twitter facebook instagram

Alpīnisms

Kur viss ir savādāks

19.Okt.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
94
Chooju-Intervija.jpg

Pirms nedēļas Līga un Atis Plakani, kā arī Kaspars Klapkalns vēl atradās tur, kur sākas bezgalība un dziest jebkura dzīvība. Vienā no pasaules skaistākajām un grūtāk sasniedzamajām vietām - sestajā augstākajā virsotnē Čooiju 8201 metru virs jūras līmeņa. Saulē, salā, bezgaisā, toties ar skatu uz Tibetu, Himalajiem un Everestu tuvplānā. Atkal ir otrdienas vakars, un Līga kā pirmā latviete, kurai izdevies sasniegt kādu no 14 pasaules astoņtūkstošniekiem, vīram un ekspedīcijas vadītājam Atim asistējot, Rīgas mājā, aiz kuras logiem dārzā krīt rudens āboli, atbild uz Sporta jautājumiem.

- Šī jums abiem jau bija kāda 10. augstkalnu ekspedīcija. Jūs var sveikt arī kā pirmo latviešu ģimeni astoņtūkstošnieka virsotnē. Diendienā esot kopā sarežģītos apstākļos, nereti pat vislabākie draugi nespēj sadzīvot...
- Mēs papildinām viens otru, tas ir efektīvāk. Kalnos nestrīdamies.
- Bet galīgais lēmums jāpieņem vienam...
- To dara Atis, viņš ir ekspedīcijas vadītājs, plānotājs. Iepriekš mēs visu pārrunājam, Atis grib dzirdēt manu viedokli, bet izšķirošo lēmumu pieņem viņš. Viņš pārredz lietas kopumā.

Numurs: 
321

Lai arī latvieši kalnos (ne tikai Gaiziņā) kāpuši jau pagājušā gadsimta sākumā un pat sasnieguši ievērības cienīgas virsotnes, mūsu alpīnisma pirmsākumu saista ar 1956. gada jūliju, kad tika noorganizēta Latvijas I alpiniāde. Tādējādi sporta veidam, kura šūpuļa kāršanā piedalījusies leģendāra sieviete — Zelma Bej-Mamikonjana (iepriekš 17 reizes uzkāpusi Kazbekā), šogad sešdesmitā jubileja.

Autori: 
Dainis Caune

Līdz asarām laimīga

29.Jūn.2012 - Ieva Runge

Numurs: 
260/261

Šāgada 26. maijā pussešos no rīta Olga Kotova kļuva par pirmo Latvijas un arī visas Baltijas alpīnisti, kas sasniegusi zemeslodes augstāko punktu — Everesta virsotni (8848 m virs jūras līmeņa). Šo panākumu viņa guva kopā ar vēl vienu mūsu kāpēju Vadimu Prudņikovu.

Autori: 
Dainis Caune

Lielais Melnais paliek

29.Mai.2008 - Portāla Administrators

Numurs: 
126
Makalu- ATSKATS.jpg

Mežonīgā
un vientuļā pasaules piektā augstākā kalna Makalu virsotne Himalajos pagaidām
paliek bez Latvijas krāsām. Atim Plakanam līdz mērķim pietrūka nepilni 200
vertikāles metri. Toties gūta vērtīga pieredze, labots personiskais augstuma
rekords un, galvenais, - visi ekspedīcijas dalībnieki palikuši dzīvi. "Tik
daudz cilvēku bez deguniem vēl nebiju redzējusi," Sportam atzina
Līga Plakane, kura pērnruden kopā ar Ati un Kasparu Klapkalnu sasniedza 8201 m

Everests dur pakausī

22.Mai.2008 - Portāla Administrators

Numurs: 
125
Makalu-AKTUAALI.jpg

Pēc pirmās
neveiksmes Atis Plakans vienatnē mēģina iekarot pasaules piekto augstāko
virsotni - Makalu (8463 m) Himalajos.

"Liels tas
kalns, liels," pirmdien satelīttelefonsarunā no 7400 m augstuma Makalu
nogāzē Sportam atzina Latvijas 6. Himalaju ekspedīcijas vadītājs Atis
Plakans. Nupat nesekmīgi bija beidzies latviešu pirmais mēģinājums iekarot
pasaules piekto augstāko virsotni. "Jāiziet sniega un ledus siena, pēc tam
sniega un klinšu kuluārs, tad klintis, lai tiktu līdz korei, kas ved uz

