Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvijas bendija izlase. 21. gadsimts

Lai arī pirmā Latvijas bendija izlases starptautiskā spēle norisinājās pirms vairāk nekā 90 gadiem, par Starptautiskās Bendija federācijas (Federation of International Bandy, FIB) dalībvalsti Latvija kļuva tikai 2006. gada sākumā. Vēl pēc gada mūsu izlase startēja savā pirmajā pasaules čempionātā — B grupas turnīrā. Kopš tā laika Latvijas bendija valstsvienība ir piedalījusies 12 pasaules čempionātos, lielākos panākumus gūstot 2015. gadā — septīto vietu pasaulē! Šogad čempionāta B grupas turnīrs paredzēts marta sākumā, un uz to pošas arī Latvijas izlase.

Bendijs jeb hokejs ar bumbiņu Latvijas teritorijā ir pazīstams jau kopš 20. gadsimta sākuma. 20.—30. gados pie mums norisinājās valsts bendija čempionāti, tika aizvadītas starptautiskas spēles un pastāvēja Latvijas bendija izlase (sīkāk 2019. gada decembra Sporta numurā). Taču kopš 30. gadu sākuma Latvijā arvien lielāku popularitāti guva radniecīgais hokejs ar ripu, atstājot bendiju otrajā plānā un pat izspiežot to no sporta laukumiem pavisam. Bendija spēlēšana ar jaunu sparu atjaunojās pirmajā padomju okupācijas sezonā (1940./1941.) un pēckara gados, jo bendija paveids krievu hokejs bija diezgan populārs Padomju Savienībā (PSRS). Rīgas komanda ODO (krievu val. Окружной Дом Офицеров, ОДО — Apgabala virsnieku nams) pat guva panākumus lielvalsts līmenī, 1953. gadā izcīnot PSRS vicečempionu titulu. Bendiju Latvijā spēlēja arī turpmākajos gados, taču laika gaitā tā popularitāte zuda, 70.—80. gados tas panīka un drīzumā tika aizmirsts, lai 21. gadsimtā atdzimtu no jauna.

2005. gada decembrī tika nodibināta Latvijas Bendija federācija, kas uzņēmusies bendija organizēšanu mūsu valstī un Latvijas pārstāvniecību uz starptautiskās skatuves. Kā atzīst Latvijas Bendija federācijas ģenerālmenedžeris Nikolajs Sergejevs, federācijas galvenās rūpes ir par mūsu valsts bendija izlases sagatavošanu un dalību pasaules čempionātos.

PASAULES GRANDI — KRIEVI UN ZVIEDRI

Starptautiski bendija turnīri, kurus saskaņā ar dažām liecībām laikabiedri dēvējuši par pasaules vai Eiropas čempionātiem, tika aizvadīti vēl pagājušā gadsimta sākumā — pirms Pirmā pasaules kara. Taču jauns attīstības posms starptautiskajā bendijā sākās 50. gados. 1952. gada februārī šis sporta veids demonstrācijas spēlēs ārpus sacensību oficiālās programmas tika atrādīts ziemas olimpiskajās spēlēs Oslo, Norvēģijā. Bet tikai 1955. gada februārī Stokholmā nodibināja Starptautisko Bendija federāciju, par kuras pirmajām dalībvalstīm kļuva Norvēģija, Padomju Savienība, Somija un Zviedrija — valstis, kuras bija saglabājušas bendija spēles tradīcijas laikā, kad daudzviet Eiropā bendiju jau gadu desmitiem bija aizstājis hokejs ar ripu. Tika izstrādāti un 50. gadu vidū pieņemti vienoti bendija noteikumi.

Pirmais Starptautiskās Bendija federācijas rīkotais pasaules čempionāts norisinājās 1957. gada februārī—martā Helsinkos, piedaloties PSRS, Somijas un Zviedrijas izlasēm. Par čempioni kļuva Padomju Savienība. Nākamais pasaules čempionāts tika aizvadīts pēc četriem gadiem (1961), turpmāk tas norisinājās ik pēc diviem gadiem — katrā nepāra gadā. Bet kopš 2003. gada pasaules bendija čempionāts tiek aizvadīts katru gadu.

