Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Laukumā draugu nevar būt

 

GE Money strītbola ceturtais posms notika Liepājas pludmalē, vērienīgā mūzikas festivāla Tele2 Baltic Beach party pievārtē, smilšu laukumos pulcējot vairāk pilngadīgu spēlētāju nekā iepriekš ierasts. C grupā otro uzvaru šajā sezonā guva Rīgas komandas Zebiec puiši, nostiprinoties kopvērtējuma vadībā.

Pasākuma vadītājs Fleims notikumiem šīs grupas finālā pievērsa vislielāko uzmanību, jo vienīgi sīvā un dažbrīd ne pārāk sportiskiem izlēcieniem bagātā mačā Zebiec izdevās uzveikt Andelē Poly. Par izšķirošās spēles intrigu liecināja arī fakts, ka svilpi zobos nācās ņemt sacensību galvenajam tiesnesim Viesturam Ozolam. Viņam pat vairākas reizes nācās piešķirt tehniskās un nesportiskās piezīmes.

„Laukumā draugu nevar būt," sarunā ar Sportu atzīst Zebiec basketbolists Ričmonds Vilde. „Ja spēles laikā domāsim par sāncenšiem, tad jau pie bumbas netikt. Protams, bez emocijām nevar iztikt, jo tikai tā cīņai tiek atdoti visi spēki. Piekrītu, ka viena no fināla epizodēm pat atgādināja amerikāņu futbolu, taču tāds ir strītbols."

Neapšaubāmi, ka finālā cīņas bija pat pārsteidzoši skarbas, jo Zebiec puiši Vilde, Kristaps Bernāns, Jānis Mūrnieks lielajā basketbolā BS Rīga/Pols spēlē kopā ar Andelē Poly līderi Otto Ošenieku un Mārtiņu Šteinbergu, bet Oto Polis un Jānis Vāvers pieteikti šīs pašas basketbola skolas otrajā komandā.

„Strītbola neesam iesācēji, jo arī iepriekš bijis ne mazums vasaras startu," komentē Vilde. „Protams, spēlēšana smiltīs ir visai specifiska padarīšana, bet, salīdzinot ar asfalta laukumiem, ir savi plusi un mīnusi. Smiltīs viens basketbolists nevar daudz izšķirt, jo tomēr māņkustību un dribla izmantošana ir mazāk efektīva. Pirmajā pludmales posmā Jūrmalā Zebiec palika otrajā vietā, taču toreiz komanda spēlēja bez manis. Šoreiz izdevās, un otro reizi šajā vasarā finālā pārspējām tieši Andelē Poly."

Lai arī vairums strītbolistu uzsver, ka starts šajās sacensībās tiek uztverta kā lieliska vasaras izklaide, tomēr arī rezultāts ir svarīgs.

„Kurš gan nevēlas uzvarēt," saka Ričmonds. „Mūsu komanda ir pietiekami spēcīga, lai cīnītos par uzvaru katrā posmā. Pašlaik esam kopvērtējuma līderi, tādēļ arī tēmējam uz zelta medaļām vasaras beigās."

Vilde atklāj, ka komandas nosaukums Zebiec nebūt nav pašu izdomāts, jo šo vārdu nes apkures katlu ražotājfirma.

Tas nav plezīrs

GE Money strītbola tiesnešu pulkā ne tik bieži gadās redzēt šā amata leģendas, piemēram, liepājnieku Marisu Bernātu, kurš braši stājās pretim izaicinājumam ieviest kārtību smilšu laukumos.

„Strītbola spēļu tiesāšana noteikti nav tas vieglākais darbs," sarunā ar Sportu spriež Mariss Bernāts. „Turklāt pludmales posmā papildu sarežģījumus radīja fakts, ka trīspunktnieku un soda metienu līniju nācās noteikt uz aci. Šis vairs nav piemērots pasākums sestdienas atpūtai draugu pulkā, jo pārāk daudz komandu vēlas uzvarēt ar visiem iespējamajiem paņēmieniem."

Strītbola tiesniešiem ir pat daudz grūtāk nekā klasiskā basketbola soģiem, jo sacensību noteikumi it kā pieļauj lielāku brīvību, vairāk fiziskās cīņas.

„Protams, gandrīz katra svilpe izraisīja kādas puses neapmierinātību," uzsver Bernāts. „Vieni man pārmeta pārāk sīkumainu noteikumu ievērošanu, citi atkal aicināja ierobežot spēka spēli. Ar večiem pat vieglāk bija tikt galā, jo varēja pateikt kādu bargāku vārdu, iejaukties notiekošajā, bija iespēja izskaidrot situāciju, tomēr vienā no mačiem sāncenši mēģināja izvicināt dūres. Grūtāk bija bērnu grupās, kur notiekošajā mēģināja aktīvi piedalīties arī vecāki, dažbrīd pat aicinot savas atvases uz tīšu vardarbību."

Pēc tik smagas darba diena Liepājas pludmalē Bernāts ar nostalģiju atcerējās laikus, kad šajā pilsētā tika organizēti pirmie basketbola turnīri smiltīs un ūdenī.

„Lai arī noteikumi nebija stingri pasludināti, jo spēlēšana risinājās netipiskos apstākļos, kur ne vienmēr var izsekot līdz dribla nosacījumu ievērošanai, tomēr nekādas domstarpības neradās," piebilst Bernāts. „Cilvēki apzinājās, ka nākamajā dienā sāncensi nāksies satikt uz ielas, tādēļ nevar nodarīt kaut ko ļaunu. Valsts mēroga turnīrā čomu būšana nepastāv, jo visi alkst pēc pirmās vietas."

Renārs BUIVIDS

GE Money strītbola turpmākais kalendārs

28. jūlijs           Valmiera, Vidzemes OC

11. augusts       Mārupe, Gross auto

18. augusts       Ventspils, akvaparks

25. augusts       Rīga, TC Olympia