Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 293 Personība

Iespējamībās nelimitēta

Olga trenējas piecos sporta veidos vienlaikus, un nereti viņai ir vairāk nekā divdesmit (!) treniņu nedēļā. Vienlaikus Olga, studējot dienas nodaļā, sekmīgi pabeidz RTU Būvniecības fakultātes ceturto kursu un, lai dzīve būtu saldāka, vēl vairākas stundas nedēļā paspēj būt peldēšanas trenere citiem. Šosezon 23 gadus vecā Olga Šišlova bija vienīgā Latvijas modernās pieccīņas pārstāve, kas kvalificējās Pasaules kausa izcīņas finālam, kurā piedalās tikai 36 labākie atlēti.

„Viegli tas nav,” šo pienākumu sarakstu noklausījusies, šķelmīgi nosmaida tumšmatainā jaunkundze, kuras acis tūlīt iedzirkstas aizrautīgā azartā: „Reiz ziemā vienā dienā veicu treniņus visās piecās disciplīnās un pēc tam vēl Uzvaras parkā pusotru stundu noslēpoju ar distanču slēpēm. Tad gan biju beigta!” Jāpiebilst, ka šīs nodarbības nenotiek vienā vietā. Olgas vienkāršākā maršruta galapunkti ir Ķīpsalas peldbaseins—Kleisti. Vasarā otrs gals aizstiepjas līdz LSPA stadionam pie Šmerļa. Turklāt ceļošana notiek ar sabiedrisko transportu. „Auto jau būtu, bet nav tiesību, jo nav laika autovadītājas kursiem,” skaidro Olga. Jā, kur gan te atrast laiku? Jo par šīm sadzīviskajām problēmām enerģijas pārpilnajai studentei svarīgāk šķiet turpināt apgūt spāņu valodu un beidzot sākt mācīties ģitāras spēli.

Smadzenes mezgliņā

Modernajai pieccīņai Olga pievērsās tikai septiņpadsmit gadu vecumā. „Gribējās apgūt kaut ko jaunu,” racionāli paskaidro Olga. Pirms tam viņa jau bija kļuvusi par daudzkārtēju Latvijas čempioni peldēšanā, labākos rezultātus sasniedzot 100 un 50 m brīvajā stilā, kā arī 200 m kompleksā. „Peldēšanā, izmisīgi pūloties, es varētu savu rezultātu uzlabot vēl par dažām sekundes desmitdaļām, bet pieccīņā izaugsmes iespējas ir gandrīz vai bezgalīgas!” jūsmo Olga. „Jāšanā, paukošanā — kas man pagaidām padodas vissliktāk —, kombainā… var attīstīties bezgalīgi, bez limita, kaut vai līdz pensijai strādāt ar sevi! Tas nav kā peldēšanā — nopeldi tikai tos kilometrus starp divām sienām — šurpu turpu, un viss. Te atnāc uz paukošanu, un smadzenes vienkārši sasienas mezgliņā, cik daudz vajag saprast, aptvert. Ļoti interesanti!” Par kombainu modernajā pieccīņā sauc krosu, kas apvienots ar šaušanu, kurā kopš Londonas spēļu laikiem tiek izmantotas lāzerpistoles.

Pieccīņas treneris Leonīds Dmitrijevs jau kādu gadu iepriekš peldētāju Olgu bija mudinājis mainīt sporta veidu. Beidzot Olga saņēmās un aizbrauca uz Kleistiem pamēģināt. Sāka ar šaušanu. „Kaut kas jēdzīgs sanāca,” pirmsākumus atceras Olga. „Peldēšanas treneris arī mani atbalstīja, un vienu sezonu, pamatā trenējoties baseinā, paralēli braucu uz Kleistiem mācīties šaut, skriet un jāt.”

Četros gados līdz pasaules zeltam

Peldēšanā Olga jau tagad spēj iekļūt pasaules labāko pieccīņnieču desmitniekā. Viņas ceļš no baseina uz moderno pieccīņu ir klasisks. Vairums šā sporta veida pārstāvju karjeru sāk kā peldētāji. Pusaudža gados apgūt jāšanu, paukošanu, šaušanu un skriešanu vēl nav par vēlu, bet peldēšana gan prasa agrāku specializāciju.

