Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Beisbols Žurnāls: Nr. 351 Runā prezidents

ASV nacionālā spēle latviešu izpildījumā

Tokijas olimpiskajās spēlēs pēc 12 gadu pārtraukuma atgriezīsies beisbols. Baltijas valstis var lepoties pat ar vienu beisbola spēlētāju Nacionālajā beisbola līgā (MLB) — lietuvieti Dovidu Neverausku, taču Latvijā beisbolam iekarot iedzīvotāju sirdis ir milzīgs izaicinājums. Neticami, bet beisbols Latvijā spēlēts jau pirms apaļiem 100 gadiem.

Amerikā, sākoties jaunai beisbola sezonai, ik gadu tradicionāli pirmo metienu izpilda ASV prezidents. Tiesa, šogad martā Donalds Tramps šo vairāk nekā gadsimtu seno tradīciju lauza… Beisbols cēlies no angļu spēles rounders. Sākotnēji to spēlēja bērni, taču 19. gs. sākās beisbola attīstība. Pirmā oficiālā beisbola spēle aizvadīta Ņūdžersijā 1816. gadā, bet MLB var lepoties ar vairāk nekā 150 gadu garu vēstures bārdu.

Kā žurnālam Sports intervijā pastāstīja Latvijas Beisbola federācijas prezidents Ainārs Birulis, Latvijā reģistrēti 120 beisbola spēlētāji, taču pastāvīgi ar to nodarbojas vien 30 cilvēki. Savos labākajos gados šī bumbas, cimda un vāles spēle piesaistīja vairākus simtus spēlētāju. Komandas spēlēja beisbolu ne tikai Rīgā, bet arī Baldonē, Valmierā un citās Latvijas pilsētās. Šobrīd beisbola mači un treniņi Latvijā norisinās tikai vienā laukumā — Lomonosova ielā Transporta un Sakaru institūta (TSI) laukumā, kur ikdienā pulcējas atjaunotā Latvijas beisbola izlase.

— Latvijas beisbola izlase tikko atgriezās no turnīra Baltkrievijā. Kas tie bija par mačiem?

— Varētu teikt debitējām četru komandu turnīrā Minskā, kurā spēlējām pret Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas valstsvienībām, lai sniegtu spēlētājiem priekšstatu, cik tālu var attīstīties. Pieredze kolosāla, mums tagad ir vesels saraksts ar ierosinājumiem — spēlētāji ir iedvesmas pilni.

— Kā Latvijas izlase izskatījās uz šo valstsvienību fona?

— Jāņem vērā, ka pērn atjaunojām Latvijas izlasi — šis valstsvienībai bija pirmais turnīrs un pirmā spēle kopš atjaunošanas. Turnīru sākām ar spēli pret Krieviju, kas demonstrēja visaugstāko pasaules līmeni ar MLB spēlētājiem ierindā — astoņiem naturalizētiem kubiešiem un citiem ārzemniekiem sastāvā — komandā no 20 spēlētājiem palikuši tikai trīs krievi. Krievija ir nobriedusi cīņai par iekļūšanu olimpiskajās spēlēs. Tik ātras izspēles nebijām pieredzējuši!

Savukārt Ukrainas un Baltkrievijas komandu līmenis ir savstarpēji līdzīgāks, bet Krievijas izlase burtiski pārbrauca pāri arī viņiem. Mēs nebijām konkurētspējīgi.

— Pārsteidzoši, bet šopavasar apritēja 100 gadi, kopš Latvijā parādījies beisbols. Laikrakstā Tēvijas Sargs 1919. gada aprīlī aprakstīts, kā Liepājā brīvajā laikā beisbolu spēlēja ASV jūrnieki.

— Sena vēsture beisbolam Latvijā, taču vislabāk beisbolam pie mums veicās pirms gadiem desmit. Valstsvienība startēja divos Eiropas čempionātos, sporta veids attīstījās, un šķita, ka nu tikai būs… Taču beisbols Latvijā balstās uz entuziasmu, un kādā brīdī iestājās pagrimums, jo komandu vadītāji aizbrauca strādāt uz ārzemēm, līmenis sāka kristies, spēlētāju paaudze izauga un atslēdzās no beisbola — karjeras, ģimenes, pārcelšanās… Tolaik federācija visu uzmanību koncentrēja tikai uz Latvijas izlasi, taču ar vienu šādu komandu beisbols valstī nevar pastāvēt. Radās pat jautājums par Beisbola federācijas likvidēšanu, taču — paldies dievam! — tas nenotika un šobrīd ir atsākusies attīstība.

— Tātad Beisbola federāciju vadāt tikai nepilnus divus gadus?

— Jā, kopš pārņēmu federācijas grožus. Attieksme ir pozitīva no gan no LSFP, gan IZM. Tagad tas ir tikai laika un darba jautājums, kad viss attīstīsies normālā līmenī.

