twitter facebook instagram

Valmieras puika zem Jūrmalas tanka

09.Aug.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
84
Procesaa-Gatis Eerglis2-JBfoto.jpg

Vēl šīs sezonas sākumā viens no ambiciozākajiem Latvijas futbola klubiem bija FK Jūrmala, kas mērķēja uz valsts meistarsacīkšu medaļām. Tagad par šīm cerībām ir jāaizmirst - FK Jūrmala pārvērtusies līdz nepazīšanai. Mēneša laikā klubu pametis ducis futbolistu, turklāt gandrīz visi viņi bija pamatsastāva spēlētāji. Tik nelabvēlīgā situācijā FK Jūrmala galvenā trenera amatā debitējis jaunais speciālists Gatis Ērglis, kuram tagad komanda jāveido gandrīz no jauna.

Ieskats vēsturē
Jūrmalas futbola klubs dibināts 2003. gadā. Pirmajā sezonā FK Jūrmala trenera Jurija Popkova vadībā triumfēja Latvijas čempionāta pirmajā līgā, bet pēc gada atzīstami debitēja virslīgā, ieņemot piekto vietu. 2005. gadā jūrmalnieki spēra nelielu soli atpakaļ, paliekot sestie, taču kārotā ceturtā vieta, kas deva tiesības spēlēt Intertoto kausa izcīņā, atkal bija tikai pāris punktu attālumā.

Pagājušajā sezonā FK Jūrmala bija apņēmības pilna beidzot ielauzties mūsu futbola pirmajā četriniekā (vismaz sastāvs liecināja par šo mērķu nopietnību). Kad bija redzams, ka viss nerit gluži pēc plāna, Popkovs zaudēja galvenā trenera amatu. No viņa vadības grožus pārņēma bijušais jūrmalnieku spēlētājs Vladimirs Babičevs. Sezonas vidū FK Jūrmala prezidentam Aleksandram Bašarinam sava kluba rindās izdevās pulcēt mūsu mēroga zvaigžņu izlasi. FK Jūrmala sastāvā spēlēja pieci Euro 2004 dalībnieki - Igors Stepanovs, Imants Bleidelis, Andrejs Prohorenkovs, Oļegs Blagonadeždins un Valentīns Lobaņovs. Tomēr Jūrmalas All-Stars atkal nespēja aizsniegties līdz pirmajam četriniekam, finišējot necilajā sestajā vietā.

Pirms šīs sezonas FK Jūrmala atkal notika vērienīgas pārmaiņas - komandu pameta ducis futbolistu ar vairākām vietējā mēroga slavenībām (Stepanovs, Prohorenkovs, Gintars Stauče, Aleksandrs Rehviašvili) priekšgalā, bet Babičeva vietu ieņēma Krievijas speciālists Oļegs Stogovs. Viņs līdzi atveda vairākus Krievijas leģionārus, komandu papildināja arī vairāki pie mums atzīti meistari - Aleksandrs Katasonovs, Māris Smirnovs, Vladimirs Žavoronkovs, Nikolajs Poļakovs.

Sezonu jūrmalnieki sāka iespaidīgi: trīs uzvaras pēc kārtas, arī pār čempionvienību FK Ventspils, bet jūnijā komandas mehānismā kaut kas salūza. Jūlija vidū pēc abpusējas vienošanās komandu pameta Stogovs. FK Jūrmala vadība atvadījās arī no pirmajiem futbolistiem - Žavoronkova, Lobaņova, Poļakova, Krievijas leģionāra Maksima Grigorjeva un Otara Gogberašvili.

Sastāva izmaiņas

Tieši šādā situācijā FK Jūrmala galvenā trenera amatā stājās Gatis Ērglis, kurš pirms tam bija strādājis par palīgu pie visiem trim iepriekšējiem treneriem. Tad viņš vēl nezināja, ka kluba sastāva tīrīšana ir tikai sākusies. Drīz pēc treneru maiņas FK Jūrmala vadība atteicās no komandas līderiem Bleideļa, Katasonova un Smirnova, kā arī otrā vārtsarga Dmitrija Čigazova, bet uz dzimto Krieviju devās Stogova atvestie Iļja Kaplans, Anatolijs Ņežeļevs un Konstantīns Dzjuba.

Šie notikumi gan nesagrāva Gata Ērgļa apņēmību strādāt ar FK Jūrmala. Viņš jaunajā amatā debitēja ar diviem izbraukuma zaudējumiem FK Rīgai (0:2) un Daugavpils Daugavai (0:1), bet pagājušajā nedēļas nogalē svinēja pirmo uzvaru - 3:0 pār Daugavpils Dinaburgu.