Olga garām baseinam paiet nevarēja… Tēvsir sporta meistars peldēšanā, māte — trenere, brālis Pāvels arī sporta meistars un daudzkārtējs Latvijas čempions. Olga mammai un brālim līdzi uz peldbaseinu gāja gandrīz vai biežāk nekā uz bērnudārzu un pirmo reizi par Latvijas čempioni, kā arī sporta meistari kļuva četrpadsmit gadu vecumā.

Pēc Dmitrijeva, Olga divus gadus modernajā pieccīņā trenējās Jura Krastiņa vadībā, nu rit trešā sezona ar Sandri Šiku, kurš uz treniņu LSPA stadionā ierodas ar veļasdēli padusē. Atvāzts tas kalpo par lielisku mobilo galdiņu lāzerpistolei, stadionā tribīnēs tiek uzstutēts mērķis, un treniņš kombainā var sākties.

Zīmīgi, ka tieši Londonas spēļu vasarā, kad mūsu līderi Jeļena Rubļevska un Deniss Čerkovskis kļuva par četrkārtējiem olimpiešiem, jau daudzus gadus dominējot Latvijas modernajā pieccīņā, par pasaules junioru čempioniem jauktajā stafetē kļuva plašākai sabiedrībai pilnīgi nezināmie Olga Šišlova un par viņu divus gadus jaunākais Pāvels Švecovs. Tajā pašā gadā Olga izcīnīja piekto vietu Eiropas junioru čempionātā un, debitējot pieaugušo konkurencē, iekļuva kontinenta meistarsacīkšu finālā. Pērn Olga Eiropā jau bija devītā labākā pieccīņas dāma.

Rūdīšana ar konkurenci

Un nu pirmais Pasaules kausa izcīņas fināls. „Forši, prieks!” šo sasniegumu pavasarī Olga komentēja pavisam īsi. „Tas ir tikai konkurences apjausmai,” panākto piezemēja Šika. „Šī Olgai ir tikai pirmā pilnā sezona pieaugušo konkurencē.” Treneris uzsvēra, ka paukošanā viņai vēl tāls ceļš ejams. Gaidāms progress kombainā uz skriešanas rēķina, bet rezultāti jāšanā sākot stabilizēties.

Uz savu pirmo Pasaules kausa finālu Floridā Olga brauca viena pati, bez trenera. Kāpēc tā? „Fināls notiek Amerikā, un Amerika ir tālu,” situāciju pragmatiski izskaidroja Sandris Šika. „Daudz labāk, ja par mums atvēlēto naudu Olga viena aizbrauc uz divām sacensībām, nevis mēs abi uz vienām. Ir vēl viens pluss — šādi vientuļie braucieni rūda patstāvībai un ļoti disciplinē.” Arī uz diviem PK izcīņas posmiem Meksikā un Ēģiptē Šišlova brauca viena, jo mūsu pieccīņas līdere Jeļena Rubļevska bija bērniņa gaidībās.

Nē, Ameriku un pieaugušo skarbo pasauli vienā rāvienā ar smaidu uz lūpām iekarot nevar. PK finālsacensībās Olga vēl nopaukoja ciešami, 36 pasaules spēcīgāko dāmu konkurencē sasniedzot 29. rezultātu, peldēšanā viņa bija vienpadsmitā labākā, bet jāšanā… piedzīvoja divus kritienus un neieguva nevienu punktu. Te nu atspēlējās trenera trūkums. „Iesildoties nebija neviena, kas ieteiktu, kā rīkoties,” atceras Olga. „Zirgs šķita pietiekami paklausīgs, un noņēmu piešus. Pēdējā brīdī sapratu, ka bez tiem tomēr maršrutu var arī neizdoties veikt. Viena vairs nevarēju paspēt piešus pielikt.” Olga tomēr pēdējā nepalika. Sekmīgi turpinot cīņu kombainā, Šišlova finišēja 33. pozīcijā.

