Latvijas bendija izturības pārbaude

Latvijas bendija izlase izcīnījusi ceturto vietu pasaules čempionātā B grupā, kas risinājās Zviedrijas pilsētā Vesterosā. Tas nozīmē, ka pasaules rangā mūsu komanda ir 10. pozīcijā. Pasaules čempionu godā pēc četru gadu pārtraukuma tika Zviedrijas izlase.

Latvijas bendija izlase tikai trešo reizi piedalījās pasaules čempionātā. B grupā spēlēja septiņas komandas, aizvadot riņķa sacensības. Salīdzinot ar pagājušo gadu, mūsu komanda turnīra tabulā noslīdējusi par vienu pozīciju – pērn Maskavā Latvijas izlase ieņēma devīto vietu. Pirmo vietu B grupā pārliecinoši izcīnīja ASV komanda, vēl mūsējos apsteidza Kanādas un Igaunijas sportisti. Abas Ziemeļamerikas vienības arī iepriekšējos gadus bija mums priekšā, bet igauņiem pirmo reizi izdevās apsteigt Latvijas komandu. Jāpiebilst, ka B grupas turnīrs risinājās tikai četras dienas, līdz ar to komandām bija jāaizvada pa divām spēlēm dienā. B grupā komandas aizvada divus puslaikus pa 30 minūtēm (A grupā – 2×45 min).Pirmajā dienā Latvijas izlase vispirms ar 3:1 pieveica Nīderlandes komandu (mūsējiem divus vārtus guva Vadims Adoņevs, bet reizi precīzs bija Eduards Odiņš), bet tad ar 0:5 atzina kanādiešu pārākumu. Otrajā dienā mūsējie bez variantiem ar 0:9 (jau pēc pirmā puslaika rezultāts bija 0:7) piekāpās ASV komandai, bet ar 2:0 uzvarēja ungārus (Andrejs Banada un Kalvis Olte). Pēdējā grupu turnīra dienā Latvijas komanda ar 4:2 pārspēja Mongolijas vienību (Banda 2, Edžus Kārkliņš, Gatis Gajevskis), bet izšķirošajā mačā par trešo vietu ar 4:6 zaudēja igauņiem (Gajevskis, Banada, Adoņevs, Konstantīns Kudrjavcevs). Turnīra reglaments paredzēja, ka pēc grupu turnīra ceturtās vietas ieguvējiem vēlreiz jāspēlē ar piekto komandu, tāpēc Latvijas izlase otro reizi krustoja nūjas ar Nīderlandes vienību. Lai gan jau pirmajās divās minūtēs Latvijas izlase zaudēja divus vārtus, drīz vien Adoņevs samazināja rezultāta starpību līdz minimumam, bet pēc pārtraukuma spēlējošais treneris Banada un Romans Glazkovs ar rezultatīviem raidījumiem izšķīra cīņas likteni par labu Latvijas izlasei – 3:2.

„Šajā čempionātā mums klājās grūti, katru dienu bija jāaizvada pa divām spēlēm. Spēlētāji bija noguruši. Nesaprotu, kāpēc čempionāta rīkotāji sarūpēja tik saspringtu spēļu kalendāru. Diemžēl atšķirībā no pagājušā gada finanšu trūkuma dēļ pirms čempionāta neaizvadījām treniņnometni un nevienu pārbaudes spēli, tāpēc tikai Zviedrijā pirmo reizi sezonā spēlējām uz lielā laukuma. Visi cīnījās, cik spēja. Izšķirošajā mačā ar Igauniju divreiz bijām vadībā, bet beigās veiksme bija igauņu pusē. Igauņiem visu spēli izšķīra jaunais spēlētājs Simons Lilla, kurš spēlē Zviedrijā. Tagad jāanalizē kļūdas. Vēlos pateikties spēlētājiem par parādīto raksturu pēdējā mačā ar Nīderlandi, kad pēc neveiksmīgā spēles sākuma spējām atspēlēt divu vārtu deficītu. Salīdzinot ar pagājušo gadu, Latvijas izlases sastāvs mainījies apmēram uz pusi. Notiek paaudžu maiņa, meklējam jaunas asinis, spēlētājus ar labu fizisko sagatavotību. Jau otro gadu mums čempionātā palīdzēja arī zviedru konsultants Peters Isaksons. Bez viņa mums būtu ļoti grūti, jo zviedru treneris labi zina dažādas taktikas nianses, bendija detaļas. Šosezon mums vairs nekādu sacensību nebūs, bet pēc kādas nedēļas uz papīra jau sāksim gatavoties nākamā gada pasaules čempionātam. Daudzus plānus iespaido ekonomiskā krīze, tāpēc Latvijas čempionātā piedalījās tikai divas komandas, uz vēlāku laiku jāatliek arī plāni par klasiskā bendija laukuma būvi Latvijā (pagaidām Latvijas čempionāts notiek ledus hokeja hallēs, tas ir tā saucamais rinkbendijs – K.G.)," saka Latvijas Bendija federācijas viceprezidents un izlases spēlētājs Eduards Odiņš.

Pagaidām vēl nav zināms, kur notiks nākamais pasaules čempionāts, bet jau noteikts, ka 2014. gadā pasaules meistarsacīkstes risināsies Krievijas pilsētā Sočos ziemas olimpisko spēļu laikā. Tādā veidā Starptautiskā Bendija federācija mēģina pievērst Starptautiskās Olimpiskās komitejas uzmanību, lai nākotnē bendijs iegūtu olimpisko statusu.

Šogad pasaules čempionātā elites grupā spēlēja sešas komandas, bet finālā septiņarpus tūkstošu skatītāju klātbūtnē jau piekto gadu pēc kārtas tikās Zviedrijas un Krievijas vienības. Grupu turnīrā abas bendija modes noteicējas cīnījās neizšķirti 2:2, bet finālā zviedru pārākums izrādījās itin pārliecinošs – 6:1. Tas jau bija zviedru devītais pasaules čempionu tituls, bet krievu rēķinā (ieskaitot PSRS laikus) ir 19 tituli. Vēl pasaules čempionu godā vienu reizi bijusi tikai Somijas izlase (2004. gadā). Šogad somi ieguva bronzas medaļas, spēlē par trešo vietu ar 7:5 pārspējot Kazahstānas vienību. Savukārt pārspēlē par vietu elites grupā B grupas uzvarētāji amerikāņi jau ceturto gadu pēc kārtas zaudēja A grupas neveiksminiecei Baltkrievijas izlasei – 1:3.

Ungārija – Latvija 0:2 (0:0)

Vārtus Latvijas izlasei guva: Banada (Adoņevs), Olte (Banada)

Mongolija – Latvija 2:4 (0:2)

Vārtus Latvijas izlasei guva: Banada, Kārkliņš (Glazkovs), Banada (Adoņevs), Gajevskis (Kārkliņš)

Igaunija – Latvija 6:4 (3:3)

Vārtus Latvijas izlasei guva: Gajevskis (Adoņevs), Banada, Adoņevs, Kudrjavcevs

ASV 6     6     0     0     72:3 12

Igaunija  6     5     0     1     29:24     10

Kanāda  6     4     0     2     38:17     8

Latvija    6     3     0     3     13:23     6

Nīderlande    6     0     2     4     11:28     2

Mongolija      6     0     2     4     9:38 2