Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Par Taizemi sapņos Ungārijā

Nākamajā nedēļā Latvijas telpu futbola izlase dosies uz Ungāriju, kur risināsies 2012. gada pasaules čempionāta kvalifikācijas pamatturnīrs. Mūsu pretinieki bez laukuma saimniekiem būs vēl arī Krievijas un Kazahstānas mazā futbola meistari. Divas labākās grupas komandas iekļūs izšķirošajās izslēgšanas spēlēs, kur jau tiks izspēlētas ceļazīmes uz finālturnīru, kas nākamā novembrī risināsies Taizemē.

2012. gada pasaules čempionāta Eiropas zonas kvalifikācijas turnīrā kopumā piedalās 41 valsts, bet uz finālturnīru brauks septiņas vecā kontinenta pārstāves. Pavisam finālturnīrā spēlēs 24 komandas. Latvijas izlase jau pārvarējusi pirmo atlases barjeru, oktobra beigās Jelgavā uzvarot kvalifikācijas pirmajā kārtā, kur bijušā Skonto futbolista Artūra Šketova trenētā komanda ar 7:1 pārspēja Angliju, ar 9:1 sagrāva Sanmarīno un cīnījās neizšķirti 2:2 ar Kipru. Kvalifikācijas pamatturnīrā piedalīsies 28 komandas, kas sadalītas septiņās grupās pa četrām.

Pasaules meistarsacīkstes telpu futbolā notiek tikai septīto reizi (kopš 1989. gada). Līdz šim pasaules čempionu laurus plūkuši tikai divu valstu futbolisti — četrreiz pasaules čempionu godā tikusi Brazīlija, bet divreiz zelta medaļas ieguvuši spāņi. Arī iepriekšējā pasaules čempionātā 2008. gadā Brazīlijā finālā tikās abas pasaules telpu futbola modes diktētājas, uzvarētāju noteikšanai bija nepieciešama pēcspēles 6 m sitienu sērija, kurā veiksmīgāki bija brazīlieši.

RŪGTĀ PIEREDZE

Latvijas izlase pasaules meistarsacīkšu atlasē piedalās ceturto reizi — iepriekšējā čempionāta kvalifikācijā 2008. gada pavasarī mūsējie palika bez punktiem, zaudējot Portugāles, Slovākijas un Turcijas vienībām. Arī šoreiz Latvijas izlasei būs ļoti grūti aizcīnīties līdz play-off mačiem. Izteikta mūsu grupas favorīte ir Krievijas izlase, kas jau četras reizes spēlējusi pasaules čempionāta finālturnīrā, labāko panākumu gūstot 1996. gadā, kad krievi tika pie bronzas medaļām. Arī pagājušajā čempionātā Brazīlijā krievi aizspēlējās līdz pusfinālam, taču beigās palika bez medaļām, zaudējot mājiniekiem un itāliešiem. Krievija ir arī 1999. gada Eiropas čempione, kā arī 1996. un 2005. gada Eiropas vicečempione. Pērn Eiropas meistarsacīkšu finālturnīrā krievi no cīņas par medaļām izstājās jau ceturtdaļfinālā, pēcspēles 6 metru sitienu sērijā zaudējot vēlākajiem čempioniem — spāņiem. Latvijas un Krievijas izlašu ceļi jau pa reizei krustojušies pasaules un Eiropas čempionāta atlases turnīros, bet mūsu komanda joprojām ir sausā — 0:3 2000. gadā un 0:7 2002. gadā. Vēl viens sauss zaudējums ar 0:4 Krievijai piedzīvots 2003. gadā Rīgas kausa turnīrā.

Latvijas telpu futbolisti vēl nav spējuši atņemt punktus arī ungāriem, kuriem piedzīvoti četri zaudējumi — 2002. un 2004. gadā Eiropas čempionāta atlasē (attiecīgi — 0:8 un 2:4), kā arī pirms pieciem gadiem divās pārbaudes spēlēs Ungārijā (abas reizes — 2:4). Ungāri gan nevar palepoties ar tituliem — pasaules čempionāta finālturnīrā Ungārijas komanda piedalījās tikai pirmajā turnīrā 1989. gadā. Pērn ungāri otro reizi spēlēja arī Eiropas čempionāta finālturnīrā, taču šādas tiesības viņi ieguva kā turnīra rīkotāji. Savu skatītāju atbalsts gan ungāru istabas futbolistiem īpaši nepalīdzēja, jo viņi, tāpat kā 2005. gadā, finālturnīrā palika bez punktiem.

Ar Kazahstānas izlasi Latvijas telpu futbolistiem līdz šim ceļi vēl nav krustojušies. Pirms 11 gadiem kazahi no Āzijas zonas kvalificējās pasaules čempionāta finālturnīram, kur pie punktiem netika, bet, kopš 2002. gadā Kazahstāna tika pieņemta Eiropas Futbola federāciju savienībā (UEFA), tā vairs nav spēlējusi finālturnīros.  