Ne mazāk skarbs Olgai jūlijā izvērtās Eiropas čempionāts Ungārijā. Priekšsacīkšu barjeru viņa pārvarēja bez kādām problēmām. Bet finālā… „Paukošanā tikai septiņas uzvaras, nu nekas man todien neizdevās!” ar šausmām atceras Olga. Palikusi pēdējā, pārējās disciplīnās (visveiksmīgāk peldēšanā — 8. vieta, kombainā — 14. vieta) Šišlova uzrāpās līdz 29. vietai. „Braucu cīnīties par piecpadsmitnieku,” piebilst Olga un tūdaļ atplaukst sev raksturīgajā pozitīvismā: „Nu nekas, strādājam tālāk!”

VAKARDIENAS PANĀKUMI, RĪTDIENAS UZVARAS

Nākamais un šīs sezonas pēdējais mērķis — pasaules čempionāts. Starp citu, Olgas Šišlovas dalību tajā tāpat kā Eiropas meistarsacīkstēs finansiāli atbalsta Rīgas Tehniskā universitāte. Parauga cienīgs žests, kā atbalstīt sekmīgas studentes, kas savu brīvo laiku būtībā ziedo sabiedrības labā!

Olgas interese par spāņu valodu mudina uzdod tradicionālo jautājumu — vai ir sapnis par Rio? „Tas jau tas galvenais sapnis,” nosmaida Olga. Tādēļ viņai nemaz nav jāpārspēj Jeļena Rubļevska, kuras olimpiskais sudrabs mudina līdzināties un rāda, ka tas ir iespējams. Vienu valsti spēlēs drīkst pārstāvēt divas atlētes, ja vien viņas spēj tām kvalificēties. Olimpiskais atlases cikls sāksies nākamsezon, tāpat kā iepriekš vislielākās iespējas (astoņas vietas) dāvājot Eiropas čempionātā.

Rio tik jaunai dāmai var būt pirmās, bet ne pēdējās spēles. Olga šajā ziņā ir piesardzīga: „Es gribu dzīvē daudz ko izdarīt. Patlaban prioritāte ir sports, bet negrasos tajā palikt līdz pensijai. Ja pēc diviem trim gadiem jutīšu, ka spēju cīnīties par virsotni, tad — jā, vēl četrus gadus varētu turpināt. Sacensības modernajā pieccīņā sākas ar paukošanu. Tā ir ļoti nozīmīga disciplīna. Ja tajā neesi labāko skaitā, tad izredžu ir maz. Man paukošana padodas ļoti grūti. Bet varbūt tikai pagaidām…”

Olgas treneris Sandris Šika kā parasti ir vārdos skops: „Darām visu, kas plānots.” Skaidrs, ka modernās pieccīņas pasaules elitē jaunas konkurentes neviens negaida. Tajā jāielaužas. Un šādā cīņā jāiemācās šodienas zaudējumus izmantot rītdienas uzvarām.

 

Olga ŠIŠLOVA

RTU Būvniecības fakultātes 5. kursa studente, modernās pieccīņas meistare

Dzimusi: 1991. gada 24. februārī Rīgā

Izglītība:

Rīgas 21. vidusskola, RTU Būvniecības fakultātes 4. kursa studente

Sportā: kopš piecu gadu vecuma trenējusies peldēšanā; modernajā pieccīņā piektā sezona (pirmā trenere peldēšanā Eleonora Šišlova (māte), pirmais treneris modernajā pieccīņā Leonīds Dmitrijevs, tagad — Sandris Šika

Lielākie sasniegumi: daudzkārtēja Latvijas čempione peldēšanā (pirmais tituls 14 gadu vecumā), 2012. gada pasaules junioru čempione jauktajā stafetē (kopā ar Pāvelu Švecovu), 5. vieta 2012. gada Eiropas junioru čempionātā, 9. vieta 2013. gada Eiropas čempionātā

Ģimenes stāvoklis: neprecējusies

Hobiji: literatūra, atpūta brīvā dabā