twitter facebook instagram

Zēnu basketbola spilgtākais brīdis

16.Aug.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
85
atskats_basketbols_pususpilgtakiebrizi.jpg

Latvijas jaunatnes basketbola vēsturē līdz šim tikai U-20 izlases jaunkundzēm bija izdevies izcīnīt Eiropas čempionātu medaļas, bet Madridē (Spānija) notikušajā turnīrā to paveica arī trenera Vara Krūmiņa vadītā Latvijas U-18 puišu izlase, izšķirošajā mačā par bronzas godalgām pārspējot Lietuvu. Šis sasniegums izpelnījies arī valsts augstāko amatpersonu uzmanību, jo uz audienci aicināja gan Aigars Kalvītis, gan Valdis Zatlers.

Meiteņu basketbolā atmiņā varam atsaukt ne tikai U-20 komandas izcīnītās bronzas medaļas 2005. gada Eiropas čempionātā, bet arī šā paša vecuma jaunkundžu 2002. gadā iegūto ceturto vietu. Zēnu basketbolā visi lielākie sasniegumi saistījās ar nepilnu desmit gadu vecu vēsturi.

1998. gadā Varnā (Bulgārija) trenera Valda Valtera vadītā U-18 izlase Eiropas čempionātu iesāka nepārliecinoši, taču ceturtdaļfinālā prata uzveikt otras apakšgrupas labāko izlasi Izraēli, nodrošinot vietu pusfinālā. Atlikušajos divos mačos tika piedzīvoti zaudējumi, taču ar to bija pietiekami, lai Kristapa Valtera, Raimonda Vaikuļa, Raita Grafa, Ata Ozola, Kristapa Janičenoka, Raimonda Jumiķa un Jāņa Cekula pārstāvētā komanda pirmo reizi izcirstu logu uz pasaules čempionātu. Gadu vēlāk Portugālē latvieši izcīnīja devīto vietu.

1999. gads līdz šim saistījās arī Vara Krūmiņa augstāko sasniegumu jaunatnes basketbolā, jo viņa vadītā U-16 izlase Slovēnijā Eiropas čempionātā izcīnīja piekto vietu. Komandas spēli noteica Janičenoks, Armands Šķēle, Gatis Melderis, Monvids Pirsko un Artūrs Piļkēvičs, bet gadu jaunākais Gatis Jahovičs vēl bija rezervista lomā.

Jaunajiem nepieciešama pieredze

„Latvijas jauniešu izlašu treneriem katru gadu ir gandrīz neiespējami izveidot kaujasspējīgu komandu," uzsver VEF-Rīgas galvenais treneris Valdis Valters, kurš pirms deviņiem gadiem Latvijas U-18 izlasi aizveda līdz Eiropas čempionāta pusfinālam. „Toreiz bija pietiekami daudz labu basketbolistu, kuri dzimuši 1980. un 1981. gadā. Latvijā nav tik liela spēlētāju izvēle, lai komandu veidotu tikai viena gada gājuma basketbolistiem. Bulgārijā pieredzes gūšanas nolūkos izlasē bija arī 1982. gadā dzimušais Kaspars Cipruss un gadu jaunākais Kristaps Janičenoks."

Valters uzsver, ka Latvijas Jaunatnes basketbola līgas izveidotā sistēma ir pietiekami produktīva, lai latvieši panākumus gūtu U-16 un U-18 vecumā.

„Pēc sporta skolas beigšanas līdz šim nebija daudz variantu karjeras turpināšanai," spriež Valters. „Talantīgākajiem jaunajiem basketbolistiem jau 16 un 17 gadu vecumā nepieciešams gūt pieredzi mačos ar pieaugušajiem. Jāiziet šāda skola, lai pēcāk izceltos vienaudžu rindās. Pagājušajā sezonā Latvijas Basketbola līgas abās divīzijās spēlēja daudz jauno puišu. Šo pārbaudījumu godam izturēja arī Latvijas U-18 izlases pārstāvji Dairis Bertāns, Lauris Mizis un Lauris Blaus."

Pieredzējušais jaunatnes basketbola speciālists Valters ir pārliecināts, ka Latvijas U-18 izlase, uzsākot čempionātu ar piecām uzvarām pēc kārtas, apliecināja meistarību un pamatotās pretenzijas uz augstu vietu turnīra noslēgumā.

„Pasaules U-19 čempionāti notiek tikai reizi divos gados, tādēļ atliek vien nožēlot, ka šai komandai neizdosies izbaudīt šādas raudzes sacensību atmosfēru," piebilst 1999. gadā Latvijas U-19 izlasi pasaules čempionātā vadījušais Valters.

Latvijas jauniešu izlašu sasniegumi Eiropas čempionātos

Vieta    Izlase    Gads

3. vieta U-20 meitenes  2005.

3. vieta U-18 zēni         2007.

4. vieta U-18 zēni         1998.

4. vieta U-20 meitenes  2002.

5. vieta U-16 zēni         1999.

5. vieta U-16 meitenes  2001.