Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 227 Kā tas notiek

Latvijas futbols sniegā

Par Santaklausa dzimteni sen jau tiek dēvēta Laplande Somijā, par Ziemassvētku eglītes dzimšanas vietu Latvijai vēl priekšā strīdi ar mūsu ziemeļu kaimiņieni Igauniju, bet ziemas futbola radīšanas godu mūsu valstij noteikti neatņems neviens. Tieši Rīgā noticis pirmais ziemas futbola turnīrs sniegā, par absolūtajiem čempioniem kronējot Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas studentus.

Nav šaubu, ka pasaulē populārākā sporta spēle vienlaikus ir arī pati demokrātiskākā, jo to var spēlēt gandrīz jebkur, jo lieliski var iztikt arī bez milzīgiem stadioniem ar tūkstošiem skatītāju vietu un bez golfa laukuma kvalitātes cienīga zālāja. Daudzas pasaules futbola lielvalsts — Brazīlijas —zvaigznes pirmo reizi bumbu dzenājušas pludmales smiltīs.
Tieši tādēļ futbols jau sen ir izsoļojis ārpus klasiskajiem stadioniem un zaļajiem laukumiem, jo milzu popularitāti ieguvis gan pludmales futbols, gan šī spēle sporta zālēs. Visu šo paveidu lielākais pluss, salīdzinot ar lielo brāli, ir notikumiem un — galvenais — vārtu guvumiem bagātākas cīņas laukumā. Futbols pat ir spēlēts uz asfalta un īpaši izveidotos būros.
Futbols sniegā Latvijas sportistiem noteikti nav nekas neierasts, jo vēl pavisam nesen viens no Latvijas čempionāta virslīgas kluba treneriem sūdzējās žurnālistiem, ka pārbaudes mačs jāaizvada uz sniegota laukuma. Bet Ikick ziemas futbolā viss ir tieši pretēji, jo nepieciešamības gadījumā sniega segums uz laukuma pat tiek papildināts.

PIRMATKLĀJĒJU IERAKSTI VĒSTURĒ

Laikā, kad solījumi par globālo sasilšanu mijas ar draudiem par jauno ledus laikmetu, mūsu valstī jau otro ziemu ir daudz sniega. Šādus laika apstākļus iespējams izmantot ne tikai kalnu un distanču slēpošanas atbalstītājiem, bet arī pavisam jaunu sporta veidu ieviešanai Latvijā. Ja ir sniegs un gaisa temperatūra nedaudz zem nulles, tad īstais laiks futbolam!
„Apkopotā informācija liecina, ka ziemas futbols ir pilnīgs jaunums ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē,” sarunā ar Sportu pārliecību pauž Ikick turnīra organizators Kaspars Slavinskis. „Sadarbībā ar lielveikalu IKI izdevās īstenot ideju par futbola laukuma izveidi līdzās autostāvvietai. Kāpēc gan futbolu brīvā dabā nevarētu spēlēt ne tikai vasarā, bet arī ziemā?”
Ikick pirmajā turnīrā startēja 47 komandas, kuras pārstāvēja ne tikai Rīgu. Amatieru grupas finālā pat uzvarēja Dobeles komanda Bombardieri, pārspējot Mārupes gurķus. Turnīru vēsturē kā pirmie čempioni skolēnu konkurencē paliks Rīgas pilsētas 2. ģimnāzija, bet studentu grupā triumfēja LSPA. Katra no tām saņēma trešdaļu no 1000 eiro lielā balvu fonda.
Vairāk nekā divu nedēļu laikā daba iejaucās tikai reizi, kad lietus dēļ vajadzēja atcelt vienas dienas mačus, bet pārējā laikā spēles notika sniegotā laukumā.
„Nākamajā ziemā iecerēts izveidot šādus laukumus pie vairākiem IKI lielveikaliem ārpus Rīgas. Pēc pavasara iestāšanās futbola laukumu nenojauks, bet izveidos smilšu segumu, lai pilsētas centrā varētu spēlēt arī pludmales futbolu,” ieceres atklāj Slavinskis. „Īpašs prieks, ka šā projekta izstrādes laikā laba sadarbība izveidojās ar Latvijas Futbola federāciju, kas pievērš arvien lielāku uzmanību masu futbola attīstībai.”
Būs turpinājums
Ikick ziemas futbola turnīra lielākais pluss dalībnieku skatījumā bija bezmaksas līdzdalība, kā arī iespēja maču laikā izmantot Adidas nodrošināto inventāru — futbola apavus, cimdus un cepures.
„Futbols sniegā noteikti nav pārāk ekstrēms pasākums,” Sportam skaidro turnīra rezultatīvākais spēlētājs Oskars Ikstens no LSPA. „Tā ir lieliska iespēja draugu pulkā sportiski pavadīt laiku. Un ja vēl izdodas tikt pie galvenās balvas! Ziemas futbolā galvenais ir maksimāls cīņasspars, jo laukums nav tik liels, lai veidotu taktiskos zīmējumus. Finālā mums izdevās atspēlēties no 1:4 un uzvarēt!”
Ziemas futbolā vislielākā fiziskā slodze noteikti ir vārtsargiem, jo vārtus apdraud ne tikai sāncenšu futbolisti, jāpaspēj arī izsekot līdzi visiem rikošetiem no apmalēm un tīkliem. Un vienmēr jārēķinās, ka var gadīties izbaudīt sniega šalti sejā.
„Ziemas futbolā vārtsargiem neklājas viegli, jo nepieciešams, lai pierastu, ka briesmas vārtiem var draudēt jebkurā brīdī — pēc katra sitiena bumba var atsisties ne tikai pret spēlētāju, bet arī pret apmali vai arī kādu bedrīti sniegā,” akcentē turnīra vērtīgākais spēlētājs un Mārupes gurķu vārtsargs Kaspars Žurovs. „Ja ziemas futbola spēle notiek pēc noteikumu, tad tā nemaz nav tik ekstrēma. Galvenais ir fiziskā sagatavotība, jo visas 30 minūtes nepieciešams aizvadīt vienlīdz augstā tempā. Dažu vārtu atspēlēšana var būt tikai pusminūtes jautājums. Ikick bija izdevies turnīrs ar interesantiem sāncenšiem.”
Plānots, ka pēc nedēļas pārtraukuma sāksies pieteikšanās jau otrajam Ikick ziemas futbola turnīram.
Renārs BUIVIDS

