twitter facebook instagram

Nauris izbauda kolēģu uzticību

20.Dec.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
103
Enkuzens-LIIDERIS-MAfoto.jpg
Hokejā vārtsargam bieži vien ir glābēja loma, pēdējā brīdī cenšoties vēl labot kolēģu neprecizitātes. Latvijas junioru izlases vārtu vīrs Nauris Enkuzens nupat aizvadītajā pasaules U-20 čempionātā Rīgā bija vīrs, uz kuru varēja paļauties. „Kopš pirmās dienas, kad iepazinos ar Nauri, nebija grūti pamanīt, ka puika ir ļoti centīgs un apzinīgs," atceras viņa pirmais treneris Gints Bisenieks. „Zināmi simtiem piemēru, kad vecāki, it kā labu vēlot savām atvasēm, visu salaiž grīstē. Naura vecāki savu dēlu virzīja ļoti pareizā virzienā. Dienu pēc pasaules čempionāt esmu patiesi priecīgs. Par visu izlasi un Nauri jo īpaši. Viņš nestāv vārtos, viņš spēlē vārtos. Un tā ir milzīga atšķirība. Nauris spēj paredzēt notikumus laukumā, ļoti labi lasa spēli."

Čempionātā no piecām spēlēm divās par labāko Latvijas izlasē tika atzīts Nauris Enkuzens. „Kad biju puika, man ļoti labs draugs bija vārtsargs Kārlis Martinsons," saka Nauris. „Varbūt arī tāpēc spēlēju šajā pozīcijā. Viss notika ļoti ātri. Pirmajā dienā, kad aizgāju uz halli pie trenera Ginta Bisenieka, man uzreiz iedeva formu un bija jāpiedalās... spēlē. Skaidrs, ka neko nepratu. Kritu, vārtījos, centos tikt galā ar mežonīgā ātrumā lidojošajām ripām. Tagad varu noteikti atbildēt, kāpēc man patīk sargāt vārtus. Tā ir milzīga atbildība. Esmu pēdējais, kurš vēl kaut ko var glābt. Visa komanda cer, visi man uzticas. Es to patiesi izbaudu. Ja visi spēlē droši, tas dod man vēl lielāku pārliecību."

Desmit gadu laikā, vairāku treneru mācīts, Nauri pamanīja arī izlašu treneri. Viņš izbaudījis gan U-18 pasaules čempionāta elites komandu spēku, gan arī sargājis būri divos junioru čempionātos. Nupat Rīgā hokeja līdzjutēji cerēja, ticēja, bija pārliecināti, ka mūsējiem jāatgriežas pasaules stiprāko izlašu vidū. Rezultāts jau zināms. Pārpildītajā Arēnā Rīga tūkstoši uzgavilēja Latvijas hokejistiem, kuri viņus nepievīla.

„Izšķirošajā mačā ar balttkrieviem cerēju, ka spēle aizies," turpina Nauris. „Man izdevās pāris kritiskās situācijās noķert ripu. Blakus domām nav laika. Vien platām acīm maksimāla koncentrēšanās ripai. Pat ja priekšā sastājušies kaut vai pieci spēlētāji, man jāmeklē spraugas, lai ieraudzītu melno kaučuku."

Lai cik arī ģeniāli izdotos aizvadīt mačus, tomēr bija neveiksmes mirklis, kuru Latvijas vārtsargs atceras vēl tagad: „Vienīgais zaudējums mums bija pret slovākiem. Mana lielākā kļūda bija otrie zaudēti vārti. Ripa atsitās pārāk tuvu slidai, pretinieki ilgi negaidīja. Ko tur vairs padarīsi... Var, protams, vēlāk visu sīki un smalki analizēt, kāpēc tā notika un ne citādāk. Taču par zaudējumiem nevajag daudz domāt. Viss turpinās, jādomā par nākamo spēli."

Katram vārtsargam ir spēlētāji, ar kuriem viņš jūtas vispārliecinošā, kopā cīnoties. Taču Nauris vispirms uzsver ko citu: „Mums komanda ir ļoti laba. Visi spēlēja, visi cīnījās. Ar daudziem kopā trenējamies neskaitāmas sezonas, lieliski saprotamies. Īpaši izcelt nevienu negribētu. Tomēr vislabāk laikam kopēju valodu atrodu vispirms jau ar aizsargu Oskaru Cibuļski. Ikdienā spēlējam vienā klubā, zinu, ko viņš var, ar ko jārēķinās. No aizokeāna atbrauca aizsargi Krišs Grundmanis un Artūrs Kulda. Prieks bija spēlēt."

