Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

3×3 ar diviem zināmajiem

Jaunā olimpiskā sporta veida 3x3 basketbola ceļš ar saukli No ielām līdz olimpiādei! kļuvis vismaz par gadu garāks, jo pirmie medaļu komplekti (cerams) tiks sadalīti 2021. gada Tokijas olimpiskajās spēlēs. Latvijas vīriešu basketbola izlase joprojām ir pretendentu pulkā dalībai Tokijā, trīs no atlikušajām četrām ceļazīmēm tiks izspēlētas nākamā gada maijā Grācā (Austrija). Otrs zināmais galapunkts starptautiskajā kalendārā, kas gan joprojām ir iepauzēts, atrodas Antverpenē (Beļģija), kur septembrī plānots dalīt Eiropas kausa medaļas.

Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) oficiālo 3×3 basketbola sezonu tā arī nepaguva atklāt, netika aizvadīts neviens no Pasaules tūres posmiem, kā arī 1. aprīlī uz nenoteiktu laiku tika iesaldēts Pasaules rangs valstīm, klubiem un spēlētājiem individuāli. FIBA pārstāvji jau laikus informēja, ka Pasaules tūres sezona varētu tikt aizvadīta saīsinātā variantā novembrī un decembrī, nepieciešamības gadījumā arī nākamā gada janvārī, taču vismaz publiski konkrēts kalendārs nav paziņots. Tajā pašā laikā, piemēram, Lietuvā un Igaunijā notiek turnīru sērija, kuras uzvarētājs saņems ceļazīmi uz Pasaules tūres posmu.

Pirmie konkrētie datumi tika nosaukti tikai jūlija sākumā, atklājot, ka 2020. gada pavasarī Indijā iepriekš ieplānotais Tokijas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrs pārcelts uz 26.—30. maiju Grācā (Austrija). Dalībnieku pulkā būs arī Latvijas vīriešu izlase, kura 20 komandu konkurencē cīnīsies par vienu no trijām ceļazīmēm uz Tokiju. Papildu olimpiskajai kvalifikācijas cīņai, kurā varēs tikt pie pēdējās brīvās vietas, laiks un saimnieks netiek nosaukts.

Par otru zināmo Latvijas 3×3 basketbolistu mērķi kļuvusi Antverpene (Beļģija), kur no 24. līdz 26. septembrim plānots Eiropas kausa finālturnīrs. Jau 29. jūnijā FIBA pārstāvji informēja Eiropas valstu basketbola federācijas, ka, balstoties uz ceļošanas ierobežojumiem, nolemts atcelt tradicionālos kvalifikācijas turnīrus Eiropas kausam.

Līdz ar to dalībnieces — pa 12 izlasēm vīriešiem un sievietēm — tika noteiktas pēc vietām FIBA Pasaules rangā 2019. gada 1. novembrī. Turklāt tika ņemtas vērā pozīcijas gan vīriešu un sieviešu, gan kopējā valstu rangā. Šāds risinājums bija izdevīgs Latvijai, jo finālistu pulkā iekļuva abas mūsu valstu izlases.

Latvijas Basketbola savienība (LBS) apstiprinājusi abu komandu dalību Eiropas kausā. Ja vīriešu izlases pamatkvartets joprojām paliek nemainīgs — Nauris Miezis, Kārlis Pauls Lasmanis, Agnis Čavars, Edgars Krūmiņš — un tikai savainojumi var piespiest to mainīt, tad sieviešu izlasē līdzās Eiropas bronzas trio —

Baibai Eglītei, Kristīnai Pētermanei un LIenei Stalidzānei — iekļausies Rūta Stiprā (pirms laulībām šovasar — Veidere).