Līdz pat 80. gadu sākumam pasaules čempionātos dominēja krievi — Padomju Savienības izlase, kas izcīnīja čempionu titulus arī visos pagājušā gadsimta 60.—70. gadu turnīros. Tikai 1981. gadā PSRS tika gāzta no čempionu troņa, un pirmo reizi par pasaules čempioni kļuva Zviedrijas valstsvienība. Kopš tā laika čempionu titulu pamīšus izcīna zviedri un krievi — līdz 1991. gadam kā PSRS, no 1993. gada kā Krievijas izlase. Pakāpeniski Starptautiskās Bendija federācijas dalībvalstu skaits ir palielinājies, un kopš 1991. gada tiek aizvadīts arī otrā līmeņa — B grupas — turnīrs, taču neviena cita valsts pie bendija čempionu lauriem nav tikusi. Arī tagad aktuālā čempione ir Krievija, kas izcīnīja titulu pēdējos divos pasaules čempionātos (2018, 2019). Laiks rādīs, vai tas izdosies arī šogad.

LATVIJA PASAULES ČEMPIONĀTOS

Kopš 2006. gada starptautiskajā apritē ir arī Latvija. Saskaņā ar Starptautiskās Bendija federācijas sniegto informāciju Latvija federācijā uzņemta 2006. gada 31. janvārī. Latvijas bendija valstsvienība pasaules čempionātā debitēja 2007. gada janvārī—februārī B grupas turnīrā Kemerovā, Krievijā. Debija izdevās itin pieklājīga. Sešu valstu konkurencē mūsu bendijisti izcīnīja 2. vietu B grupā, kas vienlaikus nozīmēja 8. vietu pasaulē. Par B grupas uzvarētājiem togad kļuva ASV. Debijas čempionātā Latvijas izlases kapteinis bija Eduards Odiņš, tagad — Latvijas Bendija federācijas prezidents un, jā, šobrīd ievērojams hokeja tiesnesis. Valstsvienības sastāvā spēlēja arī pašreizējais Latvijas bendija izlases treneris Pēteris Ostošovs.

2014. gadā mūsu valstsvienībai izdevās izcīnīt tiesības spēlēt pasaules čempionāta augstākajā līmenī — A grupā. Šis panākums gan sakrita ar bendija turnīru sistēmas pārkārtošanu. Proti, 2014. gadā A grupas turnīrs tika paplašināts līdz astoņām dalībvalstīm, paceļot otrā līmeņa spēcīgākās komandas uz augšu. Attiecīgi 2014. gada janvārī—februārī Irkutskā, Krievijā, B grupas turnīrā Latvijas izcīnītā pirmā vieta nozīmēja 9. vietu pasaulē. To pašu vietu pasaulē Latvija bija ieņēmusi arī pirms gada, taču tad vēl tas nedeva tiesības startēt augstākajā līmenī. Kaut arī šoreiz čempionāta struktūras pārbūves bija mums labvēlīgas, tas nebūt nemazina Latvijas sportistu nopelnus.

Līdz šim Latvijas bendija izlasei veiksmīgākais bija 2015. gads. Togad mūsu valstsvienība paguva piedalīties pat divos pasaules čempionātos — gan B, gan A grupā. Proti, togad vairākas valstis bija atteikušas dalību pasaules čempionātā, un Starptautiskā Bendija federācija, lai nodrošinātu B grupas turnīra dalībvalstu skaitu, aicināja Latviju piedalīties arī otrā līmeņa turnīrā. 2015. gada februāra sākumā Habarovskā, Krievijā, B grupas turnīrā Latvijas bendija izlase atkal izcīnīja pirmo vietu. Pēc vairākām nedēļām, marta beigās un aprīļa sākumā, turpat Habarovskā norisinājās augstākā līmeņa pasaules čempionāts. A grupas turnīrā Latvijai klājās diezgan plāni, taču savā svarīgākajā spēlē — par 7. vietu — mūsu puišiem izdevās uzvarēt ASV valstsvienību (6:4)! Šis panākums — 7. vieta — ir līdz šim augstākais Latvijas bendija izlases sasniegums pasaules čempionātos.

Nākamajā pasaules čempionātā 2016. gada februārī Uļjanovskā, Krievijā, mūsu izlasei nācās piedzīvot pamatīgu brāzienu. Pasaules elites bendija komandām Latvijas valstsvienība piekāpās ar divciparu skaitļiem, kā arī piedzīvoja smagāko zaudējumu savas pastāvēšanas vēsturē — 3:28 pret Zviedriju! A grupas turnīrā mūsējie ieņēma pēdējo astoto vietu un atvadījās no A grupas. “Turpmākajos divos pasaules čempionātos 2017. un 2018. gadā nepiedalījāmies ierobežotu finansiālo iespēju dēļ,” skaidro Latvijas Bendija federācijas ģenerālmenedžeris Nikolajs Sergejevs.