— Kā tu pats nonāci beisbolā?

— Es spēlēju komandā Rīgas lauvas un joprojām turpinu spēlēt beisbolu. Braucu līdzi Latvijas izlasei uz Eiropas čempionātiem un redzēju, kā viss notiek un kāds citur ir līmenis, un tā pamazām mani pārņēma doma, ka vajadzētu vadīt beisbola federāciju. Prieks, ka tas ir izdevies. Mērķus realizēšu, centīšos attīstīt beisbolu.

— Kāda ir situācija ar beisbola klubiem?

— Šobrīd Latvijā ir aktīvs viens klubs — TSI Rīga. Savukārt Siguldā ir atdzimis un aktivizējies softbola klubs, ar kuru kopīgi rīkosim turnīrus.

— Ar ko softbols atšķiras no beisbola?

— Softbolu spēlē ar lielāku bumbu, trāpīt pa to ir vieglāk. Nav nepieciešams speciāls laukums. Jauns attīstības ķēdes posms izveidojies Dobeles pusē, Jaunbērzē, — tur sporta skolā trenē bērnus U-14 un U-16 vecuma grupā. Biju patīkami pārsteigts, kādu progresu viņi ir sasnieguši īsā laikā. Mēs gribētu viņus aizvest uzspēlēt uz Eiropu.

— No vienas puses — jūs var apsveikt, ka šosezon aprit desmit gadi, kopš izveidojāt TSI beisbola laukumu, bet — no otras — Latvijā nav neviena starptautiskiem standartiem atbilstoša laukuma.

— Infrastruktūra ir lielākais klupšanas akmens, kas liedz beisbolam attīstīties. Desmit valstis — Krievija, Baltkrievija, Ukraina kopā ar Turciju, Horvātiju un vairākām Balkānu valstīm — vēlas veidot jaunu Eiropas līgu, kas konkurētu ar pašreizējo Eiropas līgu. Latvija no šī koncepta atkrīt, jo mums nav pat īsta beisbola laukuma. Ja mēs dabūtu šīs komandas, kas brauktu uz Latviju spēlēt, tas nestu atpakaļ naudu Latvijas ekonomikā — komandas nomātu viesnīcas un atstātu naudu par citiem izdevumiem. Zeme, uz kuras atrodas TSI beisbola laukums, tiek pārdota, tādēļ mēs nevaram prognozēt, cik ilgi pastāvēs šis laukums.

— Senāk esat spēlējuši beisbolu arī pret NATO karavīriem.

— Jā, daudzi amerikāņu karavīri līdzi uz Latviju bija paņēmuši beisbola cimdu, viņi kopš dzimšanas spēlē šo sporta spēli. Spēli noorganizējām, jo mūs trenēja ASV vēstniecības darbinieks.

— Beisbola federācija iesaistījusies programmā Atrodi savu sporta veidu!, kur pusgada laikā bērni izmēģina desmit sporta veidus. Vai bērns tik īsā laikā var saprast, ka beisbols būs vispiemērotākais sporta veids?

— Piekrītu, tas nav iespējams. Arī pieaugušajam, atnākot uz treniņu, ir grūti saprast, kas notiek laukumā — ir ļoti daudz nianšu. Beisbola noteikumu grāmata ir biezāka nekā romāns Zaļā zeme. Jānospēlē vismaz gads, lai saprastu noteikumus. Galvenais, lai spēlētājam ir interese.

— Kādas beisbolā ir iespējas bērniem?

— Beisbolā vecākiem nav jāiegulda milzīgi līdzekļi, lai bērnu aizvestu uz starptautiskām sacensībām un treniņiem. Gribam aizvest bērnu komandu uz nometni ar turnīru Polijā — līdz turienei ir tikai jātiek, viss pārējais — dzīvošana un ēšana — atmaksāta, ko atbalsta dažādas starptautiskas organizācijas. Piemēram, ir iespējas starptautiskajās Little un Pony līgās, kur bērni tiek gaidīti, lai iemācītu viņiem spēlēt beisbolu. Ir daudz iespēju, ko apgūstam, tikko apmeklējām starptautisku konferenci – ieguvām kontaktus un zināšanas.

 

Ainārs BIRULIS

Latvijas Beisbola federācijas prezidents, jurists zvērinātu advokātu birojā

Dzimis: 1982. gada 29. maijā Dobelē

Ģimenes stāvoklis: precējies ar Līgu, ir meita Alīna (5) un dēls Zemgus (3)

Beisbolā: kopš 2009. gada

Mērķis: veidot spēcīgu Latvijas sporta sabiedrību

Vaļasprieki: futbols, pludmales volejbols, bezceļu braucieni

Dziesma: Kerijs Andervuds (Carrie Underwood) The Champion

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns