Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

FITNESS ŠODIEN IR MODERNI

Inese ĻUBINSKA,

LSPA docente

 

Kas šodien ir moderni, vakar bija dzīves norma.
Veselīgs dzīvesveids – ekskluzīvi.
Nodarboties ar fiziskām aktivitātēm – stilīgi, bet vai tā tiešām ir?

Iespējams, esam aizmirsuši patieso dzīves gudrību, ka veselība lielā mērā ir paša cilvēka ieguldījums sevī. Šoreiz pievērsīšu uzmanību sportiskajām aktivitātēm fitnesa zālēs, kurās rosība pavasara mēnešos ir īpaši pamanāma.

Ko vispār nozīmē vārds fitness?

Tas ir izvērtēts LZA Terminoloģijas komisijas lēmumā Nr. 31 (Par labojumiem projektā „Grozījumi profesiju klasifikatorā" Pieņemts 18.05.2004.) Angļu vārds fitness latviešu valodā atveidojams ar vārdu vingrums.

Vārds vingrums sistēmiski saistās ar plaši lietotajiem terminiem vingrošana un vingrojums. Savukārt vingrojums, kā tas skaidrots Latviešu valodas vārdnīcā (862.lpp.), ir „īpašs kustību komplekss organisma attīstīšanai, veselības stiprināšanai, ķermeņa vingruma izkopšanai". Šī nozīme lielā mērā sasaucas ar angļu vārda fitness nozīmi, ko attiecina uz nodarbībām, kuras saistītas ar vingrošanu, sportu, fizisko sagatavošanu, lai iegūtu labu stāju, vingru augumu, sekmējot mundrumu, garīgo labsajūtu un veselību.

Tāpēc LZA TK atzīst, ka latviešu valodā termins vingrums jēdzieniski ir piemērots šādam saturam, bet nekritiski pārņemtais angļu vārds „fitness" uzskatāms par nepamatotu un lieku aizguvumu, kas atmetams. Lasot šo izrakstu viss top skaidrs, tagad atliek tikai saprast, kā tad to izdarīt pareizi.

„100 dienas līdz pludmalei", – sauklis, kurš bija redzams uz daudziem reklāmas stendiem. Tas mudināt mudināja atsākt fiziskas aktivitātes, kuras pārējos gada mēnešos nebija dienas prioritātes sarakstā. Darbs, darba tikšanās, biznesa pusdienas, launags un vakariņas, paņemt bērnu no bērnudārza, skolas, aizvest un sporta vai citām nodarbībām, – jā, šādu ierakstu mūsu ikdienas pierakstos ir milzum daudz, bet kur esam mēs paši?

16, 18…25…37 jau 42, un spoguļa attēls jau nemaz nelīdzinās kādam no minētajiem gadu skaitļiem. Esam pieradināti pie īstermiņa kredītiem, saistībām un attiecībām, līdz ar to īstermiņa periodā uzsākt fiziskās aktivitātes šķiet pašsaprotami. Šajā mirklī daudzi cilvēki pieļauj milzīgu kļūdu, jo ir aizmirsuši, ka fiziskās neaktivitātes periods ir bijis pietiekami ilgs un organisms var neadekvāti reaģēt pat uz nelielu fizisku slodzi.

Neaizmirstiet, ka pirms sākt jebkādas fiziskas aktivitātes, ir:

► jāpārbauda savs veselības stāvoklis – sirds – asinsvadu sistēmas darbība;

► jānosaka aerobo darba spēju līmenis;

► slodzes intensitātei ir jāatbilst fiziskās sagatavotības līmenim;

► individuālās programmas ir jāizstrādā tikai ar SERTIFICĒTA trenera līdzdalību;

► ēdienkartei ir jābūt sabalansētai;

► nodarbības ir jāapmeklē regulāri.

Tās ir pamatatziņas, kuras ir jāievēro. Mēs esam sporta speciālisti, bet mēs neesam burvji, kuri var izdarīt neiespējamo. Proti, – rast Jums iespējas „tūlīt un tagad" no apģērba 40. izmēra pāriet uz 36. izmēru.

Ir daudz negatīvu piemēru, arī tikko presē izskanēja gadījums, ka sporta laukumā dzīvību zaudēja jauns cilvēks. Atliek tikai secināt – tā nebija pārslodze, nē, tā ir neadekvāta slodze pie noteiktas cilvēka fiziskās sagatavotības.

Par slodzes individuālās atbilstības izvērtējuma paņēmieniem un praktiskiem ieteikumiem fitnesa nodarbībās, – turpmākajos žurnāla numuros.