Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Dejotāju kaujas iekaro ielas

Ja aktuālas mūzikas pavadījumā nevari nosēdēt savā dīvānā vai ofisa krēslā, tad nav nepieciešams doties uz baleta nodarbībām vai arī pārdot veco mašīnu, lai nopirktu dejas tērpu savai dāmai, jo jau vairākus gadu desmitus ir iespēja izpausties ielu dejās. Viens no zināmākajiem ielu deju virzieniem ir breiks.

 

Lai arī Amerikas Savienoto valstu kultūra veidojusies daudz īsākā laikā nekā vecajā Eiropā, daudz dažādu lietu aizsākuši tieši amerikāņi. Ja nav izdevies visu izpētīt klātienē, tad par ielu kultūras izpausmēm pirmo priekšstatu var gūt pēc mākslas filmām. Reperu dzīves ikdienu savulaik atklāja slavenākais baltādainais reperis Eminem filmā 8. jūdze, bet par ielu dejām var spriest pēc filmām Solis augšup (angliski—Step Up)sērijā.

„Ir grūtības ar terminoloģiju. Šo deju pionieri ASV joprojām nevar vienoties, kā vislabāk apzīmēt kustību. Nav vienota nosaukuma, kā basketbols vai futbols. Daudziem ir priekšstats par breiku, mazāk par hip-hopdejām, kas veidojušās kopā ar šā stila mūziku. Līdz ar to, pasakot vārdu hip-hop, nav skaidra priekšstata, vai runa būs par mūziku, dzīvesstilu vai dejām. Manuprāt, vislabāk šo stilu apzīmē jēdziens ielu dejas. Vairums jauniešu ar dejām gan vairs nenodarbojas pagalmos, bet gan deju studijās, taču kā raksturojošs apzīmējums tas varētu palikt. Izņēmums varētu būt vienīgi breakdance. Arī Latvijā izmantojam nosaukumu ielu dejas, mēģinot Ghetto Dance pasākumos iekļaut pašus modernākos novirzienus, ne tikai breiku un hip-hop,”sarunā ar žurnālu Sports skaidro Tarass Leočko,kurš ir ne tikai grupas Jam Crew līderis, bet arī daudzu ielu deju sacensību organizators Latvijā.

— Gandrīz jebkurš cilvēks spēs atpazīt breiku, bet kas vēl slēpjas aiz jēdziena ielu dejas?

— Ielu dejas ir vairāk pietuvinātas mākslai nekā, piemēram, sporta dejas. Līdz ar to mums nevar būt iekaltas akmenī 10 gadus uz priekšu kādas sacensību disciplīnas. Ielu deju kultūra ir salīdzinoši jauna, tām ir apmēram 40 gadu ilga vēsture. Mode pastāvīgi mainās. Labs piemērs ir breakdance, kas savulaik iemantoja lielu popularitāti, bet pēdējos gados deju studijās breika grupu ir kļuvis mazāk. Tā vietā rodas jauni novirzieni kā Shuffle un Electro Dance. Deju stilus tieši iespaido mūzikas stilu popularitāte attiecīgajā laikā. Vispirms kāds mūzikas stils kļūst populārs, to biežāk atskaņo dīdžeji, bet pēc tam jau noteikti tiek izgudrota arī attiecīgā deja.

Ielu dejas — aktualitāšu spogulis

— Ielu dejās nav un nekad nebūs mācību grāmatas, pēc kuras apgūt kustības vai soļus!

— Protams, lielākā ietekme uz deju aktualitātēm ir amerikāņiem, taču tajā pašā laikā liels iespaids nāk arī no Latīņamerikas, jo ielu dejās tiek apvienota māksla, sports, arī tautu nacionālās dejas. Dejotāji iespaidojušies pat no populārām filmām. Piemēram, pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados lielu iespaidu uz visiem atstāja filmas par karatistu Brūsu Lī. No parodijām par Padomju Savienības iedzīvotājiem un dejām ne mazums kustību palika ielu deju apritē. Nenoliedzami, ka kaut kas ir noskatīts arī no mākslas vingrotāju repertuāra.

— Kā varētu nodēvēt pašreiz Latvijā notiekošo?

