Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jūrmalai tuvojas bīča taifūns

Latvijas pludmales volejbolisti izcili aizvadīja pagājušā gada izskaņu — Aleksandrs Samoilovs/Jānis Šmēdiņš un Mārtiņš Pļaviņš/Aleksandrs Solovejs guva dubultuzvaru FIVB Open turnīrā Durbanā, Samoilovs ar Šmēdiņu FIVB rangā sezonu noslēdza pirmajā vietā un izcīnīja gandrīz visas individuālās balvas dažādās nominācijās. Bet nu jau izskaņai tuvojas cits gads.

TEICAMAM SĀKUMAM PIETRŪCIS TURPINĀJUMA

Labi tika sākts arī 2014. gads — Samoilovs ar Šmēdiņu pirmajos trijos Pasaules kausa turnīros iekļuva pusfinālā, bet Puerto Vallarta Open triumfēja. Pļaviņš ar Soloveju uzvarēja Anapa Open, Ruslans Sorokins ar Edvartu Buividu bija labākie EEVZA posmā Baltkrievijā. Sezonas pirmajā PK posmā Fužo trīs mūsu dueti iekļuva pamatsacensībās.

Tālāk gan vairs tik labi neveicās. Samoilovs ar Šmēdiņu Pasaules kausā vairāk ne reizes nav kāpuši uz pjedestāla un tikai vienreiz — nesen Klāgenfurtē — iekļuva pusfinālā. Eiropas čempionātā bija soli no triumfa, tomēr mača izskaņā piekāpās itāliešiem Nikolai/Lupo. Ar sev līdzīga stila un komplekcijas komandām Samoilovs tiek galā bez smagiem pārdzīvojumiem, bet par lielāko klupšanas akmeni šajā sezonā kļuvuši dueti, kuros ir viens monstrīgs bloķētājs — kā brazīlietis Alisons Čeruti vai itālietis Paolo Nikolai.

Pretinieki jau ir rūpīgi izpētījuši pasaules labākā pāra spēles stilu. Viss smagums tiek virzīts uz Lion King — Aleksandru Samoilovu, uz kura pleciem ir līdz 80 procentiem uzbrukumu. Ja viņš ar savu darbu tiek galā, tad problēmu nav, taču reizēm izšķirošajās spēlēs — jo sevišķi karstā laikā — nogurums prasa savu. Vēl viena iezīme — PK posmos izslēgšanas fāzē Samoilovam/Šmēdiņam bijuši pieci trīs setu mači un visus mūsējie zaudējuši. Tāpat tas bija arī Eiropas čempionāta finālā pret Nikolai/Lupo.

Bez uzvaras Anapā Pļaviņam ar Soloveju divas 9.—16. vietas, bet arī vairāki turnīri, kur cīņa beidzās kvalifikācijā. Toma Šmēdiņa/Jāņa Pēdas duets pajuka, īsti nesācis spēlēt. Sorokins ar Buividu PK pamatturnīrā spēlējuši tikai vienreiz un kopš jūnija vispār nav kopā spēlējuši, jo Edvartam kopā ar Reini Pekmani prioritāte bija pasaules U-23 čempionāts.

No līdz šim aizvadītajiem Pasaules kausa turnīriem ne tikai šogad, bet pēdējos gados kopumā Latvijas bīčistiem pats neveiksmīgākais bija Grand Slam Gštādē, kur neviens neiekļuva izslēgšanas spēlēs, bet Pļaviņš/Solovejs un Regža/Āboliņš nekvalificējās pamatturnīram. Ne jau katru dienu māte raušus cep, teiktu Sandis Prūsis, un to var atkārtot arī bīčisti.

Pasaules U-23 čempionāts šogad notika Polijas Mislovicē un mūsējiem ierakstāms ar plus zīmi. Gan ne tik treknu kā Pļaviņa/Samoilova laikos. Līdz pjedestālam mūsējie tomēr netika. Buivids/Pekmanis par iekļūšanu pusfinālā zaudēja nākamajiem čempioniem poļiem Kosjakam/Rudolam un palika 5.—8. vietā, bet Haralds Regža/Armands Āboliņš astotdaļfinālā cieta neveiksmi pret citu poļu duetu Losjaks/Brils (trešajā setā ar 13:15). Mūsējiem tie arī palika vienīgie zaudējumi šajā čempionātā.

5.—8. vietu pasaules U-19 čempionātā ieguva Pāvels Jemeļjanovs/Kārlis Kliemanis, kas drīzumā arī var radīt konkurenci. Cits jautājums — vai turpinās progresēt.

Latvijas čempionātā Ergo Open pirmajos četros posmos spēlēja daudzi, bet allaž triumfēja tikai šogad tapis pāris Rihards Finsters/Edgars Točs. Trešajā posmā Saulkrastu kokteilī spēlēja arī Pļaviņš/Solovejs, bet palika trešie. Divreiz finālā zaudēja Regža/Āboliņš. Piektajā posmā pie Virognas ezera netālu no Špoģiem vadošie nespēlēja.

