Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Cerību plauksta sniegā

Kas kopīgs krievu daiļslidotājam Jevgeņijam Pļuščenko, norvēģu distanču slēpotājai Maritai Bjergenai, zviedru kalnu slēpotājai Anjai Pēšonei un viņas horvātu kolēģim Ivicam Kosteličam? Pirms kļūt par lielā sporta zvaigznēm, viņi sekmīgi cīnījušies Eiropas Jaunatnes ziemas olimpiādēs (EYOWF). Pa visiem kopā 16 iepriekšējo EYOWF čempioni Vankūveras olimpiskajās spēlēs vien izcīnīja 22 medaļas.

Bjergena Vistleras trasēs pat kļuva par trīskārtēju olimpisko čempioni, divas uzvaras biatlonā izcīnīja viņas tautietis Ēmils Hegle Svendsens, vēl no Eiropas Jaunatnes olimpiskajiem laureātiem Vankūveras zeltu ieguva zviedri Bjerns Ferijs (biatlonā) un Jūhans Ulsons (distanču slēpošanā), kā arī francūzis Džeisons Lamī Šapuī (ziemeļu divcīņā). Atšķirībā no igauņiem, kuru Kristīna Šmiguna-Vehi (Turīnā divi zelti, Vankūverā sudrabs) bija 1993. gada EYOWF laureāte, mūsu stunda vēl nav situsi, bet hronometrs jau ieslēgts.
Eiropas Jaunatnes ziemas olimpiādes, kuras uzskata par tagadējā SOK prezidenta, deviņdesmitajos gados Eiropas Olimpisko komiteju asociācijas vadītāja Žaka Roges auklējumu, kopš 1993. gada risinās nepāra gados, un tajās visās startējuši arī Latvijas atlēti.
Desmitajā jubilejas olimpiādē, kas no 13. līdz 18. februārim risinājās Čehijas ziemeļu reģiona centrā Liberecā, astoņos sporta veidos piedalījās 1 558 atlēti no 44 valstīm. Zīmīga sakritība, ka Latvijas delegācijā bija 44 sportisti un tā, pateicoties mūsu U-17 hokeja izlases iekļūšanai EYOWF turnīrā, bija viena no lielākajām. Vēl mūsējie startēja distanču slēpošanā (8), kalnu slēpošanā (6), biatlonā (5), snovbordā (4) un daiļslidošanā (1).
Ko čehi devuši pasaulei? Tāds bija galvenais jautājums olimpiādes atklāšanas ceremonijā, uz kuru tika sniegtas īsas un atraktīvas atbildes.
Izrādās, ka ne tikai alu, Hašeka Šveiku vai Vāclava Havela brīvības gribu. Čehi izgudrojuši kuģa dzenskrūvi un kontaktlēcas, atklājuši asinsgrupas un nanošķiedras, radījuši cukurgraudu un neilona zeķes, kā arī vēl citas cilvēcei noderīgas lietas.
“Oriģināla, ļoti interesanta un izglītojoša programma,” atzina Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevskis. “Tāds arī ir viens no jaunatnes olimpiāžu mērķiem — ar sporta palīdzību izglītot.” SOK prezidents Žaks Roge pat izteicās, ka tā bijusi bagātākā atklāšanas ceremonija no visām, kādas vien viņš vērojis.
Pēc tam sākās piecas sacensību dienas, kas mudināja gan principiāli asām cīņām, gan radināja pie olimpiskās ģimenes sajūtas. Kā pieci pirksti Liberecas EYOWF logo attēlotajā plaukstā. Kā topošo zvaigžņu plaukstas nospiedums sniegā.