twitter facebook instagram

Labāko desmita vienpadsmitnieks

02.Jan.2012 - Ieva Runge

Numurs: 
249
Labāko desmita vienpadsmitnieks

Māris Štrombergs pēc astoņiem mēnešiem, kurus nācās veltīt smago traumu dziedēšanai, atgriežoties BMX superkrosa trasēs, pirmajās sacensībās savām divām pasaules čempiona zelta medaļām pievienoja sudrabu. Edžus Treimanis šāda kaluma godalgu izcīnīja Eiropas čempionāta (EČ) seriāla kopvērtējumā. Šajā olimpiskajā ciklā abi pirmo reizi Pasaules kausa (PK) izcīņas finālā Latvijai nodrošināja divas vietas (no astoņām). Nāciju vērtējumā katrās Starptautiskās Riteņbraukšanas federācijas (UCI) akceptētās sacensībās tiek ieskaitīti triju valsts labāko sportistu gūtie punkti. Tā, pateicoties vairāku atlētu kopējām pūlēm, Latvija atrodas ceturtajā vietā, un varam būt visai droši, ka Londonas olimpiskajās spēlēs mūs pārstāvēs trīs BMX braucēji (šāda privilēģija būs tikai pirmajām piecām nācijām). Uz olimpiešu godu patlaban reāli pretendē seši mūsu meistari.

 

Pēc tradīcijas Sporta labāko 10 BMX braucēju rangu veido divi brāļi — Māra Štromberga aģentūras treneris Ivo Lakučs un izlases galvenais treneris Olafs Lakučs. Vērtētājiem nākas ņemt vērā arī... nākamās sezonas rezultātus, jo 2012. gada Eiropas čempionāts jau ir pusē, un pēc sešām kārtām latvieši uzņēmušies dubultvadību. Edžus Treimanis ir līderis, Rihards Veide turas sudraba pozīcijā. Jau pēc mēneša olimpiskā sezona šajā vasaras sporta veidā turpināsies.

Tāpat kā pērn Latvijā turpinājās BMX trašu būvniecība. Savu stadionu Mežaparkā beidzot ieguva Rīgas mazo divriteņu asi, bet —  pats galvenais — jūlijā kluba Tālava mājvietā Valmieras Avotos tika atklāta Austrumeiropā pirmā superkrosa trase. Rudenī Rubenē tai pievienojās Māra Štromberga aģentūras būvētā. Nu būtu laiks aicināt Pasaules kausa izcīņu arī uz Latviju!

PRINCIPI

Ivo Lakučs:„Tāpat kā iepriekš rangu veidoju, vērtējot rezultātus pasaules čempionātā, Pasaules kausa izcīņā, Eiropas čempionātā, kuru salīdzinu ar Amerikas kontinenta sacensībām, kā arī Latvijas čempionātā un mūsu olimpiskās kvalifikācijas seriālā Latvijas Grand Prix (GP) izcīņā. Īpaši aktualizēti rezultāti, kas dod punktus Nāciju vērtējumam un kvalifikācijai olimpiskajām spēlēm.”

Olafs Lakučs:„Mans vērtējums ir subjektīvāks. Esmu bijis klāt visās sacensībās un zinu, kā katrs rezultāts veidojies. Vai piedalījusies arī nejaušība, apstākļu sakritība. Manu spriedumu ietekmējusi arī sportistu attieksme pret BMX, tās maiņa laika gaitā.”

1. EDŽUS TREIMANIS 186 p.

2010. gadā — 4. vieta

Ivo Lakučs:„Šogad mums jauns līderis. Pilnīgi pelnīti! Pēc tam, kad iepriekšējo divu gadu latviešu BMX ikonai Mārim Štrombergam nācās izlaist pussezonu, Edžum bija jāuzņemas līdera loma. Māris teorētiski viens pats Latvijai Londonas spēlēs nodrošinājis divas vietas, Edžum pārliecinošā punktu vākšana bija jāturpina, lai pavilktu uz augšu gan sevi, gan komandas biedrus. Lai gan sezonas sākumā gandrīz vai sākās nepamatota neticība, par tās otro daļu var teikt — tika salasīti groziņā gatavi āboli. Edžus divas reizes iekļuva PK finālā (turklāt kopš 2008. gada Latviju divi braucēji finālos nebija pārstāvējuši), tikai tehniska neveiksme viņam to liedza izdarīt arī pasaules čempionātā. Sudrabs Eiropas čempionātā, uzvaras Latvijas čempionātā un Latvijas GP izcīņā, pēc Eiropas 2012. gada čempionāta pirmās pussezonas — pārliecinošas līdera pozīcijas. Edžus ir viens no tehniskākajiem BMX divriteņu pārvaldītājiem pasaulē.”

Olafs Lakučs:„Pērn teicu — jāiet tik uz priekšu un rezultāti neizpaliks. Aizvadītajā gadā Edžus apliecināja šo vārdu pareizību. Ievērojamākais rezultātu kāpums gan parastajās, gan superkrosa trasēs. Šobrīd stabils Latvijas līderis.”

