Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 289 Čempions

Latvijas snūkera princis no Anglijas

Rīdzinieka Vladimira SiņicinaEurosport televīzijas translācijās bijis daudz iespēju iepazīt pašreiz populārāko biljarda disciplīnu snūkeru. Snūkers kļūst arvien jaunāks. Par to varēja pārliecināties gan šoziem Daugavpilī pasaules amatieru čempionātā, kurā uzvarēja piecpadsmitgadīgais ķīnietis Džou Jueluns, gan pavasarī Latvijas čempionātā, kurā uzvarēja sešpadsmitgadīgais Rodions Judins.

Latvijas čempionāta izslēgšanas posmā Rodions Judins iesaistījās tikai ar astotdaļfinālu, jo bija izlikts ar 13. numuru. Jaunais snūkera meistars aizkļuva līdz finālam, kurā ar 7:2 pārspēja 39 gadus veco Vladimiru Ladinu. Jau pāris dienas pēc kronēšanas par valsts čempionu Judins atgriezās Anglijas pilsētā Šefīldā, kur līdz pat maijam turpinās apmācības pasaulslavenajā Star Snooker Academy.

„Latvijas čempionātā bija ļoti grūti spēlēt, jo klātesošajiem nebija noslēpums, ka trenējos Anglijā un man vajadzētu būt meistarīgākam nekā pirms aizbraukšanas. Līdz ar to bija papildu psiholoģisks spiediens, jo mans pienākums bija parādīt labāko sniegumu. Izvērtējot čempionātu kopumā, lieku sev labi,” sarunā ar žurnālu Sports komentē Rodions Judins. „Lai arī cik dīvaini tas neskanētu, taču visgrūtākā man bija pirmā spēle turnīrā, kad astotdaļfinālā ar 4:0 pārspēju Kristapu Lēmani. Savukārt par labāko šajā čempionātā uzskatu ceturtdaļfināla maču ar Māri Volaju. Uzvarēju ar 4:2, taču bija prieks par paša parādīto sniegumu. Gan pusfinālā, gan finālā man bija jau daudz grūtāk, neiztiku bez kļūdām, taču kopumā uzvara tika izcīnīta.”

— Vai Latvijas čempiona tituls ir nozīmīgākais karjerā?

—Varētu teikt, ka pieaugušo konkurencē šis Latvijas čempiona tituls ir viens no diviem nozīmīgākajiem manā karjerā. Par pirmo uzskatu pērn izcīnīto uzvaru Lithuanian Masters.

— Lai arī Rīgā Snooker Kings klubā notikušajā valsts čempionātā apliecināji, ka esi labākais, taču pagājušā gada novembrī un decembrī pasaules amatieru čempionātā nebiji Latvijas izlases sastāvā.

— Toreiz izvēle bija par labu treniņiem Anglijā. Pirms čempionāta Daugavpilī izvērtējām, ka uz to brīdi man nebūtu pietiekami daudz izredžu sasniegt labus rezultātus. 15 gadus vecā ķīnieša uzvara apliecina, ka šajā valstī notiek milzīgs darbs snūkera attīstībā, izveidota nacionāla mēroga akadēmija. Paši talantīgākie vai arī finansiāli nodrošinātākie spēlētāji meistarību papildina akadēmijās Anglijā.

— Ko tad īsti nozīmē būt šādas snūkera akadēmijas studentam?

— Šefīldā bāzētajā Star Snooker Academy apgūstu snūkeru no novembra un līdz maijam. Tā ir ikdienas apmācība no plkst. 10 līdz 18, kad pasniedzēju vadībā apgūstam visus snūkera noslēpumus gan tehnikā, gan taktikā. Bieži izdodas aizvadīt treniņspēles ar pasaules zvaigznēm Roniju O’Salivenu, Marku Selbiju un ķīnieti Dinu Džunhu, kuri šeit regulāri aizvada savus treniņus. Pašreiz panākta vienošanās par vienu šādu mācību gadu, bet pēc tā pabeigšanas jau varēs izdarīt lēmumus par turpmāko ceļu snūkerā. Vispārizglītojošās skolas vielu apgūstu caur internetu, tādēļ nebūtu šķēršļu turpināt apmācību akadēmijā. Skaidrs, ka tieši Anglijā ir radīta īstā vide, lai kļūtu par labu snūkera spēlētāju. Te ir ļoti augsts vidējais meistarības līmenis.

— Vai akadēmijā pavadīto piecu mēnešu laikā ir izdevies sasniegt lielu progresu?

— Progress ir ļoti pamanāms, it īpaši snieguma stabilitātē, jo treniņos bieži izdodas sasniegt 100 punktu sērijas, arī turnīros ir daudz labākas sekmes. Pašreiz man gandarījumu rada sērijas, kuros tiek savākti 70 vai pat 80 punkti. Nav šaubu, ka mans lielais mērķis ir kļūt par profesionālu snūkera spēlētāju, iekļaujoties pasaules turnīru apritē. Protams, pašreiz vēl grūti prognozēt konkrētu termiņu, kad man izdosies to sasniegt. Taču tiks darīts viss iespējamais!

