Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Mūsējie ledus trasēs

Tajās trejos sporta veidos aizvadīta jau trešdaļa sezonas. Stāvēts gan uz Pasaules kausa izcīņas, gan kontinentālajiem pjedestāliem, gan arī laizītas brūces. Uzkurināta pašcieņa, apstiprināta ticība, bēgts no bažām… Galvenās šīs ziemas kaujas vēl priekšā.

Martins — līderis
Pēc Pasaules kausa izcīņas četriem posmiem līderis ir mūsu olimpiskais vicečempions un Gada sportists Latvijā Martins Dukurs. Viņa brālis Tomass klauvē pie desmitnieka durvīm.
Martins ir gandarīts par sasniegto, taču nepavisam nav pašpārliecināts. Skeletonā, kur pat vismazākajai niansei var būt svarīga loma finišā, visu var izšķirt pāris neveiksmes. Pagaidām Martina rezultāti ir stabili. Augstāk būtu ticis arī Tomass, taču neveiksme Kalgari (pēdējā vieta) šīs cerības izjauca.
Martins atzīst, ka varējis uzvarēt arī abos iepriekšējos PK posmos.
Kopvērtējumā Martinam (819 punkti) seko Lielbritānijas sportists Kristians Bromlijs (802) un krievs Aleksandrs Tretjakovs (755). Olimpiskais čempions Džons Montgomerijs pagaidām ir tikai devītais (617). Tomass ar 512 punktiem — 12. vietā.
Brāļi visus posmus braukuši ar vienām sliecēm, taču rezervē ir vēl trīs komplekti, kurus iecerēts pārbaudīt sezonas turpinājumā Eiropā. Iespējams, ka ātrums palielināsies. Lai arī Martins nelaidīs garām iespēju tāpat kā pērn virs savas galvas pacelt Pasaules kausu, tomēr galvenais uzsvars likts uz pasaules čempionātu, kas marta vidū notiks vācu trasē Kēnigzē.
Mūsu puišu kamanas (tāpat kā vairāku citu valstu sportistiem) būvē viņu tēvs Dainis Dukurs. Meistars stāstīja, ka skeletona pasaulē joprojām ir daudz neskaidrību un konkurentu eksperti bieži vien meklē vismazāko iemeslu, lai apšaubītu mūsu kamanu atbilstību noteiktajiem parametriem. Nākamgad, iespējams, tehniskās normas būšot daudz precīzākas. Jādara viss, lai mēs būtu gatavi pārmaiņām, un Dainim jau esot idejas jaunu kamanu būvei.
Eiropas kausa izcīņas vairākos posmos startējušas arī mūsu sportistes — pieredzējusī Undīne Vītola, kā arī pavisam jauniņās (pirmā sezona skeletonā) Lelde Priedulēna, Lelde Krūmiņa un Sanita Petrusēviča. Labāk veicies Undīnei, kura vienā posmā izcīnījusi sesto vietu un kopvērtējumā ir 16. pozīcijā. Vīru konkurencē debitējis Dāvis Dreimanis.

Pjedestāla izjūtai
Ar dalītām jūtām bobsleja saime uzņēma izlases lēmumu nedoties pāri okeānam uz PK izcīņas pirmajiem posmiem, taču mūsu komandas treneri kategoriski atsākās Eiropas kausa izcīņu saukt par sētas mačiem.
Izlases vadība uzskata, ka tās plāns attaisnojies par 100 procentiem, jo jaunais olimpiskais cikls paredzēts četriem gadiem, nevis vienai sezonai.
Tiesa, nedaudz cietis mūsu vadošā pilota Jāņa Miņina pašlepnums (un to sportists nav slēpis), bet komanda kopumā tikai ieguvusi. Kaut arī Pasaules kausa izcīņā startēja spēcīgākas komandas, arī Eiropas kausa izcīņā piedalījās stipri braucēji, jo vadošajās bobsleja lielvalstīs arī aiz līderiem seko meistarīgas ekipāžas. Jānim Miņinam drīzāk būtu jālepojas ar savām piecām uzvarām — trijām, pilotējot četrinieku, divām — divnieku konkurencē.
Daudz ieguvis mūsu pēdējo sezonu mūžīgi otrais pilots Edgars Maskalāns, kas pēdējā posmā četriniekos (nestartējot Jānim Miņinam) pat prata izcīnīt uzvaru. Tas ir devis ne tikai gandarījumu, bet arī ticību saviem spēkiem un pjedestāla izjūtu. Arī kopvērtējuma līderis četrinieku pilotiem ir Edgars — 642 punkti (Miņinam — 600).
Sacensībās Eiropā savu braukšanas prasmi neapšaubāmi uzlabojuši mūsu jaunie piloti Oskars Melbārdis un Uģis Žaļims, kuriem šī ir pirmā sezona pilota godā. Pagaidām labāk veicies Oskaram, kurš divniekos ieguvis septīto vietu. Uģim vēl trūkst stabilitātes un labas epizodes mijas ar kļūdām. Līdzīgi ir ar jaunajiem stūmējiem, no kuriem vairāki tik lielās sacensībās vēl nebija startējuši.
Tomēr īsteno latviešu vietu rādīs Pasaules kausa izcīņas posmi, kuri jau 10. janvārī sāksies Īglsas trasē Austrijā. Mūsu komandā vēl turpinās optimālā stūmēju sastāva komplektēšana. Iespējams, ka pēc jaunā gada komandu ekipāžās varētu būt nelielas izmaiņas.
PK, PČ un EČ skeletonā un bobslejā
10.01.—16.01. Īglsa (Austrija)
17.01.—23.01. Vintenberga (Vācija), arī Eiropas čempionāts
24.01.—30.01. Sanktmorica (Šveice)
31.01.—06.02. Čezāna (Itālija)
14.02.—27.02. Kēnigzē (Vācija), arī pasaules čempionāts