— Pēdējos trijos gados Latvijas ielu deju kustība piedzīvo ļoti strauju attīstību, palielinās masveidība, līdz ar to veidojas jauni meistarīgi dejotāji. Pirms pieciem gadiem mūsu valstī bija tikai breakdance un hip-hop dejotāji, bet pašreiz cītīgi tiek sekots līdz visām pasaules novitātēm. Kas gan var būt vienkāršāks, kā atvērt Youtube un apskatīt jaunos deju soļus? Latvijas dejotāji regulāri brauc uz citām valstīm ne tikai, lai piedalītos sacensībās, bet arī dažādās meistarklasēs un treniņos. Pēc tam šie jaunumi tiek atvesti uz Latviju. Mūsu grupas gūst arī panākumus pat Eiropas līmeņa sacensībās, kļūstot par reāliem konkurentiem līdzšinējiem favorītiem.

— Nereti deju studiju sludinājumos tiek piedāvāts apgūt ielu dejas jeb Streetdance.

— Ielu deju kustība Latvijā ir ne tik daudz uz pašām ielām, bet vairāk deju studijās. Lai varētu nodarboties ar sev tīkamu deju stilu, paralēli nepieciešams apgūt arī komerciālākus novirzienus, kas patīk publikai un var tikt izmantoti kā kāda pasākuma šova daļa. Līdz ar to šādi iespējams arī parūpēties par finansiālo pusi. Lai arī dvēselē esi nevaldāms un traks ielu dejotājs, taču dažreiz jāpadomā arī par reālo dzīvi, iekļaujoties šovbiznesā vai arī kļūstot par deju pasniedzēju bērniem. Par ielu deju kultūras izpratni Latvijā nevaram sūdzēties, taču ir jomas, kur visvērtīgākā ir pieredze. Tā ir daudz lielāka Rietumeiropas kolēģiem.

Ne tik liels kontakts kā basketbolā

— Kā notiek sacensības ielu dejās?

— Ielu dejās vairāk attīstās batlu(divcīņu — R. B.) sistēma, divas grupas tiekas uz skatuves, nosakot uzvarētāju, kas turpina sacensības. Batlinoteikti nodrošina daudz vairāk emociju nekā situācija, kurā deju studijas ar priekšnesumiem uzstājas noteiktā secībā. Varbūt kontakts ar konkurentu nav tik liels kā basketbolā, taču tik un tā tavā priekšā pāris metru attālumā ir sāncenši. Iepriekš iestudētos priekšnesumos ir pārāk maz iespēju parādīt savas reālās spējas, jo visi soļi, pat smaidi ir iepriekš izmēģināti. Novērots, ka ne tikai latviešiem, bet arī baltiešiem kopumā sākotnēji bija lielas problēmas ar improvizācijām, zibenīgu emociju izpausmēm batlos un tika dota priekšroka priekšnesumu formātam. Savukārt krievi izbauda tiešās cīņas priekšrocības, atrast acu kontaktu ar sāncensi un parādīt, cik tu esi kruts!

Batluformāts vismaz pagaidām nav guvis lielu komerciālo pasākumu rīkotāju atbalstu. Labākais piemērs izņēmumam ir izveidotais Red Bull BC One, kas parādīja breiku tieši kā ielu kultūras sastāvdaļu. Šāda līmeņa atbalstītāja iesaistīšanās nodrošināja to, ka daudzi cilvēki iepazina breakdance, jo Red Bull visu dara ar lielu vērienu un publicitāti. Tajā pašā laikā regulāri notiek daudz tradicionālu ielu deju sacensību dažādās pasaules vietās, taču vismaz pagaidām nevienam nav izdevies radīt tādu kā pasaules ielu deju federāciju, mēģinot veidot kopēju sacensību sistēmu un noteikt pasaules čempionus.

Galvenais atrast savu vietu

— Katrā sporta veidā ir savi kritēriji jauno audzēkņu atlasei. Kāds ir ideālais ielu dejotājs?

