Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Peldēt, lai negulētu

Vienīgais mūsu peldētājs Jānis Plotnieks Londonā iekļuva finālā un pirmo reizi 100 m uz muguras nopeldēja ātrāk par 1:04,00 (priekšpeldējumā — 1:03,82), kā arī izcīnīja 8. vietu.

Jānis ir uzņēmējs, ekonomikas maģistrs, garš augumā un jauneklīgs rīcībā. Nezinātājs varētu domāt, ka viņš nejauši iemaldījies paralimpiešu pulkā, taču Jāņa veselības problēmas sākās jau agrā bērnībā. Peldēšana bija tas sporta veids, ko vecāki izvēlējās, kad sešu gadu vecajam puisim atklāja muguras skriemeļu un disku iedzimtu deformāciju. Veselības nostiprināšanas taktika deva arī sportiskus panākumus, un Jānis kļuva par daudzkārtēju valsts čempionu peldēšanā pieaugušajiem.

Plotnieks stāsta, ka ar peldēšanu (ar maziem starplaikiem) nodarbojas visu mūžu, jo citādi būt spiests gulēt gultā — sāpju lēkmju dēļ nebūtu iespējams pārvietoties pat ar ratiņkrēslu.

Viņa treneris Haralds Lučkovskis stāsta, ka no Jāņa daudz var mācīties tie, kuri veselības problēmu dēļ pametuši novārtā sporta aktivitātes. Īpaši labvēlīgs sporta veids muguras sāpju māktajiem ir peldēšana, kas nostiprina mugurkaulu, noņem locītavu sāpes, iesaista tādas muskuļu grupas, kas ikdienā netiek noslogotas.

Haralds atzīst, ka no Jāņa var mācīties arī dažs labs sportists, jo viņš trenējas pamatīgi — sešas reizes nedēļā baseinā, tikpat daudz sporta zālē. Treniņnometnēs pirms Londonas nodarbības bija pat trīs reizes dienā.

Par savu startu Londonā Jānis runā divējādi — izdarījis visu, ko gribējis, jo iekļuvis finālā, labojis personisko rekordu, taču savu nākotni paralimpiskajā sportā īsti neredz, jo 41 viena gada vecumā grūti cīnīties ar piecpadsmit un vairāk gadus jaunākiem sportistiem.

Cita lieta pasaules un Eiropas čempionāti veterāniem, kur Jānis, sacenšoties ar sava vecuma vīriem, guvis pat medaļas. Taču dienas Londonā būs neaizmirstamas, jo šīs spēles parādījušas, ko var sasniegt cilvēki ar krietni lielākām veselības problēmām nekā pašam.

 

PELDĒŠANA

100 m uz muguras. S10

1. Džastins Zūks (ASV) 1:00,01 (pasaules rekords)

2. Andre Brazils (Brazīlija) 1:00,11

3. Benuā Io (Kanāda) 1:00,73

4. Kardo Plomipū (Igaunija) 1:01,32

5. Maikls Andersons (Austrālija) 1:01,40

6. Lukass Ludvigs (Vācija) 1:02,05.

8. Jānis Plotnieks (Latvija) 1:04,00 (priekšpeldējumā — 1:03,82)