Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pasaules labākā komanda? Šaubu nav!

Par 2020. gada Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) 3x3 basketbola Pasaules tūres finālturnīra čempioniem decembrī Džedā (Saūda Arābija) kļuva Rīgas kvartets — Nauris Miezis, Agnis Čavars, Edgars Krūmiņš un Kārlis Pauls Lasmanis. Par finālturnīra un visas sezonas vērtīgāko spēlētāju tika atzīts ķekavnieks Miezis. Vai Rīga ir pasaules labākā komanda un Miezis — labākais spēlētājs?

Uz šo jautājumu devām iespēju atbildēt latviešu skarbāko sāncenšu — serbu Liman un Novi Sad — pārstāvjiem, kā arī gada lielākā pārsteiguma autoru Lietuvas Utena spēlētājam, bet neatkarīgā eksperta lomā piesaistījām FIBA 3×3 basketbola oficiālo balsi — visu nozīmīgāko tiešraižu komentētāju, amerikāni Kailu Montgomeriju, kurš ir redzējis visas (!) Pasaules tūres spēles pēdējos piecos gados.

Pagājušais gads bija īpašs arī FIBA 3×3 basketbolā, jo Covid-19 pandēmijas dēļ tika atcelti daudzi starptautiskie turnīri, valstu izlases tā arī netika pie spēlēšanas, jo nenotika ne Pasaules kausa turnīrs, ne kontinentālie čempionāti. Protams, netika aizvadīts Tokijas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrs, kā arī pašas olimpiskās spēles, kas noteikti kļūtu par pasaules labāko 3×3 basketbolistu karjeras nozīmīgāko turnīru. Pretendentu pulkā sporta veida vēsturē pirmajam olimpiskajam turnīram bija un ir arī Latvijas izlases kvartets, kura sastāvs ir identisks Rīgas klasiskajam virknējumam.

Tokijas olimpiskās spēles pārceltas uz šā gada 23. jūliju—8. augustu, tādēļ jau laicīgi tiek plānotas arī kvalifikācijas sacensības. FIBA izziņojusi, ka olimpiskais kvalifikācijas turnīrs ar 20 izlašu dalību gan vīriešiem, gan sievietēm notiks no 26. līdz 30. maijam Austrijas pilsētā Grācā. Gan vīriešiem, gan sievietēm uz spēles tiks liktas trīs ceļazīmes uz olimpisko Tokiju. Jūnija sākumā ieplānots arī papildu kvalifikācijas turnīrs, kurā tiks izspēlēts pa vienai atlikušajai vietai olimpiskajā turnīrā. Pašreiz tieši šie datumi ir svarīgākie, izstrādājot Latvijas labāko 3×3 basketbolistu gatavošanās plānu 2021. gada sezonai.

Atgādināsim, ka 3×3 basketbola olimpiskajā debijas turnīrā Tokijā sacentīsies astoņas izlases kungu un dāmu turnīrā. Japāna kā sacensību saimniece tika tikai pie vietas vīriešu konkurencē, bet tai pievienojās pasaules ranga trīs labākās valstis — Serbija, Ķīna un Krievija. Savukārt sieviešu konkurencē visas četras vietas tika atvēlētas ranga izcilniecēm — Krievijai, Ķīnai, Mongolijai un Rumānijai. Atbilstoši šim pašam FIBA rangam vietu kvalifikācijas turnīrā ieguva tikai Latvijas vīriešu izlase, bet dāmas palika tuvu aiz svītras.

PASAULES TŪRES ĪSĀKĀ SEZONA

FIBA 3×3 basketbola Pasaules tūres devītā sezona bija īsākā šo klubu sacensību vēsturē, jo pat debijas reizē 2012. gadā notika pieci posmi un finālturnīrs. Pirms gada FIBA izziņoja, ka 2020. gadā Pasaules tūrē būs 14 Masters turnīri (posmi), bet čempions tiks noteikts novembrī Saūda Arābijas galvaspilsētā Rijādā.

Pandēmijas laikā noteikto ierobežojumu dēļ tika atcelts viens turnīrs pēc otra, labākajām klubu komandām satiekoties tikai augusta beigās vienā no 3×3 basketbola sacensību tradicionālajām vietām — Debrecenā (Ungārija). Turklāt tur notika uzreiz trīs turnīri, kuri ērtības labad tika pie atšķirīgiem nosaukumiem — Debrecenas, Ungārijas un Eiropas Masters.