Šici nepadodas
Kamaniņu sportā mūsējie Pasaules kausa izcīņas sezonu sākuši bez liela skaļuma. Pēc pirmajiem diviem posmiem Īglsā un Vinterbergā uz PK turpinājumu Ziemeļamerikā devās tikai brāļu Andra un Jura Šicu divnieks, kā arī Maija Tīruma.
Lai arī olimpisko vicečempionu divnieks līdz pjedestālam nevienā no posmiem netika, tam ir savs izskaidrojums. Andrim joprojām par sevi atgādina pavasarī veiktā pleca operācija. Iespējams, arī pats vainīgs, paātrinot sagatavošanās procesu un pienācīgi neievērojot ārstu ieteikto saudzējošo režīmu. Vasarā jau viss šķita labi, bet vēlāk, slodzēm palielinoties, plecs atkal lika sevi manīt. Kamaniņu sportā, kur ļoti svarīgs ir starta rāviens, tas neļauj pilnvērtīgi izpildīt šo brauciena sākumfāzi.
Tomēr kopvērtējumā brāļi ir pavisam tuvu labāko sešniekam.
Kaut divnieku sacensībās vairs nestartē vairāki iepriekšējo gadu favorīti, jo sporta gaitas beigušas divas vadošās vācu ekipāžas, austriešu, brālēnu Šīglu divnieks, arī itāliešu ekipāža, tas konkurenci nemazina, jo visās šajās valstīs ir liela konkurence uz vietu izlasē.
Brāļi atzīst, ka nevar mēroties ar vadošo valstu tehniskā parka iespējām. Ja vāciešiem, arī citu valstu sportistiem ir vairākas kamanas, daudzi sliežu komplekti, kas piemēroti katrai no trasēm, tad mums vienīgās kamanas nākas piemērot katras trases un laika apstākļu īpatnībām. Mūsējo olimpiskās kamanas, kas nav īpaši pārbūvētas pēc starta Vankūverā, pēc brāļu atzinuma ir konkurēt spējīgas tikai ātrās trasēs. Šosezon tam būs liela nozīme, jo pasaules čempionāts janvāra beigās notiks olimpiskajā Čezānas trasē, kas ir ļoti ātra.
Puiši atzīst, ka šī, iespējams, nebūs viņu zvaigžņu sezona, taču ļoti gribas labi nostartēt gan pasaules čempionātā, gan Pasaules kausa izcīņas pēdējā posmā, kas februāra vidū notiks dzimtajā Siguldā.
Cerams, ka olimpisko medaļnieku klātbūtne iedrošinās arī mūsu pārējos divniekus — olimpiešus Oskaru Gudramoviču un Pēteri Kalniņu un arī jaunos Andreju Bērzi un Uldi Loginu.
Vieninieku sacensībās Maijai Tīrumai rudenī pārciestā slimošana nav ļāvusi pacīnīties par pirmo sešinieku, kas būtu sportistes spēkos. Iespējams, tas rada arī nelielu neticību sev, un pārliecības trūkums atņem stabilitāti. PK izcīņas posmos Eiropā startēs arī Maijas māsa Elīza, kura treniņos reizēm pavisam maz atpaliek no vecākās māsas, taču lielās sacensībās sevi vēl liek manīt pieredzes trūkums.
Kā jau rakstījām, Mārtiņš Rubenis šosezon vairāk rūpējas par tehnisko palīdzību komandas biedriem, tāpēc par augstu vietu kopvērtējumā pagaidām nedomā.
Pieredzes krāšanas laiks ir olimpietim Ināram Kivleniekam, kurš ir fiziski labi sagatavots, taču pietrūkst stabilitātes un labi veikti distances posmi mijas ar kļūdām.
Iespējams, kādā no posmiem startēs arī juniors Kristaps Mauriņš, kuram jāgatavojas vīra kārtai nākamgad.
Juris BĒRZIŅŠ-SOMS

PK un PČ kamaniņu sportā
05.01.—06.01. Kēnigzē (Vācija)
15.01.—16.01. Oberhofa (Vācija)
22.01.—23.01. Altenberga (Vācija)
29.01.—30.01. Čezāna (Itālija), pasaules čempionāts
12.02.—13.02. Paramonova (Krievija)
19.02.—20.02. Sigulda (Latvija)