Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Streetbasket kvalitatīvais izrāviens

Ja volejbola mazākais brālis pludmales volejbols ir kļuvis par olimpisko sporta veidu, tad nav šaubu, ka arī ielu basketbola pārstāvji var lolot olimpiskās cerības. Krievijas ielu basketbola entuziasti ir apņēmības pilni izveidot vienotu sistēmu Eiropā, pirmos palīgus un ieinteresētos sabiedrotos rodot Latvijā. 16. maijā Grīziņkalnā debitēs ielu basketbola turnīrs Raimonda Elbakjana gaumē – Streetbasket Extreme.
Ielu basketbola pirmsākumi Latvijā meklējami pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā, kad pirmo reizi brīvā dabā uz asfalta tika spēlēts trīs pret trīs. 1993. gadā Aigars Strauss un Adidas visus iepazīstināja ar Streetball, sarīkojot Rīgas centrā, Dzirnavu ielā, milzīgu turnīru ar simtiem komandu. Vēl vairākus gadus Rīgā notika Adidas Streetball turnīri, kulminācijas reizē tikai nedaudz neaizsniedzoties līdz 1000 (!) komandu robežai. Ielu basketbolu spēlēja gan Valsts prezidents Guntis Ulmanis un deputāti, gan slavenības un profesionāli basketbolisti.
Turpmākajos gados pašmāju ielu basketbolisti priekšroku deva turnīriem visas sezonas garumā, popularitāti iegūstot Bruģa bumbai, bija arī vairāki gadi, kad Adidas rīkotajā strītbolā pat tika izcīnīti Latvijas čempionu tituli. 2008. gadā mūsu valstī notika GE Money strītbols un SEB Novadu kauss, bet vismaz pagaidām nav skaidrības par šo turnīru sekmīgu darbības turpinājumu. Plašākai auditorijai pieejamā informācija liecina, ka par 3:3 strītbolu pārtapušais GE Money turnīrs uz pirmo posmu ielu basketbolistus visdrīzāk pulcēs 6. jūnijā Jūrmalas pludmalē, bet SEB Novadu kausa organizatori – Sporta attīstības centrs – pašlaik visus spēkus veltījuši 23. martā pie Arēnas Rīga notiekošajam Latvijas Skolu čempionātam ielu basketbolā. Līdz ar to pilnīga skaidrība ir vienīgi par Streetbasket Extreme, kas notiks 16. maijā, 4. jūlijā un 29. augustā Grīziņkalnā.
Īstais brīdis
– Latvijas iedzīvotāji vairāk laika nekā iepriekš velta pārdomām par savu un visas valsts ekonomisko situāciju, tādēļ ir īstais brīdis piedāvāt viņiem kaut ko pavisam jaunu, daudz augstākā kvalitātē, – sarunā ar žurnālu Sports pauž biedrības Streetbasket vadītājs Raimonds Elbakjans. – Pats daudzus gadus esmu piedalījies ielu basketbola turnīros mūsu valstī, izvērtējot līdzšinējo organizatoru paveikto un domājot arī par iespējamajiem uzlabojumiem. Man vienmēr ir bijis savs viedoklis par pasākumu veidošanu, bet tagad visas šīs idejas tiks liktas lietā Streetbasket Extreme pasākumos Grīziņkalnā.
– Kāpēc tapis pavisam jauns pasākums, nevis apvienoti spēki ar jau esošo turnīru organizatoriem?
– Pirms četriem gadiem pirmo reizi klātienē vēroju Maskavā notiekošo ielu basketbola turnīru Sport vokrug, kas bija tipiskas amatieru sacensības. Sportiskais līmenis bija daudz zemāks nekā Latvijā. Šo trīs gadu laikā, sekmīgi uzsākot darbu Krievijas Ielu basketbola asociācijai, sportiskais līmenis ir divkārt audzis. Arī mūsu mērķis ir veikt kvalitatīvu izrāvienu ielu basketbola turnīru organizēšanā Latvijā, lai katras sacensības kļūtu spēlētājiem par atmiņā paliekošu notikumu. Turklāt ielu basketbols nav tikai dažas sestdienas vasarā, bet gan ielu kultūra, kuras veidošanā liela lomu būs mājas lapai streetbasket.lv, kas šobrīd top. Katram ielu basketbolistam būs iespēja kļūt pamanītam! Šīs idejas īstenošanā strādājam kopīgi ar Krievijas pārstāvjiem, potenciāli nākotnē ar vienotu ielu basketbola sistēmu aptverot visu Eiropu.
