Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

LATVIJAS SPORTA SPĒĻU ZINĀTNISKI METODISKAIS CENTRS

Andris RUDZĪTIS,

profesors,

LSSZMC vadītājs

 

2010. gada sākumā ir izveidota jauna organizācija, kuras darbības galvenais mērķis  sniegt Latvijas sporta spēļu dažāda vecuma izlašu komandām un sporta spēļu klubu komandām metodisku palīdzību komandu gatavošanai un vadīšanai sacensībās. Centra pilns nosaukums: Latvijas sporta spēļu zinātniski metodiskais centrs (LSSZMC). Tas ir sabiedrisks nodibinājums, pie kura šūpuļa stāvēja Latvijas Olimpiskā komiteja, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, Latvijas Basketbola savienība, Latvijas Futbola federācija, Latvijas Handbola federācija, Latvijas Hokeja federācija un Latvijas Volejbola federācija. Atrašanās vieta – LSPA jaunajā korpusā Rīgā, Brīvības ielā 333.

LSSZMC nav radies tukšā vietā. LSPA pasniedzēji jau vairākus gadus piedalās dažādos projektu konkursos. Tas ir ļāvis iegādāties centra darbības uzsākšanai nepieciešamo aparatūru un iekārtas, kas jau ir liktas lietā dažādu pārbaužu un testu veikšanai. Vislielāko interesi par centra iespējām līdz šim ir izrādījusi Basketbola savienība. Vairākus gadus visi Latvijas jauniešu un junioru izlašu spēlētāji, kā arī Latvijas sieviešu izlases spēlētājas, uzsākot gatavošanos sezonas galvenajām sacensībām – Eiropas meistarsacīkstēm, pārbaudījuši savu sagatavotību dažādos sagatavošanas veidos. Tas deva ne tikai informāciju izlašu treneriem par spēlētāju spējām un fizisko, arī funkcionālu stāvokli, bet arī par tādiem komandas sniegumu ietekmējošiem faktoriem kā komandas saliedētība, spēlētāju motivācija un citiem faktoriem. Iegūtie dati deva iespēju izstrādāt dažāda vecuma basketbolistu fizisko spēju novērtēšanas sistēmu, kuru pašlaik var izmantot jebkurš basketbola treneris, lai gūtu precīzu priekšstatu par savu audzēkņu sagatavotību. Šajā sezonā arī vairāki Latvijas basketbola līgu klubi vērsās centrā, lai veiktu regulāras spēlētāju funkcionālās un sportiskās gatavības pārbaudes, kuru rezultātu analīze, spriežot pēc komandu rezultātiem, palīdzējusi treneriem gan, vadot treniņus, gan arī spēles.

Ko pašlaik LSSZMC spēj un kādas darbības var veikt? Kāda ir centra rīcībā esošā aparatūra un ar ko centrs var palīdzēt sporta spēļu komandu treneriem?

 

Statiskā līdzsvara testēšana un novērtēšana, DBA (DIGITAL BALANCE ANALYZER) platforma

Ar DBA tiek pētīts personas statiskais līdzsvars:

1. Izkliedes analīze  (Dispersion Analysis). Izkliedes analīzes vizuālais attēls parāda, cik ļoti testējamā persona visā testa laikā ir novirzījusies no ideāla līdzsvara stāvokļa.

2. Stabilitātes indekss (Stability Index). Šajā diagrammā tiek apkopotas mērīšanas sensoru amplitūdas visā testa perioda laikā, no kurām izveidojas augoša līkne. Tiek noteikta indeksa vērtība starp 0 un 10, kur 0 ir statisks stāvoklis un 10 ir ļoti nestabils. Ar šī indeksa vērtības palīdzību var novērot testa personas līdzsvara izmaiņas laika gaitā.

3. Līdzsvara treniņš un tā dinamikas novērtēšana. Līdzsvara treniņš ir DBA programmas modulis, kurš ir paredzēts līdzsvara un koordinācijas trenēšanai.

Trenētības noteikšanas sistēma Omega sports"

Ar šo aparatūru nosaka sportista trenētības līmeni, enerģētisko resursu rezerves, analizē sirdsdarbību, kā arī novērtē viņa psihoemocionālo stāvokli. Datorizētā programma īsā laikā – aptuveni 25 – 35 minūtēs ļauj iegūt informāciju par visu komandu. Pagājušajā sezonā šo testu rezultātus izmantoja basketbola klubu „TTT – Rīga" un „VEF Rīga" komandas, tika pārbaudītas arī Latvijas Nacionālās sieviešu basketbola izlases spēlētājas un citu komandu basketbolisti. Vairākus gadus šo testēšanu izmanto arī Latvijas izlases hokejisti.