Ņemot vērā, ka 2020. gada 1. aprīlī tika iesaldēts arī komandu rangs, tad šajos turnīros Ungārijā piedalījās gandrīz nemainīgs vienību sastāvs, piesaistot arī dažu pasaulē tomēr izspēlēto kvalifikācijas turnīru uzvarētājus. Īpašo debitantu pulkā bija arī Latvijas abu kaimiņvalstu 3×3 basketbolisti — Lietuvas Utena un Igaunijas Tallinn. Tieši Utena parūpējās par lielāko pārsteigumu, jo uzreiz pirmajā turnīrā aizkļuva līdz pat finālam, bet sezonas ceturtajā turnīrā Dohā ieguva 3. vietu, tiekot arī pie iespējas spēlēt finālturnīrā.

Rīgas 3×3 basketbolistiem šī bija ceturtā sezona Pasaules tūres apritē. Sagatavošanās posmā spēļu prakse vispirms tika iegūta no janvāra līdz martam Sanktpēterburgā (Krievija) notiekošās Eiropas Vienotās līgas četros turnīros, bet sacensību apritē latvieši atgriezās tikai jūnija pašā izskaņā, iesaistoties Igaunijas čempionātā, kura finālā augustā tika gūta 1. vieta. Pašmāju līdzjutējiem bija trīs iespējas redzēt Rīgas kvartetu darbībā — jaunizveidotās Top Gun līgas divos atlases turnīros un finālā Rīgā Akropolē. Panākumi šajās sacensībās gan tika izcīnīti ar Ķekavas vārdu.

Iesaldētajā pasaules rangā, kurā tika ņemti vērā klubu komandu spēlētāju iegūtie punkti vēl 2019. gadā, Rīga ieņēma augsto 3. vietu, tādēļ arī nešaubīgi tika pie iespējas spēlēt visos Masters turnīros. Jāpiebilst, ka atbilstoši rangam formālo favorītu statusā bija abi Serbijas grandi — Liman un Novi Sad. Četros posmos divas uzvaras izcīnīja tieši Liman un Rīga, bet četrkārtējie Pasaules tūres fināla triumfatori Novi Sad pagājušajā gadā ne reizi netika tālāk par pusfinālu.

Rīgai un tās līdzjutējiem 2020. gada Pasaules tūre noteikti paliks atmiņā ar fantastiskajiem tālmetieniem Dohas Masters un Džedas fināla izšķirošajos mačos. Vispirms Dohā to paveica Lasmanis, bet Džedā savu 3×3 basketbolista karjeras svarīgāko metienu realizēja Miezis. Abas reizes Rīga uzvarēja ar 21:20, un abas reizes zaudētāju lomā bija Serbijas Liman. Šādi zaudējumi ir īpaši sāpīgi. Šīs atmiņas vēl ilgi paliek spēlētāju prātā. Zaudējuma rūgtumu nebija grūti pamanīt arī Liman līdera Stefana Stojačiča atbildē uz žurnāla Sports jautājumu, vai Rīga šobrīd ir pasaules labākā 3×3 basketbola komanda.

 

DIVI JAUTĀJUMI 3X3 BASKETBOLA ZVAIGZNĒM

1. Kāpēc FIBA Pasaules tūres finālturnīrā uzvarēja tieši Rīga?

2. Vai Nauris Miezis pelnīti tika atzīts par fināla un gada labāko spēlētāju?

 

Kails MONTGOMERIJS (The Voice, ASV)

Kails Montgomerijs strādā par FIBA 3×3 basketbola lielāko turnīru tiešraižu komentētāju un ir sporta veida eksperts. 36 gadus vecais amerikānis pazīstams ar pseidonīmu The Voice (Balss — no agļu val.), līdzjutēju simpātijas iegūstot ne tikai ar atraktīvo komentēšanas stilu, bet arī ar interaktīvo komunikāciju sociālajos tīklos, perfekti apgūstot 3×3 basketbolistu vārdu un uzvārdu izrunu.

“Vairāk nekā 15 gadus strādāju sporta raidorganizācijās, ieskaitot astoņus gadus Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) televīzijas raidījumā NBA Gametime. 2015. gadā sākās sadarbība ar FIBA. Pašreiz jau vairs nevaru saskaitīt, cik 3×3 basketbola turnīru tiešraides ir manā rēķinā, vismaz kādu 50,” žurnālam Sports pastāstīja Kails Montgomerijs. “Beidzu spēlēt basketbolu pēc vidusskolas absolvēšanas. Pašreiz basketbolu uzspēlēju tikai ar draugiem, izaicinu dēlu uz 1:1 spēlēm.”

