Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sports triumfē talantu šovā

Ar Latvijas Ielu vingrošanas sporta biedrības komandas uzvaru beidzies LNT veidotais Latvijas Zelta talantu šovs. Fināla sešu dalībnieku pulkā sportistus pārstāvēja arī BMX fletlenda meistars Dāvis Dudelis, taču pēc skatītāju balsojuma, sīvā cīņā apsteidzot dziedātāju Amandu Bašmakovu, pirmo vietu un 5000 eiro lielo naudas prēmiju izpelnījās Māra Šlēziņa un Kaspara Zlidņa vadītie ielu vingrotāji. Par izcīnīto prēmiju pie Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolas taps sporta laukums.

Sportisti talantu šovos reti izpelnās nedalītu pašmāju sabiedrības atbalstu, jo ne vienmēr iespējams objektīvi novērtēt izpildīto priekšnesumu sarežģītību un izprast ieguldīto darbu. Daudz vieglāk ir sajūsmināties par bērnu panākumiem dziedāšanā un dejošanā. Iespējams, šo gadu var nosaukt par izņēmumu, jo sešu finālistu pulkā līdzās dziedātājai, saksofonistei un balerīnām bija arī ielu vingrotāji un BMX šovu eksperts. Atmiņā noteikti paliks pusfinālā neiekļuvušais basketbola frīstaila meistars Reinis Mixtyper Mardekajs.
Tikai pirms gada radītās Latvijas Ielu vingrošanas sporta biedrības (LIVSB) pārstāvji iepriekš pieredzi guvuši, kopā ar Ghetto Basket viesojoties skolās un bērnu namos, paši veidojot un iesaistoties dažādos labdarības un veselīga dzīvesveida propagandas pasākumos, kā arī priecējot Dinamo hokejistu spēļu vai Pasaules motokrosa frīstaila čempionāta Arēnā Rīga apmeklētājus.
Finālā ielu vingrotāji pārsteidza ar to, ka zvaigžņu statusā savam šovam piesaistīja piecus puišus no Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolas.

Straujais izrāviens
LIVSB vadību jau no pašiem pirmsākumiem uzņēmies 26 gadus jaunais Māris Šlēziņš.
„Trīspadsmit mēnešu laikā LIVSB no četriem pieciem aktīvistiem pāraugusi par vairāku tūkstošu cilvēku organizāciju,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver Māris Šlēziņš. „Ne visi viņi ir oficiāli reģistrēti biedri, taču aktīvi trenējas un seko ielu vingrošanas aktualitātēm. 20 Latvijas pilsētās ir mūsu pārstāvji, daudzās no tām notiek bezmaksas treniņi, viesošanās skolās. LIVSB ir un būs sociāla organizācija, kuras uzdevums nav nopelnīt, bet gan — veselīga dzīvesveida propaganda jaunatnes vidū, bezmaksas treniņi un sacensības, sporta laukumu izveide un uzstādīšana pie skolām.”
— Ko izdevies paveikt pirmajā gadā?
— Gada laikā esam apbraukājuši desmitiem skolu un jauniešu centru, tūkstošiem jauniešu palielinot motivāciju nevis sēdēt pie datoriem, bet gan aktīvi un regulāri vingrot. Braucot uz šo interviju, pamanīju, ka pie Angļu ģimnāzijas jaunieši starpbrīdī uz vingrošanas rīkiem mēģināja atkārtot trikus, kurus parādījām Zelta talantu šovā. Ielu vingrošana daudziem jauniešiem ir kļuvusi par ikdienu, nevis tikai par nodarbi mūsu rīkotajos treniņos vai sacensībās.
Tagad esam guvuši vēl lielāku atpazīstamību, lai droši varētu ķerties pie atbalstītāju piesaistes jau globālākiem projektiem, pa visu Latviju izvēršot ielu vingrošanas rīku uzstādīšanu. Arī šovā balvā saņemtie 5000 eiro tiks tam izlietoti. Kā jau solījām, sāksim ar Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolu, kuras pārstāvji kopā ar mums uzstājās finālā. Noteiktu naudas summu investēsim arī pilnvērtīga mācību video izveidē, kas vēlāk būs pieejams visiem interesentiem bez maksas.