IKICK ZIEMAS FUTBOLA LAUREĀTI
Skolēnu grupa
1. vieta. Rīgas pilsētas 2. ģimnāzija (Māris Landmanis, Edgars Andersons, Edgars Kokins, Artūrs Vitkovskis, Filips Pavļiks, Ņikita Pavļiks); 2. vieta. Gorodok (Maksims Isajevs, Artūrs Semjonovs, Gunārs Nikolajevs, Dmitrijs Kuzins, Aleksandrs Leins, Maksims Sevastjanovs, Artūrs Šašukovs); 3. vieta. Madžers 0.7 (Raimonds Lūkins, Krišjānis Puriņš, Toms Ģelzis, Pauls Boroviks, Kārlis Vītoliņš).
Studentu grupa
1. vieta. LSPA (Andis Dombrovskis, Lauris Hincenbergs, Edgars Pukinsks, Jānis Krūmiņš, Oskars Ikstens); 2. vieta. RTU (Aleksandrs Aleksandrovs, Maksims Tumanovs, Ervīns Keišs, Mihails Cigankovs, Aleksandrs Sajkovskis, Viktors Afoničevs, Dzintars Jaunzems, Andrejs Tkačuks); 3. vieta. LLU (Roberts Kovaļevskis, Oļegs Junolainens, Raivis Kurgans, Andris Dergunovs, Aleksejs Osipovs, Ariks Stankus, Mārtiņš Šneiders, Jānis Pumpurs, Vladimirs Gudeļonoks, Gatis Simsons).
Amatieru grupa
1. vieta. Bombardieri (Jānis Ceicāns, Kristaps Balčuns, Aigars Fedorovičs, Kalvis Vendelis, Didzis Osis, Aleksandrs Radčenko); 2. vieta. Mārupes gurķi (Kristaps Žodriņš, Mārcis Melecis, Māris Upenieks, Kaspars Žurovs, Kristaps Antonevičs); 3. vieta. FK Dvinsk (Andrejs Šlaganovs, Eduards Martins, Artūrs Bunte, Kirils Teļegins, Pāvels Kočetkovs, Vasīlijs Kolibass, Andrejs Bačeks, Aleksejs Sasavecs).
Čempionu kauss
1. vieta. LSPA; 2. vieta. Rīgas pilsētas 2. ģimnāzija; 3. vieta. Bombardieri.

ZIEMAS FUTBOLA NOTEIKUMI
Ziemas futbols tiek spēlēts īpaši izveidotā laukumā, kuru sedz sniegs, bet pa perimetru ierobežo plastikāta apmales, kā arī tīkls — ne tikai laukuma sānos un galos, bet arī virs laukuma dažu metru augstumā, izveidojot norobežotu telpu.
Laukuma garums — 20 m, platums — 13 m, vārtu izmērs — 3 x 2 m.
Komandā ir seši spēlētāji, no kuriem divi — rezervē. Spēlē piedalās vārtsargs un trīs laukuma spēlētāji. Maiņu skaits nav ierobežots, tās var veikt jebkurā brīdī.
Ziemas futbola ekipējumā ietilpst silts sporta tērps, cepure, cimdi, sporta apavi. Atļauts izmantot apavus ar radzēm, kas nav no metāla.
Soda laukums, kurā vārtsargs drīkst spēlēt ar rokām, tiek izveidots trīs metru rādiusā no vārtu centra.
Nav stūra sitienu un sānu iemetienu, jo bumbas pieskaršanās apmalēm, tīklam laukuma malās vai augšā netiek uzskatīta par autu.
Spēlē divus puslaikus pa 15 minūtēm katru. Izslēgšanas turnīra stadijās neizšķirta gadījumā tiek norīkots trīs minūšu papildlaiks, kas ilgst līdz vārtu guvumam — zelta vārtiem. Ja vārtus gūt neizdodas, notiek pēcspēles sitienu sērija.
Par pretspēlētāja tīšu fizisku ietekmēšanu (sitieni ar kājām, rokām, sāncenša klupināšana, turēšana aiz drēbēm) soda ar divu minūšu noraidījumu, komandai paliekot skaitliskā mazākumā. Par atkārtotu pārkāpumu spēlētāju noraida līdz spēles beigām.