Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Augstāk, nekā iespējams

Desmit dienās astoņas sacensības jeb četri Pasaules kausa izcīņas posmi, kas parastā versijā ilgtu mēnesi — tāda ir pasaulē grūtākā distanču slēpošanas seriāla Tour de Ski būtība. Visās šajās sacensībās koknesiete Patrīcija Eiduka iekļuva labāko trīsdesmitniekā, leģendārajā fināla slēpojumā, kurā pēdējie 2,7 kilometri jāveic augšup pa kalnu slēpošanas trasi, latviete finišēja desmitā, kopvērtējumā izcīnot 24. vietu un gūstot apbrīnu ar rezultātu stabilitāti un cienījamo briedumu, lai gan 1. februārī Patrīcija svinēs tikai pašreizējam gadskaitlim atbilstošo 21. dzimšanas dienu.

Pirmo apliecinājumu tam, ka šoziem nonākusi vēl augstākā līmenī, Patrīcija Eiduka, kas trešo gadu trenējas divkārtējās olimpiskās čempiones Justīnas Kovaļčikas (Polija) komandā, ierakstīja Davosas sniegā, decembrī Pasaules kausa posmā vispirms sprintā izcīnot 18. vietu, pēc tam 10 kilometru slēpojumā brīvajā stilā finišējot astotā. Vēl iepriekšējā ziemā Patrīcijai tikai reizi izdevās iekļūt PK labāko trīsdesmitniekā, kas, protams, arī bija kārtējais Eidukas ieraksts Latvijas distanču slēpošanas vēsturē. Bet, kāpjot elites virsotnē, katrs nākamais solis prasa lielāku piepūli un smalkākas zināšanas. Tiesa, Davosā, pandēmijas nobaidītas, nestartēja spēcīgās Skandināvijas slēpotājas, no kurām dažas latvieti noteikti apsteigtu. Bet Tour de Ski, kura kopvērtējumā labāko trijniekā ierindojās olimpiskā čempione Džesija Diginsa (ASV), pasaules čempionātu laureāte Jūlija Stupaka (Krievija) un olimpiskā vicečempione Eba Andešone (Zviedrija), nebija pārstāvēta tikai Norvēģija.

NEBAROJOT STRESU

Tour de Ski sākās augstkalnē 1600 m virs jūras līmeņa Šveices rietumu ciematiņā Valmisterā pie robežas ar Dienvidtiroli Itālijā, pēc tam pārceļoties arvien zemāk. Vispirms uz Toblahu (1300 m v.j.l.) Bolcāno provincē un tad uz Valdifiemmi (1000 m v.j.l.) Trentīno, lai pēdējā posmā pieveiktu 420 metrus pa vertikāli un atgrieztos gandrīz tādā pašā augstumā kā startā.

“Centos saglabāt mieru,” par pirmo startu Jaunā gada 1. janvārī saka Patrīcija. “Mierināju sevi ar domu, ka visu smago, garo darbu esmu izdarījusi vasarā, tagad jāsaspringst tikai īsam brīdim un jāparāda, ko protu. Lieks stress ēd enerģiju un pat kropļo soļa tehniku, es kļūstu stīva, sāku slēpot nepareizi un zaudēju ātrumu. Šogad ar stresu tieku galā daudz labāk. Ļoti palīdz sarunas ar tēti un ar Justīnu (Kovaļčiku), jo viņa ir arī laba psiholoģe. Šoreiz ar abiem nācās runāt attālināti, jo arī Justīna mums līdzi nebrauca, bet kontaktu uzturējām nemitīgi.” Sprints brīvajā stilā Eidukai kļuvis par vienu no parocīgākajām disciplīnām. Valmisterā Patrīcija iekļuva ceturtdaļfinālā un tika klasificēta 26. vietā. PK posmos augstāk viņa bijusi tikai jau pieminētajā Davosā, kur arī apstājās pirms pusfināla.

Nākamajā dienā — 10 km klasiskajā stilā ar kopējo startu. Iepriekš Patrīcijai klasiskajā solī PK nebija izdevies ne reizi iekļūt pat labāko četrdesmitniekā. Valmisterā Eiduka finišēja 24. vietā. “Pēdējos divus gadus sevišķi cītīgi strādājam, lai uzlabotu klasiskā stila soļu tehniku. Nu jau sāk izdoties, esmu uzķērusi būtiskas nianses,” lēcienu rezultātos skaidro slēpotāja. “Biju ļoti priecīga, ka klasikā spēju noturēties līdzi stiprākajām meitenēm. Ļoti cerēju uz iekļūšanu labāko trīsdesmitniekā, bet īsti droša par to nebiju. Izdevās!”

Kā jau cerēts, 10 km iedzīšanā brīvajā stilā Patrīcija pakāpās vēl augstāk — 22. vieta. “Noķēru divas zviedrietes un pēc tam nokļuvu diezgan neērtā situācijā,” skaidro Eiduka. “Pārējo distanci nācās slēpot vienatnē, jo nākamā konkurente bija kādu pusminūti priekšā.”