2. MĀRIS ŠTROMBERGS 185 p.

2010. gadā — 1. vieta

Ivo Lakučs:„Smagāka sezona nekā gaidīts, sarežģītāka atveseļošanās pēc traumas nekā cerēts. Kaut arī kritiens bija iespaidīgs, neviens neapjauta, ka vajadzēs astoņus mēnešus, lai tiktu atpakaļ uz divriteņa. Cik labi būs pastrādāts, to rādīs nākamā sezona. Otrā vieta pasaules čempionātā — sirdsmieram un apziņai, ka viss tiek darīts pareizi. Sezonas beigās radās arī pārliecība, bet salikt visu kopā traucē tie astoņi mēneši bez riteņa. Cepuri nost Māra priekšā! Ticība savam darbam jau dod rezultātus un pārliecību, ka viņš drīz būs atkal atpakaļ trasē kā Mašīna.”

Olafs Lakučs:„Varu tikai atkārtot to, ko zina visi. Trauma Mārim liedza parādīt tādus rezultātus, kādus visi no viņa gaida. Bet tas viss vēl būs. Ne reizi vien par viņu vēl dzirdēsim. Kaut gan arī šosezon — otrā vieta pasaules čempionātā, divi PK fināli, vairākas uzvaras ASV seriālos — daudzi par to var tikai sapņot.”

3. TOMS MANKUS 65 p.

2010. gadā — 9. vieta (I. Lakučs) un 8. vieta (O. Lakučs)

Ivo Lakučs:„Sapratis, ka ir iespēja un — galvenais — varēšana kļūt par Londonas spēļu olimpieti, sāka sevi apliecināt vispirms Latvijas mērogā. Pasaules čempionātā ierindojās labāko sešpadsmitniekā taimtriālā jeb individuālajā braucienā, kopumā bija otrais labākais no mūsējiem, izcīnot 19. vietu. Tikai neveiksme treniņā pirms PK posma Londonas olimpiskajā trasē liek izlaist mēnesi un dzēš cerības uz ko lielāku PK superkrosos. Viss priekšā... Punktus var paspēt sakrāt, tas ir reāli.”

Olafs Lakučs:„Beidzot sācis izmantot savas dotības. Ļoti veiksmīgi atzīmējies gan Eiropā, gan pasaulē. Vērā ņemams pretinieks ikvienam. Veiksmīgs starts pasaules čempionātā, iekļuva labāko sešpadsmitniekā PK posmā Holandē (olimpiskās trases kopija).”

4. RIHARDS VEIDE 59 p.

2010. gadā — 7. vieta (I. Lakučs) un 6. vieta (O. Lakučs)

Ivo Lakučs:„Palēnām kā maratonists virzās uz priekšu. Zināmu stabilitāti ieguvis, zina savu vietu, bet — lai ietu tālāk, jāatrod veids, kā pārlēkt pāri vienam pussolītim. Ar to pietiks, lai iegūtu kāroto ceļazīmi uz olimpiskajām spēlēm.”

Olafs Lakučs:„Iepriekšējos gados veiktais darbs, salikts kopā ar apņēmību un cīņassparu, sezonas otrajā pusē sāka nest rezultātus. Cerams, ka varēs iesākto turpināt. Gribētos ko vairāk sagaidīt superkrosa trasēs. Trīs trešās vietas Eiropas 2012. gada čempionāta posmos, patlaban pēc sešiem posmiem atrodas kopvērtējuma otrajā pozīcijā, izcīnīja otro vietu Latvijas GP un trešo Latvijas čempionātā.”

5. KRISTERS LEJIŅŠ 46 p.

2010. gadā — 2. vieta (I. Lakučs) un 4. vieta (O. Lakučs)

Ivo Lakučs:„Debitants elites grupā. Savas labākās fiziskās īpašības nav pazaudējis. Stiprāko konkurencē pāris startos izdevies sevi parādīt. Sports virzās uz priekšu, un tam jāseko. Lai veicinātu izaugsmi, vēl daudz jāstrādā, jāpilnveido nianses. Pēc punktiem olimpiskās spēles tuvu, tikai jācīnās.”

Olafs Lakučs:„Saraustīta sezona, jo bija jāpaspēj gan sportot, gan pabeigt vidusskolu un iestāties augstskolā. Apņēmība ir, cīņasspars arī, vajadzīgs tikai laiks, un rezultāti būs. Divi fināli (5. un 6. vieta) EČ 2012. gada čempionāta posmos, patlaban 7. vieta kopvērtējumā. Latvijas GP finišēja trešais.”