Pasaules bendija čempionātā Latvija atgriezās 2019. gada janvārī B grupas turnīrā Vēnersborgā, Zviedrijā. Togad konkurence otrajā līmenī bija jau krietni pieaugusi — cīnījās 12 valstis. Jā, bija arī pa kādai izteikti vājākai vienībai, taču pretendentu uz pirmo vietu B grupā — kļuvis vairāk. Priekšsacīkstēs Latvijai izdevās uzvarēt Slovākiju, Ķīnu un ar rekorduzvaru (22:0) pieveikt Somāliju. Taču nācās piekāpties Lielbritānijai un Japānai. Čempionāts gan tika noslēgts uz pozitīvas nots. Spēlē par 5. vietu B grupā (13. vietu pasaulē) Latvija ar 3:2 uzvarēja Kanādu! 2019. gadā B grupas turnīrā uzvarēja un tagad augstākajā līmenī plāno startēt Igaunijas valstsvienība.

Šogad pasaules bendija čempionāta B grupas turnīra norise plānota 2020. gada 1.—6. martā Irkutskā. Turp kā viena no 12 dalībvalstīm gatavojas doties arī Latvijas valstsvienība. “Mūsu nopietnākās pretinieces būs Ungārijas, Nīderlandes un Lielbritānijas valstsvienības. Arī Japānas izlase ir vērā ņemama sāncense — tai varbūt nav tik liela meistarība, bet tā spēlē ar lielu atdevi,” spriež Latvijas Bendija federācijas ģenerālmenedžeris.

HOKEJS ATDOD PARĀDU

Kad pagājušā gadsimta 20.—30. gadu mijā Latvijā tika ieviests hokejs ar ripu, par jaunā sporta veida pamatu kļuva bendijs. Tolaik absolūtais vairums jauno hokejistu savas iemaņas bija apguvuši un trenējuši bendijā, arī pašu hokeju sāka spēlēt sākotnēji bendijam iekārtotās slidotavās un laukumos. Tagad, 21. gadsimtā, Latvijā atjaunotā bendija spēka avots ir hokejs — spēlētāji nāk no hokejistu saimes, un Latvijā spēlēšana notiek hokejam paredzētos laukumos.

“Latvijas bendija izlase tiek komplektēta galvenokārt no Latvijas čempionāta un amatieru līgu hokejistiem,” stāsta ģenerālmenedžeris. Tā 21. gadsimta Latvijas bendija izlases ievērojamākie spēlētāji — Vadims Adoņevs, Niks Apsītis, Andrejs Banada, Dinārs Daugela, Uldis Eldmanis, Romans Glazkovs, Pēteris Ostošovs, Mārtiņš Vecvagars, Lauris Ziemiņš — ir pazīstami ar savām gaitām hokeja laukumos. Vai, piemēram, kādreizējie bendija izlases spēlētāji Eduards Odiņš, Gints Zviedrītis daudziem ir vairāk zināmi kā hokeja tiesneši.

Taču ir arī daži izņēmumi. Proti, Latvijas bendija izlasē ir spēlējuši un plāno startēt arī īstie bendijisti — sportisti, kuri savās ikdienas gaitās spēlē bendiju, nevis hokeju. Mūsu valstsvienībā īslaicīgi, bet rezultatīvi ir darbojušies vairāki Krievijā bendija prasmes apguvušie sportisti, no kuriem ievērojamākie ir Arturs Befuss, Maksims Blems un Jūlijs Kadnajs. “Latvijas izlasei esam piesaistījuši vairākus spēlētājus ar latviskām saknēm. Starp viņiem ir padomju laikā represēto pēcteči. Šiem sportistiem gan nav Latvijas pilsonības, taču viņi nav spēlējuši Krievijas bendija izlasē, un Starptautiskā Bendija federācija necēla iebildumus pret viņu iekļaušanu Latvijas valstsvienībā,” skaidro Nikolajs Sergejevs.

Kādu laiku bija cerība, ka nacionālais čempionāts varētu kļūt par vienu no pieredzes gūšanas iespējām mūsu bendijistiem. Atšķirībā no agrākajām 20.—30. gadu Latvijas un Latvijas PSR meistarsacīkstēm tas norisinājās pēc rinkbendija noteikumiem, t. i., uz mazāka, hokeja izmēra laukuma un ar samazinātu spēlētāju skaitu. 2007. gadā par Latvijas čempioniem kļuva Tēvzemnieki, 2008. gadā — Cetra/RDA, bet 2009. gadā — Zemgale. Turpmākajos gados Latvijas bendija čempioni vairs nav noskaidroti.

