Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 81 Kā tas notiek

Cilvēki-putni

Vācijā beidzies pasaulē lielākais izpletņlēkšanas pasākums AN-72 Boogie 2007, kurā pirmo reizi piedalījās arī DnB Nord Wingsuit komanda no Latvijas. Tehnisku iemeslu dēļ uz nākamo gadu tika pārcelta pasaules rekorda uzstādīšana Wingsuit disciplīnā, kas bija plānota pasākuma noslēgumā.

Latvijas izpletņlēcēju komanda DnB Nord Wingsuit – Kaspars Sproģis, Daiga Martiševska un Raitis Saulītis – ir pirmā no Latvijas, kas piedalījusies pasaulē lielākajā izpletņlēkšanai veltītajā pasākumā. Treniņu laikā tās sniegums tika atzīts par profesionālu un piemērotu rekorda uzstādīšanas lidojumam. Mūsu vienībai bija plānota vieta izpletņlēcēju formācijas priekšplānā.

Dienu pirms rekorda sasniegšanas radās tehniskas problēmas ar lidmašīnas AN-72 dzinēju, līdz ar to izpletņlēcēju drošības dēļ lidojumi ar šo lidmašīnu vairs nevarēja notikt.

"Prieks un gandarījums par paveikto ir ievērojami pārāks par nenotikušo rekorda mēģinājumu," stāsta Kaspars Sproģis. "Šis pasākums deva mums iespēju gūt milzu pieredzi lidošanai formācijās un individuālās meistarības slīpēšanā, iepazīties ar pasaulē slaveniem izpletņlēcējiem, gūt neatkārtojamas emocijas. Veiksmīgā piedalīšanās dod papildu stimulu treniņiem, nākotnes plāniem – sacensībām, lieliem pasākumiem, skaistai lidošanai Latvijas un pasaules debesīs."

Komandas sniegumu šovasar varēs vērot virs Jelgavas lidlauka, kuru DnB Nord Wingsuit izvēlējusies par treniņu vietu. Visi izpletņlēkšanas un Wingsuit disciplīnas interesenti tiek aicināti izmēģināt putna lidojumu tandēmā kopā ar pieredzējušiem instruktoriem. Šie lēcieni notiek no 4 km augstuma, un lēcēji ir sasprādzēti kopā speciālā sistēmā. Lai izmēģinātu tandēma lēcienu, pieredze vai speciāli sagatavošanas kursi nav nepieciešami.

 

 

Kaspars Sproģis: „Bailēm no augstuma ar izpletņlēkšanu ir maz kopīga. Jo augstāk izpletņlēcējs atrodas, jo bailes ir mazākas. Zeme no augšas atgādina kartes zīmējumu. Tandēma lēcienā par tehnisko pusi atbild instruktors, tādēļ tā ir iespēja bez bailēm izbaudīt lidošanas prieku."

Kas ir Wingsuit

Wingsuit ir izpletņlēkšanas disciplīna, kas apvieno brīvo kritienu un iespēju izbaudīt putna lidojumu. Sportistus mēdz dēvēt arī par cilvēkiem-putniem, jo lēcienos tiek izmantoti īpaši kostīmi jeb spārnoti kombinezoni. Tie, savienojot rokas un kājas, veido it kā spārnus.

Wingsuit lēcieni notiek no četru kilometru augstuma. Trīs kilometrus var izbaudīt brīvo kritienu,  izpletni atverot kilometra augstumā. Īpašais kostīms ļauj atrasties brīvajā kritienā līdz pat trim minūtēm un pa šo laiku planēt horizontāli līdz pat 6 kilometriem. Krītot kostīma spārni piepildās ar gaisu, un aerodinamika rada papildu celtspēju, kas lidojumu pārvērš par planēšanu. Krišanas ātrumu var samazināt no 200 līdz 65 kilometriem stundā, kamēr horizontālais lidojuma ātrums var būt līdz 150 kilometriem stundā. Šajā kostīmā iespējams planēt uz muguras vai ar skatu uz zemi, rotēt un mainīt virzienu, kūleņot un veidot dažādus citus interesantus akrobātiskos trikus.