Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Uz Tokiju ar Grīnberga padomu

Latvijas pludmales volejbolistu duets Mārtiņš/Pļaviņš un Edgars Točs šogad jau paspējuši aizvadīt treniņnometni Ēģiptē, februārī turpinās sagatavošanās process Apvienotajos Arābu Emirātos, bet martā Katarā plānots olimpiskās sezonas pirmais Pasaules kausa posms. Pļaviņa un Toča minikomandā līdzās galvenajam trenerim Genādijam Samoilovam pagājušā gada izskaņā iekļāvies arī vēl nesenā pagātnē Latvijā labi zināmais pludmales volejbolists Jānis Grīnbergs, kļūstot par ļoti vērtīgu dueta padomdevēju ceļā uz Tokiju.

Ceļazīmi uz Tokijas olimpiskajām spēlēm Pļaviņš un Točs izcīnīja 2019. gada septembrī Ķīnā notikušajā kvalifikācijas turnīrā, bet turpmākajos notikumos ne tikai pasaules pludmales volejbolā iejaucās Covid-19 pandēmija. 2020. gadā nenotika ne tikai olimpiskās spēles, bet arī gandrīz visi nozīmīgākie Starptautiskās Volejbola federācijas (FIVB) Pasaules tūres posmi. Par vienu no retajiem notikušajiem turnīriem kļuva Eiropas čempionāts septembrī Jūrmalā, kurā Pļaviņš un Točs ieguva dalītu 9. vietu.

Šajā gadā FIVB vēl nesteidzas ar oficiālu kalendāru publicēšanu, jo pašreiz tikai zināms, ka Pasaules kausa četru zvaigžņu kategorijas turnīrs — Kataras kauss — notiks no 8. līdz 12. martam valsts galvaspilsētā Dohā. Tad no 24. jūlija līdz 8. augustam jānotiek pārceltajām olimpiskajām spēlēm Tokijā, bet dažas dienas pēc to noslēguma Vīnē (Austrija) iecerēts uzsākt Eiropas čempionātu.

Paši sportisti gan saņēmuši Pasaules tūres provizorisko kalendāru, kurā līdz olimpiskajām spēlēm kopumā plānoti astoņi turnīri. Šis būs izšķirošais laiks otrajam Latvijas duetam Aleksandram Samoilovam un Jānim Šmēdiņam cīņā par punktiem olimpiskajā rangā. Savukārt Anastasija Kravčenoka un Tīna Graudiņa olimpisko ceļazīmi ieguva kvalifikācijas turnīrā 2019. gada septembrī Ķīnā.

ĒĢIPTES POSMS AIZ MUGURAS

2020. gada sezona Pļaviņam un Točam beidzās septembrī reizē ar Eiropas čempionātu Jūrmalā, bet jaunā gada pirmā treniņnometne kopā ar treneri Genādiju Samoilovu tika aizvadīta Ēģiptē. Pēc nelielas iegriešanās Latvijā pludmales volejbolisti devušies uz Dubaiju.

“Esam apārstējuši vecos savainojumus un ielikuši labu fiziskās sagatavotības bāzi olimpiskajam gadam. 2020. gadā, kad bijām izsisti no ierastā ritma, tā arī nenokļuvām regulāru starptautisko sacensību apritē, kad visa vasara paiet treniņos, lidojumos un turnīros. Parasti tikai pēc sezonas beigām pienāk laiks, kad pa īstam var izvērtēt paveikto. Šoreiz to izdarījām jau laikus, veicām arī nepieciešamās izmaiņas sagatavošanās posmā vēl pirms došanās uz janvāra treniņiem Ēģiptē,” pastāstīja Edgars Točs. “Nešaubīgi, ka abi ar Mārtiņu tuvojamies maksimāli labākajai sportiskajai formai, kāda vien bijusi pēdējos gados. Iespējams, ka Ēģiptē aizvadītā mēneša laikā pietrūka vienīgi sparinga spēļu, taču šim apstāklim noteikti ir arī pozitīvā puse, jo pilnvērtīgi un pārdomāti varējām rūpēties tikai par fiziskās formas veidošanas nodarbībām. Savukārt sparingspēles parasti saistītas ar pārlieku azartu, emocijām, vēlmi uzvarēt, riskējot iedzīvoties kādās nevajadzīgās mikrotraumās.

— Kāds turpmākais plāns šajā, cerams, olimpiskajā sezonā?