UZ IRKUTSKU 2020!

Arī šogad Latvijas bendija izlases sastāvā ir iekļaut pāris ārzemēs bendija prasmes apguvuši un ārpus Latvijas spēlējoši sportisti. Daniils Rasimenoks bendiju spēlē Zviedrijā, bet Ivans Nečiporenko – dzīvo un spēlē bendija klubā Krievijā. Latvijas valstsvienības kandidātos bija arī Zviedrijā dzīvojošie latviešu izcelsmes bendijisti brāļi Purvini – Aksels Peters un Gustavs Lāšs. Tomēr Starptautiskā Bendija federācija nedeva atļauju brāļu Purvinu iekļaušanai Latvijas izlases sastāvā, tādēļ ģenerālmenedžeris Nikolajs Sergejevs gatavojas Purvinu jautājumu risināt starptautiskās federācijas kongresā un izteic cerību, ka brāļi nākotnē varētu spēlēt Latvijas izlasē.

Latvijas valstsvienība šī gada pasaules čempionātam gatavojas Ogres ledushallē. Izlasi trenē kādreizējais tās spēlētājs Pēteris Ostošovs, bet šogad dalībai pasaules čempionātā valstsvienības treneru štābam iecerēts piesaistīt arī Ivanu Maksimovu — savulaik vairākkārtēju pasaules čempionu Krievijas izlases sastāvā. Treniņi notiek uz mazā hokeja izmēra laukuma, jo īsto bendija laukumu Latvijā nav. “Uz lielā laukuma Latvijā nav spēlēts. Zviedri piedāvā spēlēt un trenēties Zviedrijā, taču tas ir dārgi. Jau pāris gadus gatavojamies Ogrē,” stāsta Sergejevs. Pasaules čempionātā, protams, nāksies spēlēt uz lielā laukuma.

Kāds ir valstsvienības mērķis šogad Irkutskā? “Latvijas izlases uzdevums pasaules čempionātā — atgriezties A grupā,” teic Latvijas Bendija federācijas ģenerālmenedžeris Nikolajs Sergejevs.

 

LATVIJAS BENDIJA IZLASE PASAULES ČEMPIONĀTOS

Norises laiks, norises vieta, līmenis, vieta pasaulē

2007. g. janvāris—februāris: Kemerova (Krievija) B grupa, 8. vieta (B grupā — 2.)

2008. g. janvāris—februāris: Maskava (Krievija) B grupa, 9. vieta (B grupā — 3.)

2009. g. janvāris: Vesterosa (Zviedrija) B grupa, 10. vieta (B grupā — 4.)

2010. g. janvāris: Maskava (Krievija) B grupa 8. vieta (B grupā — 2.)

2011. g. janvāris: Kazaņa (Krievija) B grupa 9. vieta (B grupā — 3.)

2012. g. janvāris—februāris: Almati (Kazahstāna) B grupa, 10. vieta (B grupā — 4.)

2013. g. janvāris: Vetlanda (Zviedrija) B grupa, 9. vieta (B grupā — 3.)

2014. g. janvāris—februāris: Irkutska (Krievija) B grupa, 9. vieta (B grupā — 1.)

2015. g. februāris: Habarovska (Krievija) B grupa, (B grupā — 1.)

2015. g. marts—aprīlis: Habarovska (Krievija) A grupa, 7. vieta

2016. g. februāris; Uļjanovska (Krievija) A grupa, 8. vieta

2019. g. janvāris: Vēnersborga (Zviedrija) B grupa, 13. vieta (B grupā — 5.)

* Latvijas bendija izlase nepiedalījās 2017. un 2018. gada pasaules čempionātos.

 

LATVIJAS BENDIJA IZLASES KANDIDĀTI

Vārtsargi:

Aleksandrs Bebrišs-Fedotovs 1994

Jāzeps Lukjanskis 2001

Laukuma spēlētāji:

Ēriks Aļaškevičs 1993

Aivars Anis 1985

Andrejs Berseņevs 1979

Viesturs Cimermanis 1988

Romāns Glazkovs 1984

Kaspars Alekss Krustiņš 1999

Ivans Nečiporenko 2004

Daniils Rasimenoks 2004

Igors Šikovs 1994

Jevgeņijs Turevičs 1998

Jevgēnijs Vaulins 1986

Reinis Zariņš 1994

Aksels Zeile 1996

Lauris Ziemiņš 1989

Avots: Latvijas Bendija federācija

Andris Zeļenkovs
Andris Zeļenkovs