Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Velo ar diviem sniega dēļiem

Viens no BoardBikes jeb sniega riteņu autoriem Dins Danne ir bezgalīgi aizņemts. Atbrauc pēcpusdienā pie manis līdz akadēmijai. Vakarā pēc treniņa būšu pārāk noguris, turklāt būs ļoti vēls,” telefonsarunā saka Dins jeb Dino, kā viņu dēvē draugi un paziņas visā Latvijā.

Dins ir pasniedzējs, kura vadībā Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā iespējams apgūt ekstrēmajiem sporta veidiem nepieciešamo akrobātiku. Man, ienākot zālē, Dins lūdz apsēsties uz sola un mazliet pagaidīt, līdz puikas pēc kustību koordinācijas treniņiem zālē ķersies pie batuta.

Latvijas ekstrēmā sporta virtuvē Dinu pazīst kā pirmo karstgalvi, kurš tālajā 1997. gadā Carnikavā nosēdināja backflip (salto atmuguriski) ar bmx velosipēdu.

Šodien Dinu pazīst arī kā BoardBikes līdzautoru. Šķiet, nebūtu īsti korekti bordbaiku saukt par sniega riteni. „Tas ir ričuks ar diviem sniega dēļiem,” smejas Dins. „Principā šis ir izgudrojums un alternatīva tiem, kuriem patīk braukt ar riteni vasarā un sniega dēli ziemā.”

Pirmie bordbaika aizmetņi meklējami 1995. gadā, kad kāds Dannes draugs tam iedāvināja salauztu Burtonair sniega dēli, kuru Dins piemontēja metinātai konstrukcijai, rezultātā iegūstot kaut ko līdzīgu čukiņam, ar vienu būtisku atšķirību — jauno izgudrojumu varēja arī sasvērt.

BoardBikesražotne atrodas Ogrē, kur tā tika iekārtota par Jelgavas biznesa inkubatora naudu. Šobrīd zīmols ir izstrādājis vairākus dizaina un gabarīta braucamrīkus. Mazākais bordbaiks pielāgots bērniem no sešu gadu vecuma, savukārt glamūrīgais čoperis derēs pat vīriem gados. Tāpat padomāts par daiļo dzimumu. Dins stāsta, ka arī meitenes par jauno produktu izrāda interesi. „Būtiska atšķirība no sniega dēļa — braucējs no bordbaika var nolēkt jebkurā mirklī, jūtot briesmas. Kaut gan lēkt no braucoša vilciena nav ieteicams,” smej Danne.

Bordbaika rāmis ir metināts no alumīnija. Dažas dakšas detaļas ir virpotas, dažas frēzētas, materiāls ir locīts, metināts argona vidē un krāsots. Tagad radošā komanda jau atradusi jaunu risinājumu. Kādu? To Dins neatklāj, vien piemin, ka runa ir par kompozītmateriāliem, kas nodrošina augstu izturību. Lai gan bordbaiki vēl nav manāmi veikalu plauktos, tā aptuvenās izmaksas būs ap 1000 eiro par vienību.

Viena bordbaika svars ir samazināts līdz 8,5 kilogramiem. To var izjaukt trīs atsevišķās daļās, izmantojot vienu seškanšu atslēdziņu, un ielikt somā, kura šobrīd ir izstrādes stadijā.

Protams, pats galvenais bordbaika trumpis ir jaunie triki, kas ir atsevišķs stāsts. „Saliekot divas stihijas, mēs esam radījuši trešo superstihiju,” stāsta ekstrēmo sportu gardēdis Dins Danne. Bet, kamēr puiši vēl perfekcionē bordbaikus, visiem interesentiem atliek plānot savu budžetu un gaidīt stihiju sakausējumu veikalu plauktos.

Autori: Ralfs Dravnieks