Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Maksimālists

Aizvadītā gada vasarā Madonā distanču slēpotājs Raimo Vīgants izcīnīja bronzas godalgu pasaules čempionātā rollerslēpošanā 20 km distancē ar kopēju startu. Nākamajā nedēļā pēc panākuma Vīgants pārcēlās uz Tronheimu, kur latvietis studē ERASMUS+ apmaiņas programmā Norvēģijas lielākajā universitātē un trenējas distanču slēpošanas klubā Strindheim IL-SKI — komandā, kurā karjeru aizvadīja un jau citā statusā darbojas leģendārais norvēģu distanču slēpotājs Peters Nurtugs.

Latvijai Vīganta panākums Starptautiskās Slēpošanas federācijas (FIS) Madonā rīkotajās sacensībās kļuva par vēsturisku sasniegumu — pirmā medaļa pasaules rollerslēpošanas čempionātā. Turklāt tā Raimo bija tikai pirmā sezona pieaugušo konkurencē, dzimtajā pusē izgriežot pogas pat ziemas olimpisko spēļu medaļniekiem.

Sarkaņu pagastā uzaugušais atlēts veido duālo karjeru, apvienojot augstas klases sasniegumu sportu ar sekmīgām studijām augstskolā, izpelnoties arī lielāko Sporta stipendiju. Savukārt Latvijas Olimpiskā komiteja piešķīrusi Vīgantam olimpiskās solidaritātes stipendiju Pekina 2022.

Norvēģijas slēpotāju galvaspilsētā, kur Vīgantu apciemoja žurnāla Sports korespondents, LU Ģeogrāfijas fakultātes students apmaiņas programmā izglītojas Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju universitātē (NTNU).

AR UZVARĒTĀJA RAKSTURU

Ar Raimo tiekamies pie NTNU vēsturiskās ēkas Tronheimā. Kādreizējā dzelzs pārstrādes pilsētā latvietis pieteica sevi ar blīkšķi. Rudenī plašajā universitātes teritorijā notika ikgadējās rollerslēpošanas sacensības, kurās startē arī Norvēģijas junioru izlašu sportisti, gar treses malām pulcējas līdzjutēju rindas. “Dalības maksa bija 20 eiro. Domāju, jānostartē tā, lai to atgūtu,” atceras Raimo.

Vīgants izcīnīja pārliecinošu uzvaru un dalības maksu atguva ar desmitkāršu uzviju: “Norvēģi jau pēc pusfināla nāca klāt un interesējās, vai esmu finālā.” Tā Raimo saticis vērtīgu draugu un treniņpartneri Pāšu Sorāsenu, kas pavēris atkal jaunas iespējas un zināšanas.

LIKTENĪGĀ VĒJJAKA

Piedzīvojumi Tronheimā sākušies jau ar pirmajiem treniņiem. Pateicoties vējjakai ar uzrakstu uz muguras LATVIJA, Raimo ticis pie sponsora un iekļuvis elites komandā: “Slēpoju no rīta treniņā, un man blakus pieripo busiņš, kurš uztaurē, vadītājs rāda īkšķi uz augšu. Nodomāju — labi, tā laikam izpaužas vietējo atbalsts slēpotājiem. Pēc tam nākamajā rītā atkal busiņš klāt un vadītājs uzrunā mani latviski.” Vārds pa vārdam, un Raimo nodibinājis kontaktu ar uzņēmēju Aināru Mirovicu, kuram pieder būvniecības kompānija un kurš kļuvis par Vīganta atbalstītāju. Uzņēmējs caur saviem biznesa partneriem Raimo savedis kopā ar Strindheim IL-SKI klubu.

Kad nav ziemas, Tronheimas ielās absolūti ierasta parādība ir rollerslēpotāji. “Autovadītāji respektē slēpotājus. Pilsētas ielās notiek organizēti treniņi, slēpo grupas. “Mēs aizvadām pilsētā pat intervālu treniņus,” stāsta Raimo. Luksofori netraucē, daudzviet izbūvēti tuneļi un var apbraukt gaismas. Rollerslēpošana ir liela treniņu sastāvdaļa mūsdienās ikvienam distanču slēpotājam.

