Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 348 Olimpiāde

Kas viņos tāds ir?

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas vārds lielai daļai saistās ar sasniegumiem matemātikā, fizikā, ķīmijā, respektīvi, eksaktajās zinātnēs. Tomēr tikai nedaudzi zina, ka šo skolu absolvējuši arī daudzi pazīstami sportisti — Tomass Dukurs, Mārtiņš Pļaviņš, Toms Skujiņš, Renārs Roze un vēl citi. Arī pašlaik skolā zinības gūst vairāki daudzsološi sportisti, kas gatavojas rast savu vietu zem spožās profesionālā sporta saules.

Esmu 9.a klases skolniece šajā izslavētajā skolā un radu iespēju doties līdzi skolas komandai uz Latvijas Skolu ziemas olimpisko festivālu. Pirms vairākiem gadiem mani ieinteresēja sports, jo zem smagā ekipējuma saskatīju paslēptus cilvēkus. Mani ieinteresēja šīs personības, kuras kaut kādas spēles dēļ upurē sevi visu. Tāpēc gribēju būt tuvāk tiem, kas var un dara, piemēram, savas skolas jauniešiem.

Agrā rīta spelgonī tikos ar komandu, ko varēja pamanīt jau no liela attāluma. Visapkārt bija redzami jaunieši ar lielo nastu — ekipējumu. Pēc brīža mums pievienojās arī Rīgas Valda Zālīša sākumskolas bērni, kuru mazie stāvi ar somām, kas likās sniedzamies viņu augumā, lika izjust lepnumu par viņu gribasspēku. Aprunājoties ar dalībniekiem, varēja nojaust, ar kādu prieku viņi gaida šo pasākumu un iespēju pierādīt sevi sacensībās.

Autobusā vairāki Rīgas Valdorfskolas audzēkņi stāstīja man par saviem vaļaspriekiem un to, ko viņiem nozīmē sports. Kāda meitene atklāja, ka sportiskās nodarbes devušas viņai ne tikai pārliecību par saviem spēkiem, izturību, saskaroties ar grūtībām, bet arī uzticamus biedrus, ar ko izcīnītas grūtās uzvaras.

Ierodoties pasākuma atklāšanas centrā pie Ērgļu vidusskolas, man izdevās iekļūt darbīgā skolēnu pūlī. Lai radītu olimpisko spēļu atmosfēru, kā jau katru gadu, tika pacelts olimpiskais karogs, iedegta olimpiskā lāpa un dots sportistu un tiesnešu zvērests. Sacensības varēja sākties!

Nesagaidot atklāšanas ceremonijas beigas, 1. ģimnāzijas komanda steidzās uz autobusu, lai paspētu ātrāk nokļūt Viešūra kalnā, kur todien norisinājās lielākā daļa sacensību. Es traucos viņiem pakaļ! Šajā laikā sarunas nevēlējos uzsākt, jo bija redzams, kā dalībnieki atbildīgi pārdomāja iesildīšanās procedūru, ekipējuma gatavību un atlikušos darbus līdz startam.

Autobusam piestājot Viešūra kalna pakājē, visi manis iepazītie dalībnieki iejuka cilvēku burzmā. Cits ģērbās, cits pārbaudīja savu slēpju pāri, bet vēl kāds jau ātrā solī devās trases virzienā.

Pie slidotavas apmales stāvot un lūkojoties apkārt, novēroju, kā treneri, kas bija devušies pavadīt savus skolojamos, visas dienas ritējumā ne tikai rūpējās par organizatorisko pusi un individuālajām dalībnieku problēmām, bet arī vienmēr bija gatavi uzgavilēt par savu skolēnu sasniegumiem, parādot nesavtību un mīlestību pret savu darbu un skolēniem.

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas komandā bija 11 sportistu, kuri startēja kalnu slēpošanā, slidošanā, ziemas orientēšanās sportā ar slēpēm un frīstaila slēpošanā. Todien medaļa gan tika izcīnīta tikai vienā disciplīnā — Diāna Lismane ieguva sudrabu frīstaila slēpošanā. Savukārt Zane Egle un Dāvis Mazais ar savām ceturtajām vietām palika tieši blakus pjedestālam kalnu slēpošanā, kur konkurence bija daudzkārt plašāka.

Atceros epizodi, kad puisis no Rīgas Valda Zālīša sākumskolas priecīgs pieskrēja pie skolotājas, lai paziņotu, ka ir ticis finālā, un viņa drauga, kurš bija sekojis puiša startam, sajūsma bija vēl lielāka. Notikumi tika atstāstīti tā, ka likās jaunietis ir iekļuvis pasaules čempionāta finālā. Skolotāja, to noklausījusies, gāja samīļot un apsveikt puisēnu. Pēdējā laikā bieži saka: “Sports vieno!” Tajā brīdī, raugoties uz viņiem visiem, šī frāze man pazibēja prātā. Cits citu pat nepazīdami, dienas beigās Viešūra kalnā visi bija kļuvuši par vienu ģimeni.

Pēc sacensību pirmās dienas noslēguma visi devās uz Ērgļu vidusskolu, lai varētu vienoties kopīgā lāpu gājienā uz Ērgļu Saieta namu un tikt pie medaļām. Liels bija mans pārsteigums, kad ieraudzīju uz skatuves kāpjam olimpiešus Juri Šicu, Kristeru Aparjodu un Ināru Kivlenieku. Vakars tika noslēgts ar svinībām, lai nākamajā dienā ar jauniem spēkiem dotos pierādīt savas prasmes starp citu skolu jauniešiem. Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas delegācija nepiedalījās festivāla otrās dienas aktivitātēs, tomēr arī pirmās dienas gūtie iespaidi bija spējuši piepildīt dalībnieku un manu prātu.

Bieži vien par maniem sarunu biedriem kļūst cilvēki, kas nodarbojas ar kādu sportisku aktivitāti. Vienmēr esmu centusies izprast, kas sportā ir tāds, kas liek aizmirst bailes no traumām un ilgas pēc ģimenes. Ziniet, kāda ir mana atbilde uz šo jautājumu? Tajās pāris sekundēs tu esi brīvs. Tu piederi tikai sev. Atklājot to visu, ko tu vari izdarīt, ja vien tici, rodas atkarība pārspēt sevi. Tajā laukumā iziet personības, kas cīnās par to, kas dara viņus labākus — komandu, treneriem un valsti. Viņi ir mani varoņi!

FRĪSTAILS. SLĒPOŠANA

Junioru grupā puišiem, 2001.—2003. g.

1. Kristofers Malnačs (Rīgas Teikas vidusskola) 84,50 p.

2. Jēkabs Purmalis (Cēsu 2. pamatskola) 84,00 p.

3. Renārs Zvirgzdiņš (Rīgas 93. vidusskola) 64,00 p.

 

Jauniešu grupā puišiem, 2008. g.

1. Ralfs Igals (Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskola) 35,00 p.

 

Meiteņu grupā, 2002.—2005. g.

1. Dārta Purmale (Cēsu Valsts ģimnāzija) 62,50 p.

2. Diāna Lismane (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija) 60,00 p.

 

FRĪSTAILS. SNOVBORDS

Junioru grupā puišiem, 2000.—2002. g.

1. Lūkass Segliņš (PIKC RDMV) 62,50 p.

2. Jānis Pundiņš (Rīgas Centra humanitārā vidusskola) 55,00 p.

3. Jānis Zalpēteris (Rīgas Teikas vidusskola) 32,50 p.

 

Jauniešu grupā, 2005.—2008. g.

1. Arnolds Valdmanis (Friča Brīvzemnieka pamatskola) 32,50 p.

2. Klāvs Austriņš (Rīgas 41. vidusskola) 30,00 p.

3. Ralfs Leitis (Valmieras Pārgaujas ģimnāzija) 29,50 p.

 

Meiteņu grupā, 2000.—2003. g.

1. Tīna Kaļunovska (PIKC RDMV) 26,00 p.

2. Anete Pozņaka (Talsu 2. vidusskola) 20,00 p.

3. Naomia Rozentāle (Ventspils Valsts 1. ģimnāzija) 14,50 p.

 

Autors: Laura Elizabete Jansone, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 9.a klase