Kopš 2013. gada Montgomerija pamatnodarbošanās ir Nacionālās futbola līgas (NFL) ziņu dienesta žurnālista darbs, pēc pārcelšanās uz Losandželosu Kails redzams arī dažādās lomās Losandželosas Clippers televīzijā.

1. Finālturnīrā Rīga lieliski izmantoja savu trumpi — ātro spēli. Saspēle bija ļoti ātra, sāncenšiem bija grūti izsekot latviešu spēlētāju piespēlēm, šādi Rīgas basketbolistiem iegūstot ne mazums brīvu metienu. Sāncenšiem bija ļoti grūti apturēt Rīgu, jo spēlētāji ir bīstami no jebkuras distances. Nauris Miezis un Edgars Krūmiņš var realizēt tālmetienus, Kārlis Lasmanis — pustālos, kā arī izspēlēt sadarbības līdz pat groza apakšai, kur bīstami ir visi četri.

2. Nauris Miezis pelnīti tika atzīts par labāko spēlētāju. Visas sezonas garumā viņš demonstrēja lielisku sniegumu, bija labākais arī daudzos statistikas rādītājos, izceļoties gan ar rezultatīvu darbību, gan rezultatīvajām piespēlēm. Visiem atmiņā paliks finālturnīra izšķirošais tālmetiens, ar kuru tika nodrošināta uzvara pār Liman un čempionu tituls, taču svarīgu trāpījumu Miezim netrūka arī citos mačos. Miezim ir ļoti ātrs pirmais solis, pārliecinošs caurgājiens un nesavtība bumbas piespēlēšanā — daudzpusīgi meistarīgs basketbolists.

 

Stefans STOJAČIČS (Liman, Serbija)

31 gads, augums 1,94 metri, svars 100 kg.

Serbijas izlasē — pasaules čempions (2018.).

Debija Pasaules tūrē — 2016. gada 26. augustā Lozannā (Šveice).

Serbijas komandas Liman sastāvā piedalījies 22 Pasaules tūres posmos (ieskaitot trīs finālturnīrus), aizvadījis 94 spēles, guvis 592 punktus (vidēji 6,3 punkti spēlē).

Liman sastāvā — Pasaules tūres fināla vicečempions (2020.); Pasaules tūres posmu septiņkārtējs čempions (2017. — 2, 2018. — 3, 2020. — 2), četras 2. vietas un divas 3. vietas.

1. Vispirms vēlos apsveikt Rīgu ar lielisko sezonu un uzvaru finālā. Nevarētu teikt, ka jūtos labi, kad jāatzīst Rīgas pārākums šajā sezonā. Drīzāk teikšu tā, ka finālā Liman piedzīvoja zaudējumu, bet Rīga nepiedeva mūsu kļūdas un uzvarēja. Bet tajā pašā laikā respektēju Latvijas vienību, kura pašreiz pelnīti ir pasaules komanda numur viens. Divus finālus pēc kārtas — Dohas posmā un Džedas finālā — Liman zaudēja Rīgai ar 20:21. Abas reizes mums bija vismaz viens metiens, lai nodrošinātu uzvaru, taču savas iespējas neizmantojām. Sportiskā veiksme vienmēr ir stiprāko pusē — šoreiz tā bija Rīgas pusē, jo viņi sevi apliecināja tieši izšķirošajos brīžos.

2. Sezonas noslēgumā, saliekot kopā un izvērtējot dažādus rādītājus, Nauri Miezi varam droši nosaukt par 2020. gada labāko spēlētāju. Tas noteikti nebūtu iespējams bez pārējiem trim komandas biedriem, bez Rīgas kopīgās saspēlētības, kas tad arī nodrošināja gan komandas panākumus, gan Mieža individuālos sasniegumus. Nauris ne uz mirkli neizslēdzās no spēles, bija tajā iekšā gan fiziski, gan psiholoģiski.

 

Igns VAITKUS (Utena, Lietuva)

27 gadi, augums 1,97 m, svars 97 kg.

Debija Pasaules tūrē — 2020. gada 29. septembrī Debrecenā (Ungārija).

Lietuvas komandas Utena sastāvā piedalījies trijos Pasaules tūres posmos (ieskaitot vienu finālturnīru), aizvadījis 13 spēles, guvis 88 punktus (vidēji 6,8 punkti spēlē).

Utenas sastāvā — Pasaules tūres fināla 3. vietas ieguvējs (2020.); Pasaules tūres posmos viena 2. vieta un viena 3. vieta.