Latvijā ir ļoti maz vārtsargu treneru. Visbiežāk katra, arī jaunā vārtsarga meistarības spodrināšana, ir viņa paša ziņā. Profesionālus padomus izdodas saņemt reti. Lai kļūtu prasmīgāks, Nauris Enkuzens vasarā dodas uz Somiju: „Tur lieliski var pastrādāt. Nometni vada NHL lieliskais vārtsargs Frederiks Norena. Viņš daudz strādā arī ar mani, citi pat saka - tava spēle viņam iepatikusies. Norena pielabo kļūdas, dod padomus, kurus cenšos ievērot." Vien atliek piebilst, ka sevis pilnveidošana mūsu valsts labākajam junioru vārtsargam no viņa... ģimenes budžeta izmaksā 500 latu. Tas ir vienai nometnes nedēļai, vairāk viņš nevar atļauties.

Jauniešu un junioru izlasē skarba nākotne: gadi iet, un, skat, jau nākamajā sezonā tavs vecums vairs neatbilst šīm komandām. Paldies par paveikto, un pamēģini turpmāk cīnīties par vietu zem saules nu jau pieaugušo izlasē. Un tas ir vēl divtikt, pieckārt grūtāk un sarežģītāk. Nauris vismaz pagaidām par to nedomā. Viņš kopā ar vēl pieciem šā gada junioru izlases spēlētājiem varēs cīnīties arī nākamgad, nu jau pasaules elites komandu vidū. Turklāt - hokeja dzimtenē Kanādā.

„Viņpus okeānam mums būs tikpat grūti kā stiprāko grupā, kad spēlējām U-18 čempionātā," spriež Nauris. „Ceru, ka saņemsimies, lai arī pretinieki būs ļoti stipri. Noteikti pierādīsim, ka arī mēs protam spēlēt hokeju."

Leģendārā vārtsarga uzslava

„Visi, kuri skatījās Latvijas - Baltkrievijas junioru izšķirošo maču," stāsta Latvijas leģendārais vārtsargs Artūrs Irbe, „noteikti atcerēsies otrās trešdaļas beigas, kad Nauris izvilka tāāādu ripu! Ar to arī atšķiras ļoti labi vārtsargi no labiem vārtsargiem. Tobrīd saviem čomiem teicu, ka te mūsējiem paspīdēja pasaules A grupa. Man par Nauri ir baigais prieks. Viņam ir talants, milzu darba spējas, pareiza mentalitāte. Man ļoti patīk, kā viņš strādā. Vienubrīd, kad trenējos kopā ar Oļega Znaroka Rīgas 20 spēlētājiem, darbojos kopā ar Nauri. Labprāt vēl kādreiz ar viņu pastrādātu."

Visi kā viens kulaks

Izlases galvenais treneris Andrejs Maticins un viņa asistents Ēriks Miļuns izdarīja maksimumu, lai komanda iegūtu zeltu. Komanda, kurā lielākā daļa ir Oļega Znaroka trenētās LSPA/Rīga hokejisti. Neviens necenšas dalīt uzvaras laurus. Katrs lieliski saprot, cik daudz roku pielicis panākuma gūšanai. Oļegs necentās iejaukties kolēģu darbā. Taču staroja kā maija saulīte pēc izlases katras gūtās uzvaras, bija sarūgtināts par puišu spēli ar slovēņiem, neslēpa asaras, kad pienāca triumfa brīdis. Arēnā sastapis savus spēlētājus, atgādināja: „Spēlējiet kā komanda, neaizraujaties ar individuāliem gājieniem. Ja nebūsiet kā viens kulaks, nekas nesanāks." Viņi bija komanda, kas cīnījās, krita un cēlās. Arī par Nauri Enkuzenu, un viņš to prot novērtēt.

Nauris Enkuzens

vārtsargs

Dzimis           1989. gada 18. aprīlī

Augums, svars        1,82 m, 93 kg

Hokejā           kopš 8 gadu vecuma

Pirmais treneris      Gints Bisenieks

Treneri           Gunārs Krastiņš, Ralfs Bukarts, Oļegs Znaroks

Spēlējis         Sāgā, Rīga 20, LSPA/Rīga, pasaules U-18 čempionātā elites grupā, divos pasaules U-20 čempionātos 1. divīzijā

Mācās            Rīgas 94. vidusskolas 12. klasē

Ģimene          māmiņa Inga, tēvs Aivars

Sasniegumi  zelts pasaules U-20 čempionāta 1. divīzijā Rīgā

Vaļasprieks  pēc iespējas vairāk būt mājās savu mīļo cilvēku vidū

Māra JURŠEVICA

Foto

Uzticība. Spēlētāji zina, ka aiz muguras ir vārtsargs Nauris Enkuzens, uz kuru vienmēr var paļauties

Foto: Juris Bērziņš-Soms, Sports