Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Trīs varianti

Latvijas 3x3 basketbola vīriešu izlase — Kārlis Pauls Lasmanis, Nauris Miezis, Agnis Čavars un Edgars Krūmiņš — ir 2017. gada Eiropas kausa ieguvēja, 2018. gada Eiropas vicečempione, kā arī 2018. gada Pasaules kausa 5. vietas īpašniece, taču valstsvienību iepriekšējie sasniegumi cīņā par dalību 2020. gada Tokijas olimpiskajās spēlēs nav izšķiroši. Šā gada 1. novembrī kļūs zināms, vai izdevies izcīnīt vienu no pirmās kārtas ceļazīmēm vai arī līdzdalību sporta veida olimpiskajā debijas turnīrā nāksies apliecināt kvalifikācijas sacensībās.

Tokijas Aomi Urban sporta parkā ieplānotajā 3×3 basketbola laukumā 2020. gadā no 25. līdz 29. jūlijam sacentīsies astoņas vīriešu un sieviešu izlases. Skaidrs, ka vienu vietu abos turnīros aizņems sacensību saimniece Japāna, tādēļ konkurence uz atlikušajām vietām ir milzīga.

PALĪDZ 100 SAVĒJO

Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) 3×3 basketbola pasaules rangā līdz šā gada 1. novembrim valstis krās punktus, jo labākās trīs vai četras (ja trijniekā būs Japāna) gan vīriešiem, gan sievietēm saņems pirmās ceļazīmes uz olimpisko Tokiju.

Reitings veidojas, summējot katras valsts 100 augstāko individuālo ranga īpašnieku iegūtos punktus. Līdz ar to šajā konkurencē izšķirošas lomas nav valstsvienības vai labāko klubu komandu panākumiem lielākajos pasaules turnīros, par kuriem tiek saņemts daudz punktu, jo ieskaitē iekļauj labāko 100 3×3 basketbolistu rezultātus.

Šajā aprēķinā tiek ņemti vērā katra spēlētāja pēdējā gada laikā deviņi labākie rezultāti. Līdz ar to katrs no Latvijas 3×3 basketbolistiem, kurš piedalījies FIBA kalendārā reģistrētajos turnīros, potenciāli var būt viens no palīgiem Latvijai ceļā uz olimpiskajām spēlēm. Statistika liecina, kā pēdējā gada laikā vismaz vienu reizi šādās sacensībās piedalījušies vairāk nekā trīsarpus tūkstoši Latvijas spēlētāju — 3187 vīrieši un 451 sieviete.

Vīriešu konkurencē Latvija, kas ieņem sesto vietu pasaulē un ceturto vietu Eiropas ieskaitē, vēl var cerēt uz šādu ceļu uz olimpiskajām spēlēm, bet sieviešu ieskaitē palikušas tikai teorētiskas iespējas. Latvijas dāmām pašreiz 21. vieta pasaulē un 13. vieta Eiropā.

DIVAS IESPĒJAS KVALIFIKĀCIJAS TURNĪROS

2020. gada martā notiks olimpiskais kvalifikācijas turnīrs, kurā piedalīsies 20 vīriešu un sieviešu izlases. Abos turnīros tiks izspēlētas trīs ceļazīmes uz Tokiju.

Šajā turnīrā tiks aicinātas piedalīties 2019. gada Pasaules kausa laureātes. Ar nosacījumu, ka šīs valstis jau nav ieguvušas ceļazīmes pēc ranga. Ārpus kārtas iespēju startēt šajā kvalifikācijas turnīrā saņems arī valsts, kurā tiks organizētas sacensības.

Atlikušās vietas kvalifikācijas turnīrā tiks aizpildītas, ņemot vērā FIBA Pasaules rangu. Uz dalību varēs pretendēt 16 vai vairāk valstis (ņemot vērā iepriekšējos nosacījumus) vīriešu un sieviešu konkurencē. Šajā kvalifikācijas turnīrā nevarēs startēt vairāk par 10 sieviešu un vīriešu komandām no kontinenta (Amerika, Āzija, Eiropa, Āfrika, Okeānija).

Jau pašreiz var droši apgalvot, ka Latvijas vīriešu izlase saņems vietu šajā turnīrā, bet sieviešu valstsvienības liktenis būs atkarīgs no  mūsu dāmu aktivitātes un sasniegumiem līdz 1. novembrim. Jūnija vidū Latvija dāmas šajā kvalifikācijas turnīrā neiekļūtu, jo ieņem 13. vietu Eiropas konkurencē. Krievija un Rumānija automātiski būtu saņēmušas ceļazīmes, bet olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā piedalītos nākamās 10 valstis no Eiropas. Latvija paliktu pirmā aiz svītras.

