Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pusminūtes bruņinieki

Ceturtie, trešie un… pirmie! Tā tika veidots jauns ieraksts mūsu sporta vēsturē, jo pirms šīs sezonas neviens Latvijas smaiļotājs nebija kāpis uz Pasaules kausa izcīņas pjedestāla augstākā pakāpiena. Krista Straumes un Alekseja Rumjanceva šīssezonas PK izcīņas bilance 200 m distancē divniekiem ir spoža un var būt vēl spožāka — PK ceturtā un pēdējā kārta risināsies pasaules čempionātā. Kā atzīst Pasaules kausa ieguvējs skeletonists Martins Dukurs — svarīga ir tendence. Ceturtie, trešie, pirmie…

Pēc uzvaras PK trešajā posmā mūsu līderi savā Lucavsalas bāzē gatavojās Eiropas čempionātam, kas tūlīt sāksies Serbijas galvaspilsētā Belgradā. Raugoties olimpisko spēļu virzienā, kontinenta meistarsacīkstēm smaiļošanā un kanoe airēšanā ir tikai prestiža nozīme, jo olimpisko ceļazīmi šajos mačos nevar izcīnīt pat čempions. Sezonas nozīmīgākās sacensības būs augusta vidū, kad Segedā (Ungārija) risināsies pasaules čempionāts, kur pirmo sešu vietu ieguvēji kvalificēsies olimpiskajām spēlēm Londonā. Tiesa, arī neveiksminiekiem nākamajā sezonā būs dota iespēja pacīnīties par vienu vietu zem olimpiskajiem apļiem Eiropas sportistu konkurencē.
Cīņai par Londonas zeltu gatavojas gan mūsu jaunākais olimpietis Pekinas spēlēs kanoists Miķelis Ežmalis, gan pieredzējušais smaiļotājs Kristaps Zaļupe, kurš tagad cīnās vieniniekā. Šajā pašā laivu klasē uz dalību spēlēs cer Mārtiņš Upītis. Ir vēl daži smaiļotāji, kuri gribētu nopelnīt biļeti uz Londonu. Kanoe airēšanā savas olimpiskās ambīcijas neslēpj Gatis Pranks un Antons Knesis.

KAD DAUGAVA AIZSALST

Pēc pērnā gada stabilitātes (tiesa, tūlīt aiz pirmā trijnieka) Straume un Rumjancevs gatavoties šai sezonai sāka jau oktobra beigās, kad tika likti fiziskās gatavības pamati. Savu reizi vēl izdevās tikt uz ūdens, taču ledus vižņi Daugavā šos priekus drīz vien pārtrauca. Līdz ar sportistu iekļaušanu Latvijas Olimpiskās vienības A sastāvā, decembrī mūsējiem bija iespēja tikt brīvos ūdeņos ierastajā treniņu vietā Spānijā.
Janvārī mūsu labākajiem sportistiem bija noorganizēta tradicionālā treniņnometne distanču slēpošanā, šādi krājot izturību un vispārējo fizisko sagatavotību. Starptautiskajās slēpošanas sacensībās ātrākais no mūsējiem bija Miķelis Ežmalis. Krists un Aleksejs, kuri kanoe airētājam šoreiz nedaudz zaudēja, atzīst, ka slēpošana dod jaunas emocijas — nevar taču visu gadu tikai airēt un airēt. Pat siltajās zemēs airētāji vairākus mēnešus gadā laivās nemaz nesēžas.

MAZĀK, BET NIKNĀK

Martā atkal Spānijas ūdeņi, kur jau tika slīpēti tehnikas elementi. Olimpiskajās spēlēs mūsējie gatavojas startēt 200 m sprinta distancē, kura Londonā debitēs olimpisko spēļu programmā, nomainot ierasto 500 m distanci. Smaiļotāji cīnīsies arī 1000 m distancē, taču, visu rūpīgi izvērtējot un apsverot iespējas, puiši un treneris Aigars Aglenieks galveno uzmanību veltīs īsākajai distancei.
Pērnā sezona pagāja, pamatīgi iepazīstot sprintu. Kaut inventārs un pats princips airēt ātri palika nemainīgs, citāds kļuva treniņu raksturs. Sprinteriem nav nepieciešams krāt tik milzīgu noairēto kilometru bagāžu, treniņi kļuva daudz intensīvāki. Puiši smej, ka tas neesot vieglāk. Agrāko divu treniņu vietā uz ūdens nereti jāiziet pat trīsreiz dienā, daudz rūpīgāk jāslīpē katra kustība. Viens neveikls īriens un īsajā distancē vairs neko nesaglābsi, jo cīņa ilgst mazliet vairāk par pusminūti, apmēram 32 sekundes.
Par paveiktā lietderību mūsu airētāji pārliecinājās maija sākumā Poznaņā, kad Latvijas divnieks PK pirmajā posmā tikai nedaudz zaudēja trešajai vietai un izcīnīja ceturto vietu. Aleksejs atzīst, ka varējuši tikt arī uz pjedestāla, taču savu iespaidu atstājis 3000 km garais pārbrauciens federācijas busiņā no Spānijas uz Poliju, arī krasā temperatūras maiņa — no plus 18 līdz plus 6 grādiem.
Divas nedēļas vēlāk Račicā (Čehija) puišu starts beidzot vainagojās ar taustāmu rezultātu — vietu uz goda pjedestāla trešā pakāpiena, vēl pēc 10 dienām Vācijas pilsētā Duisburgā mūsējie pēc lieliska finālbrauciena beidzot saņēma zelta medaļas.