– Par ielu basketbola pionieriem kļuva Adidas pārstāvji, bet pēc tam jau bija Reebok un dažādi citi turnīri. Ar ko atšķirīgs būs Streetbasket Extreme?
– Tieši ar to, ka vienā pasākumā Grīziņkalna skeitparkā būs apvienots ielu basketbols un ekstrēmie sporta veidi. Tas noteikti ir daudz interesantāks formāts nekā iepriekš piedzīvotie. Lai gan katram ielu basketbolistam ir savs viedoklis un skatījums uz notiekošo, var izdarīt tā, lai šis sporta veids patiktu gandrīz visiem. Jebkurās sacensībās nepieciešams izcelt meistarīgākos, labākos sportistus, lai ierindas interesentam būtu mērķis iekļūt viņu pulkā. Tajā pašā laikā netiek liegta iespēja ikvienai draugu kompānijai, kuri ir iepazinušies ar ielu basketbola noteikumiem, pieteikties sacensībām un labi pavadīt laiku. Tieši tādēļ organizatoru uzdevums ir izveidot pietiekami daudz grupu, lai amatieri spēlētu atsevišķi no profiņiem.
– Savulaik ielu basketbols aizsākās kā vienas dienas milzīgs pasākums Rīgas centrā, bet pēc tam priekšroka jau tika dota ceļošanai pa visu Latviju, piedaloties daudzos posmos visas vasaras garumā.
– Pirms vairāk nekā 15 gadiem ielu basketbols bija kaut kas jauns, ko vēlējās izbaudīt jebkurš daudzmaz sportisks cilvēks. Toreiz tas kļuva par pilsētas mēroga pasākumu, dodot iespēju ļaudīm izbaudīt demokrātijas elpu. Pašreiz šādas sacensības rīko interesentu grupas vai kādas aģentūras, saskaroties tikai ar vienu problēmu – budžeta sarūpēšanu.
Par sacensību norises vietu esam izvēlējušies vienīgi Rīgu – Grīziņkalnu, lai neradītu papildu tēriņus rīdziniekiem, kuri veido nešaubīgi lielāko ielu basketbola turnīru dalībnieku pulku. Nepieciešamība mērot ceļu līdz Ventspilij, Liepājai vai Daugavpilij noteikti samazinātu potenciālo dalībnieku skaitu. Liekas izmaksas pašreizējā situācijā jāizskauž, tādēļ aicinām citu pilsētu pārstāvjus organizēties grupās, lai piepildītu lielāka vai mazāka izmēra autobusus. Ja ir finansiālas problēmas, tad ar oficiālu vēstuli var vērsties pie Streetbasket Extreme organizatoriem, lai kopīgi rastu iespēju sarūpēt degvielu. Skaidrs, ka, lai trenētos, katrā pilsētā ir nepieciešams vismaz viens kvalitatīvs laukums, taču katru gadu nav jānotiek valsts mēroga ielu basketbola turnīriem.
Videi jābūt sakārtotai
– Vai bija kādas alternatīvas vietas Streetbasket Extreme sarīkošanai Rīgā?
– Grīziņkalna skeitparks ir gandrīz ideāla vieta, mēs vienīgi vēlētos nedaudz vairāk vietas, lai grozu skaits būtu lielāks par 15. Skeitparks ir populārs jauniešu vidū, tādēļ, piesaistot vēl ielu basketbolu, varam izveidot tiešām vērienīgu pasākumu. Skeitparku veidotājiem noteikti jāpadomā nedaudz uz priekšu, vienmēr jāatstāj arī kāda brīva vieta citām izpausmēm, jo Pierīgā ir izveidots pat viens skeitparks, kur pēc nobraukšanas no pusrampas uzreiz jau sākas zālājs…
– Ielu basketbola grozi izvietoti gan pie skolām, gan sporta centriem, bet vai Rīgā ir vēl kāda vieta, kur nākotnē pilnvērtīgi varētu norisināties sacensības?