Tokijas olimpiskā 3×3 basketbola turnīra galīgais sastāvs kļūs zināms 2020. gada aprīlī, kad notiks papildu kvalifikācijas turnīrs, kurā tiks izspēlēta vēl viena vieta gan vīriešiem, gan sievietēm. Vīriešu un sieviešu kvalifikācijas turnīrā piedalīsies sešas valstis, kuras FIBA Pasaules rangā atradīsies augstāk par tām valstīm, kuras vēl nebūs tikušas pie vietām olimpiskajā turnīrā. Būtisks nosacījums, kas ir labvēlīgs Latvijai — piedalīties atļauts tikai tām valstīm, kuras 2012. un 2016. gadā nav bijušas pārstāvētas olimpiskajās spēlēs 5:5 basketbolā.

FELDMANIS: NEPIECIEŠAMS GHETTO BASKET RŪDĪJUMS

Klasiskajā basketbolā treneris bieži vien spēles laikā ir daudz pamanāmāks par spēlētājiem, jo pie sānu līnijas darbojas aktīvi, emocionāli, nepārtraukti dodot padomus basketbolistiem. 3×3 basketbolā viss ir citādāk, jo spēles laikā komandas treneri var pat nepamanīt. Viņam aizliegts ne tikai atrasties kopā ar spēlētājiem, bet pat izkliegt padomus no tribīnēm. Atbilstoši noteikumiem komanda var saņemt tehnisko piezīmi par pārāk aktīvu treneri.

“Noteikti ir grūtāk būt 3×3 basketbola trenerim. Ja treniņu procesā vienmēr esmu kopā ar komandu, vadu šīs nodarbības, sniedzu padomus, analizējam paveikto, bet oficiālajos turnīros man nākas spēles vērot no malas,” sarunā ar žurnālu Sports atzīst Ghetto Basket izlases un Latvijas valstsvienības galvenais treneris Raimonds Feldmanis. “Mača laikā varu tikai turēt īkšķus, pārdzīvot par laukumā notiekošo, taču nevaru iejaukties. Visus lēmumus pieņem paši basketbolisti. Nav jau arī ļoti daudz iespēju labot kļūdas pēc katras spēles, jo bieži vien līdz nākamajam mačam ir kāda stunda vai divas. Šajā laikā trenerim ir uzdevums emocionāli sagatavot nākamajai spēlei, nevis analizēt iepriekš notikušo.”

— 7. un 8. jūnijā Maskavā FIBA 3×3 basketbola Pasaules tūres kvalifikācijas turnīrā Tinkoff Moscow Challenger bijāt viena precīza metiena attālumā, lai pusfinālā spēlētu uzreiz abas Latvijas labākās komandas. Tātad notiek sekmīgs darbs komandu sagatavošanā?

— Virziens noteikti ir pareizs, taču es kā treneris vienmēr meklēju iespējas vēl labāk sagatavot mūsu 3×3 basketbolistus, lai šis izšķirošais metiens tiktu realizēts un Maskavas Top4 būtu divas komandas no Latvijas. Visam pamatā ir Ghetto Basket ceturtdienu turnīros Grīziņkalnā iegūtais rūdījums. Tur notiek spēlētāju evolūcija un selekcija, jo tikai labākie getiņa 3×3 basketbolisti var tālāk pretendēt uz panākumiem ārpus Grīziņkalna. Ja, piemēram, Nauris Miezis ir izdzīvojis Ghetto Basket bez tiesnešiem, vienā vakarā uzvarējis 10 spēlēs, tad viņš noteikti ir gatavs tālākajam darbam jaunā profesionālā līmenī (Latvijas valstsvienība iekļauta Latvijas Olimpiskās vienības A sastāvā 2019. gadam — R. B.).

— YouTube kanāls ir pilns ar dažāda līmeņa pamācībām klasiskā basketbola treneriem, bet vai jau ir virtuālās treneru klīnikas 3×3 basketbolā, kur aizgūt, piemēram, taktiskās idejas?

— Man skolā mācīja, ka špikot nav kauns, jo tas nozīmē, ka tu gatavojies! Varu droši pateikt, ka pašreiz mācāmies no labākajiem — arī no pasaules 3×3 basketbola elites komandas Novi Sad. Tajā pašā laikā analizējam arī pašu kļūdas, bieži diskutēju ar spēlētājiem arī par taktiskām niansēm. Šis ir sarežģīts process, taču pretinieki noteikti ir jāvēro, jo vēl labāk ir ņemt vērā pretinieku kļūdas. Pagaidām neesmu pamanījis, ka kāds rīkotu 3×3 basketbola treneru klīnikas. Lai arī mums ir ļoti labas attiecības ar serbiem, taču tajā pašā laikā viņi nav tik atvērti, lai dalītos ar savu pieredzi.

— Abās Latvijas vadošajās komandās ar lielākajiem augumiem ir divus metrus garie Kārlis Pauls Lasmanis un Armands Seņkāns. Vai šis ir arī Latvijas stils?