Noslēpumainais Lielais Melnais

15.Mai.2008 - Portāla Administrators

Numurs: 
124
Kalni-PIEDZIIVOJUMS.jpg

Šajās dienās mūsu karogs tiek
nests uz virsotni, kurā tas vēl nav plīvojis. Pagājis mēnesis kopš Ata Plakana
vadītā sestā Latvijas Himalaju ekspedīcija atstāja Nepālas galvaspilsētu
Katmandu, lai dotos sasniegt pasaules piekto augstāko virsotni Makalu (8463 m).
Līdz pagājušajai svētdienai
bija pabeigta augšējo nometņu iekārtošana, Atis un Līga Plakani atgriezās bāzes
nometnē, lai atgūtu spēkus izšķirošajam kāpienam. Savukārt Edijs Šadauskis un
Normunds Lisovskis pirmo reizi devās uz 3. nometni 7400 m augstumā. Viņu

Kur viss ir savādāks

25.Okt.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
95
Chooiju-Intervija.jpg

Pirms divām nedēļām Līga un Atis Plakani, kā arī Kaspars Klapkalns vēl atradās tur, kur sākas bezgalība un dziest jebkura dzīvība. Vienā no pasaules skaistākajām un grūtāk sasniedzamajām vietām - sestajā augstākajā virsotnē Čooiju 8201 metru virs jūras līmeņa Himalajos. Saulē, salā, bezgaisā...
Turpinām publicēt interviju ar Līgu - pirmo latviešu alpīnisti, kas sasniegusi kādu no 14 pasaules astoņtūkstošniekiem. Sarunā piedalās arī Līgas vīrs un ekspedīcijas vadītājs Atis Plakans. Viņi abi virsotni sasniedza, neizmantojot papildu skābekli.

- Kāds, kāpjot Čooiju, bija jūsu iešanas ritms virs 7500 m augstuma, kurā atradās pēdējā - trešā nometne?
- Atpūšoties cenšamies neapsēsties, lai nezaudētu laika kontroli un neieslīgtu miegainā noguruma transā. Tāpat stāvot, noņemam mugursomu, padzeramies - tas jādara regulāri, nedrīkst izkalst, jo zaudēto šķidrumu nevar atgūt, ceļam somu plecos un kāpjam tālāk. Būtībā ritms ir dažāds. Apmēram pirmos 300 vertikāles metrus es gāju pa priekšu, pirmo reizi apstājoties pēc stundas...

Puante virs mākoņiem

11.Okt.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
93
Cooiju-Sasniegums-Plakani 1.jpg

Līga Plakane ir pirmā latviete, bet kopā ar Ati Plakanu - pirmais latviešu laulātais pāris, kurš uzkāpis kādā no 14 pasaules virsotnēm, kas augstākas par 8000 metriem. Otrdien, 9. oktobrī, pulksten 16.30 pēc vietējā laika (13.30 pēc Latvijas laika) abi dzīvesbiedri kopā ar Kasparu Klapkalnu Himalajos sasniedza 8201 m augsto Čooiju.

"Izdevās simtprocentīgs rezultāts, augšā tikām visi trīs," otrdienas vakarā tūlīt pēc nokāpšanas līdz trešajai nometnei 7500 m augstumā Sportam pa satelīttālruni ziņoja Latvijas ekspedīcijas vadītājs Atis Plakans. "Kad ieraugi Everestu, tad zini, ka ir uzkāpts. Grandiozs skats. Turpat Lodze, Šišapangma, tālu lejā - Tibeta... Diena bija izcili izdevusies, veiksmīga un arī smaga. Kā sešos no rīta sākām kāpt, tā septiņos vakarā atgriezāmies."

Solis virs astotā kilometra

04.Okt.2007 - Portāla Administrators

Numurs: 
92
Alpiinists Purinshs-Sasniegums.jpg

Pasaulē ir četrpadsmit kalni, kuru virsotnes sniedzas augstāk par 8000 metriem. Septiņās no tām jau plīvojis Latvijas karogs. Iepriekšējo reizi to Broda smailē Karakorumā šāgada jūlijā pacēla Valdis Puriņš.
Šāgada 31. jūlijā Valdis Puriņš, sasniedzot Broda smaili (8047m), kļuva par devīto latvieti un astoto Latvijas alpīnistu, kas uzkāpis kādā no šiem astoņtūkstošniekiem. Kopā ar kluba Traverss komandu viņš izvirzījis plānu pacelt mūsu karogu atlikušajos, Latvijas kāpēju vēl nesasniegtajos astoņtūkstošniekos. Uz Karakorumu Pakistānā jūnija vidū devās trīs Traversa alpīnisti. Oļegam Siļinam un Mihailam Pietkevičam virsotne palika neaizsniegta. Neskatoties uz to, Valdis Puriņš ekspedīciju novērtē kā veiksmīgu: "Pasākums būtu izdevies pat tad, ja neuzkāptu neviens, ir iegūta pieredze. Tagad kļuvis skaidrāks, kādā veidā organizēt šādas ekspedīcijas, vismaz uz Karakorumu."

Sindikāta saturs