Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Bronza kā virsotne? Sākums!

Latvija ir vienīgā valsts, kura pēdējos trijos Eiropas kausa izcīņas finālturnīros 3x3 basketbolā izcīnījusi vismaz vienu medaļu komplektu. Nauris Miezis, Edgars Krūmiņš, Kārlis Pauls Lasmanis un Agnis Čavars 2017. gadā kļuva par čempioniem, 2018. gadā izcīnīja sudraba medaļas, bet šogad Debrecenā (Ungārija) mūsu pasaules 3x3 basketbola elites kvartetu cīņā par medaļām visai negaidīti aizstāja sieviešu četrinieks — Ieva Kūlīte, Baiba Eglīte, Kristīna Petermane un Liene Stalidzāne. Latvijas dāmu kvartetam bronzas medaļas!

Šis Latvijas sieviešu 3×3 basketbola izlases virknējums pirmo lielo eksāmenu piedzīvoja šāgada jūnijā Amsterdamā Pasaules kausa izcīņas finālturnīrā, kurā 16 valstsvienību konkurencē ar vienu uzvaru četrās spēlēs ieņēma 15. vietu. Latvietes ar 21:5 pārspēja Turkmenistānu. Tiesa, zaudēja Ungārijai (5:19), Ķīnai (12:18) un Nīderlandei (16:18). Bet jāpiebilst, ka Ķīna kļuva par čempioni un Ungārija ieņēma 2. vietu.

Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) izveidotajā sistēmā noteikts, ka Pasaules kausa izcīņas finālturnīra dalībnieces tiek noteiktas atbilstoši pasaules rangam, kura aprēķināšanā tiek ņemti vērā katras valsts labākie 100 spēlētāji attiecīgi vīriešiem vai sievietēm. 2018. gadā Latvijas rangam gan vīriešu, gan sieviešu konkurencē, turklāt visās vecuma grupās bija strauja augšupeja, jo tika sekmīgi īstenota sadarbība starp Latvijas Basketbola savienību (LBS) un lielāko 3×3 basketbola sacensību seriālu Ghetto Basket. Tieši tāpēc Latvijas sieviešu izlase saņēma ceļazīmi uz Pasaules kausa izcīņu Amsterdamā.

Savukārt Eiropas kausa finālturnīram FIBA noteikusi nedaudz atšķirīgu sistēmu, piešķirot piecas ceļazīmes — viena 2018. gada Eiropas čempionēm, četras Pasaules kopīgā (abu dzimumu) ranga izcilniecēm. Šo komandu noteikšanas sistēma publiski nav pieejama, tādēļ joprojām tiek uzdots jautājums, kāpēc ceļazīmi uz Debrecenu saņēma Latvijas dāmas, bet Latvijas vīriešu izlasēm vēl nācās startēt kvalifikācijas turnīrā Rīgā, Grīziņkalnā? Protams, arī Ungārijai kā sacensību saimniecei bija garantēta līdzdalība.

Lai nu kā, taču prieks par to, ka Ieva Kūlīte, Baiba Eglīte, Kristīna Petermane un Liene Stalidzāne šovasar tika pie iespējas pārbaudīt savus spēkus ne tikai Amsterdamā, bet arī 30. augustā—1. septembrī Debrecenā notikušajā Eiropas kausa izcīņā 12 labāko komandu konkurencē. Lai arī apakšgrupā latvietēm bija jākonkurē ar FIBA Sieviešu tūres dalībvalstu — Rumānijas un Baltkrievijas — izlasēm, taču viena uzvara (ar 13:11 pār Rumāniju) divos mačos deva ceļazīmi uz ceturtdaļfinālu.

Latvijas dāmām tika prognozēta apstāšanās izslēgšanas turnīra pirmajā kārtā, taču latvietes ar 16:14 pārspēja vēl vienu FIBA Sieviešu tūres dalībkomandu — Ukrainu. Zaudējums pusfinālā (8:21) cīņā ar nākamajām čempionēm francūzietēm bija visai atbilstošs spēku samēram, taču Kūlītei, Eglītei, Petermanei un Stalidzānei izdevās Eiropas kausu pabeigt uz pozitīvas nots,  jo bronzas spēlē tika uzveiktas Nīderlandes 3×3 basketbolistes — 17:13.

Savukārt Francijai izdevās nosargāt Eiropas kausa ieguvējas titulu, jo finālā ar 14:12 tika pārspēta Spānija, kurai ceļš uz zelta spēli bija daudz sarežģītāks.

