twitter facebook instagram

Uzlēkt augstāk par personas kodu

20.Dec.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
103
Bertans-RBfoto-IMG_8573.jpg

Latvijas Gada balvai sportā viens no pieciem pretendentiem nominācijā Uzlēcošā zvaigzne ir Rīgas 3. vidusskolas 12. klases skolnieks Dairis Bertāns, kurš izcēlies ar lielisku sniegumu basketbola laukumos, šovasar sekmējot Latvijas U-18 izlases bronzas medaļas Eiropas čempionātā, bet šosezon arvien biežāk sevi piesakot arī Latvijas čempionvienības ASK Rīgas sastāvā.

Septembrī Dairis nosvinēja18 gadu jubileju. Viņš basketbola gaitas sāka Rūjienā tēva, pazīstamā basketbolista Daiņa Bertāna ietekmē. Pagājušā gada vasarā Dairis vecākiem un jaunākajam brālim sarīkoja jurģus, jo viņa nākotnes vīzijas nesakrita ar Valmieras basketbola komandas iecerēm, piespiežot meklēt izaugsmes iespējas Rīgā, pazīstamā jauniešu basketbola speciālista Valda Valtera vadītajā ASK/Juniorā. Šosezon Bertāns sevi jau pieteicis ASK Rīgas rindās, bet vērtīgo spēļu pieredzi viņš gūst tēva vadītajā ASK/Juniorā, cīnoties Latvijas Basketbola līgas II divīzijā. „Lielāko uzmanību veltu basketbola spēlēšanai, tādēļ ne vienmēr izdodas izsekot ar spēlēšanu ne tik cieši saistītām lietām kā Latvijas Gada balva sportā," sarunā ar Sportu atklāj Dairis Bertāns. „Par manu izvirzīšanu šīs aptaujas vienā no nominācijām uzzināju tikai no draudzenes. Protams, par balvas pastāvēšanu biju informēts, jo reiz to ieguva cits basketbolists Andris Biedriņš. Par savu iespēju nonākt nominantu pulkā gan nebiju aizdomājies, jo tomēr pārstāvu komandu sporta veidu, kur vienam cilvēkam daudz grūtāk izpelnīties apkārtējo uzmanību."

Atsaucot atmiņā šā gada notikumus jaunais basketbolists piekrīt, ka uzmanību izpelnījies tieši ar U-18 izlases veikumu Eiropas čempionātā Spānijā, kur trenera Vara Krūmiņa vadībā izdevās tikt pie bronzas medaļām.

„Eiropas U-18 čempionāts mūsu komandai tiešām izdevās lielisks," atceras Bertāns. „Izcīnījām bronzas medaļas, un es tiku iekļauts simboliskajā piecniekā. Pats gan maksimāli labāko sniegumu neparādīju, jo nedēļu pirms čempionāta savainoju rokas īkšķi. Pēc tam vēl kādu mēnesi traumas dēļ nerādīju iespējami labāko spēli. Ja nebūtu savainojuma, varbūt mums būtu izdevies aizsniegties arī līdz Eiropas čempionāta finālam. Savukārt šis rudens saistās ar manu iekļaušanos ASK Rīgas rindās, debiju ULEB kausā."

Bertāns piebilst, ka ir apmierināts ar karjeras attīstību, jo katru sezonu izdodas spert nākamo soli augšup. Par tālākiem nākotnes plāniem Dairis vēl atsakās runāt, jo pašlaik svarīgākais ir absolvēt 12. klasi, un tikai pēc tam var domāt par turpmākajām gaitām ne tikai basketbolā, bet arī saistībā ar izglītības turpināšanu.

„Eiropas U-18 čempionātā skauti ar mani nesazinājās, taču ievērību basketbola speciālistu pulkā esmu izpelnījies," stāsta Bertāns. „Pavisam nesen Itālijā, kur ASK Rīgas sastāvā biju ieradies uz ULEB kausa spēli, mani uzrunāja viens no aģentiem. Viņš atzinīgi novērtēja manu sniegumu U-18 izlases rindās un izrādīja interesi par manām nākotnes iecerēm."

