Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 320 Kā tas notiek

Azarta ģenerators — krosmintons

Mārtiņš Žogots ir vīrs, kurš 2012. gadā Latvijā licis pamatus sporta veidam, ko tagad sauc par krosmintonu. Protams, bez domubiedriem šādu misiju izpildīt būtu neiespējami. Trenera darbs, Latvijas Krosmintona (iepriekš — spīdmintona) federācijas vadīšana, starptautiskā reitinga turnīra un Latvijas čempionāta organizēšana — tāda ir Mārtiņa ikdiena līdztekus pamatdarbam siltumapgādes uzņēmumā Jelgavā.

Krosmintons radies 2001. gadā Vācijā. Par tā izgudrotāju uzskata berlīnieti Bilu Brandesu, kurš, apvienojot skvoša, badmintona un tenisa elementus, izveidoja jaunu rakešu sportu. "Vispirms to apzīmēja ar jēdzienu shuttleball. To drīz izkonkurēja speed badminton, ko Latvijā sāka saukt par spīdmintonu. Jaunajam sporta veidam attīstoties, Starptautiskā Badmintona federācija arvien aktīvāk pauda viedokli, ka vārda badminton lietojums ir maldinošs. Rezultātā Starptautiskās Spīdmintona organizācijas biedru kopsapulcē tika pieņemts lēmums ar 2016. gada 1. janvāri savu sporta veidu saukt par crossminton," stāsta Latvijas Krosmintona federācijas vadītājs Mārtiņš Žogots.

SPĪDERIS UN KVADRĀTI

Krosmintonu spēlē ar skvošam līdzīgu, līdz 61 cm garu un līdz 650 kvadrātcentimetriem lielu raketi. Savukārt spīderis atgādina badmintona volānu, tikai ir divreiz mazāks un divreiz smagāks, tātad arī ātrāks un lidojumā stabilāks. Bez īpašas piepūles telpā to var aizsist 25 metru tālumā.

Katram spēlētājam ir savs 5,5 x 5,5 m liels laukums. Tie izvietoti 12,8 m attālumā viens no otra. Tas ir vienīgais šķērslis starp abiem spēlētājiem. Nekāda tīkla nav. Pilnvērtīgai spēlei telpās nepieciešami vismaz 7 m augsti griesti. Telpās laukumus uz grīdas iezīmē ar līmlentēm. Savukārt, piemēram, spēlējot pludmalē, laukuma līnijas vienkārši iezīmē smiltīs.

Noteikumi ir vienkārši. Spēle notiek divos setos līdz 16 punktiem. Izsitot autā vai ļaujot spīderim piezemēties savā laukumā, punktu gūst pretinieks. Katrs spēlētājs servē trīs reizes (no apakšas), trīs metrus no laukuma priekšējās līnijas.

Krosmintons ir gan telpu, gan brīvdabas sports. Ja vien pieredze un ekipējums atļauj, to var spēlēt pat ziemā sniegā.

NO BRENGUĻIEM LĪDZ NĀCIJU KAUSAM

Latvijas krosmintona reitingā šobrīd ir aptuveni 200 spēlētāji. Vadošo trijniekā — Andrejs Krūmiņš, Mārtiņš Žogots un Ainārs Gulbis. Aktīvie spēlētāji tiekas krosmintonalīgā, kuras sacensībām ir seši posmi. Pirmais posms Brenguļos jau aizvadīts. Pēc tam krosmintonistus uzņems Daugavpils, bet pārējie četri posmi notiks pavasarī. Savukārt Latvijas čempionāts norisināsies decembrī.

"Santa Paegle nāk no Brenguļiem, tāpēc arī viens no posmiem notiek tur," krosmintona izplatības ģeogrāfiju izskaidro prezidents. "Tāpat mums ir savi cilvēki Jēkabpilī un Jelgavā. Arī Daugavpilī atradās cilvēks, kurš nodibināja klubu un rūpējas par to, lai krosmintons uzplauktu Latgalē. Sacensību posma sarīkošanai nepieciešams noīrēt zāli uz 10 stundām. Lai to izdarītu Rīgā, jārēķinās ar vairākiem simtiem eiro, bet tik daudz spēlētāju, kas segtu šos izdevumus, pagaidām nespējam savākt." Latvijas gods šogad (jau trešo reizi pēc kārtas) ir aizstāvēts arī krosmintona Nāciju kausa izcīņā. "Latvija atrodas krosmintona austrumu blokā, kurā aktīvās valstis ir Ukraina, Latvija, Krievija, Lietuva un Baltkrievija. Līdz šim mūsu federācija ir pieteikusies organizēt atlases turnīru. Ukraiņiem ceļš līdz mums ir par tālu, bet Krievijā nav spēcīgu spēlētāju. Tāpēc mēs šajā konkurencē esam labākie. Šogad Nāciju kausā no sešām valstīm palikām piektie."