Ar sava svara palīdzību
— Kas īsti ir ielu vingrošana?
— Atlētiskās vingrošanas, kalanētikas, hiphop un parkour kultūras apvienojums. Svarīgākais, ka šādu formātu ir pieņēmuši visi ielu vingrošanas aktīvisti neatkarīgi no tautības un statusa sabiedrībā. Kopā ar mums darbojas ne tikai latvieši un krievi, bet arī tatāri un čečeni, vienā sporta laukumā vingro advokāts un puisis, kurš iepriekš pieļauto kļūdu dēļ joprojām ir policijas uzskaitē. Ielu vingrotāji cits citu ciena, nav nekādas noslāņošanās pa kastām, nav kādu īpašu superbiedru.
— Treniņi notiek vienīgi brīvā dabā un pie vienkāršiem dzelzs sporta rīkiem?
— Protams, ir bijuši jaunieši, kuri pēc pirmās nodarbības vairs nav redzēti mūsu pulkā. Nav šaubu, ka ielu vingrošanai ir jāpaliek brīvā dabā, taču tajā pašā laikā mēs sadarbojamies ar Olimpisko vingrošanas centru, kura dibinātāji Igors Vihrovs un Jevgeņijs Saproņenko sniedz mums atbalstu. Viņu telpas esam izmantojuši treniņiem un masu sacensībām. Ziema tuvojas, un nebūtu loģiski pieprasīt, lai puiši trenējas lielā salā. Tieši tādēļ tapšanas stadijā ir mācību video — kā vingrot savā dzīvoklī, izmantojot krēslus, solus, pat grāmatu kaudzīti. To grūti būtu nosaukt par ielu vingrošanu, taču arī šādi bez papildu līdzekļiem noteikti ir iespējams uzlabot sportisko formu. Mājās pieejamie palīgrīki ir kā alternatīva stienim un līdztekām. Galvenais mērķis — nodarbošanās pieejamība un demokrātiskums.
— Kāda ir klasisko vingrotāju reakcija uz demonstrētajiem trikiem?
— Aktīvākie ielu vingrotāji fiziskās sagatavotības ziņā daudz neatšķiras no klasiskajiem vingrotājiem. Vingrošanas festivāla laikā, kad vienā sporta zālē tikās vingrotāji un ielu vingrotāji, Saproņenko un Vihrovs atzina, ka arī profesionāļiem ne bez problēmām izdotos atkārtot visu redzēto. Ja ielu vingrotājiem pievienojies kāds ļoti talantīgs puisis, tad vienmēr iesakām izmēģināt spēkus arī klasiskajā vingrošanā, atrādīties treneriem. Ielu vingrošana palīdz uzturēt labu sportisko formu arī citu sporta veidu pārstāvjiem. Darbošanās pie stieņa vai uz līdztekām ļauj trenēt daudz lielāku muskuļu skaitu nekā trenažieru zālē pie viena konkrētā rīka. Nereti esmu dzirdējis, ka puiši akcentē, piemēram, vienīgi svaru stieņa spiešanu no krūtīm, lai tikai pārspētu draugu vai paziņu. Pārējās muskuļu grupas tiek aizmirstas. Pie mums arī ļoti spēcīgi svarcēlāji pēkšņi atklāj jaunas muskuļu grupas savā trenētajā ķermenī.
— Cik liela ir iespēja, darbojoties uz savu roku, iegūt savainojumu?
— Visiem cilvēkiem, kuri ir redzējuši mūsu uzstāšanos Zelta talantos, kā arī apskatījuši triku video, neieteiktu uzreiz mēģināt atkārtot redzēto. Ielu vingrošanas nodarbības jāsāk ar bāzes vingrinājumiem, kuru video ir atrodami mūsu mājas lapā ieluvingrosana.lv. Nenoliedzami, ka traumas var iegūt, savainojumu iemesls ir vēlme uzreiz paveikt sarežģītu vingrinājumu. Noteikti nedrīkst aizmirst par iesildīšanos — skrējienu, locīšanās vingrinājumiem. Tikai pēc tam lēnām var kāpināt slodzi.

Latvijas sociālais stils
— Ielu vingrošana ir ļoti populāra ASV un arī bijušās PSRS valstīs. Ar ko atšķiras Latvijas pārstāvji?
— Noteikti varam runāt arī par Latvijas stilu ielu vingrošanā, jo vairākus mūsu radītus trikus pašreiz uzstāšanās laikā jau izmanto arī Krievijā un ASV. Sākumā tieši no šo valstu kolēģiem smēlāmies informāciju, bet pašreiz šis process jau ir abpusējs. Latvijas Ielu vingrošanas sporta biedrības atšķirīgā pieeja slēpjas faktā, ka mēs neliekam uzsvaru uz šoviem un trikiem, bet gan tieši uz sociālo darbību. Amerikāņiem viss ir pakļauts vienam — peļņas gūšanai no mācību programmu un šovu DVD disku tirdzniecības. Krievijā ir liela masveidība un vēlme sacensties, tādēļ tur uzsvars tiek likts tieši uz sportisko pusi. Savukārt Latvijas īpatnība ir tieši liela un nopietna sociālā darbība.”
Renārs BUIVIDS

LNT Zelta talantu finālbalsojums
Latvijas Ielu vingrošanas sporta biedrība 21029
Dziedātāja Amanda Bašmakova 20663
Balerīna Agate Zālīte 2755
BMX fletlenda braucējs Dāvis Dudelis 2679
Saksofoniste Patrīcija Bloma 1462
Balerīna Grieta Grīnberga 946