Galīgo Eiropas kausa dalībnieku sarakstu plānots paziņot jūlija beigās. Šādu informāciju žurnālam Sports sniedza FIBA 3×3 basketbola preses dienests, uzsverot, ka atšķirīgās epidemioloģiskās situācijas dēļ tiek pieļauta kādas valsts atteikšanās no dalības Eiropas kausā. No kvalifikācijas turnīru atcelšanas visvairāk cietusi ir 2019. gada Eiropas kausa bronzas vīriešu komanda Lietuva, bet finālistu pulkā būs Igaunija, kas gatava izmantot šo iespēju atgriezties Eiropas 3×3 basketbola elitē.

LATVIEŠI SĀK TALLINĀ

Latvijas vīriešu 3×3 basketbola izlase, kura šogad klubu turnīros startē ar nosaukumu Rīga, pēdējo reizi spēlēja 11. un 12. martā Sanktpēterburgā (Krievija) notikušajā Eiropas Vienotās līgas turnīrā. Trīs no četriem — Čavars, Krūmiņš un Miezis — sacensību apritē atgriezās 27. jūnijā Tallinā, kur kopā ar štata rezervistu Artūru Strēlnieku piedalījās Igaunijas 3×3 basketbola tūres posmā. Latvieši uzvarēja Tallinā, bet pēc tam šajā pašā sastāvā viņi startēja vēl divos ziemeļu kaimiņvalsts turnīros, iegūstot 3. un 1. vietu. Ar to pietiks, lai kvalificētos 8. augustā Tallinā plānotajam finālturnīram Tallinn Open, kur tiks izspēlēta ceļazīme uz Pasaules tūri.

Igaunijas 3×3 basketbola turnīros startēja arī Latvijas izlases otrais sastāvs, cīņā dodoties ar nosaukumu Ventspils. Roberts Pāže, Mārtiņš Rozenbergs, Mārtiņš Šteinbergs un Armands Seņkāns sāka ar 3. vietu Tallinā, bet pēc tam Ventspils ieguva attiecīgi 5. un 2. vietu.

“Latvijas labākie 3×3 basketbolisti kopīgus treniņus atsāka uzreiz pēc aizliegumu atcelšanas, bet tagad nodarbības notiek ar vēl lielāku sparu, jo jau bijusi iespēja Igaunijā atgriezties arī starptautisko sacensību apritē. Ļoti grūti bija gatavoties kaut kam nezināmam,” uzsvēra 3×3 basketbolistu treneris Raimonds Feldmanis. “Abu izlašu pārstāvji piedalīsies arī jaunizveidotajā Latvijas 3×3 basketbola līgā Top Gun, pirmais sastāvs gan turnīrā visdrīzāk iesaistīsies no otrā posma 25. un 26. jūlijā Saldū. Skaidrs, ka pašreiz visu sagatavošanās darbu saziņā ar Latvijas Olimpiskās vienības pārstāvjiem veidosim tā, lai vislabākā sportiskā forma būtu uz Eiropas kausa finālturnīru Beļģijā.”

— Viens no pamatkvarteta spēlētājiem, Lasmanis, pēc rehabilitācijas sacensībās vēl nav piedalījies.

— Formāli Kārlis vēl ir savainoto sarakstā, jo šovasar nebija nekādu iemeslu sasteigt viņa atlabšanas procesu. Jūlija beigās Lasmanis būs atpakaļ ierindā, lai Latvijas izlases kvartets atkal būtu spēcīgākajā sastāvā. Līdz šim lielākos starptautiskos panākumus izcīnījušie Krūmiņš, Miezis, Čavars un Lasmanis joprojām ir komandas kodols, jo esmu pārliecināts, ka 3×3 basketbolā ļoti svarīga sekmīgas spēles sastāvdaļa ir spēlētāju savstarpējā saspēlētība, ilgā laikā izveidojusies ideālā ķīmija.