Starptautiskajā arēnā Finsteram/Točam pagaidām vēl nav tik labi veicies. Arī nupat CEV Satelite Vaducā nav pārvarēta kvalifikācija. Tomēr uzreiz nekas nerodas. Vajadzīga pacietība un darbs.

2 G UZ PJEDESTĀLA!

Dažāda vecuma jauniešu pasaules čempionātos vislabāk veicies vēl pavisam jaunajām Tīnai Graudiņai/Lindai Grambergai, kas Meksikas kūrortā Akapulko kāpa uz goda pjedestāla trešā pakāpiena. Augstāk bija tikai amerikānietes. Par čempionēm kļuva Martina/Plamersa, kas mūsējām sagādāja vienīgo zaudējumu čempionātā — 1:2 (15—21, 21—17, 12—15). Toties bronza tika iegūta vairāk nekā pārliecinoši — ar 2:0 (21:9, 21:9) pieveicot turcietes Doganu/Ilginu. Turklāt mūsējās bija vienas no jaunākajām — Tīnai ir 16, Lindai — 15 gadu. Vēl der piebilst, ka Tīna savā vecumā ir arī Latvijas labākā septiņcīņniece un arī augstlēcēja (1,77 m).

Ar interesi gaidīsim ziņas no Naņdzinas, kur Pasaules Jaunatnes olimpisko spēļu ietvaros pludmales volejbola turnīrā Tīna Graudiņa spēlēs ar Anastasiju Kravčenoku, ar kuru Eiropas U-18 čempionātā ieguva 9.—16. vietu. Šajā vasarā jau ir gūta neatsverama pieredze (Tīna kopā ar pieredzējušo Inesi Jursoni piedalījās arī vienā CEV satelītā) un arī varenas emocijas. Graudiņa/Gramberga/Kravčenoka pēc ilgāka laika ir atjaunojušas cerības arī dāmu pludmales volejbolā, kur pēdējais panākums bija Ingunas Minusas/Ineses Jursones Eiropas čempionāta zelts (2009. g.) un Minusas/Pūliņas/Jursones izmisīgā cīņa par olimpisko ceļazīmi uz Pekinu un Londonu. Tiesa, zemē nav metama arī Alises Pastares/Anetes Briņķes 9.—16. vieta pasaules U-21 čempionātā, kur izslēgšanas posmā viņas zaudēja nākamajām čempionēm Bukovecai/Miričai no Kanādas.

Divas slēgtās pludmales volejbola halles Rīgā ir radījušas labākus apstākļus arī treniņiem ziemā, vairojušas interesi par šo sporta veidu un joprojām veicina konkurenci (un kāpēc gan trešā nevarētu būt Talsos un ceturtā Aizkrauklē, kur uzbūvētas ļoti plašas telpas lielveikaliem, taču lielas platības joprojām stāv tukšas…). Tīnai Graudiņai agrāk vai vēlāk gan būs jāizšķiras starp diviem sporta veidiem, kuros viņai labas sekmes — vieglatlētiku, kur trenējas Lauras Ikaunieces audzināja Anda Austruma vadībā, un pludmales volejbolu, kur par viņu rūpes uzņēmies Aigars Birzulis. Bīčā, lai izsistos līdz virsotnēm, vajadzīgs arī finansiāls pamats. Ne tik liels kā tenisā, tomēr vajadzīgs. Tīnai Graudiņai tas ir krietni labāks nekā visām pēdējās desmitgades labākajām vai arī par perspektīvām uzskatītajām volejbolistēm.

LAI VIRS JŪRMALAS SKAIDRAS DEBESIS!

Var visai droši apgalvot, ka gada notikums pludmales volejbolā Latvijā būs CEV Satelite, kas augusta beigās notiks Jūrmalā. Pasaules rangā CEV Satelite varētu būt ceturtā nozīmīgākā turnīru sērija — aiz FIVB Grand Slam un Open un CEV Masters. Atšķirība ir tēriņos un iespējā nopelnīt. Reitinga punktus arī Satelite var dabūt itin labus (uzvarētājiem tiek 280), toties naudas balvas ir trūcīgas — 1650 eiro. Salīdzinājumam: CEV Masters — 320 punkti un 6000 eiro, FIVB Open — 500 un 8220 un Grand Slam — 800 un 42 580 (bet Longbīčā bija vēl vairāk — 52 200 eiro). Protams, ka galvenās rūpes par balvu fondu gulstas uz turnīra rīkotājiem, tāpēc arī nevienam kareivim uzreiz ar lielgabalu šaut neļauj. Sākumā rokās jāpaņem kaķene. Ar to mūsējie prot rīkoties jau itin labi, jo pieredzes pūrā ir dažāda mēroga Latvijas sacensības, sākot ar King of the beach un beidzot ar EEVZA posmiem. Ja arī šis solis būs veiksmīgs, nākamgad jau varētu cerēt uz Masters turnīru. Līdz Grand Slam gan būtu jāpagaida, jo brīvu vietu ložā tikpat kā nav. Un mūsu galvenais trumpis šeit varētu būt nevis nauda, bet spēlētāju vārdi un viņu panākumi. Mārtiņa Pļaviņa/Jāņa Šmēdiņa olimpiskā bronza, Aleksandra Samoilova/Jāņa Šmēdiņa pirmā vieta FIVB rangā pērn jau ir labi argumenti. Arī šobrīd šajā rangā viņi ir pirmie.