1. Rīga ir profesionāla komanda, arī kopumā kā 3×3 basketbola organizācija. Vienībā apvienoti lieliski spēlētāji — aizrautīgi, meistarīgi un gatavi ieguldīt milzu darbu treniņos. Bez ilgas un apjomīgas sagatavošanās nebūtu iespējams izcīnīt tik nozīmīgas uzvaras — iegūtais čempionu tituls ir kā spogulis viņu darbam. Rīgai katra uzvara ir pelnīta, it īpaši situācijā, kad Dohas finālā līdz spēles beigām bija palikusi tikai minūte un bija piecu punktu deficīts. No malas izskatās, ka latvieši ir vienoti kā ģimene — lieliski spēlētāji ar pārliecību par saviem spēkiem!

2. Nauris Miezis nešaubīgi ir labākais spēlētājs, kurš noteikti palīdz pilnībā izpausties arī saviem komandas biedriem. Miezis stabili aizvadīja sezonu, demonstrēja stingru darbību aizsardzībā, kā arī pārliecinoši realizēja daudzus svarīgus metienus. Pašreiz viņš ir labākais 3×3 basketbolists pasaulē.

 

Dejans MAJSTOROVIČS (Novi Sad, Serbija)

32 gadi, augums 2 m, svars 100 kg.

Serbijas izlasē — trīskārtējs pasaules čempions (2016.—2018.), pasaules vicečempions (2014.); divkārtējs Eiropas čempions (2018., 2019.), Eiropas vicečempions (2016.).

Debija Pasaules tūrē — 2014. gada 23. augustā Prāgā (Čehija).

Serbijas komandas Novi Sad (2015.—2017. gadā Novi Sad Al Wahda) sastāvā piedalījies 37 Pasaules tūres posmos (ieskaitot septiņus finālturnīrus pēc kārtas), aizvadījis 161 spēli, guvis 891 punktu (vidēji 5,5 punkti spēlē).

Novi Sad sastāvā — četrkārtējs Pasaules tūres fināla čempions (2014., 2015., 2018., 2019.), Pasaules tūres fināla vicečempions (2017.); Pasaules tūres 15 posmu čempions (2014. — 1, 2015. — 2, 2016. — 2, 2017. — 3, 2018. — 5, 2019. — 2), septiņas 3. vietas.

1. Rīga pelnīti uzvarēja Pasaules tūres finālturnīrā, izšķirošajos brīžos tieši latvieši realizēja svarīgus metienus, apliecinot čempionu garu. Sāncenšiem bija iespējas cīnīties par uzvaru spēlēs ar Rīgu, taču viņi nebija precīzi. Tieši finālturnīra otrajā dienā Rīga spilgti nodemonstrēja savu svarīgāko ieroci — precizitāti tālmetienos.

2. Nauris Miezis pelnīti ir atzīts par sezonas labāko spēlētāju. Viņš šogad ne tikai demonstrēja lielisku darbību uzbrukumā, bet arī daudz strādāja aizsardzībā. Iespējams, ka Miezis pašreiz ir labākais 1:1 spēlētājs pasaules 3×3 basketbolā.

 

PASAULES TŪRES FINĀLPOSMS

(Vieta, vieta pirms gada, komanda, valsts)

1. (3.) Rīga (Latvija)

2. (7.) Liman (Serbija)

3. ( – ) Utena (Lietuva)

4. (1.) Novi Sad (Serbija)

5. (10.) Jeddah (Saūda Arābija)

6. (8.) NY Harlem (ASV)

7. ( – ) Ub (Serbija)

8. (4.) Amsterdam (Nīderlande)

9. ( – ) Šakiai (Lietuva)

10. ( – ) Ulaanbaatar (Mongolija)

11. (5.) Piran (Slovēnija)

12. (12.) Lausanne (Šveice)

 

RĪGAS SPĒLES PASAULES TŪRES FINĀLPOSMĀ

Grupu turnīrs. Rīga—Jeddah 22:21 (Miezis 10 punkti, Lasmanis 6, Krūmiņš 4, Čavars 2), Rīga—Piran 18:16 (Lasmanis 8, Miezis 4, Krūmiņš 2, Čavars 2).

1/4 fināls. Rīga—Ub 21:11 (Krūmiņš 7, Lasmanis 6, Miezis 5, Čavars 3). Pusfināls. Novi Sad—Rīga 15:18 (Lasmanis 9, Miezis 5, Krūmiņš 3, Čavars 1). Fināls. Liman—Rīga 20:21 (Miezis 9, Lasmanis 8, Krūmiņš 3, Čavars 1).