LIETUVĀ CĪŅĀ IESAISTĀS PROFESIONĀĻI

Lietuvas Basketbola līgas (LKL) sezona netika pabeigta, tādēļ klasiskā basketbola profesionālie spēlētāji jau ilgāku laiku bija piespiedu dīkstāvē. Šo situāciju lieliski izmantoja kaimiņvalsts 3×3 basketbola organizatori, kuri sadarbībā ar Lietuvas Basketbola federāciju un LKL izveidoja Hoptrans 3×3 tūri Palangā. Visas četras jūlija nedēļas nogales kūrortpilsētā notiek 3×3 basketbola turnīrs ar Lietuvas klasiskā basketbola zvaigžņu līdzdalību.

Slaveno dvīņubrāļu Darjuša un Kšištofa Lavrinoviču dalība kļuva par lielisku magnētu daudzo līdzjutēju piesaistīšanā, bet trīskārtējā olimpisko spēļu dalībnieka Jona Mačuļa starts varētu kļūt par viņa ceļa aizsākumu uz Lietuvas 3×3 basketbola izlasi un iespējamo dalību Tokijas olimpiskajās spēlēs. Mačulis savu mērķi apstiprināja arī intervijās žurnālistiem, kā arī laukumā, kļūstot par rezultatīvāko pirmo divu turnīru spēlētāju.

Skaidrs, ka šis noteikti kļuvis par nopietnu pārbaudījumu FIBA Pasaules klubu ranga 6. vietas īpašniecei Šakiai, kuras spēlētāji, pārstāvot Lietuvas izlasi, kļuva arī par 2019. gada Eiropas kausa bronzas medaļniekiem. Līdz šim Palangā pirmajos divos turnīros iegūta attiecīgi 3. un 2. vieta. Abas reizes pirmo vietu izcīnīja LKL pagājušās sezonas piektā labākā kluba Utenas Juventus veidotā komanda Uniclub.

“Pēc Palangas turnīra beigām esam iecerējuši sarīkot izlases kandidātu treniņnometni, kurā būs vairāk par desmit spēlētājiem. Viņu pulkā būs ne tikai pašreizējās 3×3 basketbola izlases dalībnieki, bet arī labākie profesionālie klasiskā basketbola vīri, kuri sevi apliecinājuši Hoptrans 3×3 mačos. Kandidātu sarakstā būs arī Juventus un Šiauliai basketbolisti. Protams, arī Jons Mačulis. Lai apzinātu visus labākos potenciālos Lietuvas 3×3 basketbola izlases dalībniekus, Palangā arī sarīkojām šo turnīru sēriju,” atklāja Lietuvas 3×3 izlases treneris Daiņus Novicks.

Palangas turnīrā spēkus izmēģināja arī latviešu duets Edgars Lasenbergs un Zigmārs Raimo. Viņi kopā otrajā posmā pārstāvēja Pasvales Pieno Žvaigždes un izcīnīja 3. vietu.

IGAUNIJA ATGRIEZĪSIES EIROPAS ELITĒ

Igaunija bija pirmā no trijām Baltijas valstīm, kura aktīvi iesaistījās FIBA 3×3 basketbola sacensību apritē, tika aizsākta vietējo turnīru reģistrācija starptautiskajā kalendārā, šādi saņemot vērtīgos punktus FIBA Pasaules rangā. Tieši labās pozīcijas šajā rangā šogad palīdzējušas Igaunijas vīriešu izlasei pirmo reizi kopš 2014. gada tikt pie vietas Eiropas kausa (līdz 2016. gadam Eiropas čempionāta) finālturnīrā.

“Jau kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem Baltijas valstīs populārs bijis strītbols. Kopš tā kļūšanas par 3×3 basketbolu un olimpisko sporta veidu, Latvija jau izcīnījusi Eiropas kausu medaļas, arī Lietuva arvien sekmīgāk attīsta šo sporta veidu, bet Igaunija mēģina turēt līdzi, piesaistot labākos pieejamos basketbolistus,” komentēja Igaunijas Basketbola asociācijas 3×3 basketbola vadītājs Reigo Kimmels. “Eiropas kausa finālturnīrs no jūnija tika pārcelts uz septembri, nenotiks kvalifikācija. Līdz ar to Latvijas un Igaunijas vīriešu izlases brauks uz Beļģiju, bet Lietuva nesaņēma ceļazīmi. Igaunijā nav profesionālu 3×3 basketbolistu, tādēļ mums izlasi nākas veidot no klasiskā basketbola spēlētājiem ar lielāko 3×3 basketbola pieredzi un no tiem, kuri, neskatoties uz līgumiem ar klubiem, būs pieejami septembra beigās. Izlases sastāvu esam iecerējuši paziņot 8. augustā leģendārā Tallinn Open turnīra laikā.

Tallinā līdz šim uzvarējuši igauņi, krievi, lietuvieši un poļi, bet šis gads varētu kļūt par pirmo, kad uzvarēs latvieši, jo dalībnieku pulkā būs arī Rīgas kvartets. Gaidām viņus ciemos, bet nebaidāmies no viņiem! Vienmēr esmu vēlējis labu 2017. gada Eiropas čempioniem latviešiem, viņu spēles ir interesanti vērot klātienē un mācīties.”

Kimmels piebilda, ka ir prieks par visu triju Baltijas valstu nozīmīgo lomu pasaules 3×3 basketbolā, arī šajos īpašajos apstākļos aicinot uz sadarbību vismaz Igaunijas, Latvijas un Lietuvas savstarpējā lokā, aktīvi braucot ciemos vienam pie otra. Un ne tikai vīriešu, bet arī sieviešu 3×3 basketbolā.

Jāpiebilst, ka šovasar ciemos Igaunijā pabijuši Rīgas un Ventspils strītbolisti, bet Igaunijas U15 vecuma meiteņu komanda Siilikad trīs ceturtdienas pēc kārtas viesojusies Rīgā, Grīziņkalnā, Latvijas lielākajā 3×3 basketbola turnīru sērijā Ghetto Basket. Jaunās igaunietes abas reizes uzvarēja sava vecuma komandu konkurencē, kā arī ieguva 2. vietu U-16 vienību turnīrā. Grīziņkalnā spēkus izmēģināja arī U-15 grupas igauņu puiši Kuked.

 

EIROPAS KAUSA FINĀLTURNĪRS *

2020. gada 24.—26. septembris Antverpenē (Beļģija)

Vīrieši

Beļģija, Francija, Igaunija, Itālija, Krievija, Latvija, Nīderlande, Polija, Rumānija, Serbija, Ukraina, Vācija.

Sievietes

Baltkrievija, Beļģija, Francija, Igaunija, Itālija, Krievija, Latvija, Nīderlande, Polija, Rumānija, Ukraina, Vācija.

* Izlases, kurām FIBA piedāvājusi piedalīties Eiropas kausa finālturnīrā. Oficiālais izlašu saraksts vēl nav paziņots.

 

TOKIJAS OLIMPISKO SPĒĻU KVALIFIKĀCIJAS TURNĪRS

2021. gada 26.—30. maijs Grācā (Austrija)

Vīrieši

A grupa. Mongolija, Polija, Brazīlija, Turcija, Čehija.

B grupa. ASV, Lietuva, Beļģija, Dienvidkoreja, Jaunzēlande.

C grupa. Slovēnija, Francija, Katara, Filipīnas, Dominikāna.

D grupa. Nīderlande, Latvija, Kanāda, Horvātija, Austrija.

Sievietes

A grupa. Francija, ASV, Vācija, Urugvaja, Indonēzija.

B grupa. Irāna, Japāna, Ukraina, Turkmenistāna, Austrālija.

C grupa. Nīderlande, Igaunija, Baltkrievija, Ungārija, Šrilanka.

D grupa. Itālija, Taivāna, Šveice, Spānija, Austrija.

Renārs Buivids
Renārs Buivids