Gatavojoties Ungārijas mačiem, Latvijas izlase novembrī Rīgā aizvadīja divas pārbaudes spēles ar pagājušā gada Eiropas čempionāta piekto komandu Ukrainu, abas reizes zaudējot — 2:6 un 0:4. Latvijas izlase sastādīta no divu vadošo valsts klubu spēlētājiem — priekšsacīkstēs piedalījās septiņi četrkārtējo valsts čempionu Nikars un četri vicečempionu RABA pārstāvji. Izlasē ir arī trīs leģionāri, kuri spēlē Kipras čempionātā — izlases kapteinis Andrejs Aleksejevs, Sergejs Nagibins un Artjoms Koļesņikovs.

VIETĒJIE MAČI

Pirmās piecas kārtas jau aizvadītas Latvijas virslīgas čempionātā, kur šosezon sacenšas septiņas komandas. Šosezon Latvijas čempionātā pēc četrām spēlēm simtprocentīgs rezultāts ir tikai izlases trenera Šketova vadītajai komandai RABA, bet Nikars futbolisti, kuri pagājušo čempionātu beidza bez zaudējumiem, jau izjutuši zaudējuma garšu, ar 1:2 piekāpjoties vienībai ISMA. Pārējos trīs mačus gan čempioni ir uzvarējuši. Jāpiebilst, ka ISMA, kas pagājušajā sezonā virslīgā palika pēdējā vietā, čempionātu sāka ar zaudējumu 0:1 RABA, bet pēc tam studenti jau svinējuši četras uzvaras pēc kārtas. Tā ka viss liecina, ka šogad par visaugstākā kaluma godalgām cīnīsies trīs vienības.

Latvijas čempionāta pirmajā posmā komandas aizvadīs divu riņķu sacensības. Pēc tam visas komandas sacentīsies izslēgšanas mačos — regulārā čempionāta uzvarētāji automātiski iekļūs pusfinālā, bet pārējās sešas vienības aizvadīs ceturtdaļfināla spēles līdz divām uzvarām. Savukārt pusfinālā un finālā komandas sacentīsies sērijā līdz trim uzvarām. Latvijas čempionvienība iegūs tiesības piedalīties Eiropas Telpu futbola kausa izcīņā (UEFA Futsal Cup). Bez virslīgas vēl risinās Rīgas čempionāts, kur trijās līgās kopā sacenšas 51 komanda.

 

PASAULES ČEMPIONĀTA ATLASES PRIEKŠSACĪKSTES

Latvija — Anglija 7:1 (vārtus Latvijas izlasei guva: Seņs 2, Dacko, Aleksejevs, Zaborovskis, Šustrovs, Kilbreids s. v.), Latvija — Sanmarīno 9:1 (Nagibins 2, Koļesņikovs 2, Žukovs 2, Atamaņukovs, Šustrovs, Ļašenkos), Latvija — Kipra 2:2 (Dacko, Koļesņikovs).

Latvija 3, 2, 1, 0, 18:4, 7

Anglija 3, 2, 0, 1, 9:12, 6

Kipra 3, 1, 1, 1, 7:6, 4

Sanmarīno 3, 0, 0, 3, 5:17, 0

PASAULES ČEMPIONĀTA ATLASES PAMATTURNĪRS

Krievija

Ungārija

Kazahstāna

Latvija

LATVIJAS IZLASES SASTĀVS ATLASES PRIEKŠSACĪKSTĒS

Vārtsargi: Aigars Bondars (RABA), Dmitrijs Dobrovoļskis (Nikars);

Laukuma spēlētāji: Vadims Atamaņukovs, Igors Dacko, Oļegs Matvejevs, Vadims Ļašenko, Aleksandrs Žukovs, Andrejs Šustrovs (visi Nikars), Dmitrijs Zabarovskis, Maksims Seņs, Dmitrijs Jakovļevs (visi RABA), Andrejs Aleksejevs (Omonia, Kipra), Sergejs Nagibins, Artjoms Koļesņikovs (abi City Futsal, Kipra).

Galvenais treneris: Artūrs Šketovs (RABA).

 

LATVIJAS ČEMPIONĀTA VIRSLĪGA

ISMA5, 4, 0, 1, 23:8, 12

RABA4, 4, 0, 0, 15:3, 12

Nikars4, 3, 0, 1, 24:5, 9

TSI Futsal team4, 1, 1, 2, 9:16, 4

New Project4, 1, 1, 2, 11:22, 4

RTU4, 0, 1, 3, 6:15, 1

Monarch5, 0, 1, 4, 8:27, 1

Rezultatīvākie spēlētāji: Aleksejs Lavrenovs (ISMA) — 7, Igors Lapkovskis (ISMA), Oļegs Matvejevs (Nikars) — 6, Evertons (Nikars), Aleksandrs Škoļņikovs (ISMA), Jurijs Idionovs (Monarch) — 5.