twitter facebook instagram

Spēks, ātrums, izturība un pilnmēness efekts

28.Jan.2008 - Portāla Administrators

Numurs: 
108
Silovs Haralds-379.jpg

Dienās, kad Ventspilī notika Eiropas meistarsacīkstes šorttrekā, mēness bija apaļāks par apaļu. Latvijas sportistiem šāds debesu mirdzums gādāja par absolūtu triumfu bobslejā, šorttrekā un BMX braucējiem Pasaules kausa posmā. Izcilnieku saraksta priekšgalā tomēr liekams šorttrekists Haralds Silovs, kurš Ventspilī kļuva par Eiropas absolūto čempionu, pa ceļam uz augstāko titulu iegūstot zelta medaļu arī 1500 m distancē un sudrabu par varējumu tūkstotī. Bija arī trešā uzvara - 3000 m superfinālā, par kuru medaļas nepienācās, toties ietekmēja galīgo vietu sadali absolūtajā ieskaitē. Sakritība, zvaigžņu stāvoklis vai - vienkārši cūcene.

Vakariņas Rīgā, brokastis Čikāgā
Kad viņsvētdien Ventspilī viss bija beidzies, Silovu dzimta steidzās uz Rīgu, lai kārtotu ceļasomas braucienam uz Ameriku, par šādu lēmumu nevienu neinformējot. Tā jau ir, ko tur daudz bazūnēt par turpmāko. Ja reiz Edvīns Silovs savu ģimeni aicina uzvaras svētkus atzīmēt Amerikā, tā tam arī jābūt, jo dēls Haralds taču Latvijas šorttreku pacēlis nebijušos augstumos, paņemot trīs medaļas, no tām divas - visaugstākās raudzes. Ģimene kopā atpūtīsies, bet mūslaiku Latvijas šorttreka varonis pēc Bonifācija brīvdienām sāks gatavoties Pasaules kausa seriāla nākamajiem diviem posmiem, no kuriem pirmais risināsies Kanādā (1.-3. februāris), otrais nedēļu vēlāk ASV. Tikai tad būs lielāka pauze, kas tiks aizpildīta Eiropā, gaidot saspringumu marta vidū, kad Korejā notiks pasaules meistarsacīkstes pieaugušajiem.

Pa augšupejošu līkni

Vaicāts, vai lielā sportošana bijusi Silovu dzimtas gēnos, Haralds atbild, ka gluži ne tā, jo vectēvs sportā nekāds izcilnieks neesot bijis, vismaz tādā līmenī, par kādu dēvē mūsdienu lielo sportu. Toties vecāku ietekmi nevarot noliegt, tāpat kā sportisko vidi, kāda valdīja Ziepniekkalnā, kur pagājusi abu brāļu bērnība. Tēva aizrautības ietekmē mājās allaž atradies velosipēds, ar ko pabraukāt un iztrakoties. Arī mātes lietotās sniegbaltītes, kā kādreiz dēvēja daiļslidotāju slidas, radīja abos dēlos pastiprinātu interesi. Tāpēc bija pilnīgi skaidrs, ka abi puikas, kā mēdza teikt, nekritīs tālu no ābeles. Un, kā par laimi, tālu nevajadzēja meklēt - turpat netālu Rīgas 94. vidusskolas slidotavā, uz kuru pirmais taciņu iemina vecākais brālis Helmuts Silovs, pēc tam arī pastarītis Haralds, kurš gadus trīs jaunāks. Brāļi vārds vārdā uzsver, ka skola bijusi ļoti sportiska, daudzpusīga, piedāvājot visdažādākā nodarbes, futbolu ieskaitot. Tomēr ziemā virsroku ņēma slidošana. Tā tik ļoti aizrāvusi (tāpat kā futbols vasarā), ka brāļiem Siloviem pat neesot ienācis prātā vecākiem lūgt nopirkt mopēdu vai mocīti. Galvenais, ka bija velosipēds un slidas.

Varētu domāt, ka, puikām augot, augs arī viņu prasības pēc modernāka un efektīvāka pārvietošanās līdzekļa par velosipēdu, taču Haralds par savu mašīnu vēl neesot domājis, jo tagad pietiekot ar tēva opeli, lai izbraukātu Rīgā vajadzīgos maršrutus. Ārzemēs arī neesot lielas vajadzības pēc autiņa, jo dzīvošanas mītne parasti neesot tālu no trenēšanās vietas. Tā ir ne tikai trenera Jeruna Otera bāzēšanās vietā Hērenvenā, bet arī viņpus okeānam vai Āzijas šorttreka valstīs, kurp ik sezonu jādodas..