— Nodarbības ar ielu dejām ir īpašas, jo maz ir tādu sporta veidu, kuros tiek nodarbinātas tieši šādas muskuļu grupas. Vissportiskākais no ielu dejām nešaubīgi ir breiks, kurā tiek apvienots gan sports, gan māksla, jo mūzikas pavadībā tiek trenēts ķermenis. Lielākā daļa no Breakdance dejotājiem regulāri apmeklē trenažieru zāli, jo tikai fiziski attīstīti breika dejotāji var uz skatuves izdarīt visas tās trakās lietas un trikus. Tajā pašā laikā breiku dejo ne mazums invalīdu, kuri sasnieguši tādu meistarības līmeni, ka pat grūti pamanīt kādus fiziskus trūkumus, piemēram, kājas trūkumu. Katrs var atrast savu vietu!

— Kas tad ir nepieciešams nodarbību uzsākšanai?

— Atraktīviem jauniešiem ielu dejas ir laba alternatīva sporta dejām, kur tomēr nepieciešams liels finansiālais ieguldījums tērpu izgatavošanā. Ielu dejās nepieciešami tikai ērti apavi un apģērbs, kā arī viens mūzikas atskaņotājs uz visiem. Galvenais ir vēlme kustēties un trenēties. Amerikāņi joprojām ir modes noteicēji, taču pēdējā laikā viss strauji attīstās ne tikai Eiropā, bet arī īpaši Āzijā — Dienvidkorejā, Japānā, pat Ķīnā. Visur, kur vien ir brīvi pieejams internets, ir visi priekšnoteikumi ielu deju attīstībai.

— Kāda ir attieksme pret karsējmeitenēm?

— Ielu dejas un karsējmeiteņu grupas nav savstarpēji saistītas, esam vienīgi tikušies kādos pasākumos, taču tas ir pilnīgi kaut kas cits. Karsējmeitenes ir tuvāk sportam, akrobātikai, bet mums tomēr svarīgāka ir mūzika un mākslinieciskās izpausmes. Esmu pabijis arī karsējmeiteņu sacensībās, nešaubīgi šo kustību nepieciešams attīstīt. Neko jaunu jau nevajag izdomāt, jo ASV jau šajā jomā viss ir lieliski attīstīts — sākot no skolas un universitātes, beidzot ar profesionālo sportu. Ņemot vērā, ka basketbols ir populārākais sporta veids Latvijā, tad arī karsējmeiteņu aktivitātes ir labi pamanāmas, grupas kļūst arvien profesionālākas.

Ar Ghetto Dance vārdu

— Ielu kultūra ir īpaša ar savu neformālo gaisotni, bet kaut kādai sistēmai tomēr jābūt?

— Protams, visvieglāk ir nokopēt sistēmu, pēc kuras tiek veidotas ielu deju sacensības kādā citā valstī. Nu jau ne pirmo gadu rīkojam Ghetto Dance, tomēr mēģinām īstenot savu vīziju par šo ielu kultūras sastāvdaļu. Ielu dejas notiek gan kā festivāli, kuros netiek noteikti uzvarētāji, gan arī kā izteikti sportiskas sacensības. 2. februārī Sapņu fabrikā notikušajās Ghetto Dance Winter Edition sacensībās, kur tika izcīnītas arī ceļazīmes uz starptautiskiem mačiem, piemēram, breika dejotājs daugavpilietis An-Juicy ieguva iespēju pārstāvēt Latviju jau pieminētajās Red Bull BC One sacensībās Tallinā. Vasarā noteikti vērienīgākās sacensības būs augustā Ghetto Games festivālā Ventspilī. Pašreiz strādājam pie tā, lai nodrošinātu vēl lielāku valstu pārstāvniecību — gan dalībnieku, gan žūrijas un īpašo viesu pulkā, tādējādi padarot daudz interesantākas ne tikai sacensības, bet arī dažādās meistarklases gandrīz nedēļas garumā. Ghetto Dance vasaras sezonas atklāšana jau 18. maijā Jēkabpilī, bet jaunums būs bezmaksas deju skola iesācējiem jūnijā un jūlijā Rīgā, Grīziņkalnā.

No 18.janvāra žurnāls Sports atkal pārdošanā! Jautājiet žurnālu preses tirdzniecības vietās!