twitter facebook instagram

Līderu trio nav svētās govis

22.Nov.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
99
basketbols-RBfoto-IMG_6056.jpg

Latvijas klubu basketbolā pēc nepilnu divu mēnešu cīņām var droši apgalvot, ka līderu trio veido ASK Rīga, BK Ventspils un Barons/LMT.  Sekotāju grupu veido Valmiera, VEF Rīga un Liepājas lauvas, bet Bumerangam/Gulbene/ASK un Ķeizarmežam  pašlaik jāmērojas spēkiem cīņā par priekšpēdējo pozīciju. Tomēr valsts labākajiem nākas rēķināties ar nopietnu pretestību spēlēs pret tuvākajiem sekotājiem.

Latvijas klubi mērojas spēkiem gan SEB Baltijas Basketbola līgā (BBL), gan Latvijas Basketbola līgā, taču līdz šim tikai vienu reizi lielā trijnieka komandām nācies paklupt spēlēs ar citiem pašmāju klubiem. 13. oktobrī Ventspilī to izdevās paveikt Valmierai, kas BBL mačā mājiniekus uzveica ar 54:50. Pirms diviem gadiem Latvijā bija tikai viens izteikts favorīts - BK Ventspils - , kuram izdevās izcīnīt septiņus valsts čempionu titulus pēc kārtas. Toties šajā sezonā neviens nebūs pārsteigts par Rīgas klubu finālu, kurā par zelta medaļām cīnīsies ASK Rīga un Barons/LMT.

Savstarpējos strīdos par vadošajām pozīcijām pašmāju basketbolā nedrīkst aizmirst arī Latvijas pārstāvēšanu Baltijas līgā, kur neizdodas vismaz nedaudz sagrīļot dienvidu kaimiņu valdīšanu. Elites divīzijā vadošo komandu kvartetā ir tikai ASK Rīga, bet Barons/LMT un BK Ventspils atrodas turnīra tabulas vidū. Savukārt valmieriešiem cīņās ar spēcīgākajiem Baltijas klubiem līdz šim izdevies tikt pie viena panākuma astoņos mačos. BBL Izaicinājuma kausa vadībā ir ambiciozie vefieši, taču liepājnieku pozīcijas ir daudz zemāk nekā tika iepriekš plānots. Diemžēl gulbeniešu neveiksmju sērija turpinājās arī Baltijas mērogā - astoņi zaudējumi pēc kārtas.

Viduslānim jābūt plašākam

Valmieras galvenais treneris Ainars Bagatskis vēl pirms sezonas uzsvēra, ka izveidojies izteikts līderu trio, bet nākamajā līmenī ir vēl trīs komandas.

„Neapšaubāmi, ka ASK Rīga, BK Ventspils un Barons/LMT ir ne tikai soli, bet varbūt pat divus un trīs priekšā citām Latvijas komandām," Sportam uzsvēra Ainars Bagatskis. „Turklāt ar to domāju ne tik daudz meistarības atšķirību, bet gan finansiālās iespējas. Vadošo klubu pārākums nav tik milzīgs, lai tie pirms došanās uz spēlēm ar valmieriešiem, liepājniekiem vai vefiešiem būtu pārliecināti par ievērojamu uzvaru. Labprāt vēlētos, lai Ķeizarmežs un gulbenieši izrādītu daudz lielāku pretestību arī otrā trijnieka komandām. Būtu lieliski, ja LBL pirmajā divīzijā iekļautos vēl divi vairāk vai mazāk konkurētspējīgi klubi. Tad noteikti mainīsies pašreizējais spēku samērs, grūtāk klāsies ne tikai vidusmēra komandām, bet arī līderiem."

Lai arī BBL Elites divīzijā valmieriešiem līdz šim izdevies gūt tikai vienu uzvaru, kluba treneris tomēr iestājas par spēlēšanu stiprāko sabiedrībā: „Noteikti ir daudz vērtīgāk spēlēt ar Baltijas labākajiem klubiem, dodot iespēju Valmieras basketbola līdzjutējiem redzēt klātienē ULEB Eirolīgas un ULEB kausa komandas. Sezonas sākuma kalendārs mums bija ļoti smags, taču guvām arī panākumus. Vienā no spēlēm pratām uzveikt ventspilniekus viņu laukumā un tikai nedaudz pietrūka, lai uzvarētu arī Šauļos. Tā noteikti bija viena no komandas sezonas labākajām spēlēm."

Pavasarī viss būs citādāk

Šovasar VEF Rīgas atdzimšanas idejas autori pārliecināja, ka komanda pelnījusi vietu LBL pirmajā divīzijā, kā arī BBL Izaicinājuma kausā. Pirmajos pāris mēnešos vefieši apliecinājuši, ka avanss nav izniekots.

„Īstais spēku samērs būs redzams pavasarī," optimistisks ir VEF Rīgas galvenais treneris Valdis Valters. „Pirms sezonas sākuma komandas izvērtējām pēc budžetiem, vienbalsīgi atvēlot pirmās trīs vietas bagātākajiem klubiem. Meistarības atšķirība nav tik milzīga kā rocības atšķirība, tādēļ sezonas turpinājumā vēl var būt ne mazums pārsteigumu. Vasarā neviens mūsu komandai neprognozēja vērā ņemamus panākumus, jo sastāvā tika pulcēti basketbolisti, kurus iepriekš nebija novērtējuši citi treneri. Arī es agrāk prognozēju, ka sezonas sākums VEF Rīgai būs grūtāks, jo mūsu puišiem nācās atgūt pārliecību par saviem spēkiem, komanda tika veidota no nulles."