GAĻASMAŠĪNA

Pirmajos treniņos Norvēģijā Raimo mācījies slēpot no jauna. Ar treneri kopā veicis sprinta apli: “Viņš katrā trases vietā, kur mainījās konfigurācija, rādīja, kā tehniski pareiza tā jāizpilda.” Raimo stāsta, ka ieteikumi treniņplānam, slēpju izvēlei un citi niansēti padomi piešķir treniņprocesam jaunu līmeni. “Treniņu plānus mums sastāda tiešsaistes aplikācijā, kur tos komentē sportisti un treneri. Es izjūtu lielāku spiedienu, jo neesmu vietējais.”

Vīganta devīze ir sasniegt maksimumu. “Gribu pierādīt, ka var sasniegt augstākas virsotnes arī bez daudzu tūkstošu budžetiem, rūpīgi strādājot, plānojot un izvirzot mērķus,” Raimo negrib uz olimpiskajām spēlēm aizbraukt tikai ķeksīša pēc… Savukārt viņa treneriem Tronheimā interesē izveidot sportistu, kurš var cīnīties vismaz par TOP30. “Sacensības Norvēģijā ir gaļasmašīna, jo līmenis augsts, konkurence liela.”

Labākais rezultāts šoziem sasniegts Norvēģijas kausā, finišējot 61. vietā 220 dalībnieku konkurencē. Igaunijas atklātajā čempionātā Vīgantam bronza.

OMULĪGĀ TUMSĀ

Bet kas pašus norvēģu slēpotājus dzen uz priekšu? “Iekļūt Norvēģijas izlasē ir prestiži, tas ietver arī labus dzīves apstākļus, automašīnu no sponsoriem.” Kā saka vietējie, Norvēģijā slēpo visi, ikdienā — gandrīz 200 000 iedzīvotāju.

Ne visi Tronheimā grib dzīvot, jo ziemā šeit ir vēl īsākas dienas nekā Latvijā. “Man patīk — tumsā šeit jūtos pat omulīgāk, jo pilsēta ir skaisti izgaismota. Te ir arī skaisti saullēkti un saulrieti. Pirmie divi trīs mēneši gan bija traki, kamēr iedzīvojos — it kā tik daudz vietu, kur braukt, bet viss jau bija apnicis. Vairākas nedēļas iepriekš sāku skaitīt dienas līdz lidojumam, kad braucu apciemot mājiniekus Latvijā.”

Raimo dzīvo studentu kopmītnēs kopā ar norvēģi un vācieti. Katram sava istaba, virtuve — kopēja. “Norvēģi ir vienkāršāki, bet vācietis, kurš te agrāk dzīvoja, vēlējās tēlot galveno.” Lai arī kojās viss izskatās svaigs un mājīgs, ziemas vidū ēkām tiek mainīti logi. “Šodien nāks mums mainīt virtuvē izlietni,” Raimo rāda uz virtuves konstrukciju, kas ir nevainojamā stāvoklī…

Sezonas galvenais starts Vīgantam gaidāms februāra izskaņā pasaules U-23 čempionātā junioriem Vācijā Obervizentālē. Lai top!

 

Raimo VĪGANTS

LU Ģeogrāfijas fakultātes 2. kursa students, distanču slēpotājs

Dzimis: 1999. gada 25. februārī Madonā

Izglītība: Madonas Valsts ģimnāzija, LU Ģeogrāfijas fakultātes 2. kursa students, kas Erasmus apmaiņas programmas ietvaros mācības turpina Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju universitātē Tronheimā

Augums, svars: 183 cm, 79 kg

Sportā: kopš sešu gadu vecuma

Citi sporta veidi: kā uzbrucējs spēlējis Madonas junioru futbola komandā, pērn Madonas novada čempionāta trešais rezultatīvākais florbolists

Pirmā trenere: Agnese Caune, pēc tam Dainis Vuškāns

Lielākie sasniegumi: 3. vieta PČ rollerslēpošanā 20 km ar kopējo startu (F), 20. vieta Jaunatnes olimpiskajās spēlēs distanču slēpošanā (2016. g.), Latvijas čempions

Ģimenes stāvoklis: brīvs

Vaļasprieki: dabas baudīšana, makšķerēšana, hokejs

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns