Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kā lada apsteidza mersedesu

Trīs Latvijas puiši — Renārs Blūmentāls, Lukass Teteris un Stepans Anaņjins — tikai nedaudz piekāpās lielvalstu sportistiem, vairākus grandus pieveica un astoņpadsmit komandu konkurencē izcīnīja sesto vietu Eiropas kadetu čempionātā paukošanā ar floreti, kas risinājās Horvātijas pilsētā Porečā. Latvijas izlases treneris Valdis Kupčs par to nav izbrīnīts, jo piecpadsmit sešpadsmit gadu vecums mūsu pašreizējā paukošanas sistēmā ir laiks, kad gūstam lielākos panākumus. Pirms gadiem pieciem šādā turnīrā bijām pat ceturtie.

Kas notiek tālāk? Toreizējie mūsu varoņi šobrīd vairs pauko tikai amatieru līmenī, bet vairāki viņu to dienu sāncenši jau sekmīgi cīnās pasaules un Eiropas čempionātos pieaugušajiem. Kupčs atzīst, ka tas diemžēl ir likumsakarīgi, jo mūsu paukošanas saimniecība šobrīd konkurētspējīga ir tikai jauniešu līmenī. Kad pabeigta skola, bez materiālā atbalsta studēt vai strādāt un pilnvērtīgi trenēties vairs nav iespējams. Lai gūtu valsts atbalstu, ir jāizcīna augstas vietas, bet, tikko pāraugot junioru gadus, pārliecinoši ielauzties pieaugušo pasaulē izdodas tikai retajam. Treneris atzīst, kad paukošanas zelta gadi sākas tad, kad tu daudz saproti un pietiek spēka, lai zināšanas varētu īstenot ar ieroci rokā. Tas parasti ir ap gadiem divdesmit pieciem.

Valdis uzteic mūsu Paukošanas federācijas prezidenti Ēriku Āzi, kura ar milzu enerģiju un neatlaidību cenšas nosacīto nolemtību mainīt. Ērika darbojas arī starptautiskās organizācijās, ir pat Ziemeļvalstu Paukošanas savienības prezidente un meklē visus ceļus, lai paukotājiem būtu iespēja gūt starptautisku pieredzi, lai mūsējos konsultētu pasaules klases speciālisti. Jaunatnes paukošanai pašu mājās atbalstu sniedz Rīgas dome.

Saruna par paukošanu risinās sporta bāzē Jugla, kur mūsu floretisti trenējas. Valdis Kupčs stāsta, ka Latvijas trijnieks cīņas Horvātijā sāka ar visai pārliecinošu uzvaru pār spēcīgajiem ukraiņiem. Tas deva pārliecību. Tiesa, nepaveicās ar izlozi, jo jau otrajā cīņa mūsējo pretinieki bija itālieši — nākamie vicečempioni, kas uzvarēja ar nelielu pārsvaru. Par čempioniem kļuva franči, trešie bija krievi.

Sesto vietu mūsējiem nodrošināja uzvara pār vāciešiem. Pēc šā panākuma latvieši sveikti gluži kā čempioni. Paukotājiem tas ir saprotams, jo vācieši ar šo sportu nodarbojas kuplā skaitā, treneru vien esot ap tūkstoti, mūsējiem — seši. Vācu un pārējās spēcīgās komandas pavada vairāki treneri, fizioterapeiti, psihologi, mūsējie 2000 km tālo ceļu mēroja busiņā, kuru stūrēja vienīgie pavadoņi — abi treneri Vitālijs Sergejevs un Valdis Kupčs. Cīņas iznākumu Kupčs nosauc par ladasuzvaru pār mersedesu.

Cīņā par piekto vietu diemžēl nācās piekāpties poļiem, jo mačs ar vāciešiem bija prasījis pārāk daudz spēka. Sacensībās katra komanda drīkstēja pieteikt arī vienu rezervistu, kurš ik pa brīdim varētu kādu aizstāt. Mums tāda gluži vienkārši nebija, jo komandā vairs nestartē šā vecuma spēcīgākais paukotājs Toms Lencbergs, kurš kopā ar vecākiem pārcēlies uz dzīvi Vācijā. Starp citu, viņš jau kļuvis par savas federālās zemes čempionu un turpina trenēties.

Katram no puišiem, kuri cīnījās Porečā un paveica šo nelielo brīnumu, ir savs treneris — Renāru trenē Vitālijs Sergejevs, Lukasu — Valdis Kupčs, bet Stepanu — Anna Anaņina.

Tagad mūsu kadetu trijnieks tāpat kā Latvijas junioru izlase gatavojas pasaules meistarsacīkstēm, kuras risināsies Maskavā.

 

Renārs BLŪMENTĀLS

Individuāli 9. vieta

Mācās Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā. Paukot sācis jau sešu gadu vecumā, jo nācis līdzi uz treniņiem vecākajam brālim. Ļoti sportisks puisis, teicami spēlē basketbolu, gada laika izstiepies līdz 183 cm. Renāram 15 gadi palika janvārī, un kadetu sacensībās viņš varēs startēt vēl vienu sezonu. Sevi paukošanā redz tik ilgi, kamēr šis sporta veids viņam sagādās prieku un augs rezultāti.

 

Lukass TETERIS

Individuāli 13. vieta

Mācās Rīgas Valdorfskolā. Paukot sācis Trīs musketieru un Zorro filmu iespaidā. Paukošana viņam ir visa dzīve. Neizlaiž nevienu treniņu, uzskata, ka paukošanā iegūtā reakcija, neatlaidība, prasme mirklī pieņemt vispareizāko lēmumu noteikti palīdzēs turpmākajā dzīvē. Cer, ka būs iespēja trenēties vēl ilgi un izdosies startēt arī olimpiskajās spēlēs. Arī viņš vēl nākamgad varēs cīnīties kadetu konkurencē.

 

Stepans ANAŅJINS

Individuāli 58. vieta

Mācās Rīgas 10. vidusskolā. Paukot sācis, tēva pamudināts, jo viņš ievērojis, ka Stepans ļoti veikli… ķer mušas. Reakcija ir — jāpauko! Lai arī individuāli Stepanam tik labi nepaveicās, komandu cīņā viņš rādīja lielisku sniegumu. Pats gan nav īsti gandarīts, jo izšķirošajās cīņās pietrūcis spēka. Stepans ir apņēmības pilns treniņus turpināt un jau nākamgad sekmīgi cīnīties junioru konkurencē.