— Latvijā ir labi centra spēlētāji, taču viņi neiederas labāko Latvijas 3×3 basketbola komandu spēles stilā, kas lielā mērā veidojies arī Ghetto Basket turnīros 10 gadu laikā. Latvieši spēlē bez izteiktiem centra spēlētājiem, kuri nav pietiekami mobili šim sporta veidam. Matemātiskie aprēķini apliecina, ka 3×3 basketbolā realizētais tālmetiens ir par 33 % vērtīgāks nekā klasiskajā basketbolā. Līdz ar to ir pilnīgi skaidrs, ka pusbrīvs metiens no groza apakšas ir mazāk vēlams nekā sagatavots tālmetiens. Treniņu procesā īpaši gatavojamies šādām situācijām. It kā ir risks, taču tas noteikti ir attaisnots. 3×3 basketbols latviešiem ir ideāli piemērots sporta veids, jo tālmetiens taču mums ir asinīs!

Bumba uz trijām olimpiskajām spēlēm

Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) un Wilson Sporting Goods Co. šā gada aprīlī paziņoja, ka 2015. gadā aizsāktā sadarbība tiks turpināta līdz 2028. gadam. Tas nozīmē, ka nākamajās trijās olimpiskajās spēlēs — 2020. gadā Tokijā, 2024. gadā Parīzē un 2028. gadā Losandželosā — 3×3 basketbols tiks spēlēts ar Wilson oficiālo bumbu.

Bumba tika izstrādāta inovāciju centrā Wilson LABS, ņemot vērā jaunā sporta veida prasības. Tās lielākā atšķirība ir Wilson patentētā Wave Triple Threat Technology, kuras būtību uzreiz var pamanīt, jo bumbas virsmā ir iestrādātas 24 rievas. Tas palīdz basketbolistiem daudz labāk kontrolēt bumbu gan driblā, gan metiena brīdī. Bumba izgatavota, apvienojot vienā vairākus materiālus.

Klasiskajā 5:5 basketbolā vīrieši spēlē ar septītā izmēra bumbu (diametrs — 75 cm), bet 3×3 basketbolā tiek izmantota bumba, kas atbilst sestajam izmēram (72 cm). Svars abām bumbām ir vienāds — 570 grami. Svara saglabāšana saistība ar to, ka 3×3 basketbols gandrīz vienmēr tiek spēlēts brīvdabas apstākļos, kur bieži vien notikumos laukumā iejaucas vējš. Interesanti, ka arī Wilson bumbas dizainā izvēlētās krāsas nav nejaušas, jo zilā simbolizē debesis, bet dzeltenā — sauli.

 

FIBA PASAULES VALSTU RANGS

(Vieta, valsts, kontinents un vieta, punkti miljonos)

Vīrieši

1. Serbija Eiropa Nr. 1 – 34,191

2. Krievija – Eiropa Nr. 2 – 28,632

3. Slovēnija – Eiropa Nr. 3 – 20,476

4. Ķīna – Āzija Nr. 1 – 20,363

5. Mongolija – Āzija Nr. 2 – 17,252

6. Latvija – Eiropa Nr. 4 – 17,049

7. ASV – Amerika Nr. 1 – 16,860

8. Japāna – Āzija Nr. 3 – 15,880

9. Nīderlande – Eiropa Nr. 5 – 15,410

10. Lietuva – Eiropa Nr. 6 – 12,569

… 17. Igaunija – Eiropa Nr. 11 – 8,319

Sievietes

1. Krievija – Eiropa Nr. 1 – 7,854

2. Ķīna – Āzija Nr. 1 – 7,428

3. Mongolija – Āzija Nr. 2 – 5,846

4. Rumānija – Eiropa Nr. 2 – 4,804

5. Francija – Eiropa Nr. 3 – 4,406

6. Igaunija – Eiropa Nr. 4 – 4,257

7. Japāna – Āzija Nr. 3 – 3,940

8. Ukraina – Eiropa Nr. 5 – 3,143

… 21. Latvija – Eiropa Nr. 13 – 1,178

… 68. Lietuva – Eiropa Nr. 27 – 0,166

 

FIBA PASAULES KLUBU KOMANDU RANGS

(vieta, komanda, valsts, punkti miljonos)

1. Novi Sad (Serbija) 5,543

2. Liman (Serbija) 4,743

3. Riga Ghetto (Latvija) 4,181

4. Amsterdam (Nīderlande) 4,181

5. Piran (Slovēnija) 3,072

6. Ljubljana (Slovēnija) 2,525

7. Princeton (ASV) 2,481

8. Gagarin (Krievija) 2,479

9. Zemun (Serbija) 2,414

10. NY Harlem (ASV) 2,134

… 24. Ventspils Ghetto (Latvija) 1,146

Katra komanda sezonas laikā var pieteikt sešus spēlētājus. Trīs labāko spēlētāju punkti tiek summēti komandas ranga noteikšanai.

Riga Ghetto sastāvs (ranga secībā): Kārlis Pauls Lasmanis, Nauris Miezis, Agnis Čavars, Edgars Krūmiņš, Artūrs Strēlnieks. Ventspils Ghetto: Armands Ginters, Roberts Pāže, Mārtiņš Šteinbergs, Armands Seņkāns.

Renārs Buivids
Renārs Buivids