Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Trenēties, ēst un gulēt

Sportiskās formas virsotne Latvijas basketbolistiem būs jāsniedz septembra pirmajās dienās, kad Seviljā (Spānija) sāksies Eiropas čempionāta finālspēles, bet pašlaik sagatavošanās posmā galvenais ir krāt spēkus.

Basketbolisti treniņus uzsāka 11. jūlijā Rīgā, Olimpiskajā sporta centrā, bet jau pēc dažām dienām no 22 kandidātu saraksta tika svītroti Uģis Viļums, Akselis Vairogs, Pāvels Veselovs, Māris Ļaksa un Mārtiņš Skirmants. 15. jūlijā Valmierā, Vidzemes Olimpiskajā centrā, valstsvienības 16 kandidāti – Kristaps Valters, Sandis Buškevics, Jānis Blūms, Raimonds Vaikulis, Aigars Vītols, Armands Šķēle, Kristaps Janičenoks, Sandis Valters, Gatis Jahovičs, Ernests Kalve, Ivars Timermanis, Jānis Porziņģis, Kaspars Bērziņš, Kaspars Cipruss, Raitis Grafs un Andris Biedriņš. Slimības dēļ ierindā nebija vienīgi Uvja Helmaņa.

 

Valstsvienības ārsts Āris Aivars sarunā ar Sportu uzsvēra, ka basketbolistiem pašlaik lielāko laiku aizņem treniņi, ēšana un gulēšana.

„Šajā sagatavošanās perioda pamatfāzē spēlētājiem galvenais ir izstrādāt spēku, ātrumu un izturību," saka Āris Aivars. „Šajā laikā mazāk uzmanības tiek pievērst basketbola spēlēšanai, taču bez bumbas spēlēšanas jau pilnībā nevar iztikt, jo nepieciešams saglabāt pamatiemaņas. Lai treniņos tiktu izkoptas visas vajadzīgās īpašības, tiek lietots daudz olbaltumvielu, ogļūdeņražu, šķidruma, lai darbošanās laikā nedraudētu organisma atūdeņošanās. Kalorijām, kas tiek iegūtas ar pārtiku, papildu nodrošinām arī aminoskābes, vitamīnus, minerālvielas, lai atjaunošanās process pēc fiziskām slodzēm notiktu ātrāk."

Basketbolistu ēdienkarte nav strikti noteikti, jo spēlētājiem ir iespējams pusdienās, piemēram, izvēlēties vistas gaļu, cūkgaļu vai lasi, klāt pieliekot rīsus, makaronus vai kartupeļus. Izlases ārsts ir pārliecināts, ka galvenais, lai puiši būtu paēduši, jo produktu uzturvērtība nav tik ļoti atšķirīga.

Sporta viesošanās reizē Valmierā basketbolistu diena aizritēja Vidzemes olimpiskajā centrā un  100 metru attālajā viesnīcā Naktsmājas.

„Puiši ir pietiekami apzinīgi, lai mums nenāktos veikt nopietnas pārbaudes, pārliecinoties par režīma ievērošanu," uzsver Aivars. „Turklāt fiziskās slodzes treniņos ir tik lielas, ka diez vai pēc tiem ir vēlme darīt kaut kādas muļķības. Drīzāk jau gribas atpūsties un izgulēties. Enerģijas patēriņš ir milzīgs, jo, piemēram, pirmais treniņš pēc ierašanās Valmierā ilga divarpus stundas, otrais – divas stundas. Ar basketbolistiem vienlaikurs darbojas vairāki treneri, tādēļ elpas atvilkšanai ir maz laika. Turklāt treniņu starplaikos jāpaspēj arī saņemt nepieciešamo palīdzību no masieriem vai arī doties uz Valmieras poliklīniku uz procedūrām."

Izlases treniņdarbā iesaistīti vairāk nekā desmit cilvēku, jo galvenā trenera Kārļa Muižnieka vadībā darbojas ne tikai pašmāju treneri Igors Miglinieks un Guntis Endzels, bet arī Andra Biedriņa pārstāvētā Goldensteitas Warriors sistēmas pārstāvji – serbs Kosta Jankovs, amerikāņi Džons Marejs un Rasels Tērners. Saziņā ar ārstu Āri Aivaru strādā arī masieri Agris Stuklis un Genādijs Baikovs, bet par visu kopumā atbild izlases direktors Visvaldis Klintsons un menedžeris Edgars Suraks.

„Sporta medicīnā strādāju 28 gadus un beidzot varu droši teikt – mums nekā netrūkst," pārliecību pauž Aivars. „Karjeras sākumā man bija tikai viens čemodāniņš, un pats pildīju gan masiera, gan medmāsas funkcijas. Basketbola izlase noteikti nav leiputrija, jo tiek sagādāts vienīgi nepieciešamais. Prieks, ka masieriem vairs nav jāstrādā 24 stundas dienā, jo divatā darbs tiek paveikts pietiekami ātri."

Latvijas izlases kandidāti treniņu darbu Valmierā turpinās līdz 25. jūlijam, bet no 28. līdz 30. jūlijam paredzēta līdzdalība turnīrā Tallinā.

Renārs BUIVIDS