Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Starpfinišā

Pirms diviem gadiem pasaules junioru čempiona tituls stafetē, pērn Eiropas junioru vicečempiona sudrabs individuālā vērtējumā, bet šogad, kad sasniegts juniora īstais briedums, Pāvelam Švecovam nācies samierināties gandrīz vai tikai ar iekļūšanu finālos. Kas jaunajam talantam uzlicis bremzes un kad viņš tās laidīs vaļā?

„Smagākie mēneši manā mūžā,” pēc kārtējā treniņa olimpiskajā centrā Rīga, dušā atguvis možumu, par nu jau gandrīz aizvadīto vasaru, kurā viņam pasaules junioru druvā vajadzēja novākt visizcilāko ražu, saka gandrīz divus metrus slaidais jauneklis, kas nemaz nepazūd Latvijas izlases basketbolistu pulkā, kuri drūzmējas pie sporta zāles durvīm.

REALITĀTES CIETSIRDĪBA

„Viņš ļoti ātri ielauzās modernajā pieccīņā,” norāda Pāvela treneris Valerijs Cvetkovs. „Vēl būdams jaunietis, septiņpadsmit gadu vecumā Eiropas junioru čempionātā izcīnīja bronzas medaļu, bet pasaules čempionātā kopā ar Oļu Šišlovu uzvarēja stafetē. Viņš toreiz paukošanā zaudēja tikai vienu cīņu! Nākamajā — 2013. — gadā, jau būdams īstens juniors, viņš kļuva par Eiropas vicečempionu. Tā Pāvels iekļuva LOV sastāvā, gūstot iespējas pilnvērtīgi trenēties.”

Bet… „Pieccīņa sākas ar vīriešiem,” atgādina treneris. „Tiem, kas ātri gūst panākumus jauniešu gados, nereti sāk likties, ka arī turpmāk viņiem viss būs, un viņi gluži nevilšus sāk mazāk trenēties. Turklāt, jo lielāks meistars, jo konkurence Latvijā minimālāka. Ja šo periodu sportists pārvar, atveras otrā elpa.” Nē, Pāvels nav naivs un nekādas ilūzijas par brīnumiem no zila gaisa nelolo. Vēl būdams juniors, viņš jau šogad vairāk domā un gatavojas cīņām pieaugušo konkurencē, kur mērķis viens — Rio.

Arī Cvetkovam par Pāvelu šaubu nav. Saprāta un gribasspēka viņam pietiekot un attieksme jau tagad esot profesionāla. Pavasarī Pāvelu piemeklēja cita nelaime. Augumā garais puisis tikai tagad sāk iegūt atbilstošu muskuļu masu, un ķermenis, šķiet, neizturēja slodzi. Kājā tika gūts nopietns iekaisums, kas vairākus mēnešus liedza trenēties skriešanā.

STRATĒĢIJA PIECĀM PROGRAMMĀM

„Pirmajos gados nodarbojamies tikai ar peldēšanu un paukošanu,” jauno atlētu sagatavošanas stratēģiju skaidro Valerijs Cvetkovs. „Pēc tam liekam klāt pārējās disciplīnas, skriešanu akcentējot pašu pēdējo. Sacensībās pēc pirmajām divām disciplīnām jābūt galvgalī, ja tur izdodas noturēties arī jāšanā, tad var cīnīties par medaļu. Viss atkarīgs no šaušanas un kājām. Tagad divus gadus ļoti nopietni strādājam ar skriešanu. Izturēs — būs panākumi, neizturēs — būs vienkārši labs sportists, kas kādreiz viesis lielas cerības.” Treneris iezīmē lielā sporta realitātes cietsirdīgos vaibstus.

Cvetkovs uzskata, ka pēdējos gados skriešana modernajā pieccīņā kļūst arvien nozīmīgāka. Protams, ja vien atlēts spēj tikt galā ar lāzerpistoli. Tā gan Pāvelam sevišķas problēmas nesagādājot.

Līdz šim Pāvels apstiprinājis, ka patiesi sacensībās viņam vislabāk veicas peldēšanā un paukošanā, kurā viņš nereti ir vislabākais. „Palīdz manas garās rokas,” atzīstas sportists. „Peldēšanai arī esmu itin piemērots, starp Eiropas junioriem parasti tieku vismaz sešniekā.” Pāvels nenāk no sporta skolas peldēšanas treniņgrupas. Lai gan parastas skolas vasaras nometnes laikā tieši baseinā viņa spējas ievērojis Leonīds Dmitrijevs, kas arī uzaicinājis pamēģināt moderno pieccīņu.

UN MAZLIET VEIKSMI!

Modernajā pieccīņā Pāvels ir septiņus gadus, nopietni — četrus, kopš trenējas pie Valerija Cvetkova. Bet pirms tam viņš Skonto sporta skolā trenējies futbolā, turklāt visbiežāk — stāvot vārtos. Rīgas 74. vidusskolas laukumā kopā ar draugiem viņu joprojām var sastapt šajā spēlē.

Četros sporta veidos Pāvelu trenē Valerijs Cvetkovs, bet jāšanā pieredzējušais Sergejs Šakurovs. „Pēc pusgada Pāvels jau kļuva kokurētspējīgs jauno jātnieku sacensībās,” šīs sadarbības efektivitāti raksturo Cvetkovs.

Šosezon LSPA studentam galvenais — sagatavoties nākamajai olimpiskās kvalifikācijas sezonai. Pāvelam piešķirta olimpiskās Solidaritātes stipendija, kas šo procesu ļaus padarīt vēl kvalitatīvāku. Īsta vīra dzīvi modernajā pieccīņā Pāvels Švecovs sāks septembrī ar pasaules čempionātu, kuram jau februārī sekos Pasaules kausa izcīņas pirmais posms. „Dod, Dievs, tikai laimi un veiksmi!” Valerijs Cvetkovs norāda uz vienīgo, kas vēl nepieciešams viņa audzēkņiem.

 

Pāvels ŠVECOVS

Modernās pieccīņas meistars, LSPA 1. kursa students

Dzimis: 1994. gada 4. septembrī Rīgā

Augums, svars: 190 cm, 74 kg

Izglītība: Rīgas 80. vidusskola, LSPA 1. kursa students

Sportā: no septiņu gadu vecuma sācis trenēties futbolā

Pirmais treneris: modernajā pieccīņā Leonīds Dmitrijevs, tagad — Valerijs Cvetkovs

Lielākie panākumi: 2012. gada Eiropas junioru čempionātā 3. vieta, 2012. gada pasaules junioru čempionātā 1. vieta stafetē kopā ar Olgu Šišlovu, 2013. gada Eiropas junioru čempionātā otrā vieta

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Hobiji:  auto, sporta nozīmīšu kolekcionēšana