Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Eiropā uz tilta

Turciju uzskata par tiltu starp Eiropu un Āziju. Svētdien, 24. jūlijā, šīs valsts pilsētā Trabzonā tiks atklāta XI Eiropas Jaunatnes vasaras olimpiāde, kurā septiņos sporta veidos startēs 59 Latvijas jaunie sportisti.

Kultūras un vēstures pieminekļiem bagātā Trabzona (vairāk nekā 700 000 iedzīvotāju), par kuras eksistenci atrodamas liecības ar vismaz 4000 gadus senu vēsturi, atrodas Melnās jūras piekrastē tieši iepretim nākamo ziemas olimpisko spēļu galvaspilsētai Sočiem. Tajā deviņos sporta veidos spēkiem mērosies un olimpisma gaisotnē iejutīsies 44 valstu jaunie atlēti.
Latvija šajos forumos piedalās kopš 1993. gada, kad Nīderlandē risinājās II Eiropas Jaunatnes olimpiāde. Pirmās medaļas tika izcīnītas divus gadus vēlāk Lielbritānijā, kad sudrabu ieguva šķēpmetējs Andis Anškins un džudists Aleksejs Plučs. Par pirmo Eiropas olimpiādes čempioni 2001. gadā Spānijā kļuva šķēpmetēja Ilze Gribule, divus gadus vēlāk Parīzē tādu pašu panākumu tāllēkšanā guva Andrejs Maškancevs. 2005. gadā Itālijā par čempionēm kļuva Rita Obižajeva (kārtslēkšanā) un Poļina Jeļizarova (1500 m skrējienā). Visbagātākā mums bija IX olimpiāde Belgradā, no kuras mājās tika pārvesti trīs zelti — Edgars Rūtiņš uzvarēja šķēpmešanā, Daniela Fetcere 1500 m un 3000 m skrējienos. Pirms diviem gadiem Tamperē mums nācās samierināties ar divām sudraba un divām bronzas medaļām.
Visvairāk — 18 medaļas izcīnītas vieglatlētikā, sešas reizes uz Eiropas Jaunatnes olimpiādes pjedestāla kāpuši džudisti, divas godalgas izcīnītas kanoe airēšanā, viena riteņbraukšanā.
No bagātajiem arī Trabzonā tiek gaidīts visvairāk. Šāgada pasaules jauniešu čempionāta desmitniekā šķēpmešanā iekļuva Signe Jēkabsone un Gatis Čakšs, bet augstlēcēja Jūlija Undīne Dindune izcīnīja piekto vietu. Pēc Jāņiem par Eiropas U-17 džudo čempionu kļuva Gļebs Talalujevs. Arī tenisiste Jeļena Ostapenko savā vecuma grupā uzskatāma par Eiropas līderi. Bet nenoniecināsim mūsējo iespējas arī peldēšanā, riteņbraukšanā un vingrošanā.
Būsim pārstāvēti arī puišu basketbola turnīrā, kurā ļauts piedalīties 1995.—1996. gadā dzimušajiem spēlētājiem. “Diemžēl gandrīz vienlaikus notiek Eiropas U-16 čempionāts, kuru Latvijas Basketbola savienība izvēlējusies par prioritāti,” norāda izlases galvenais treneris Mārtiņš Zībarts. “Līdz ar to mūsu rīcībā nav labāko 1995. gadā dzimušo spēlētāju, kā arī piecpadsmitgadīgā Riharda Mālmaņa, kas bija Latvijas Jaunatnes līgas finālu vērtīgākais un garākais (202 cm) spēlētājs. Trabzonā droši vien būsim visjaunākā komanda, jo startēsim tikai ar 1996. gadā dzimušajiem spēlētājiem. Izlase, kam bijis tikai divu nedēļu īss gatavošanās posms un divas pārbaudes spēles, komplektēta no septiņām komandām, lai olimpiādē gūtās emocijas, pieredze un informācija nonāktu iespējami plašākā vidē. Par jaunajiem olimpiešiem kļuvuši ne tikai rīdzinieki, bet arī Jēkabpils, Valmieras, Ventspils un Talsu pārstāvji.”
Trabzonā astoņu valstu komandas sadalītas divās grupās. Latvija spēlē kopā ar dienvidnieku akcelerātiem no Serbijas, Turcijas un Melnkalnes. Otrajā grupā — Krievija, Lietuva, Igaunija un Grieķija. No katras divas labākās turpina cīņu par medaļām, pārējās par 5.—8. vietu.
Dažas dienas pirms došanās uz Trabzonu pārbaudes spēlēs latvieši ar 73:64 uzvarēja Igaunijas vienaudžus, bet lietuviešiem zaudēja ar 48:94. “Kontroldarbs izdarīts, tagad taisām kļūdu labojumu,” atzina Mārtiņš Zībarts. “Esam saņēmuši rūdījumu ar šoku.”
Dainis CAUNE

LATVIJAS KOMANDA
Vieglatlētika
Signe Jēkabsone
Gunta Latiševa Čudare
Anna Marija Kalna
Valērija Linkeviča
Jūlija Undīne Dindune
Elza Anna Noriņa
Diāna Daktere
Evelīna Petunova
Krista Zubova
Līva Freimane
Madara Raupa
Gatis Čakšs
Rihards Parandjuks
Vladimirs Mihailovs
Alberts Blajs
Mareks Kudrjacevs
Sergejs Ļebeds
Andrejs Samburs
Reinis Kreipāns
Klāvs Karlsons

Basketbols
Ričards Melderis
Gustavs Treimanis
Rūdolfs Strādnieks
Ralfs Rūsiņš
Dāvis Zonne
Dāvis Ērglis
Maksis Sokolovs
Eduards Ceplis
Artūrs Grīnbergs
Artis Arnītis
Rihards Lomažs
Emīls Caune

Džudo
Tatjana Voinova
Diāna Krūmiņa
Gļebs Talalujevs
Ruslans Gribuļa
Romāns Klibiks
Dāvis Pastars
Artūrs Sokolovskis
Vadims Jevgraškins
Stīvens Vēveris
Džeisons Smoļars

Peldēšana
Vineta Mežaraupe
Dārta Eleonora Dakse
Jānis Šaltāns
Vladislavs Pokorejevs
Dmitrijs Suhušins
Iļja Haritonovs

Vingrošana
Valērija Grišāne
Anastasija Viņņicka
Germans Buculis
Rainers Sledevskis
Aleksejs Pajada

Riteņbraukšana
Andrejs Podāns
Raivis Sarkans
Arnis Krists Zecmanis

Teniss
Jeļena Ostapenko
Arkādijs Slobodkins
Mikus Pauls Losbergs