Nemitīgais izaicinājums

Jānis Preiss, Māris Birzulis, Ansis Dāle… Latvieši izaicina pasauli! Ziņoja reklāmas pirms Formula Windsurfing pasaules čempionāta Liepājā. Un pasaule ieradās pilsētā, kurā piedzimst vējš. 122 sportisti no 25 valstīm. Sērfotāji, kam izaicinājums ir katra diena, katrs mirklis vējā un uz ūdens.

Būtībā jau daba ir tā, kas nemitīgi izaicina sērfotājus. Vienu dienu Liepājā burātāju iespējas ar to nebija samērojamas. Vējš, kura ātrums krietni pārsniedza 10 m/s, un trīsmetrīgie viļņi palika bez burām, padarot cīņu par medaļām mazliet īsāku. Vienalga izaicinājums bija pilnvērtīgs. Tā beigās austrālietim Stīvam Alenam pietrūka tikai piecu punktu, lai kļūtu par vienpadsmitkārtēju pasaules čempionu. Toties savu pirmo pasaules zeltu pacēla divkārtējais Eiropas čempions Ross Viljams (Liebritānija), bet polis Pšemislavs Marčinskis, tāpat kā Londonas olimpiskajās spēlēs burājot ar RS:X vējdēli, izcīnīja trešo vietu.

Zelta flotē jeb 54 A finālistu vidū iekļuva pieci Latvijas sērfotāji, no kuriem prasmīgākais bija Jānis Preiss, kas izcīnīja 18. vietu. 31. Jānis Rencis, 44. Ansis Dāle, 45. Māris Birzulis, 48. Kristaps Vītols.

No mūsu dāmām labākā bija jaunākā — Marta Ozola, kas vasaras sākumā kļuva par Eiropas čempioni, bet Liepājā centās konkurēt ar spēcīgajām polietēm, izcīnot piekto vietu, no kuras nemaz nebija tālu līdz pjedestālam.

Dažas nedēļas vēlāk latvieši gandarījumu guva citā izaicinājumā — pasaules māsteru, junioru un jauniešu čempionātā Gardas ezerā Itālijā, kur pārliecinoši labākais bija Jānis Preiss, bet Ansis Dāle izcīnīja bronzas godalgu. Par pasaules čempioni jaunietēm kļuva Marta Ozola, par vicečempionu junioriem — Roberts Bitenieks.

Medemblikas burāšanas centrā Nīderlandē savu dzīvotspēju apliecināja senākā vindsērfinga klase — Raceboard. Pasaules māsteru un jauniešu čempionātā piedalījās vairāk nekā 400 burātāju no 31 valsts. Par pasaules čempioni dāmām kļuva divkārtējā olimpiete Ilona Dzelme-Grīnberga, kura izcīnīja 22. vietu absolūtajā vērtējumā. No mūsu kungiem prasmīgākais bija madonietis Aldis Šuriņš — 39. vieta.

Arī Latvijas čempionāts Ķīšezerā Jaunciema ostas akvatorijā bija itin kupli apmeklēts. Ar viena punkta pārsvaru apsteidzot pieredzējušo un daudzpusīgo Mārtiņu Grobiņu, zelta medaļu izcīnīja Rihards Akmentiņš, kuram neizdevās debitēt Londonas olimpiskajās spēlēs. Dāmu konkurencē pasaules čempioni Ilonu Dzelmi-Grīnbergu pārspēja Vita Matīse, kurai arī ir divu olimpisko spēļu pieredze un kura šovasar centās apgūt Formula Windsurfing. Patīkami, ka ne tikai reisbordisti pāriet pie formulistiem. Vērojams arī pretējs process. Ar garo dēli pirmo reizi Latvijas čempionātā startēja Jānis Rencis. Turklāt viņam tas izdevās itin sekmīgi.