Rīgas visi FIBA 3×3 basketbola Pasaules tūres turnīri

(Turnīra sākuma datums, pilsēta, valsts, sastāvs, uzvaras un zaudējumi, izcīnītā vieta). Izcelti Pasaules tūres finālturnīri. Rīgas rezervisti: Artūrs Strēlnieks, Jānis Antrops, Rihards Zēbergs.

25.08.2017. Lozanna (Šveice) Miezis, Čavars, Antrops, Zēbergs – 3 — 1 – 3.

30.08.2017. Debrecena (Ungārija) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 3 — 1 – 4.

23.09.2017. Čendu (Ķīna) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 2 — 2 – 3.

28.10.2017. Pekina (Ķīna) Miezis, Čavars, Lasmanis, Antrops – 2 — 2 – 4.

21.07.2018. Saskatūna (Kanāda) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 0 — 2 – 11.

24.08.2018. Lozanna (Šveice) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 3 — 1 – 3.

30.08.2018. Debrecena (Ungārija) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 4 — 1 – 2.

22.09.2018. Haiderabāda (Indija) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 3 — 1 – 3.

29.09.2018. Čendu (Ķīna) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 4 — 1 – 2.

27.10.2018. Pekina (Ķīna) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 3 — 2 – 2.

18.04.2019. Doha (Katara) Miezis, Čavars, Lasmanis, Strēlnieks – 4 — 1 – 1.

01.06.2019. Čendu (Ķīna) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 3 — 2 – 2.

06.07.2019. Mehiko (Meksika) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 1 — 2 – 6.

03.08.2019. Prāga (Čehija) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 4 — 1 – 1.

27.08.2019. Debrecena (Ungārija) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 4 — 1 – 2.

12.10.2019. Naņdzjina (Ķīna) Miezis, Čavars, Lasmanis, Strēlnieks – 2 — 2 – 4.

18.10.2019. Džeda (Saūda Arābija) Miezis, Čavars, Lasmanis, Strēlnieks – 5 — 0 – 1.

02.11.2019. Ucunomija (Japāna) Miezis, Čavars, Lasmanis, Strēlnieks – 3 — 1 – 3.

29.08.2020. Debrecena (Ungārija) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 3 — 1 – 3.

01.09.2020. Debrecena (Ungārija) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 4 — 1 – 1.

04.09.2020. Debrecena (Ungārija) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 2 — 1 – 5.

20.11.2020. Doha (Katara) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 5 — 0 – 1.

18.12.2020. Džeda (Saūda Arābija) Miezis, Čavars, Krūmiņš, Lasmanis – 5 — 0 – 1.

 

Rīgas 3×3 basketbolisti FIBA 3×3 basketbola Pasaules tūrē

(Spēlētājs; spēles; 1 punkta metieni — iemests/mests, procentuāli; 2 punktu metieni — iemests/mests, procentuāli; soda metieni — iemests/mests, procentuāli; atlēkušās bumbas summā, vidēji spēlē; izšķirošās rezultatīvās piespēles summā, vidēji spēlē; gūtie punkti summā, vidēji spēlē).

Spēlētājs – S – 1p. – 2p. – SM – AB – RP – Punkti

Miezis – 99 – 236/394 (59,9) – 118/531 (22,2) – 38/65 (58,5) – 334 (3,4) – 197 (2,0) – 510 (5,2)

Čavars – 99 – 193/327 (59,0) – 38/141 (27,0) – 33/64 (51,6) – 558 (5,6) – 69 (0,7) – 302 (3,1)

Krūmiņš – 86 – 93/160 (58,1) – 124/422 (29,4) – 52/75 (69,3) – 295 (3,4) – 49 (0,6) – 393 (4,6)

Lasmanis – 82 – 290/452 (64,2) – 97/371 (26,1) – 66/92 (71,7) – 275 (3,4) – 61 (0,7) – 550 (6,7)

Strēlnieks – 18 – 41/83 (49,4) – 9/35 (25,7) – 4/11 (36,4) – 111 (6,2) – 3 (0,2) – 63 (3,5)

Antrops – 8 – 12/22 (54,5) – 16/53 (30,2) – 3/4 (75,0) – 30 (3,8) – 6 (0,8) – 47 (5,9)

Zēbergs – 4 – 9/11 (81,8) – 1/4 (25,0) – 2/4 (50,0) – 9 (2,3) – 6 (1,5) – 13 (3,3)

 

Statistikas avots: FIBA 3×3. Autora apkopojums

Renārs Buivids
Renārs Buivids