Vīriešu konkurencē otro gadu pēc kārtas triumfēja Serbija, apsteidzot Franciju un Lietuvu. Latvijas vīriešu kvartetam Debrecenā zaudējums pagarinājumā Austrijai (16:18) un neveiksme mačā pret Lietuvu (14:22). Līdz ar to finālturnīrā latviešiem 10. vieta.

Šī bija piektā Eiropas kausa izcīņa, bet nākamo reizi kontinenta čempionu tituli tiks dalīti 2020. gada jūnijā Antverpenē (Beļģija).

KŪLĪTE: 3X3 BASKETBOLS IR MANA KAISLĪBA

Lienei Stalidzānei un Kristīnai Petermanei jau bija lielāka pieredze 3×3 basketbolā, 2017. un 2018. gadā cīnoties Eiropas kausa kvalifikācijas turnīrā, savukārt 2018./2019. gadā Latvijas čempiovienības TTT Rīga rindās FIBA Eirolīgā spēlējušajām basketbolistēm — Ievai Kūlītei un Baibai Eglītei — šī bija debijas vasara valstsvienību līmeņa turnīros.

“Priecājos, ka pirms šīs 3×3 basketbola sezonas saņēmu uzaicinājumu kļūt par Latvijas izlases dalībnieci,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver Latvijas 3×3 basketbola izlases rezultatīvākā spēlētāja Eiropas kausa izcīņas finālturnīrā Ieva Kūlīte. Viņa kļuva par Debrecenas turnīra ceturto rezultatīvāko spēlētāju — pieci punkti vidēji spēlē. “Šovasar pirmo reizi biju aizgājusi uz Siguldas brīvdabas laukumu, lai kopā ar jauniešiem uzspēlētu 3×3 basketbolu. Tobrīd saņēmu zvanu ar jautājumu, vai vēlos pārstāvēt Latvijas izlasi Pasaules kausā. 3×3 basketbols ir mana kaislība, tādēļ ilgu pārdomu nebiju, pēc sarunas ar draugu pieņēmu piedāvājumu, uzreiz jautājot, kad pirmais treniņš.”

— Kā tu raksturotu jūsu Eiropas kausa bronzas sastāvu?

— Lienei Stalidzānei un Kristīnai Petermanei ir liela pieredze starptautiskajā 3×3 basketbolā izlašu līmenī. Prieks, ka uzrunāja mani, jo līdz šim biju spēlējusi tikai Ghetto Basket, izrādot pretestību jebkurai pretiniecei gan spēka spēlē pie groza, gan arī gūstot punktus no distances. Baiba Eglīte kļuva par ideālu papildinājumu mūsu komandai, jo esam saspēlējušās TTT Rīgas sastāvā. Baiba noteikti ļoti daudzām pretiniecēm ir sagādājusi raizes ar saviem lieliskajiem caurgājieniem.

— Bija grūti Eirolīgas kluba centra spēlētājai pielāgoties 3×3 basketbolam?

— 3×3 basketbols ļoti atšķiras no klasiskā basketbola. 3×3 basketbolā smalki savienojas komandas spēle un individuālās meistarības izpausmes. Laukumā notiek nepārtraukta spēle, kā arī tiek liktas lietā taktiskās viltības. Ļoti reti var izteikti pamanīt spēlētāju sadalījumu pa pozīcijām, jo, ja nepieciešams, ikviens spēlētājs var būt saspēles vadītājs, uzbrucējs vai centra spēlētājs.

— 3×3 basketbolā tiek izmantota Wilson bumba, kuras izmērs atbilst sieviešu basketbolā izmantotajam, bet svars ir kā bumbai, ar kuru spēlē vīrieši…

— Pirmajā reizē metiena brīdī radās iespaids, ka esmu paņēmusi rokās pildbumbu. Protams, tagad esmu jau pieradusi. Pēc 3×3 basketbola spēlēšanas klasiskā basketbola bumba ir kā balons.

— Vai Debrecenā izcīnītās bronzas medaļas ir pietiekami labs stimuls darbam nākotnē?

— Esam godam izcīnījušas 3. vietu Eiropas kausā. Lai arī šis ir vēsturisks panākums Latvijas sieviešu 3×3 basketbolā, esmu pārliecināta, ka neesam vēl parādījušas visu savu potenciālu. Nepieciešams piesaistīt labu treneri ar pieredzi un zināšanām 3×3 basketbolā. Tad varam arī būt konkurētspējīgas visaugstākajā līmenī.

— Kādi plāni klasiskā basketbola sezonā?

— Lēmums vēl nav pieņemts. Ir piedāvājumi, kuri tiek apspriesti.