Augusts ar turnīriem bīčistus nelutina — pēc Klāgenfurtes Grand Slam būs viens augstākās kategorijas turnīrs Polijas Starejablonkos (20.—24. augusts) un nākamais tikai pēc mēneša. Tāpēc Jūrmalas Satelite ir vietā un laikā (pauzē gan daudzas valsts ir ieplānojušas nacionālos čempionātus). Tomēr iepriekšējos pieteikumos netrūkst laba līmeņa spēlētāju. No pasaules pirmā piecdesmitnieka, kurā ir 28 Eiropas pāri (CEV Satelite, kā jau liecina nosaukums, drīkst spēlēt tikai eiropieši), Jūrmalai pieteikušies septiņi — Samoilovs/Šmēdiņš (1.), Pļaviņš/Solovejs (23.), Sorokins/Buivids (44.), krievi Semjonovs/Krasiļņikovs (14.), Prokopjevs/Gončarovs (46.), austrieši Vinters/Petučings (32.), šveicieši Kovačs/Kislings (39.). Neko tālu neatpaliek angļi Gregorijs/Šīfs (56.), igauņi Kolo/Vesiks (60.) un Mārtiņa Pļaviņa pārinieks Turcijas čempionātā Giginoglu, kas šoreiz gan spēlēšot kopā ar Gegtepi (63.). Gatavību ierasties Jūrmalā izteikuši 22 valstu bīčisti. No Eiropas bīča lielvalstīm trūks tikai poļu un spāņu.

Pēc iepriekšējās informācijas Latvijai pamatturnīrā varētu būt trīs vietas. Divas garantētas Samoilovam/Šmēdiņam un Pļaviņam/Solovejam, bet trešā būtu jāsadala kvalifikācijas turnīrā. Tajā acīmredzot spēlētu Sorokins/Buivids, Regža/Āboliņš, Finsters/Točs un Toms Šmēdiņš/Pekmanis. Tiesa, tie ir tikai iepriekšējie pieteikumi. Kopš vasaras sākuma Latvijas bīčistu vidē ir notikušas pārmaiņas — izjucis duets Toms Šmēdiņš/Jānis Pēda. Pēdējā laikā kopā nav spēlējuši Sorokins/Buivids. Te Buivids spēlēja pasaules U-23 čempionātā, te Sorokinam traucēja savainojums. Tāpēc nevar izslēgt arī duetu Buivids/Pekmanis, kas šādā sastāvā spēlēja U-23 čempionātā un gatavojas Eiropas U-22 čempionātam. Ik pa brīdim uzvirmo kaislības arī dueta Pļaviņš/Solovejs sakarā, jo rezultāti nav tādi, kā olimpiskajam medaļniekam Pļaviņam gribētos. Taču vienā sezonā Solovejs par meistaru nekļūs un arī Pļaviņš ne vienmēr parāda labāko sniegumu. Vajadzīga pacietība gan Mārtiņa, gan Aleksandra, gan viņu trenera Aigara Birzuļa izpildījumā. Lai vai kā, šo sezonu duets noteikti nospēlēs šādā sastāvā. Arī Jūrmalā.

Turnīrs notiks pludmalē pie Baltic Beach Hotel. Spēles risināsies pēc jaunā reglamenta — līdz trijiem uzvarētiem setiem (parastais sets līdz 15 punktiem, piektais — līdz 7). Atliek tikai cerēt, ka augusta pēdējā nedēļas nogalē virs Jūrmalas būs skaidras debesis (ņemot vērā starptautisko situāciju, gan ne tik skaidras kā virs Spānijas 1936. gada 18. jūlijā).

 

FIVB 2014. gada rangu tabula (5. augustā)

1. Samoilovs/J.Šmēdiņš (Latvija) 5020

2. Rozentāls/Dalhauzers (ASV) 4960

3. Nikolai/Lupo (Itālija) 4640

4. Bruno/Alisons (Brazīlija) 4610

5. Fijaleks/Pridels (Polija) 4508

6. Erera/Gavira (Spānija) 4126

23. Pļaviņš/Solovejs (Latvija) 2548

44. Sorokins/Buivids (Latvija) 1248

100. Regža/Āboliņš (Latvija) 576