Tajā pašā pēcpusdienā visas komandas sasēdās savos busiņos (Eiduka — Polijas), turpat Valmisterā devās uz kārtējiem kovidtestiem un, sagaidījušas negatīvas atbildes, stūrēja pāri robežai četru stundu braucienā uz Toblahu Dienvidtirolē.

ĀRPRĀTS, IERAUGOT FINIŠA VIETU

Pirmajā brīvdienā pēc kārtīgas izgulēšanās Tour de Ski dalībnieces devās iepazīties ar nākamo 10 km trasi. “Tā bija kalnaināka, ar garākiem, stāvākiem kāpumiem un sarežģītākiem nobraucieniem,” atzina latviete, kura pirmo vakaru Itālijā noslēdza ar vieglu krosiņu. Toblahas brīvā stila slēpojumā Patrīcija Eiduka vēlreiz finišēja 22. vietā, kura pēc FIS punktiem (48,70) bija augstvērtīgāka, jo uzvarētājai tika zaudēts mazāk (+1:32).

Nākamajā dienā atkal 10 kilometri, kas tāpat kā visi iepriekšējie jāslēpo ātrāk, nekā šķiet iespējams. Atkal iedzīšana, tikai tagad klasiskajā stilā. “Tā man bija visgrūtākā sacensība,” atzīstas Patrīcija. “Tik sarežģītā reljefā vairāk bija jūtamas manas tehniskās nepilnības.” Tomēr zemāk par četrām vietām latviete nenoslīdēja.

Tūlīt pēc sacensībām busiņu karavāna devās tālāk Dolomītu Alpos uz Valdfiemmi Trentīno provincē, lai veiktu kārtējo kovidtestu un iekārtotos Tour de Ski finiša sacensību viesnīcā. Seriāla otrā atpūtas diena bija krietni emocionālāka nekā pirmā, jo dalībnieces iepazinās ne tikai ar nākamajā dienā paredzēto sacensību apli, bet arī aizslēpoja pa finālsacensību trases līdzenāko daļu septiņus kilometrus līdz milzu kāpuma sākumam. Tur sportistes tika sasēdinātas busiņos un pa serpentīnu uzvestas līdz kalnu slēpošanas trases pacēlāja gala stacijai, pie kuras atrodas lielais finišs. “Ārprāts! Vai te vispār uzslēpot augšā ir iespējams?!” bijusi pirmā Patrīcijas reakcija, ieraugot stāvo un garo nogāzi. Tūlīt gan arī radusies spītīga apņēmība tikt līdz galam, lai tur vai kas!

PĀRCILVĒCĪGĀ VIENVEIDĪBĀ

Bet pirms tam vēl bija godam jānoturas divās disciplīnās, slēpojot klasiskajā stilā. 10 kilometros ar kopējo startu grūtības ziņā Toblahai līdzīgā trasē Patrīcija finišēja trīsdesmitā. “Distancē jutos ļoti labi,” mūsu slēpotāja liek noprast, ka šādā konkurencē tomēr nevajadzētu no viņas katru dienu gaidīt arvien labākus rezultātus. Sprintā Eiduka vēlreiz iekļuva ceturtdaļfinālā. “Šoreiz gan par mata tiesu,” atzina sportiste.

Ikdienu rīkojoties precīzi pēc Justīnas Kovaļčikas plāna un ievērojot atjaunošanās procedūras, pirms finālslēpojuma Patrīcija noguruma smagumu neesot jutusi. Mentāli gan tāds fonā vīdējis. Bet visvairāk biedējis milzīgais kalns, jo nav bijis nekāda priekšstata, kā viņa jutīsies tādā kāpumā. Turklāt pēdējos 10 kilometros visas dodas brīvā stila slēpojumā no kopējā starta. Ļoti jāuzmanās, lai drūzmā nesalauztu nūju, jo šī distance ved no punkta A uz punktu B, nevis vairākas reizes pa vienu apli, kur neveiksmes gadījumā jaunu nūju var saņemt salīdzinoši ātri.

Pie lielā nezināmā Patrīcija pieslēpoja lielās grupas viducī ar šādai situācijai relatīvi labu pašsajūtu. Sākoties augšupceļam pa kalnu slēpošanas trasi, drīz jutusi, ka var būt ātrāka par priekšējām. “Kādu brīdi prātoju, ka gan jau pieredzējušās meitenes zina, ko dara,” atceras Patrīcija. “Bet tad nolēmu, ka nav ko sevi bremzēt, un sāku iet viņām garām.”

Pēc kalnu slēpošanas klasifikācijas tā ir stāvākā — melnā trase. Kāp un kāp un šajā pārcilvēcīgi nogurdinošajā vienveidībā nezini, cik tālu vēl līdz finišam. “Kopumā jāpieveic nepilni trīs kilometri un drīz zūd priekšstats, cik uz šīs sienas jau palicis aiz muguras, cik vēl priekšā,” pieredzētajā dalās Patrīcija. “Visstāvākajās vietās trase iet pa serpentīnu, kas tikai šķietami atvieglo augšupceļu, jo ārkārtīgi jāsasprindzinās, lai slēpes neizslīdētu sāniski. Ja tas notiktu, nāktos pamatīgu gabalu šļūkt pa kalnu uz leju. Pirms starta mūs brīdināja — ņemiet slēpes ar vissvaigākajām kantēm, bet arī tās mums nav no metāla kā kalnu slēpotājiem.”

