twitter facebook instagram

Puante virs mākoņiem

11.Okt.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
93
Cooiju-Sasniegums-Plakani 1.jpg

Līga Plakane ir pirmā latviete, bet kopā ar Ati Plakanu - pirmais latviešu laulātais pāris, kurš uzkāpis kādā no 14 pasaules virsotnēm, kas augstākas par 8000 metriem. Otrdien, 9. oktobrī, pulksten 16.30 pēc vietējā laika (13.30 pēc Latvijas laika) abi dzīvesbiedri kopā ar Kasparu Klapkalnu Himalajos sasniedza 8201 m augsto Čooiju.

"Izdevās simtprocentīgs rezultāts, augšā tikām visi trīs," otrdienas vakarā tūlīt pēc nokāpšanas līdz trešajai nometnei 7500 m augstumā Sportam pa satelīttālruni ziņoja Latvijas ekspedīcijas vadītājs Atis Plakans. "Kad ieraugi Everestu, tad zini, ka ir uzkāpts. Grandiozs skats. Turpat Lodze, Šišapangma, tālu lejā - Tibeta... Diena bija izcili izdevusies, veiksmīga un arī smaga. Kā sešos no rīta sākām kāpt, tā septiņos vakarā atgriezāmies."

Alpīnists pastāstīja, ka musons šogad Himalajos bija aizkavējies. Gandrīz piecas nedēļas kāpējiem nācās pavadīt sarežģītos laikapstākļos, kad lietus un sniegputeņi mijās ar stipru vēju. Vairākums ekspedīciju no bāzes nometnes devās prom, virsotnes iekarošanai labvēlīgu laiku nesagaidot. Otrdien, neskaitot latviešus, sesto augstāko pasaules virsotni Čooiju, kas atrodas uz Ķīnas (Tibetas) un Nepālas robežas, sasniedza tikai vēl kāds peruāņu alpīnists.

"Esmu bezgala piekususi un laikam arī laimīga," Sportam atzinās Līga Plakane - LU pasniedzēja bioloģijas zinātņu doktore. "Tur no augšas ir neaprakstāmi skaists skats. Tādi zelta mākoņi! Everests - milzu klucis... Bet pats kāpiens - laikam grūtākais mūžā. Virsotnes daļa ir stāva, ap 40 grādiem, visu laiku pa cietu sniegu - firnu uz dzelkšņu priekšgaliem, tas piedzen muskuļus."

"Kāp kalnā kā balerīna uz puantēm," piepilda Kaspars Klapkalns, kurš virsotni sasniedza pats pirmais. Tiesa, viņš lietoja skābekļa masku. Līga un Atis visu maršrutu veica bez papildu skābekļa, kas ir sevišķi cienījami. Par to Kaspars, kas arī lejā nokāpt varēja ātrāk, trešajā nometnē viņus sagaidīja ar karstu tēju.

Čooiju tagad var uzskatīt pat latviešu iecienītāko astoņtūkstošnieku. Pirmie 1996. gada pavasarī to sasniedza Juris Osis, Rolands Laveiķis un Aivars Rutkis, rudenī virsotnē uzkāpa Ilgvars Pauls. Trīs reizes tajā bijis ASV latvietis Andris Lapkašs. Pērn Čooiju mēģināja sasniegt rīdziniece Līga Hartmane, tiekot līdz 7800 m augstumam. Atis Plakans tajā pašā laikā uzkāpa Šišapangmas Centrālajā virsotnē (8008 m), bet Līga Plakane, Kaspars Klapkalns un Andris Malaševskis apstājās 7600 m augstumā.

Atis Plakans jau pieteicis otro Latvijas ekspedīciju uz Everestu nākamā gada pavasarī. Pirmās ekspedīcijas laikā 1995. gada 14. maijā pasaules augstāko virsotni (8848 m) sasniedza Teodors Ķirsis un Imants Zauls.

Dainis CAUNE