Bertāns lielāko uzmanību pašlaik velta sevis apliecināšanai ASK Rīgas rindās.

„Vispirms jāizceļas ar sekmīgu darbību aizsardzībā, bet pēc tam var tikai domāt par punktu gūšanu uzbrukumā," savu recepti atklāj Dairis. „Katrs basketbolists, protams, vēlas iespējami vairāk spēļu minūšu, taču tā jau ir trenera kompetence. Ja varu būt noderīgs laukumā septiņas vai astoņas minūtes, arī šajā laikā jāspēlē iespējami lietderīgāk. ULEB kausā pretī stājās daudz ļoti meistarīgu basketbolistu, taču nav gluži tā, ka es nevarētu neko paveikt. Tam apliecinājums bija mačs Sofijā ar Lukoil Academic, kad tiku pie lielāka spēles laika, jo savainots bija Sandis Valters. Izdevās realizēt divus trīspunktniekus, turpmāk piesaistot daudz lielāku aizsardzību vērību."

Bertāns uzsver, ka daudz laika jāvelta fiziskās sagatavotības treniņos, jo tieši šajā jomā nepieciešams pilnveidoties, lai varētu stāties pretī gados vecākiem sāncenšiem.

„Rūdījums tiek gūts arī ASK Rīgas treniņos, jo pretī vairs nedarbojas vienaudži, bet gan tādi meistari kā Dveins Broilss vai Sandis Valters," piebilst Dairis. „Lai arī esmu jaunāks par komandas biedriem, neuzskatu, ka tādēļ būtu pelnījis atlaides treniņu darbā. Pēc vienas no spēlēm, kad paudu neapmierinātību ar savu sniegumu, treneris Ramūns Butauts norādīja, ka satraukumam nav iemesla - lai paskatoties pasē un sevi tik ļoti nešaustot par kļūdām."

Bertāns un Rolands Freimanis iespēju robežās pieredzi gūst ASK/Juniora rindās, tiekot pie daudz lielākas rīcības brīvības.

„Sezonas sākumā viss notika dīvaini - vairums spēļu ar manu līdzdalību tika zaudētas, bet citos mačos ASK/Juniors guva uzvaras," šo sakritību smaidot piemin Bertāns. „LBL II divīzijā ir pietiekami daudz meistarīgu sāncenšu, kuri nebūt neļauj izvērsties pēc sirds patikas. Protams, ir vērtīgi laukumā aizvadīt pa 30 minūtēm, lai izbaudītu maču garšu. Dažreiz pārņem vēlme improvizēt, taču nedrīkst aizmirst arī komandas intereses. Par tām treneris vienmēr atgādina..."

Latvijas basketbolā ir bijuši vairāki spilgti tēva trenera un dēla spēlētāja sadarbības piemēri, taču ne vienmēr šīs attiecības veidojas viegli. Daira basketbola gaitas jau no mazotnes ritējušas tēva uzmanības epicentrā. Interesanti, ka 15 gadu vecumā Dairim kopā ar tēvu Daini Bertānu izdevās uzspēlēt vienā komandā. Tie bija laiki, kad SCO-Reinis startēja Latvijas Basketbola amatieru līgā, bet Dainis Bertāns bija spēlējošā trenera asistenta lomā. Pēc Bertānu ģimenes pārcelšanās uz Rīgu, abi Bertāni visu laiku bijuši kopā. Pagājušajā sezonā Dainis bija Valda Valtera asistents ASK/Juniorā, bet šogad Bertāns vecākais pārņēmis galvenā trenera posteni.

„Pagājušajā nedēļā ASK/Juniora sastāvā spēlēju Līvānos," atceras Dairis. „Spēle neizdevās gan komandai kopumā, gan arī man pašam, jo neizdevās pielāgoties tiesāšanas īpatnībām. Pēc vienas no neveiksmīgajām epizodēm tēvs mani norāva malā, un man nācās uzklausīt daudz asu un kritisku vārdu."