— Kas ir grūtāk sasniedzams — meistarība vai psiholoģiskā noturība?

— Galvenā ir psiholoģiskā puse — nekādā gadījumā nedrīkst šķirot pretiniekus, tikai ar spēcīgiem sāncenšiem mēģinot sasniegt maksimālo koncentrāciju pirms katra sitiena. Šādi var sasniegt labas sitienu sērijas, jo katra mazākā neprecizitāte apgrūtina īstenot nākamo sitienu. Tā šie it kā sīkumi beigās noved pie neiesistas bumbiņas.

— Cik garš ir ceļš snūkerā no pirmā treniņa līdz Latvijas čempiona titulam?

— Pirmo reizi snūkeru ieraudzīju, kad man bija četri vai pieci gadi. Spēle mani uzreiz aizrāva, tā šķita ļoti interesanta. Bija iespēja televīzijā vērot slavenības Ronija O’Salivena spēli. Viņa izpildījumā snūkers šķita tik vienkāršs un tik skaists sporta veids ar savām garajām trāpījumu sērijām. Bērnībā izmēģināju ļoti daudz sporta veidus, taču beigu beigās nokļuvu snūkera klubā. Jau ar pirmo reizi snūkers pārņēma mani pilnībā.

— Vismaz televīzijas pārraidēs radies iespaids, ka pasaules snūkera zvaigzne Ronijs O’Salivens ir noskaņojuma cilvēks. Kā ir klātienē?

— Ronijs O’Salivens ir tik talantīgs un meistarīgs spēlētājs, ka tieši viņa spēle daudzos skatītājos radījusi interesi par šo sporta veidu, jo notikumi ir dinamiski un bumbiņas viena pēc otras sasniedz mērķi. Esmu pārliecināts par to, ka O’Salivens ir visu laiku labākais snūkera spēlētājs. Lielāko treniņu darbu viņš veic savās mājās, taču pirms nozīmīgiem turnīriem Ronijs atbrauc uz mūsu akadēmiju, lai trenētos un aizvadītu sparingspēles. Protams, viņš attaisno savu skarbo raksturu, jo ir dienas, kad O’Salivens pēc treniņa uzreiz aizbrauc mājās, bet citreiz labprāt uzspēlē un parunājas ar akadēmijas audzēkņiem.

— Latvijas snūkera fani ar nepiecietību gaida World Snooker PTC organizēto Eiropas tūres turnīru Riga Open, kas plānots augustā Arēnā Rīga.

— Tieši pirms dažām dienām bija iespēja treniņspēlē tikties ar Roniju, kā arī parunāties par viņa plāniem saistībā ar dalību turnīros. Pajautāju arī par turnīru Rīgā. O’Salivens atbildēja, ka noteikti esot plānojis braukt uz Latviju, jo vienmēr ir saistoši uzvarēt pirmo reizi notiekošā turnīrā. Ronijs vēl arī piebilda, ka lielu interesi izraisa arī Latvija un Rīgas iepazīšana brīvajā laikā no spēlēm.

— Kādas ir ikdienas aktualitātes pēc atgriešanās Šefīldā?

— Marta pēdējā nedēļas nogalē piedalījos četru snūkera akadēmiju turnīrā, kurā man individuāli izdevās izcīnīt pirmo vietu, bet Star Snooker Academy komanda kopumā finišēja otrā.

 

LATVIJAS ČEMPIONĀTA IZŠĶIROŠĀS SPĒLES

Ceturtdaļfināli. Tatjana Vasiļjeva — Pēteris Ermansons 3:5, Elvijs Melnis — Rodions Judins 0:5, Vilnis Mainulis — Ojārs Blezūrs 5:0, Aleksandrs Zaicevs — Vladimirs Ladins 1:5.

Pusfināli. Ermansons — Judins 3:5, Mainulis — Ladins 3:5.

Fināls. Judins — Ladins 7:2 (62:32, 60:15, 57:45, 39:56, 83:27, 43:65, 71:34, 71:18, 51:33).

 

Rodions JUDINS

Snūkera spēlētājs

Dzimis: 1997. gada 15. jūlijā Salaspilī

Augums: 165 cm

Pirmais treneris: Sergejs Sergejevs

Snūkera apmācība: Star Snooker Academy

Panākumi: 2014. gada Latvijas čempions, 2012. gada Latvijas U-21 čempions, 2013. gada Lithuanian Masters čempions, 2012. gada Lietuvas U-21 čempions

Lielākais breiks (sērija): 88 (turnīrā), 139 (treniņā)

Favorīts snūkerā: Marks Selbijs