– Pašlaik izveidojusies lieliska sadarbība ar Grīziņkalnu apsaimniekojošo Avantis, tādēļ lielie pasākumi noteikti notiks tikai šajā vietā. Ja būs kāda aktīvistu grupa ar nodrošinātu finansiālo atbalstu, tad izvērtēsim iespēju kādu mazāku turnīru sarīkot arī pie tirdzniecības centra vai citviet Rīgā.
Streetbasket mērķis ir veidot ielu basketbola bāzi, līdzdarbojoties funkcionālu, drošu un noteikumiem atbilstošu ielu basketbola laukumu izveidē. Nepietiek vienīgi ar grozu konstrukciju izvietošanu kādā laukumiņā pie skolas, vēl nepieciešams parūpēties arī par laukuma marķējumu un arī par drošības pasākumiem – lai apkārt būtu apjozts žogs.
– Līdzās Streetbasket Extreme ieplānoti arī turnīri katru ceturtdienu. Kāda būs dalībnieku atsaucība?
– Nav šaubu, ka popularitāti iegūs arī katru ceturtdienu, izņemot valsts svētku dienas, notiekošie Ghetto Basket turnīri. Pagaidām vēl nav skaidrības par to, vai visi šie turnīri notiks Grīziņkalnā, jo ir iecere spēlēt arī Pārdaugavā.
Olimpiskā nākotne?
– Tu pārstāvi biedrību Streetbasket. Kādi vēl nākotnes plāni sporta veida sistēmas sakārtošanā?
– Vairāku gadu laikā izveidojusies cieša sadarbība ar Krievijas Ielu basketbola asociāciju, par mērķi nākotnē izveidot vienota formāta sacensību sarīkošanu ne tikai Krievijā un Baltijas valstīs, bet arī Ukrainā un citur. Katras valsts labākā komanda tad dotos uz sezonas kulmināciju – Moscow Open, kur startē arī citu valstu izlases. Pagājušajā gadā galvenā naudas balva bija 10 000 ASV dolāru, bet šogad šī summa palielināta uz pusi! Tā noteikti ir milzīga summa sporta veidam, kas joprojām nav oficiāli atzīts, taču šajā jomā notiek aktīvs darbs.
– Kādi ir ceļi oficiālā sporta veida statusa iegūšanai?
– Ielu basketbola debija augstākajā līmenī varētu notikt 2010. gada Jaunatnes olimpiskajās spēlēs Singapūrā. Pašlaik arī Starptautiskā Basketbola federācija izvērtē iespēju izveidot īpašu ielu basketbola komisiju, aicinot aktīvākos ielu basketbola pārstāvjus, kuru avangardā noteikti ir Krievijas Ielu basketbola asociācija, sakārtot sistēmu. Nav šaubu, ka arī Latvija, iesaistoties Streetbasket kustībā, būs Eiropas vadošo ielu basketbola valstu pulkā. Lai informācija par dažādām aktivitātēm, ne tikai par turnīriem, bet arī par daudz ko citu, kas saistīts ar šo sporta veidu, būtu viegli atrodama, pašlaik tiek veidots starptautiskais Streetbasket klubs. Ja domājam par panākumiem starptautiskajā arēnā, tad mūsu labākajiem spēlētājiem nepietiek tikai ar treniņiem un basketbola spēlēšanu zālē, nepieciešams gūt arī pieredzi ielu basketbola turnīros ārzemēs.
Renārs BUIVIDS
Fotoparaksti
Foto: Moscow Open
Ar Latvijas vārdu! Raimonds Elbakjans vairākus gadus ar Latvijas ielu basketbolistiem startējis Moscow Open vērienīgajā ielu basketbola turnīrā
Mūsējie Maskavā. Latvijas ielu basketbolisti Raimonds Elbakjans (no labās), Rihards Šulcs, Edijs Neilands un Andrejs Šeļakovs 2008. gada Moscow Open atklāšanā
Foto: Renārs Buivids, Sports
Tā bija popularitāte! 1997. gadā Rīgā pie Kongresu nama notikušajā Adidas Streetball Valda Valtera (ar bumbu) pārstāvētā Rīgas dome cīnījās pret Senioru kluba basketbolistiem