— 14. februārī izlidojam uz Dubaiju, kur būsim nedaudz ilgāk par divām nedēļām. Aizvadīsim daudz sparingspēļu — arī ar Krievijas, Polijas un Nīderlandes pludmales volejbolistiem. Pretinieku pulkā būs arī aktuālie pasaules čempioni Vjačeslavs Krasiļņikovs un Oļegs Stojanovskis. Pēc tam jau laikus dosimies uz Kataru, lai sagatavotos burbuļa apstākļos notiekošajam Pasaules kausa pirmajam posmam. Četru zvaigžņu turnīrs notiks no 8. līdz 12. martam Dohā. FIVB iepazīstinājusi dalībniekus ar potenciālo kalendāru, kurā līdz olimpiskajām spēlēm Tokijā ieplānoti astoņi lielie turnīri, kuros spēlētāji var iegūt vērtīgos ranga punktus. Mums jau olimpiskā ceļazīme ir kabatā, tādēļ šie turnīri ir svarīgi no spēļu prakses veidokļa, kā arī iespējas nopelnīt naudas prēmijas par izcīnītajām vietām.

GRĪNBERGS: ŠIS BŪS INTERESANTS LAIKS!

Gada sākumā Pļaviņa/Toča menedžeris Arnis Tunte informēja, ka dueta treneru korpusam pievienojies pieredzējušais pludmales volejbolists Jānis Grīnbergs, kurš šā gada 18. martā svinēs 50. dzimšanas dienu. Lielo starptautisko turnīru apritē Grīnbergs, visvairāk spēlējot kopā ar Andri Krūmiņu un Austri Štālu, bijis no 1997. līdz 2008. gadam. FIVB mājaslapā apkopotā informācija liecina, ka Grīnbergs un Krūmiņš uzvarēja 2004. gadā Kijevā (Ukraina) notiekošā FIVB Challenger turnīrā.

“Lielākais šā notikuma vaininieks ir Arnis Tunte, kurš pirmais esot izteicis šo ideju, kurai arī abi spēlētāji piekrituši. Man šis piedāvājums bija kā lieliska Ziemassvētku dāvana, kuru ar lielāko prieku pieņēmu,” uzsver Jānis Grīnbergs. “Genādijs Samoilovs ir tik pieredzējis treneris, ka nav nekādas nepieciešamības jaukties viņa iecerētajā darba procesā, taču esmu gatavs izteikt arī savu viedokli, ja man pajautās. Sevi es vairāk redzu palīga lomā spēlētājiem psiholoģiskajā jomā — īstajā brīdī izteikt kādu vērtējumu par notiekošo, sniegt kādu padomu, lai būtu labāka gatavība nākamajai spēlei.”

— Cik liela iesaiste pēdējos gados bijusi pludmales volejbolā?

— Kustēties jau gribas, bet ķermenis īsti vairs netiek līdzi galvai. Tāpēc nav vērts sevi mocīt ar pludmales volejbola spēlēšanu. O-Sands laukumos trenēju trīs pludmales volejbola amatieru grupas, bet pats sacensībās neesmu piedalījies jau kādus gadus piecus. Pirmais mēģinājums pastrādāt ar profesionāliem pludmales volejbolistiem bija tajā laikā, kad Edgars Točs spēlēja kopā ar Rihardu Finsteru, taču sadarbība beidzās daudz ātrāk, nekā bija cerēts, jo Finsters guva muguras savainojumu.

— Kā varētu raksturot Pļaviņa un Toča duetu? Edgars jau līdzīgi kā jūs ir bloķētājs, kurš nav sasniedzis divmetrinieka augumu!

— Točam ir pasaules līmeņa fiziskie dotumi, kuru noteikti nebija man. Es vairāk darbojos sajūtu līmenī, lecot blokā īstajā laikā un vietā. Noteikti esmu gatavs palīdzēt ar padomu arī tieši Edgaram. Točs ir spēcīgs bloķētājs, Pļaviņš ir lielisks aizsargs, bet lielākās rezerves saistās ar maksimālu savu kļūdu izskaušanu. Stabilāks sniegums nodrošinās lielus panākumus.

Pludmales volejbols ir kļuvis atlētiskāks, spēlētāji — garāki. Edgars ne mazums auguma centimetru kompensē ar saviem fiziskajiem dotumiem un fizisko sagatavotību. Ja bloks ir pietiekami liels, Mārtiņš var izpausties, parādīt savas aizsarga kvalitātes. Visvērtīgākais jau ir tas, ka Pļaviņš var skaidri pateikt, ko vēlas no bloķētāja.

— Cik liela loma jums plānota dueta darbā?

— Protams, vēlētos daudz vairāk iesaistīties šā dueta norisēs, taču man nākas rēķināties ar pamatdarbu, kura dēļ nekādi nevarēju doties uz treniņnometni Ēģiptē. Tā jau izmantoju darba devēju labvēlību saistībā ar darba grafiku. Taču nav šaubu, ka Pļaviņš un Točs ir ļoti drošās — Genādija Samoilova — rokās. Vēl jo vairāk — ka Genādijs bija tieši tas cilvēks, kurš man savulaik Bulduru pludmalē iemācīja pludmales volejbolu. Man šis ir interesants laiks!

Renārs Buivids
Renārs Buivids