliana Nistora (Rumānija) 60,625
3. Džeida Barbosa (Brazīlija) 60,550
3. Vanesa Ferari (Itālija) 60,550
Atsevišķi daudzcīņas veidi
Lēciens
1. Čena Fei (Ķīna) 15,937
2. Hona Sujona (KTDR) 15,812
3. Alisija Sakramone (ASV) 15,412
Līdztekas
1. Ksenija Semjonova (Krievija) 16,350
2. Anastasija Lukina (ASV) 16,300
3. Jana Jilina (Ķīna) 16,150
Baļķis
1. Anastasija Lukina (ASV) 16,025
2. Steliana Nistora (Rumānija) 15,900
2. Li Šanšana (Ķīna) 15,900
Brīvās kustības
1. Šauna Džonsa (ASV) 15,250
2. Alisija Sakramone (ASV) 15,225
3. Keisija Verisēla (Francija) 15,125
Komandas.Vīrieši
1. Ķīna (Čens Jibins, Huans Hu, Lans Fulans, Jans Vei, Sjao Sins, Zou Kai) 281,900
2. Japāna (Hirojuki Tomita, Šuns Kuvahara, Takuja Nakase, Josuke Hoši, Hisaši Mizutori, Makoto Okiguči) 277,025
3. Vācija (Fabians Hambuhens, Tomass Andergasens, Roberts Jukels, Jevgeņijs Spiridonovs, Marsels Ngujens, Filips Bojs) 273,525
4. ASV 272,275
5. Dienvidkoreja 269,950
6. Spānija 269,400
Daudzcīņa
1. Jans Vei (Ķīna) 93,675
2. Fabians Hambuhens (Vācija) 92,200
3. Hisaši Mizutori (Japāna) 91,400
Atsevišķi daudzcīņas veidi
Brīvās kustības
1. Djego Ipolito (Brazīlija) 16,150
2. Herbasio Defers (Spānija) 15,950
3. Hisaši Mizutori (Japāna) 15,650
Zirgs
1. Sjao Sins (Ķīna) 16,300
2. Krištians Berki (Ungārija) 15,700
3. Luiss Smits (Lielbritānija) 15,600
Lēciens
1. Lešeks Blaniks (Poija) 16,512
2. Ilie Daniels Popesku (Rumānija) 16,500
3. Ri Sevans (KTDR) 16,387
Līdztekas
1. Mitja Petkovseks (Slovēnija) 16,250
2. Kims Dauns (Dienvidkoreja) 16,250
3. Antons Fokins (Uzbekistāna) 16,200
Apļi
1. Čens Jibins (Ķīna) 16,700
2. Juri van Gelders (Nīderlande) 16,625
3. Jordans Jovčevs (Bulgārija) 16,575
Stienis
1. Fabians Hambuhens (Vācija) 16,250
2. Aljazs Pegans (Slovēnija) 15,825
3. Hisaši Mizutori (Japāna) 15,775
- pieslēdzies vai reģistrējies, lai pievienotu komentārus
- 1430 lasījuši








Sporto.lv
Jaunākie komentāri
pirms 25 nedēļas 1 diena