SPĒCĪGI UN SMALKI

Krists, Aleksejs un viņu treneris Aigars par sasniegto ir priecīgi, jo tas liecina, ka treniņu metodika bijusi pareiza, taču sezonas patiesu vērtējumu dos tikai starts pasaules čempionātā Ungārijā. Protams, puiši arī Eiropas meistarsacīkstēs, kuras notiks šīs nedēļas beigās, nedomā tikai piedalīties — pārāk tīkama izrādījusies vieta uz pjedestāla. Tomēr īpaša gatavošanās kontinenta labāko airētāju cīņām nenotika, mūsējie trenējās uz ūdens, neaizmirstot arī par fizisko gatavību, kuru rūdīja krastmalā.
Skaidrs, ka cīņas nebūs vieglas, jo visu valstu sportisti savas galvenās kārtis centīsies izspēlēt sacensībās, kurās dala olimpiskās ceļazīmes. Šajā distancē izteiktu līderu nav, par vietu sešiniekā var cīnīties savas padsmit ekipāžas. Visu izšķirs maksimāla koncentrācija, cīņasspars un meistarība. Runājot par mūsu puišu stiprajām pusēm, treneris atzīst, ka vispirms jāuzteic puišu kaujinieciskais raksturs. Viņš atzinīgi vērtē arī abu airētāju tehnisko meistarību, kas sabalansēta ar fiziskajiem dotumiem. Smaiļošana nav tikai spēka demonstrēšana, bet daudz smalkāku nianšu pārpilns sporta veids.
Abi sportisti ir ļoti pateicīgi LOV medicīniskajam personālam — ārstei Līgai Cīrulei un masierim Mārim Eikenam, jo mūsdienu sports nav iedomājams bez mediķu un sportistu ciešas sadarbības.
No konkrētām prognozēm puiši atturas, taču par vienu ir cieši pārliecināti — olimpiskajā komandā vieta ir jāizcīna jau šogad, lai Londonā varētu risināt jau jaunus uzdevumus!
Juris BĒRZIŅŠ-SOMS

Krists STRAUME
Smaiļotājs
Dzimis: 1986. gada 13. maijā
Augums, svars: 191 cm, 87 kg
Izglītība: Rīgas 47. vidusskola, RTU Inženieru un ekonomikas fakultāte bakalaurs nekustamo īpašumu apsaimniekošanā (2011. g.)
Airēšanā: kopš 8 gadu vecuma
Treneris: Aigars Aglenieks
Lielākie sasniegumi: uzvara Pasaules kausa izcīņas posmā (kopā ar Alekseju Rumjancevu) 2011. g., Eiropas U-23 čempions (kopā ar Alekseju Rumjancevu) 2008. g., 7. vieta olimpiskajās spēlēs Pekinā (kopā ar Kristapu Zaļupi) 2008. g.
Ģimenes stāvoklis: neprecējies, ir draudzene Zanda
Vaļasprieks: atpūta

Aleksejs RUMJANCEVS
Smaiļotājs
Dzimis: 1986. gada 13. februārī
Augums, svars: 185 cm, 85 kg
Izglītība: Rīgas 53. vidusskola, mācās LSPA
Airēšanā: kopš 10 gadu vecuma, pirmā trenere Irina Boitmane, pašreiz —Aigars Aglenieks
Lielākie sasniegumi: uzvara Pasaules kausa izcīņas posmā (kopā ar Kristu Straumi) 2011. g., Eiropas čempions U-23 (kopā ar Kristu Straumi) 2008. g., 3. vieta Eiropas meistarsacīkstēs vieniniekā 2008. g.
Ģimenes stāvoklis: neprecējies, ir draudzene Jūlija
Vaļasprieks: filmas