Jautāts par zvaigžņu slimības briesmām, 18 gadus vecais basketbolists atbild, ka „par to jāspriež citiem. Šīs problēmas mani nav skārušas." Tajā pašā laikā Dairis nenoliedz, ka savam imidžam spēļu laikā vienmēr pievērsis uzmanību, jau izsenis izdarot izvēli par labu garajām sporta zeķēm: „Esmu pasūtījis arī īpašas zeķes ar saviem iniciāļiem vai numuru."

Bertāns atzīst, ka arvien mazāk ir brīvā laika, jo jāapvieno basketbols un mācības skolā.

„Brīvdiena ir tikai pēc spēlēm," savu grafiku raksturo Dairis. „Tad arī pilnībā varu nodoties mācībām. Pusgada pēdējā nedēļā vēl daudz bija darāmā skolā, tādēļ arī šī intervija notika 3. vidusskolas telpās starp mācību stundām. Basketbola dēļ šovasar nācās arī mainīt skolu, jo 49. vidusskolā ne visām skolotājām bija izprotams mans skolas apmeklējumu grafiks. Lai būtu sekmīgs skolēns, mācībām laiku veltu arī izbraukumos uz spēlēm ārzemēs. Kādu no obligātās literatūras grāmatām izlasīju izbraukuma laikā uz Kauņu, bet pavisam nesen Sofijā rēķināju matemātikas uzdevumus."

Līgums ar ASK Rīgu paredz, ka to var pārskatīt pēc katras sezonas, tādēļ Bertāns par nākotni vēl nedomā, jo vispirms jāpabeidz vidusskola.

„Pagaidām nevēlos nekur skriet prom, jo ASK Rīga spēlē ne tikai Latvijā un Baltijā, bet arī ULEB kausā. Ko gan vēl var vēlēties? Svarīgs ir arī trenera faktors. Ramūns Butauts noteikti ir līdz šim man labākais treneris. Ja viņš ASK Rīgas vadībā paliks arī pēc sezonas, labprāt spēlētu šajā komandā arī turpmāk," komentē Bertāns.

Bertāna kalendārā ir ne tikai ASK/Rīgas, ASK/Juniora un basketbola skolas Rīga/1188 mači, bet arī 3. vidusskolas spēles Rīgas domes kausā. Dairis kopā ar savu jaunāko brāli Dāvi, kurš ir 9. klases skolnieks, nodrošinājis skolas komandas uzvaru Centra rajona turnīrā, turpinot ceļu uz lielo kausu. Vienā no spēlēm Dairis pamanījies gūti vairāk par 50 punktiem... Šā gada pavasarī Bertāns palīdzēja Domes kausu iegūt 49. vidusskolai, bet šosezon viņš to vēlas atkārtot jau citas komandas sastāvā.

Renārs BUIVIDS

Dairis Bertāns

ASK Rīgas, ASK/Juniora un BS Rīga/1188 basketbolists

Dzimis           1989. gada 9. septembrī Valmierā

Augums, svars        1,92 m, 78 kg

Ampluā          uzbrucējs

Karjera          Rūjienas un Valmieras basketbola skolu audzēknis, SCO-Reinis (2004. - 2006.), Valmiera-Lāčplēša alus (2005./2006.), ASK/Juniors (2006./2007.)

Statistika       ASK Rīgas sastāvā ULEB kausā - vidēji 2,8 punkti, BBL - 3,9 punkti un 2,3 atlēkušās bumbas, LBL - 4,8 punkti, ASK/Juniora sastāvā LBL - 18,0 punkti, 4,0 atlēkušās bumbas, BS Rīga/1188 sastāvā HJBL - 16,8 punkti

Panākumi     Latvijas U-16 izlases dalībnieks 2005. gada Eiropas čempionātā (18,3 punkti, 2,3 atlēkušās bumbas), Latvijas U-18 izlases dalībnieks 2006. gada Eiropas čempionātā (6,3 punkti) un 2007. gada Eiropas čempionātā (17,3 punkti, 4,1 atlēkušā bumba, iekļauts simboliskajā piecniekā)