"Kaut kad jau bija jāsāk strādāt par galveno treneri. Kad ķēros pie darba, nezināju, cik vērienīgas būs pārmaiņas. Negaidīju, ka komandu pametīs ļoti noderīgie Bleidelis, Smirnovs. Nekas, tagad būs iespēja parādīt sevi jaunajiem. Turklāt uzdevumu tikt pirmajā četriniekā neviens nav svītrojis no dienas kārtības. Saprotu, ka ceturto vietu būs ļoti grūti sasniegt. Objektīvi vērtējot, būtu apmierināts ar piekto vietu, lai gan arī par to būs sīvi jāpacīnās ar pēdējā laikā krietni progresējušo Daugavu," atklāj Gatis Ērglis, kurš noliedza baumas, ka Jūrmalas klubā esot problēmas ar algu izmaksu.

"Algas maksā, solīja izmaksāt arī prēmijas par uzvaru pār Dinaburgu. Mēģinu uzmundrināt futbolistus, pēc uzvaras komandā parādījies labs garastāvoklis," saka Ērglis, kuram grūti izskaidrot vienības krīzes cēloņus.

"Tad nebiju galvenais treneris, tāpēc nevaru viennozīmīgi spriest. Sezonas sākumā komanda it kā izskatījās diezgan labi. Tās spēli, iespējams, ietekmēja lielie pārtraukumi čempionātā jūnijā, fiziski nosēdāmies."

Pēc tik daudzu futbolistu aiziešanas, Ērglim palikušas ļoti ierobežotas iespējas variēt ar sastāvu - klāt nākuši tikai četri spēlētāji. FK Jūrmala komandu papildinājuši trīs bulgāri - aizsargs Staņimirs Valkovs, pussargs Vencislavs Aldevs un uzbrucējs Ivans Todorovs, kā arī latviešu pussargs Gints Freimanis no pirmās līgas kluba FK Jelgava. Mačā ar Dinaburgu Aldevs atklāja savu rezultativitātes kontu, bet Freimanis pirmo reizi devās FK Jūrmala sākuma sastāvā.

"Bulgāri vēl iziet aklimatizācijas periodu, viņiem jāpierod pie mūsu futbola - viņi spēlē tehniskāku futbolu. Šobrīd Bulgārijā ir starpsezonu periods, tāpēc viņiem vēl jāsasniedz labākā sportiskā forma. Savukārt Freimanim ir laba veselība, viņš ir fiziski spēcīgs futbolists. Pirmajā mačā viņš spēlēja labi. Citus spēlētājus nevaram atļauties nopirkt," FK Jūrmala jaunais galvenais treneris iepazīstina ar komandas jaunpienācējiem.

Ar izlases pieredzi

38 gadus vecais Gatis Ērglis nav iesācējs virslīgas kluba galvenā trenera amatā, jo savulaik viņš strādājis ar dzimtās Valmieras komandu. Pieredzējušie futbola līdzjutēji noteikti atceras arī Ērgļa darbību laukumā - padomju laikā viņš paspēja pāris gadus spēlēt Jelgavas RAF rindās, bet Latvijas atjaunotās neatkarības pirmajos gados valmieriešu aizsargs cīnījās valstsvienības 10 spēlēs. Neatkarības gados Ērglis Jelgavas RAF un Valmieras komandu sastāvā aizvadījis vairāk nekā divus simtus spēļu Latvijas virslīgas čempionātā.

Viņa trenera karjera sākās pirms sešiem gadiem, kad Valmieras kluba galvenais treneris Vladimirs Serbins uzaicināja sev par palīgu, bet 2002. gadā Gatis jau kļuva par komandas galveno treneri. Ērgļa vadībā valmierieši virslīgā finišēja piektajā vietā, pēc gada vidzemnieki palika vienu pakāpienu zemāk. Diemžēl tad izrādījās, ka Valmierai nav vajadzīgs virslīgas futbols. Ērglis vēl vienu sezonu turpināja strādāt ar Valmieras klubu pirmajā līgā, bet 2005. gadā piekrita asistēt Popkovam Jūrmalā.

Ar savu lielo pieredzi Ērglis var novērtēt situāciju šī gada čempionātā:

"Par čempionu titulu cīnīsies Liepājas metalurgs un FK Rīga. Daudz kas kļūs zināms pēc šīs nedēļas nogales mačiem. FK Rīga šogad ir pareizi izveidota selekcija. Piekrītu liepājnieku trenerim Benjaminam Zelkevičam, ka arī tiesneši ir labvēlīgi pret rīdziniekiem. Pēdējā mačā ar FK Rīga arī mēs to izjutām."

Kritiāns GIRVIČS