Kad finišs beidzot bija acīmredzams, Patrīcija pat uzsāka spurtu, pašās beigās apdzenot Austrijas komandas līderi Terēzi Štadloberi, divkārtējo olimpisko vicečempioni un seškārtējo pasaules čempionātu laureāti Kristu Permekoski no Somijas un jauno Krievijas zvaigzni Natāliju Ņeprajevu, kuras rēķinā jau ir divas iepriekšējā pasaules čempionāta bronzas medaļas. Finišā, saļimusi bezspēkā, Patrīcija Eiduka minūtes trīs gulēja sniegā laimīga par savas karjeras augstāko rezultātu — 10. vietu, kas izcīnīta visaugstākajā finišā šo vārdu burtiskajā nozīmē. “Un tu zini, ka rīt tev nav sacensību, ka parīt nav sacensību un ka arī aizparīt nebūs jāstājas uz starta!” Patrīcija smejot atzīstas, kas vēl vairojis šo laimes sajūtu.

AR PIEKTO VIETU PK RANGĀ

Otra Justīnas Kovaļčikas audzēkne Izabella Marciša virsotni sasniedza divdesmit sestā, kopvērtējumā iegūstot 29. vietu. Vēl pērn abas startēja pasaules junioru (U-20) čempionātā, kurā poliete izcīnīja divas sudraba medaļas, bet latvietei augstākā bija ceturtā vieta. Šogad abām jāstartē U-23 konkurencē. Pirms 8.—14. februārī Vuokati (Somija) gaidāmā pasaules čempionāta PK absolūtajā kopvērtējumā Patrīcija Eiduka atrodas 28. vietā, bet U-23 viņa ir piektā. Šajā rangā līderes ir zviedrietes Linna Svāna, kas Tour de Ski izcīnīja 14. vietu, un Frīda Karlsone, kura pēc vairākām vietām labāko desmitniekā seriālu nepabeidza. Savukārt trešā ir latviskas izcelsmes amerikāniete Heilija Zvirbule (18. vieta Tour de Ski), ceturtā — norvēģiete Helēna Marija Fosesholma. Eiduka plāno piedalīties arī lielajā pasaules čempionātā, kam no 22. februāra līdz 7. martam jānotiek Oberstdorfā (Vācija). Diemžēl pandēmijas ēnā par nākotnes pasākumiem joprojām jārunā nenoteiksmē.

Pēc Tour de Ski Patrīcija Koknesē aizvadīja pilnīgas atpūtas nedēļu negaidīti skaistā Latvijas ziemā, tēva Ingus un tēvabrāļa Jāņa iekārtotajā biatlona centrā Jankas pie Pļaviņām ik dienu mierīgā garā noslēpojot 15—20 kilometrus. Pēdējā — Rīgas dienā — bija vizīte pie LOV galvenās ārstes Līgas Cīrules, kas atzina, ka ar veselību Patrīcijai viss kārtībā. Pēc tam spēka treniņš vienatnē publikai slēgtajā Kokneses Sporta centrā. Vakariņās mammas ceptā medījuma karbonāde ar kartupeļiem un pašu audzētās zemenes ar putukrējumu. Nākamajā rītā Patrīcija Eiduka devās atpakaļ uz to pašu Toblahu, lai kalnos gatavotos cīņām par nākamajām virsotnēm.

 

TOUR DE SKI

Patrīcija EIDUKA

Valmistera (Šveice)

1. janvārī 26. vieta sprintā brīvajā stilā (F)

2. janvārī 24. vieta 10 km ar kopējo startu klasiskajā stilā (C)

3. janvārī 22. vieta 10 km iedzīšanā (F)

Toblaha (Itālija)

5. janvārī 22. vieta 10 km (F)

6. janvārī  26. vieta 10 km iedzīšana (C)

Valdifiemme (Itālija)

8. janvārī 30. vieta 10 km ar kopējo startu (C)

9. janvārī 29. vieta sprintā (C)

10. janvārī 10. vieta 10 km ar kopējo startu (F)

 

Kopvērtējums (finišēja 41 dalībniece)

1. Džesija Diginsa (ASV) 3.04:45,8

2. Jūlija Stupaka (Krievija) +1:24,8

3. Eba Andešone (Zviedrija) +2:00,8

4. Tatjana Sorina (Krievija) +2:58,1

5. Krista Permekoski (Somija) +3:23,0

6. Rozija Brenana (ASV) +3:27,6

7. Natālija Ņeprajeva (Krievija) +3:28,5

8. Katrīna Heniga (Vācija) +3:41,4

9. Terēze Štadlobere (Austrija) +5:10,8

10. Kateržina Razimova (Čehija) +5:21,2

24. Patrīcija Eiduka (Latvija) +10:07,0

Dainis Caune
Dainis Caune