Visēdājs, bet ne kārumnieks

„Ēdu visu, ko māmiņa liek galdā,"neslēpj Haralds. „Viņa gatavo tik garšīgi, ka mēli var norīt. Restorānos piedāvātais nestāv ne tuvu, ja nu vienīgi Ķīnas virtuves gardumi. Varu arī pats pastāvēt pie plīts, gaļu uzcept, pagatavot rīsus, makaronus, kartupeļus, kādu mērcīti. Varētu pamatīgi pieņemties svarā, to visu baudot, taču apzinos, kad drīkstu paēst sātīgāk, kad jāpiebremzē. Mans svars ir 76 - 77 kilogrami, kas atbilst sportiskam augumam - 178 centimetri. Neesmu atlētu atlēts, bet kājām jābūt stiprām, ar labi attīstītu muskulatūru, citādi nespēsi veikt daudzos apļus īsajā ledus celiņā. Pēc saviem gabarītiem esmu pasaules vidējais aritmētiskais šorttrekists. Pat salīdzinot ar aziātiem. Ķīnieši ir augumā garāki par mani, korejieši - mazāki. Garākiem ir vairāk problēmu taktikā, bet mazie var izlīst konkurentiem zem paduses. Pirmo un vienīgo reizi smēķēju bērnībā, bet apjautu, cik tas riebīgi. Strīpa pāri. Kādu aliņu gan, bet tā nav norma. Tāpat ar šampanieti. Pats sevi kontrolēju, zinu, kad var kādu nieku atļauties un - kad tas var traucēt."

Ārzemēs brīvāks

Ja reiz esi atdevies profesionālam šorttrekam, tam pakļauti visi dzīves likumi. „Treniņnometnē ārzemēs nekāda slaistīšanās nenotiek, stundas jāatstrādā uz ledus un svaru zālēs. Kad nodarbības beigušās, nogurums tomēr nomāc," skaidro Haralds. „Mācību grāmatu negribas ņemt rokās, gan jau paspēšu mājās. Ventspilī uz augstskolu neiznāca aiziet ne pirms Eiropas čempionāta, ne pēc tā. Taču pasniedzēji ir pretimnākoši, saprotoši, jo zina, ka pirmajā pavasara mēnesī, kad sezona būs beigusies, es atkal sākšu nopietni mācīties un visus parādus nokārtošu. Tā tam jābūt, un tā es sevi regulēšu. Stājoties augstskolā, nolēmu mācīties par biznesmeni. Kādā jomā? Pats vēl nezinu. Vajadzētu uzbūvēt māju, tā būtu Latvijā, bet tālāk no jūras, lai nešalc ausīs. Bet tas viss būs vēlāk. Ir daudz lietu, par kurām domāju, bet ar risinājumu nesteidzos, jo man ir tikai 21 gads un visa dzīve vēl priekšā."

Man vienmēr ir drošības sajūta

Haraldam Ventspils viesnīcā piešķirta istabiņa, kur mitināties koptreniņu laikā un reizēs, kad augstskolā mācību lietas kārtojamas. Tā tiek diezgan bieži apdzīvota. Rīgā viņš mīt pie vecākiem Ziepniekkalna daudzdzīvokļu namā, bet mājās bieži neuzturas, jo viņam ir sirdspuķīte Kristīne, ar kuru draudzējas jau vairākus gadus. Domubiedre, sportiste. Joprojām nodarbojas ar karatē, Latvijas jaunatnes izlases sastāvā startējusi pat Eiropas meistarsacīkstēs. Haralds nav nekāds vārgulis, bet, kā pats puspajokam saka, uz ielas tumšā stundā jūtas droši, jo Kristīne viņu pratīs aizstāvēt. Haralda un Kristīnes intereses saskan ne tikai sportošanā, bet arī brīvā laika pavadīšanā. Saskaņa top arvien ciešāka. Kristīne dažkārt pat piekāpjas Haraldam, kurš joprojām uzskata, ka labākais sporta veids pasaulē ir šorttreks.

Gatis ĶĪSIS