Telepulsometriskā sistēma Polaris – team system"

Treneri, nepārtraucot treniņu, var iegūt informāciju par to, ar kādu intensitāti sportists darbojas katrā treniņa brīdī, uzreiz redzot, kādā intensitātes zonā viņa organisms strādā. Arī šādā veidā var noteikt, cik trenēts testēšanas brīdī ir spēlētāja organisms. Vēl var iegūt iespēju saglabāt informāciju par padarītā darba slodzes apjomu un intensitāti pēc sirdsdarbības frekvences. Tas ļauj ne tikai novērtēt pārbaudāmā sportista iespējas, bet arī palīdzēs izstrādāt treniņu programmu nākamajam mikrociklam.

 

Bumbas lidojuma ātruma mērītājs Super Schus"

Aparatūru izmanto bumbas lidojuma ātruma mērīšanai sporta spēlēs. Īpaši aktuāli tas ir hanbdbolā un futbolā, metot un sitot bumbu vārtos. Izmērot bumbas lidojuma ātrumu, var spriest par sportista speciālā ātrspēka sagatavotības līmeni un par veiktās darbības racionālu tehnisko izpildījumu.

 

Psihofizioloģisko spēju VĪNES testu sistēma

Ar šiem testiem nosaka un analizē dažādas psihofizioloģiskas īpašības, piemēram, sportista vienkāršas kustību reakcijas ātrumu, cik ātri spēlētājs izpilda atsevišķu kustību. Sportā ļoti svarīga īpašība ir izvēles reakcijas ātrums, kas, īpaši sporta spēlēs, nosaka atlēta spēju reaģēt uz mainīgu situāciju un pieņemt pareizos lēmumus. Ļoti svarīgas ir arī kustību koordinācijas spējas, kuras var izvērtēt pēc vairāku sistēmas subtestu rezultātiem. Turklāt VĪNES testu rezultātu analīze ļauj noteikt arī pārbaudītā sportista psiholoģisko stāvokli. Ļoti ieteicams testu rezultātus izmantot jauno sportistu perspektivitātes noteikšanai atlases procesā.

Visi šie testi, respektīvi, testu veikšanai nepieciešamā aparatūra ir mobila. Tas nozīmē, ka atliek tikai piezvanīt pa tālruni vai sazināties pa e-pastu un centra darbinieki var aizbraukt uz komandas vai sportistu atrašanās vietu treniņu zālē, treniņu nometnes vietā un veikt testēšanas procedūru.

Universālā muskuļu, locītavu testēšanas iekārta REO 9000 gan ir stacionāra, taču par sportistu muskuļu funkcionālajām iespējām un stāvokli spēj dot ļoti daudz informācijas. Tas palīdz novērtēt muskuļu gan kopējo spēku, gan pielikto spēku kustības atsevišķos posmos. Iekārtu var izmantot arī kā trenažieri dozētas, izvēlētas amplitūdas kustības apgūšanai. Ne mazāk vērtīgi būs tas, ka to ļoti efektīvi pielieto ātrākai sportistu rehabilitācijai pēc dažādām muskuļu un locītavu traumām.

Nav aizmirstas arī tradicionālās metodes sportistu fizisko darbspēju noteikšanai. Ļoti pieredzējis sporta ārsts noteiks sportista maksimālo skābekļa patēriņu, aerobi-anaerobās pārejas rādītājus, – svarīgas lietas, kas raksturo sportistu funkcionālās iespējas. Iespējams noteikt arī pienskābes koncentrāciju asinīs.

Latvijas Sporta spēļu zinātniski metodiskais centrs ir gatavs darboties. Praktiski mūsu darbība var palīdzēt jebkuram trenerim, kurš domā par rītdienu un arī par savu karjeru. Vai nebūs vērtīgi uzkrāt informāciju par sava darba, sportistiem piedāvāto slodžu ietekmi uz audzēkņiem? Tikai jāatceras, ko darījāt treniņos, jāpārbauda sportistu stāvoklis un varēsit noskaidrot, kādu iespaidu uz sportistiem ir atstājuši treniņi. Varēsit koriģēt treniņu plānus un īstenot individuālu pieeju tiem sportistiem, kuriem tas ir nepieciešams. Sporta spēļu treneri, veicot spēlētāju pārbaudes pirms sacensībām un atsevišķām spēlēm, daudz precīzāk zinās, kurus spēlētājus lietderīgi izmantot vairāk, kurus varbūt ne tik daudz. Katrs jauno sportistu audzinātājs grib zināt, cik apdāvināti ir viņa audzēkņi un cik laika un enerģijas, arī līdzekļu, vajadzētu tērēt katram no viņiem. To centra darbinieki spēj palīdzēt noskaidrot. Uz tikšanos!