Jāpiebilst, ka vefieši šosezon ne reizi nav piedzīvojuši graujošus zaudējumus spēlēs ar armijniekiem, ventspilniekiem un baroniem, kā arī visos trijos savstarpējos mačos pratuši pieveikt LBL pagājušās sezonas bronzas godalgu ieguvējus liepājniekus. Arī līdz šim vienīgā tikšanās ar valmieriešiem pārliecināja, ka gaidāma saistoša cīņa par vietu Latvijas labāko komandu kvartetā.

VEF Rīgai ļoti vērtīga ir līdzdalība BBL otrajā divīzijā," uzsver Valters. „Jau agrāk par mērķi izvirzījām iekļūšanu Izaicinājuma kausa Četru finālā. Ja būsim spēcīgāko pulkā un izšķirošie mači notiks Latvijā, varam pretendēt uz vietu BBL pirmās divīzijas izslēgšanas turnīrā. Lai viss izdotos, nepieciešama arī liepājnieku palīdzība, jo vienatnē pret trijiem lietuviešu klubiem būs daudz grūtāk cīnīties."

Šobrīd VEF Rīga turnīra tabulā ieņem pirmo vietu, Liepājas lauvas - piekto pozīciju.

Liepājnieki buksē

Pagājušajā sezonā Liepājas lauvām izdevās LBL čempionāta ceturtdaļfinālā pārspēt Valmieras Lāčplēša alu, bet sērijā par bronzas medaļām pat reizi uzveikt Baronu/LMT. Vasarā komandu papildināja virkne  pieredzējušu basketbolistu, ieskaitot Jevgeņiju Kosuškinu un amerikāņu centra spēlētāju Stīvu Riču, taču gaidītais sniegums izpaliek. Nosacītajā Latvijas klubu rangā Liepājas lauvām pašlaik tiek atvēlēta tikai sestā pozīcija.

„Patiešām varu piekrist apgalvojumu, ka mēs kopā ar valmieriešiem un vefiešiem veidojam otro trijnieku Latvijas basketbolā," spriež Liepājas lauvu galvenais treneris Armands Misus. „Joprojām komanda ir savas spēles meklējumos, jo lielākas problēmas saistās ar snieguma stabilitāti. Varam labi spēlēt desmit, pat divdesmit minūtes, taču izšķirošajos brīžos kaut kā pietrūkst. Otrdienas mačā Rīgā pret vefiešiem puiši bija nobrieduši revanšēties par līdzšinējām neveiksmēm savstarpējās spēlēs, taču atkal neizdevās nosargāt iepriekš iegūto pārsvaru. Protams, vispirms iemesli neveiksmēm jāmeklē savas komandas spēlē, taču nākas aktualizēt šajās dienās presē izskanējušo tiesnešu darbības tēmu. Iepriekš tika izteiktas aizdomas par tiesnešu pārāk lielo lojalitāti ASK Rīgai. taču tagad šim pulkam noteikti pieskaitītu arī VEF Rīgu. Turklāt ietekmes sviru pārraudzītāji ir jāmeklē vienā virzienā."

Misus piebilst, ka LBL čempionātā izšķirošās cīņas vēl priekšā, bet BBL turnīrā ir pēdējais laiks uzlabot savas pozīcijas.

„Neapšaubāmi, ka Liepājas lauvu mērķis ir iekļūšana Izaicinājuma kausa Četru finālā," saka Misus. „Regulārajā čempionātā jau aizvadīta trešā daļa spēļu, tādēļ jāpieliek visi spēki, lai februāra vidū mēs būtu vēlamajā vietā stiprāko pulkā."

Vēl 44 komandas

Latvijas Basketbola savienības organizētajos turnīros piedalās ne tikai astoņas vadošās komandas, bet vēl 44 klubi, kuri spēlē attiecīgi LBL II divīzijā, kā arī Amatieru basketbola līgas (ABL) četrās grupās. Protams, ABL visplašāk bija pārstāvēta valsts centrālā daļa, ieskaitot Rīgu, tādēļ Centra divīzija sadalīta A un B grupā, bet mači notiek arī Austrumu un Rietumu divīzijās. Protams, labākajām komandām ir iespēja pretendēt uz iekļūšanu LBL II divīzijā, taču katru vasaru Latvijas basketbolā notiek tik daudz pārmaiņu, ka grūti laikus noteikt pašmāju turnīru sistēmu.

LBL pirmās divīzijas iespējamās paplašināšanās kandidāti noteikti jāmeklē II divīzijas labāko komandu pulkā. Turnīra līdervienība Ventspils Augstskola agrāk spēlējusi valsts čempionāta elitē, bet Zemgales kluba ambīcijas noteikti neaprobežosies ar otro divīziju. Vairāk reālu kandidatūru gan nav, jo ASK/Junioram diez vai būtu lietderīgi jaunos puišus guldīt zem valsts vadošo klubu ceļaruļļa, bet Jūrmalas sports/Fēnikss vismaz pašlaik ir tipiska amatieru komanda, kuras pārstāvji strādāšanu apvieno ar basketbola spēlēšanu.

Renārs BUIVIDS

Fotoparaksti

Foto: Renārs Buivids, Sports

Mainītās lomās. Reiņa Strupoviča (ar bumbu) pārstāvētais VEF Rīga ar Stīvu Riču sastāvā šosezon jau trīs reizes uzveicis Liepājas lauvas

BBL oktobra vērtīgākais spēlētājs. Vladimirs Stimačs jau otro sezonu pārstāv Valmieru un kļūst par vienu no komandas līderiem