6. ARTŪRS MATISONS 30 p.

2010. gadā — 3. vieta (I. Lakučs) un 2. vieta (O. Lakučs)

Ivo Lakučs:„Viens no mūsu pieredzes bagātākajiem vīriem. Patīkami iepriecināja pasaules čempionāta individuālajā braucienā (11. vieta). Zina, kad vajag, un protpīķot. Mazliet pietrūkst apjoma tehniskajā izpildījumā, jo sports nestāv uz vietas. Diemžēl traumas Artūru atmet atpakaļ. Neapšaubāmi — viens no četriem, kas pretendē uz brīvo vietu olimpiskajās spēlēs.”

Olafs Lakučs:„Neveiksmes un traumas nebeidza Artūru vajāt, bet joprojām ir pamats viņu pieskaitīt pie pasaules elites braucējiem. 11. vieta pasaules čempionāta taimtriālā, otrais Latvijas čempionātā.”

7. KRISTAPS VINTERS 29 p.

2010. gadā —9. vieta (O. Lakučs)

Ivo Lakučs:„Juniors — debitants, kam visi paredzēja augstus sasniegumus jau pirmajā gadā. Beigās tikai 8. vieta EČ, kas neatbilst patiesajām spējām, jo tika iekaroti vairāki pjedestāli, bet, traumu nomocīts un lielās gribēšanas vadīts, nevarēja pilnvērtīgi aizvadīt visu sezonu.”

Olafs Lakučs:„Stabili iekļaujas Eiropas un Latvijas junioru favorītu pulkā. Traumas liedz parādīt visu, uz ko ir spējīgs, bet, tiekot ar tām galā, rezultāti būs. 2012. gada EČ trīs fināli no četriem iespējamiem (3., 4. un 5. vieta), kopvērtējumā patlaban 11. vietā, uzvara Latvijas GP.”

8. KRISTERS TAIMS 15 p

(Tikai Ivo Lakuča vērtējumā)

2010. gadā — 5. vieta

Ivo Lakučs:„Vēl viens debitants, kurš prestižākajās sacensībās mērķtiecīgi centās iekļauties 64 elites sportistu skaitā, kas Londonas olimpiskajā trasē arī izdevās. Komandas spēlētājs, bet ne no tiem, kas nevēlas kļūt par ģenerāli.”

9. KRISTAPS VEKŠA 9 p.

2010. gadā — desmitniekā neiekļuva

Ivo Lakučs:„Jauna seja — kā BMX juniors. Citādi labi zināms sportists jau kopš bērna kājas. Piesaista ar citādāku braukšanas stilu — agresivitāti. Pamats ir, tikai pareizi jāslīpē.”

Olafs Lakučs:„Mērķtiecīgs, ar milzīgām darbspējām apveltīts jaunietis. Vēl daudz jāstrādā, bet jau tagad rezultāti ar katrām sacensībām kāpj tikai uz augšu. 2012. gada EČ 6 kārtās trīs fināli, uzvara pēdējā posmā, un šobrīd piektā vieta kopvērtējumā. Izcīnīts arī Latvijas GP sudrabs.”

10. SANDRA ALEKSEJEVA 8 p.

(Olafa Lakuča vērtējumā 8. vieta)

2010. gadā — 6. vieta (I. Lakučs) un 10. vieta (O. Lakučs)

Ivo Lakučs:„Topā vienīgā mūsu daiļā dzimuma pārstāve. Ja būtu pašmāju konkurence, izaugsme notiktu straujāk. Cīnītāja. Kas zina, brīnumi var notikt. Vienīgā iespēja kvalificēties olimpiskajām spēlēm — panākums pasaules čempionātā.”

Olafs Lakučs:„Vienīgā Latvijas pārstāve pasaules dāmu elitē. Mērķtiecīga un neatlaidīga. Vēl daudz jāstrādā, tad izdosies ielauzties starp Eiropas līderēm. Uzvaras Latvijas čempionātā, Latvijas GP, Baltijas kausa izcīņā, 13. vieta 2011. gada EČ, 2012. gada EČ patlaban 11. vietā.”

10. ROBERTS BĀRIŅŠ

(Tikai Olafa Lakuča vērtējumā)

2010. gadā — desmitniekā neiekļuva

Olafs Lakučs:„Vēl viens jauniņais juniors. Dažas lieliski aizvadītas Eiropas sacīkstes. Talants ir, vēl tikai jāpieliek mērķtiecība un darbs, tad rezultāti neizpaliks. Uzvarēja Latvijas čempionātā, bija otrais Latvijas GP, finišēja astotais 2012. gada EČ otrajā posmā, kopvērtējumā patlaban 18. vietā.”

 

NĀCIJU VĒRTĒJUMS

1. Francija 4097

2. Austrālija 3851

3. ASV 3523

4. LATVIJA 3447

5. Nīderlande 3079

6. Kolumbija 2831

7. Jaunzēlande 2536

8. Argentīna 1416

9. Kanāda 1409

10. Ekvadora 1236

11. Vācija 1207

12. Itālija 1201

Autori: 
Dainis Caune