KOPĪGIEM SPĒKIEM UZ TOKIJAS KVALIFIKĀCIJU

FIBA 3×3 basketbola pasaules rangā pēdējā gada laikā (2018. gada 1. septembris—2019. gada 1. septembris) sieviešu konkurencē Latvija no 18. vietas pasaulē nokritusi līdz pat 39. pozīcijai, šobrīd zaudējot pat iespēju piedalīties kvalifikācijas sacensībās par tiesībām startēt 2020. gada Tokijas olimpiskajās spēlēs.

Viens no iemesliem tik straujam kritumam ir mazais sieviešu 3×3 basketbola turnīru skaits, turklāt vasaras sezonā tikai reizi — Ghetto Basket finālturnīrā 29. augustā Rīgā — organizatoriem izdodoties savākt 12 komandas, šādi iegūstot maksimālos FIBA ranga punktus.

Tikai pēc Latvijas izlases atgriešanās Rīgā ar bronzas medaļām tika izveidota Dāmu turnīru sērija, lai vēl paspētu līdz 1. novembrim, kad tiks pavilkta svītra FIBA Pasaules rangam, nosakot ceļazīmju ieguvējus uz Tokijas olimpiskajām spēlēm, kā arī kvalifikācijas turnīra dalībniekus, atkarot nepieciešamās pozīcijas olimpiskā sapņa saglabāšanai.

14. septembrī notikušajā pirmajā posmā tika pieteiktas nepieciešamās 12 komandas, bet līdz 27. oktobrim iecerēti vēl septiņi turnīri. Pēdējā brīža plāna izdošanās tieši atkarīga no Latvijas sieviešu basketbola pārstāvju atsaucības — piedalīšanās šajos turnīros.

LATVIJA BEZ TIEŠĀS KVALIFIKĀCIJAS

FIBA 3×3 basketbola pasaules rangā līdz šā gada 1. novembrim valstis krās punktus, un labākās četras gan vīriešiem, gan sievietēm saņems pirmās ceļazīmes uz olimpisko Tokiju.

Reitings veidojas, summējot katras valsts 100 augstāko individuālo ranga īpašnieku iegūtos punktus. Līdz ar to šajā konkurencē izšķirošas lomas nav valstsvienības vai labāko klubu komandu panākumiem lielākajos pasaules turnīros, jo ieskaitē iekļauj labāko 100 basketbolistu rezultātus.

Šajā aprēķinā tiek ņemti vērā katra spēlētāja deviņi labākie rezultāti pēdējā gada laikā. Līdz ar to katrs no Latvijas 3×3 basketbolistiem, kurš piedalījies FIBA kalendārā reģistrētajos turnīros, potenciāli var būt viens no palīgiem Latvijai ceļā uz olimpiskajām spēlēm. Statistika liecina, kā pēdējā gada laikā vismaz vienu reizi šādās sacensībās piedalījušies vairāk nekā trīsarpus tūkstoši Latvijas spēlētāju — 2698 vīrieši un 464 sievietes.

Nav nepieciešams gaidīt līdz 1. novembrim, lai būtu skaidrs, ka Latvijas izlases vairs nevar cerēt uz tiešo kvalifikāciju Tokijas spēlēm, jo FIBA Pasaules rangā ieņem pārāk zemas vietas. Vīrieši atrodas 8. vietā pasaulē un 5. vietā Eiropā, bet sievietes — 38. vietā pasaulē un 18. vietā Eiropā.

VĒL DIVI KVALIFIKĀCIJAS TURNĪRI

2020. gada martā notiks olimpiskais kvalifikācijas turnīrs, kurā piedalīsies 20 vīriešu un sieviešu izlases. Abos turnīros tiks izspēlētas trīs ceļazīmes uz Tokiju.

Šajā turnīrā tiks aicinātas piedalīties 2019. gada Pasaules kausa izcīņas laureātes. Ar nosacījumu, ka šīs valstis jau nav ieguvušas ceļazīmes pēc ranga. Ārpus kārtas iespēju startēt šajā kvalifikācijas turnīrā saņems arī valsts, kurā tiks organizētas sacensības.

Atlikušās vietas kvalifikācijas turnīrā tiks aizpildītas, ņemot vērā FIBA Pasaules rangu. Uz dalību varēs pretendēt 16 vai vairāk valstis (ņemot vērā iepriekšējos nosacījumus) vīriešu un sieviešu konkurencē. Šajā kvalifikācijas turnīrā nevarēs startēt vairāk par 10 sieviešu un vīriešu komandām no kontinenta (Amerika, Āzija, Eiropa, Āfrika, Okeānija).