SPINDZ KĀ LODES

Esam iebraukuši Piņķos, kur divreiz nedēļā tiekas gan Mārtiņa draugi, gan domubiedri —krosmintonisti. Treniņš notiks International School of Latvija basketbola zālē. Foajē jau gaida daži spēlētāji. Iepazīstamies un brīdi papļāpājam, jo zāle vēl ir aizņemta.

Kad esam pārģērbušies, Mārtiņš ieved zālē, izsniedz inventāru un liek mirkli uzgaidīt, kamēr puiši uzlīmēs laukumu. "Tikai centies nekāpt uz lentēm. Spēles karstumā tāda sīkuma dēļ var paslīdēt un nokrist," piekodina Mārtiņš. Pēc viņa aicinājuma spēlētāji ieņem laukumus (kopā ir četri laukumi) un iesildās. Pagājušajā gadā Mārtiņš beidzis C kategorijas trenera kursus. Līdz ar to viņš ir pilntiesīgs krosmintona treneris.

Drīz vien jau pa visu zāli, krustu šķērsu spindz spīderi. Dzin, dzin —tie lido kā lodes.

"Nāc, es tev ierādīšu, kā tas darāms. Nostājies šeit. Servē no apakšas. Atceries, katram ir trīs serves. Sākam!" Mēs spēlējam zāles galā bez laukuma. Paralēli saspēlei, Mārtiņš vēro trīs puišus un ik pa laikam aizrāda vai iesaka, ko un kā darīt.

"Labi. Es domāju, tu esi gatavs pirmajai spēlei. Nostājies te," Mārtiņš man ierāda laukumu. "Tava pretiniece būs tā meitene," viņš norāda uz dāmu ar raketi otrā laukuma galā. "Sāc tu," es uzsaucu. Sākums ir labs. Es uzņemu spīderi un raidu atpakaļ. Dažkārt precīzi, dažkārt sitiens ir mazliet par vāju. "Skaidrs. Tātad jāsitstiprāk," nodomāju pie sevis.

Ar servēm man galīgi neveicas. Tās pat lido citu spēlētāju laukumos. Un katra neprecīzā serve nozīmē zaudētu punktu. "Kad izdari sitienu, atgriezies pie priekšējāslīnijas un stāvi pa vidu," treneris pamāca. "Centies uzņemt spīderi pēc iespējas augstāk, lai tev nav jāatkāpjas vai jāsaliec roka." Sniedzis dažus vērtīgus padomus, Mārtiņš pievēršas citiem spēlētājiem un liek tiem mainīties ar pretiniekiem un laukumiem.

NESKAITI PUNKTUS, UZVARI!

Mans otrais pretinieks ir vīrs vārdā Modris. Serves joprojām nevedas, bet atsišanās jau padodas visai labi. "Tev labi sanāk. Esi no Jelgavas?" Modris jautāja. "Nē, no žurnālaSports," paskaidroju. "Oi!" pretinieks īsi iesaucas un atgriežas savā laukumā. Vēlāk mēs pāru spēlē viena seta cīņā spēkojamies ar divām dāmām, kuras mūs uzveic ar rezultātu 16:10.

"Spēlē ar domu, ka uzvarēsi, bet neskaiti punktus!" Modris pamāca. Es cenšos padomu ievērot un jau nākamajā brīdī, abiem pūloties uzņemt spīderi, mana rakete trāpa pāriniekam pa pieri. "Nekas, nekas…"tikpat mierīgi kā iepriekš atsaka Modris. "Turpinām, turpinām. Mums sanāk!"

Nedaudz labāk man veicas dubultspēlē ar izbijušo basketbolistu Mārtiņa draugu Edgaru. Vienas spēles setā mēs spējam panākt rezultātu 12:16. Ja ne manas neprecīzās serves, visādi citādi mēs būtu triumfējuši.

Krosmintons ātri ieved azartā. Kad raketes sietiņš triecas pret spīderaapaļo galu un tas kā kājinieku šāviņš aizspindz pretējā virzienā, tu jau esi gatavs darīt visu, lai uzņemtu nākamo raidījumu ar negaidītu spēku un precizitāti nogremdēt spīderi pie pretinieka kājām.

Autori: Ralfs Dravnieks