Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Atkārtoti un unikāli

Piektdien, 13. janvārī Tiroles galvaspilsēta Insbruka jau trešo reizi savā vēsturē uzņems ziemas olimpiskās spēles. Pirmo reizi Alpu ieskautajā Austrijas rietumu federālās zemes pērlē olimpiskās spēles risinājās 1964. gadā, pēc tam — 1976. gadā un nu pienākusi kārta trešajām, kas vienlaikus ir arī pirmās. Pirmās Jaunatnes ziemas olimpiskās spēles.

Tajās piedalīsies vairāk nekā tūkstotis sportistu vecumā no 15 līdz 19 gadiem, kuri pārstāvēs vismaz 65 pasaules valstis, sacenšoties 15 olimpiskajos sporta veidos, kuros gan dažas disciplīnas būs neierastas. Tiesa, tādu pārspīlējumu kā pirmajās vasaras spēlēs Singapūrā, kur, piemēram, vieniem un tiem pašiem sportistiem nācās cīnīties gan ar BMX, gan šosejas divriteņiem, nebūs. Bet biatlons un distanču slēpošana tiks apvienoti vienā stafetē un hokeju varēs spēlēt arī vienatnē.

LIDO UN PALIEK

Kopš pērnā gada 27. decembra 2012 olimpiskās lāpas nesēji no 30 valstīm, Latviju ieskaitot, būs veikuši 3573 kilometrus apkārt visai Austrijai, un 13. janvāra vakarā finišēs unikālā vietā. Bergizeles tramplīna stadions ir vienīgais pasaulē, kurā olimpiskās spēles tiks atklātas trešo reizi.

Šis tramplīns, kas atrodas ceturtdaļkilometru virs pilsētas centra, ir Insbrukas simbols kopš 1927. gada, kad to sāka izmantot starptautisku sacensību rīkošanai. Iespaidīgie fotoattēli, kuros redzams virs pilsētas lidojošs tramplīnlēcējs, ir uzņemti tieši šajā sporta būvē. Visbiežāk, kad Bergizelē notiek tradicionālā Četru tramplīnu turnīra kārta. 2001. gadā šis sporta centrs tika atjaunots pēc pasaulslavenās irākiešu izcelsmes arhitektes Zahas Hadidas projekta.

NE TIKAI SPORTS

Insbrukā, kas ir senāka par Rīgu un kuras nosaukums nozīmē Innas upes tilts, ir mazliet vairāk par 120 tūkstošiem iedzīvotāju. Šeit ziemas sportam nekas nav tālu. Visi objekti atrodas 20 km rādiusā ap pilsētas centru, daudzi vēl tuvāk. Šajās spēlēs īpaša nozīme būs pilsētai, jo Jaunatnes olimpiskajās spēlēs sports tiek apvienots ar plašām izglītības un kultūras programmām.

„Šīs nav sacensības, kurās tikai sporto, ēd un guļ,” smaida Latvijas delegācijas vadītājs Dinārs Doršs, kurš pirmo pieredzi šajā ampluā guva jaunatnes vasaras spēlēs Singapūrā. „Tāpēc mums līdzi brauc arī īpašs jaunatnes vēstnieks Einārs Lansmanis. Viņš nodrošinās saikni starp mūsu sportistiem un kultūras un izglītības programmu īstenotājiem.” Starp citu, Einārs centās kvalificēties Vankūveras olimpiskajām spēlēm kalnu slēpošanā, bet dramatiskā negadījumā guva smagas traumas, no kurām nu jau spējis atgūties. Starptautiskās olimpiskās komitejas rīkotajā jauno žurnālistu skolā Singapūrā iesāktās studijas turpinās Sporta lasītājiem pazīstamais Raitis Puriņš.

1976. GADA DEBIJAS VĒSTĪJUMS

Latvijas delegācijā ir 16 sportisti, kas mūs pārstāvēs septiņos sporta veidos. Mums vislabāk pazīstamā Insbrukas olimpiskā bāze ir Īglsas kamaniņu un bobsleja trase. Tajā 1976. gadā devīto vietu ieguva vēlākā olimpiskā čempione Vera Zozuļa. Tādu pašu vietu divniekos izcīnīja Rolands Upatnieks/Valdis Ķuzis, bet Dainis Bremze/Aigars Kriķis finišēja astotie.

Jaunatnes spēlēs mūsu kamaniņu braucēju izredzes teorētiski ir vēl augstākas. Riks Kristens Rozītis pērn ieguva Pasaules kausu jauniešiem, bet Ulla Zirne šādā vērtējumā izcīnīja otro vietu. Mums ir arī labs divnieks Kristens Putins/Imants Marcinkēvičs un vēl Rihards Lozbers. Nav sliktas izredzes stafetē.

Par mūsu bobslejistu Oskara Ķibermaņa un Elvja Kamša izredzēm varat izlasīt piecas lappuses tālāk. Skeletonists Dāvis Dreimanis ir mūsu tumšais zirdziņš, bet varbūt slepenais ierocis…

TU NEZINI, IEKAMS NESACENTIES

Kalnu slēpotāji sacentīsies turpat blakus leģendārā Patčerkofela nogāzēs, kas vēl atceras austriešu elka Franča Klammera uzvaru 1976. gada nobraucienā. Tagad šajās trasēs sevi pieteiks jauni nākamie dievi. Ar Latvijas krāsām šai beneficei kvalificējusies Agnese Āboltiņa, kam šī ir pirmā sezona, kurā viņa drīkst startēt FIS sacensībās. Neskatoties uz to, Agnese jau tikusi zem 100 FIS punktiem slalomā. Puišu frontē cīņā dosies aiz Vankūveras olimpieša Kristapa nākamais Zvejnieks, kam divi vārdi — Miks Edgars. Viņš slalomā ticis līdz 57,15 FIS punktiem un arī pasaules kadetu (U-16) vicečempiona titulam. Arī milzu slalomā rēķins cienījams (79,26).

Biatlonisti Linards Zēmelis, Jānis Slavēns un Gunita Gaile, kā arī distanču slēpotāji Zane Eglīte un Arnis Pētersons sacentīsies 20 km attālās Zēfeldes olimpiskajās trasēs. Te vietā atkal citēt delegācijas vadītāju Dināru Doršu: „Tu nezini, cik stiprs esi, kamēr neesi sacenties ar citiem. Cerības mums ir. Ar nokārtu galvu uz Insbruku nebraucam.”

Un vēl hokejs… Olimpiskajā turnīrā piedalīsies piecu valstu — Kanādas, ASV, Krievijas, Somijas un Austrijas — komandas. Bet arī Latvijai ir izredzes. Par to blakus lappusē.

Pirmajās vasaras spēlēs 2010. gadā Singapūrā Latviju pārstāvēja vienpadsmit atlēti astoņos sporta veidos. Vienīgo godalgu — bronzas medaļu — šķēpmešanā izcīnīja Intars Išējevs.