Pašreiz var droši apgalvot, ka Latvijas vīriešu izlase saņems vietu šajā turnīrā, bet sieviešu valstsvienības liktenis būs atkarīgs no mūsu dāmu aktivitātes un sasniegumiem līdz 1. novembrim. Septembra vidū Latvijas dāmas šajā kvalifikācijas turnīrā neiekļūtu, jo ieņem 18. vietu Eiropas konkurencē. Krievija un Francija saņemtu tiešās ceļazīmes, bet olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā piedalītos nākamās 10 valstis no Eiropas. Latvija paliktu aiz svītras.

Tokijas olimpiskā 3×3 basketbola turnīra galīgais sastāvs kļūs zināms 2020. gada aprīlī, kad notiks papildu kvalifikācijas turnīrs, kurā tiks izspēlēta vēl viena vieta gan vīriešiem, gan sievietēm. Vīriešu un sieviešu kvalifikācijas turnīrā piedalīsies sešas valstis, kuras FIBA Pasaules rangā atradīsies augstāk par tām valstīm, kuras vēl nebūs tikušas pie vietām olimpiskajā turnīrā. Būtisks nosacījums, kas ir labvēlīgs Latvijai — piedalīties atļauts tikai tām valstīm, kuras 2012. un 2016. gadā nav bijušas pārstāvētas olimpiskajās spēlēs 5:5 basketbolā. Šis varētu būt pēdējās iespējas turnīrs Latvijas vīriešu izlasei, bet mūsu sieviešu komandai visu noteiks atrašanās vietas pasaules rangā 1. novembrī.

 

Ieva KŪLĪTE

Latvijas 3×3 basketbola izlases spēlētāja

Dzimusi: 1988. gada 2. jūlijā Rīgā

Augums: 189 cm

Izglītība: Ventspils 1. ģimnāzija, Latvijas biznesa koledža, RISEBA profesionālais bakalaura grāds uzņēmējdarbībā

Pozīcija basketbolā: centra spēlētāja/uzbrucēja

Pirmā trenere: Mudīte Zandere (BK Kolibri)

Karjera basketbolā: BK Kolibri, Ventspils Spars sporta skola, PU Prešov (Slovākija), Pabellon Ourense (Spānija), Wolfenbuttel Wildcats (Vācija), TTT Rīga (Latvija)

Lielākie panākumi: 2012. gada Vācijas augstākās līgas čempione; Eiropas kausa 3×3 basketbolā bronzas medaļa; uzvara Latvijas izlases sastāvā Eiropas čempionāta spēlē pret Krievija; iekļūšana 2019. gada FIBA Eirolīgas ceturtdaļfinālā TTT Rīgas sastāvā

Ģimene: kopā ar vīru audzina bērnus

Kā vislabāk sevi uzkurināt spēlei?, Ieva: “Man vislabāk īsi pirms spēles patīk uzspēlēt viens pret vienu ar kontaktu, kā arī azarts rodas līdz ar uznākšanu laukumā, komandas spēlētājām esot saliedētām, vienai otru maksimāli atbalstot.”

 

VISU 3X3 BASKETBOLA EIROPAS KAUSA IZCĪŅU LAUREĀTI

Gads (saimniece): 1. vieta, 2. vieta, 3. vieta

Vīrieši

2019. (Ungārija): Serbija, Francija, Lietuva

2018. (Rumānija): Serbija, Latvija, Slovēnija

2017. (Nīderlande): Latvija, Slovēnija, Ukraina

2016. (Rumānija): Slovēnija, Serbija, Nīderlande

2014. (Rumānija): Rumānija, Slovēnija, Lietuva

Sievietes

2019. (Ungārija): Francija, Spānija, Latvija

2018. (Rumānija): Francija, Nīderlande, Ukraina

2017. (Nīderlande): Krievija, Spānija, Nīderlande

2016. (Rumānija): Ungārija, Rumānija, Krievija

2014. (Rumānija): Krievija, Slovēnija, Beļģija

 

FIBA PASAULES RANGA LABĀKĀS LATVIJAS SPĒLĒTĀJAS

(Vieta Latvijā, vieta pasaulē, vārds, uzvārds, ranga punkti)

1. (588.) Baiba Eglīte 66223

2. (590.) Ieva Kūlīte 66080

3. (693.) Liene Stalidzāne 59743

4. (855.) Kristīna Petermane 53223

5. (1734.) Laura Okuņeva 33225

6. (2288.) Felicita Liepa-Liepiņa 25933

7. (2439.) Anete Blūma 24738

8. (2721.) Ligita Līga Golovko 22243

9. (3769.) Kristiāna Sprudzāne 15900

10. (3805.) Ieva Stefānija Jundase 15780

Renārs Buivids
Renārs Buivids